Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anime-uri cu final prost

#31

Umineko no Naku Kokoro Ni -> Sa fim seriosi. Seria a avut un puzzle destul de interesant, care te putea induce in eroare imediat daca nu erai atent, dar sfarsitul m-a lasat rece, pur si simplu. Bun, am inteles ca s-au duelat Battler si Beatrice. Dar ii durea capu daca faceau o continuare? 23

Shaman King -> Unul dintre primele anime-uri pe care l-am vazut vreodata. La inceput eram incantata deoarece parea sa aibe sens, dar pe bune, cand a murit Hao, am simtit ca si cand nu trebuia sa se intample asa. Si in plus, puteau sa mai bage cateva episoade sa arate cum se termina animeul defapt. 46

Kuroshitsuji I - > Vai, inca sunt obsedata de acest anime. Plot-ul este excelent, si grafica, si personajele, dar pe bune. Au deviiat de la ceea ce se petrece in manga foarte mult. Adica, regina e dintr-o data inamica lui Ciel, apare un inger hermafrodit ( scuzati expresia ) si Sebastian poarta cizme de un metru. bine, asta si in manga, dar totusi.

Kuroshitsuji II -> O chestie fara sens. De la inceput pana la sfarsit.

Death Note -> Nu m-a mai fascinat cu absolut nimic dupa ce a murit L, pentru ca Near si Mello erau acolo doar ca sa mai umple golul, da nimic altceva.

Full Metal Alchemist -> Prima serie recunosc ca are grafica mai buna, adica nu are Edward capul galben...sau mai stiu eu. Dar povestea nu are nici un fel de sens. Envy fratele lui Ed? Hai serios. Si in plus, Ed moare asa, si pe Al il lasa pe dinafara? 23 Ma bucur totusi ca au facut un al doilea sezon.
Who cares if we will meetagain?

[Imagine: ao_no_exorcist_by_somini-d47i3rl.png]

It's obvious that we're not friends.

#32
Sa incepem........ Voi critica pana si animeurile mele favorite.....


Loveless - Frate, aia cred ca l-au sfarsit pentru ca nu mai aveau chef sa lucreze la el! Serios, e un ending care m-a lasat in ceata....... Ce se intampla apoi? Ala care ii viziona era Seimei? S-a descoperit luptatorul Loveless pana la urma? I-a aparut lui Ritsuka semnul cu numele lui? Soubi i-a dat jos urechile lui Ritsuka asa cum a spus? Sunt multe intrebari, prea multe ca sa le scriu aici. L-au lasat in vant....


Death Note - Bun, am inteles, Light moare, dar ce se intampla cu restul personajelor? Dar Misa aia imbracata in negru? Afla ca Light a murit?


Blood+ - Ok, ok, moare Diva, alea doua cresc mari, dar ce se intampla cu Saya?


Shaman King - Nu sunt eu o mare fana, dar ce-i cu endingul ala? Nici nu se afla care e regele shaman!


Kaleido Star - Cand am vazut ca s-a terminat ma uitam ca la curci. Nu ma asteptam la un astfel de final, total banal si nasol...........
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#33
Pai cu ce sa incep..

School Days - Cel mai oribil sfarsit. Makoto poate merita sa moara dupa cate fete a facut sa sufere, dar Sekai ?! Sekai a vrut sa il ajute si chiar nu isi daduse seama ca il iubeste decat dupa faza cu "antrenamentul", desi inainte stiu ca era constienta ca e indragostita de Makoto. Dar ea, a vrut doar sa-l vada fericit, altfel nu l-ar mai fi ajutat cu Kotonoha, daca ea stia ca el e fericit se simtea bine pentru el, dar nu si pentru ea, stiind ca si ea il iubeste. Pot sa zic, Kotonoha merita sa moara. Daca ea nu exista, Makoto si Sekai puteau avea o viata linistita impreuna *pentru ca ei oricum au picat in aceeasi banca, si ar fi picat indiferent de Kotonoha ca ea este din alta clasa*. Kotonoha, pentru mine este prea fara de sentimente, ca un robot, mai ales la sfarsit in centru la bradul de Craciun. Sekai macar stie cu ce se mananca.....nu merita sa moara >_<. Si Makoto, huh, ce i-au trebuit atatea fete? Ma rog, am scris deja prea mult.......

