Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai deplorabil anime ever

#21
OK a trebuit sa revin cu o alta opinie pentru ca mi-am schimbat parerile.
Am vazut aici Honey and Clover. Pey nu la toti ne plac anime-urile romantice si cu lovey dovey in ele dar asta nu inseamna ca e groaznic, e chiar dragut. SI Naruto.. ei bine inainte de Shippuuden nici mie nu imi place anime-ul dar in seria asta, toate sunt mult mai bune sa zic asa. SI DN Angel mi se pare o serie draguta si Kaleido Star. SI chiar si Yu Yu Hakusho. Chiar daca e mai mult de baieti.

Asa. Acum ce nu imi place. Level C e chiar groaznic. Pe bune si scenele wannabe yaoi si dialogul acela....interesant care ma face sa ma dau cu capul de birou gen: "Watch me, I'll lick it". Pe buneee? Si acele scene fierbinti pe langa ca sunt deplorabile tin si foarte putin. Si grafica e groaznica. Mai vazusem un yaoi, cred ca avea o OVA si era tot asa de groaznica, nu mai stiu cum ii zicea. Pacat. Alte anime-uri care mi se par groaznice: Digimon: Frontiera ( si restul seriilor ), Dino King, Capitanul Tsubasa, Ayakashi Ayashi, DICE, Ghost Stories.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#22

Ugh...nici nu stiu cu ce sa incep, dar presupun ca primul pe care il detest ar fi:
1. One Piece-Hai frate, astia deja chiar ca nu mai au nici un sens. Sunt desenati absolut banal in opinia mea, si mi se pare ca ideile se repeta sub alta forma.
2. Shugo Chara-La inceput m-a fascinat, recunosc, dar a devenit o porcarie. Binele cu raul au ajuns sa fie iubiti, ma rog aproape, si pe urma Ikuto dispare si o lasa pe Amu cu buza umflata. Sa nu mai zic de faptul ca ar fi trebui sa fie totusi cu actiune.
3.Bakugan-O prostie pe care toti o considera a fi ceva foarte genial. Eu cred ca e o copie esuata de Beyblade.
Who cares if we will meetagain?

[Imagine: ao_no_exorcist_by_somini-d47i3rl.png]

It's obvious that we're not friends.

#23
Well nu prea m'am uitat in ultimu timp la anime-uri dar am vazut si eu Cainele Cartof o.o Cand am vazut ce tampenie e singuru gand care mi-a venit in minte a fost: Daca as avea un frate/sora mai mic/a l-as lua/as lua-o la bataie daca il/o prindeam uitandu-se la asa ceva. Mai urma sa se duca la mamaia si sa ii zica sa taie o felie de cartof in forma de caine si sa o puna sa cante o.o Mi se pare penibil animeul ala. Grafica e varza la fel si personajele. Pe scurt, animeul e varzaaaaa. Am vazut ca cineva de aici a zis ca Naruto e comedie . Intr-un fel m-a amuzat dar nu mi se pare asa telenovela. Bine, eu am fost obisnuita cu telenovele destea latine in care o fata plange dp un baiat si asa mai departe. Sa zicem ca e o altfel de telenovela dar totusi mie imi place. M-am uitat la el de cand eram mica si inca imi place sa ma mai uit. Imi place mai mult NS decat prima parte.
[Imagine: EnvYQ.png]

#24
(nota personala: majoritatea dintre cei ce au postat pare a nu se fi uitat la anime in afara tv-ului.. ^^")

Ei bine, poate n-ar trebui sa fiti atat de drastici cu anime-urile de copii mici. Pana la urma, anime-urile ar trebui sa se adreseze tuturor. Nu stiu, dar cand vad un desen pentru puradei, singurele lucruri care m-ar enerva ar fi influentele pe care le-ar exercita asupra unui copil (ceva de genul: sa aibe violenta, un limbaj urat, sa transmita mesaje imorale), in rest, sa comentez personajele/ scenariul/ logica parca mai degraba m-ar incadra si pe mine in audienta destinata. Cand veti avea si voi copii, doar nu i-ati pune sa se uite la anime-uri gen Elfen Lied, nu? xD