Death Note - Sfarsit dureros. Pur si simplu, de ce? L nu merita sa moara, el doarea sa scape omenirea de Kira ca omora prea multi oameni nevinovati, avea ganduri pasnice zic eu....iar Misa, huh, sa se omoare pentru Light? Oamenilor dragi, in ziua de azi se intampla la fel : Fetele se omoara pentru un baiat. Oare de unde se inspira? >_< Pffff.....si apoi Rem....Rem este fata si o iubeste pe Misa, wtf?! Asta chiar n-am inteles-o. Anime-ul nu l-am inteles in totalitate, asa ca nu pot comenta mai mult.

Elfen Lied - NU A AVUT UN SFARSIT URAT! Dar vreau sa le arat celorlalti parerea mea despre acest sfarsit. In primul rand, eu zic ca, Kaede [e numele ei real, scrie in manga :3] a murit. Nu o urasc, chiar o iubesc, dar se prea poate sa fi fost la sfarsit spiritul ei. Ea oricum, era intr-un fel 'paranormala' datorita acelor vectori, si ca putea ridica lucrurile in aer, etc. Sincera sa fiu, la inceput, nici eu n-am inteles sfarsitul, dar mi-am dat seama de cate ori vedeam anime-ul. Ea este moarta si a fost doar spiritul ei. Si.....ceasul. Ceasul a inceput sa functioneze cand s-a inchis cutia muzicala. ->> Chestia asta inca incerc sa o descifrez..
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#34
Unele sfarsituri m-au lasat rece. Nu m-au impresionat cu nimic si poate doar dupa ceva timp au inceput sa imi placa acele sfarturi sau macar personajele.
Oricum, Ai no kusabi. Da, cred ca de atunci imi plac sfarsiturile triste (daca nu dinainte de a-l vedea). Nu mi-a placut ca au murit, dar a fost emotionant ca au facut-o impreuna (cineva chiar a zis ca doar prin moarte cei doi puteai sa fie impreuna), fumand o tigare si Riki stand cu capul pe umarul lui Iason. Ce pot sa zic, am si plans cand am vazut un amv dedicat animeului.
Mi-am imaginat un alt sfarsit, totusi, dar cel care a fost... m-am impacat cu el si chiar il ador acum.
Apoi ar veni Death Note, am si uitat ca in el L (personajul meu preferat de altfel) a murit, incercand in tot acest timp sa il opreasca pe Kira din teroarea pe care o facea cu Carnetul Mortii. Nu prea am prins alte lucruri de acolo, cum ar fi moartea Mirei (chiar uitasem de ea, nu cred ca am prins toate episoadele cand l-au difuzat la televizor, dar cine stie... poate am uitat eu intre timp). Oricum, a fost trist sfarsitul, dar am putut sa ma impac cu ideea. Tot frumos si minunat a ramas anime-ul.
Special A, unii cred ca e neterminat, eu cred ca este terminat si chiar foarte bine. Pur si simplu, aia raman impreuna si atunci cand da cu artificiile fiecare ramane cu iubirile lor (ala cu cainii, cele doua persoanje care intotdeauna se comfruntau s.a.m.d.).
Ar mai veni alte anime-uri care altii le cred neterminate sau cu un sfarsit prost, insa care mie mi-au placut asa cum au fost.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#35
Let's see:
Regele Saman -Un anime extrem de frumos si totusi, unde-i finalul nene? Adica nici nu sa aflat care e regele -,-" Pur si simplu i arata pe Yoh si Anna dupa 10 ani avand un/o baestruc/a -.-
Nana -Inca putin si plangeam cand am vazut ca Nana nu se casatoreste cu Nobu. Iar Nana rockarita va ramane mereu cu Ren doar un cuplu?
Death NoteAici chiar am plans cand am vazut cum a murit Mello(febletea mea) si care au fost ultimele lui cuvinte:"Imi pare rau Matt, nu stiam ca ai sa mori!"Si Misa?Ce sa intamplat cu ea? A manacat-o pamantu' de dorul lui Light?!
Contele de Monte Cristo -Adica sa dristrus planeta? Si rivalul contelui a murit?...