Nu imi place sa fiu asa categorica si sa critic pana la sange un anime, asa ca n-o sa zic cel mai deplorabil, ci pur si simplu ce nu mi-a placut. Detective Conan nu m-a incantat, nu stiu, nu pot trece cu vederea aspectul general al anime-ului. Abunai Sisters, desi, daca l-ati vedea (un episod cre-ca are), v-ati da seama ca e mai degraba o ''caterinca''. Iar acum ma dau pe categorii de anime care nu imi prea plac:
- anime-urile foarte lungi, care includ mereu cate-un set de o suta de personaje noi in fiecare serie si se abat de la ideea principala (da, de genul Naruto, Bleach). Am fost si eu pasionata o vreme, dar cum la mine ce-i prea mult, strica, mi-a alunecat usor interesul pana in punctul in care mi-e tare greu sa-l salvez. Stiu ca sunt multi fani infocati pe aici, dar asta e, fiecare culege dintr-un anime ceea ce i se potriveste.
- anime-urile cu multe animale sau bazate pe jocuri - ma plictisesc.
- anime-urile prea siropoase - plin de fete copilaroase si melodii siropoase si costumatii siropoase.
In general, pentru mine ''deplorabil'' inseamna care nu e catusi de putin profund, sa te faca sa vibrezi cu gandurile si sentimentele personajelor.
[Imagine: ls.jpg]

#25
Fiindca fratele meu e un obsedat fara viata, am avut ocazia sa vizionez cateva episoade din anumite anime, care mi s-au parut de-a dreptul retardate.

Un mare exemplu aici este Toriko, un anime cu si despre mancare, si personaje care calatoresc o lume plina de ingrediente dubioase in cautarea meniului perfect. Este atat de ieftin si storyline-ul este asa de ridicol, plin de clisee si cheesy, incat iti vine sa iti smulgi ochii din cap si sa-i treci prin masina de tocat.

In alta ordine de idei, nu e singurul anime tampit pe care am avut ocazia sa-l mestec, din pacate. Urmatorul exemplu ar fi: Akikan!, un anime desre o serie de cutii de bauturi carbogazoase, antropomorfice, mai exact care se transforma in fete, si aceste cutii... se lupta intre ele. Anime tipic harem plin de clisee si nelipsita prietena din copilarie a protagonistului virgin.

Altul: Yami to Boushi to hon no tabibito, un yuri incredibil de slab, care mi-a dat doar batai de cap si m-a facut sa cred ca nu merita sa incerc sa savurez genul pentru ca m-as alege cu o gura plina de nisip. Ceva incercari de SF/ fantasy legat de calatoria intre dimensiuni cu ajutorul unei palarii. O tipa cu sabie indragostita de sora ei... Va dati singuri seama.

Mai revin, e prea tarziu.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#26
Multi pareti sa dispretuiti animeurile date la televizor pentru copii. Oricat ati spune ca daca ati fi de varsta adecvata nu ati aprecia asa ceva asta ramane o minciuna.

Din cate stiu nu exista nici un anime cu adevarat prost. Ca un program de televiziune sa fie prost postul respectiv trebuie sa il anuleze inainte sa isi difuzeze toate episoadele din serie. Nu stiu daca este chiar asa si in Japonia sau in sine cum functioneaza afacerea, dar nu am auzit niciodata de un anime anulat.

Nu va mai luati de Cubix saracul pentru ca dupa definitia clasica nici nu este anime. Este facut de Korea de sud.

Nu pot sa zic ca exista un anumit anime pe care sa il dispretuiesc pentru ca daca imi displace ceva evit acel lucru 4. Pot sa zic ca imi displace orice te gen Yaoi si ca la prima tenta de asa ceva intr-un anime il voi abandona.