Cam atat imi amintesc.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#36
Riscand sa repet ce s-a zis... School Days! (ah, unde e font-ul ala sangeriu/scurgand? ^^)
Si n-am sa zic horror, am sa zic stupid. Doar cand aveam 11 ani faceam povesti in care toti mureau la final si in cele mai *fata/palma* moduri. L-as putea baga chiar la categoria "random". Fata, sedusa si abandonata, in pragul nebuniei, isi gaseste iubitul in casa amantei, mort, ii taie capul, i-l arata amantei, o taie si p-aia sa vada daca are bebelus. Dupa care pleaca intr-o excursie exotica pe un iaht cu capul lui. Si in continuare ce? Ii taia capul lui Sekai, il indesa cu bomboane si facea o pinata cu el?
Acest anime chiar ilustra viata cum e ea de fapt, cu sexul care ii schimba pe oameni, cu nenorociti si nenorocite, dar finalul a picat fix ca un 'photo-bomb'. ^^
[Imagine: ls.jpg]

#37
Rurouni Kenshin. Unul dintre primele animeuri pe care l-am vazut. Jumatate vazut in romana la tv dupa care am revazut totul in jap cu subtitrari. 95 de episoade in care am asteptat de la primul pana in ultima secunda a ultimului episod sa se intample ceva intre Kenshin si Kaoru pe langa momentele emotionale cand nu se atingeau. Cum imi este rasplatita fidelitatea si sacrificiul sa ma trezesc in fiecare dimineata de weekend ca sa vad episod? Cu o scoica. Nici un sarut nici un "te iubesc". Cred ca miam rupt pumnul in perete in clipa aia. Dar denervi nu am simtit
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#38
Ca tot mentionasem ceva intr-un post anterior de Ah! Megami-sama (Oh! My goddess), rectific acum, sfarsitul ala ar fi fost bun fata de sezonul trei care a aparut anul trecut si cred ca e on-going, nu stiu daca s-a terminat perioada de airing. Dar e atat de dulceag incat imi provoaca diabet si imi vine sa-mi bag degetele pe gat. Nu suport ca un anime sa devina din cale afara de inocent, dulce, lovey-dovey. La Kanon a mers pentru ca era genul de poveste simpatica. Aici, nu, clar.

Si ca tot mi-am adus aminte ca toata lumea vorbeste de Shaman King, singurul anime care dublat in romana mi-a placut catre extreme. Ultimul episod de care aveam eu cunostiinta era imediat dupa lupta lui Yoh cu Hao, si imi aduc aminte vag de o scena cu o stea/stele cazatoare. N-am aflat niciodata ce s-a intamplat.

M-am mai ofticat la finalul de la B Gata H Kei, dar acolo motivele erau evident frustrarea, ca altfel anime-ul a fost comic.

Ah, da, sunt de acord cu Stormrage. in ceea ce priveste Gankutsuou, m-am chinuit destul de mult si macar sa termin seria atat de mult incepuse sa imi displaca de pe la episodul 17.

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#39
La finalul de la Death note si Code geass am dat apa la moara si am mai si stat apoi imbufnata cateva ore 21 Cand un anime epic se termina dureros... 2
Deadman Wonderland m-a lasat cam in ceata, adica nu cred ca au aratat nici jumatate din manga..
Nabari no Ou-> Ce naiba?! Nu,nu, nu puteau sa dea un final fericit cu toate bune si frumoasa, vroiau sa plang eu iarasi.
Nici din Loveless n-am priceput absolut nimic. Totu' prea incurcat..
De la Vampire Knight iar, n-am prea inteles asa bine finalul.. Si School Days, pur si simplu neasteptat si hilar finalul, dar nu pot spune ca mi-a displacut 21
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

#40
Anime-uri cu sfatsit prost nu exista. Poate doar cu sfarsit necomvenabil din punctul unora din vedere.

Si death-note-ul.....misa nu stie ca Light exista,zice chiar ea sau nu stiu cine la sfarsit ca simte ca a uitat ceva important,dar probabil ati fost absorbiti de ceva ca sa mai vedeti aia 3
Ca sa nu fiu total off:
Highschool of the Dead sa terminat total idiot. (nu ca animeul ar fi unu' bun) dar totusi aia au plecat sa-si caute parintii,si asa se termina? Adica wtf!
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.243 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)