Un anime pe care cu adevarat nu am putut sa il urmaresc a fost din pacate Voltron. Cand eram copil l-am iubit si este probabil primul meu anime (desi la vremea aia era doar desen). Dar ani mai tarziu cand l-am regasit nu am putut sa trec de primul episod. Exista anumite elemente pe care nu am putut sa le inghit (un pusti cu un pistol infrange o armata de roboti bine echipati) dar tot nu pot sa zic ca este un anime prost pentru ca la 6 ani l-am indragit si probabil ca as fi continuat sa il indragesc si la 10.

Nu mai criticati animeuri ce nu sunt pentru categoria voastra de varsta pentru ca sub critica de felul asta as putea sa consider ca multe lucruri nu sunt demne de atentie si as gresi in ignoranta mea

#27
nu as putea zice ca am vazut anime-uri deplorabile, sau cel putin nu imi vin in minte acum asemenea anime-uri...dar niste anime-uri care niciodata nu mi-au placut ar fi
Detective Conan - de fiecare data cand vedeam ca urma anime-ul asta la tv imi luam campii. pur si simplu nu puteam sa-l inghit. nici acum nu pot sa-l inghit dar macar nu mai sunt nevoita sa ma intalnesc cu el anymore
Naruto - si inainte sa ma critice lumea spunand ca ma leg de naruto, dar anime-ul e fain, asta e doar din punctul meu de vedere. pur si simplu nu suport anime-ul ala, si credeti-ma am incercat sa ma uit. chiar am incercat 21 dar pur si simplu nu puteam sa-l inghit.
Ghost in the Shell - poate sunt eu de vina, dar acest anime pentru mine a fost o mare aiureala. idk..pur si simplu nu m-a prins cu nimic
Blood + - same as GTS
Don`t argue with idiots. They will drag you down to their own level and beat you with experience

#28
A trebuit sa-mi storc putin creierii si sa ma folosesc si de Google ca sa-mi amintesc cum se numea anime-ul asta. Titlul de evitat este Legend of Duo. Este un anime cu vampiri si are episoadele de doar 5 minute. Macar atata bun simt au avut, sa faca seria asta mai suportabila prin durata mica a episoadelor. O mizerie.
Un altul anime care mi s-a parut absolut penibil, si asta dupa ce am urmarit doar primul episod, a fost un shounen-ai. Si culmea este ca se intampla chiar in perioada in care eram into shounen-ai&yaoi, deci e si mai grav. Daca nu ma insel, se chema Pricess princess. Si da, majoritatea din genul asta sunt mai mult sau mai putin penibile, dar asta a rupt norma.
Cam astea ar fi marile mele dezamagiri. De atunci m-am obisnuit sa ma informez inainte sa ma apuc de o serie si nu am mai avut surprize neplacute.

#29
Dupa parerea mea, cel mai deplorabil anime este Kyoro-chan =]. No really, dar un anime japonez despre un pui (pasare ciudata, ce-o fii) nu este atat de interesant incat sa ne starneasca curiozitatea. Ma refer la adolescenti.
E de copii mici. Si daca vreti s-o spuneti altfel, e un fel de Mickey Mouse 2, desenul animat de pe Disney or whatever.

Ah jesus si cand ma gandesc ca de fiecare data cand ma uitam pe Animax (ya ya, old A+) si incepea la ora 8 Kyoro chan, vai... Se mai uita si tata. Lol, lui ii placea melodia 21 here.

#30
Deci tot am vazut ca vorbeati majoritatea de Cainele Cartof o.o Si am dau un mic search pe Nea' Gogu si mi-am amintit si eu de el 21 Da, jalnic, ma enerva ori de cate ori il vedeam.
Si eu inainte ziceam ca nu ma voi uita niciodata la One Piece ca avea grafica de toata jena dar am decis pana la urma sa o fac si ma lasat cu gura cascata din cauza povestii geniale 4
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.242 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)