Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

sakura si dragostea

#1
[edit Aly]Tip Critica Permisa: Forma.

Disclamer:Nu detin nici un personaj din animeul Naruto dreptul asupra acestor personaje il are creatorul lor Masashi Kishimoto.

hello ....am sa scriu o poveste ......sper sa va placa spor la
citit...!!!!!:zuppy04:
CAPITOLUL 1:Trecutul si prezentul..
Buna ma numesc Sakura Haruno,am implinit acum o luna varsta de 15 ani,am ochii verzi si parul roz.Am sa va povestesc trecutul meu si prezentul.
Trecutul:Intr-o zi de toamna,o fetita cu parul roz si ochii verzi in varsta de 8 ani mergea fericita pe strada,admirand natura si pasarile care parasesc rand pe rand cuibul lasand totul in urma lor.Frunzele copacilor desprinzandu-se de ramurile acestora aterizand pe asfaltul rece.Fetita in cele din urma a ajuns acasa,cand deschide usa nu mai putea sa faca nici.o miscare.
-MAMA,TATA..striga fetita plangand.
Doi barbati se apropriau de ea vrand sa pateasca la fel ca parintii ei.
-Fugi Sakura,fugi!!..sriga din rasputeri tatal acesteia.
Sakura a luat-o la sanatosa pe drumul prafuit in timp ce plangea si suspina.
Dupa 1 an de la moartea parintiilor rozaliei,ea a fost gasita si adoptata de catre o femeie in farsta de 35 ani cu parul blond si ochii caprui.Femeia a dat-o pe Sakura la scoala,a avut grija de ea,i-a dat de mancare si i-a facut toate poftele intrasa fel incat sa nu duca lipsa parintiilor ei.
PREZENTUL:Acum stau in patul meu cu asternuturi albe,gandindu-ma "cum ma voi descurca la liceu?,daca imi voi face prieteni?" si asa intrebariile din capul meu nu se mai terminau.Imi ridic privirea catre ceas si observ ca este deja 6:30.Ma scol lenes din pat indreptandu-ma spre baie.Baia are faianta alba si gresie neagra,in dreapta era cabina de dus si uscaturul de rufe,in stanga era ghiuveta imbreuna cu veceul,pe usa era pusa o oglinda destul de mare,iar langa usa era un cuier si cosul pentru rufe.Mi-am facut toaleta de dimineata,m-am spalat pe dinti pe fata dupa care am mers pana la dulap pentru am alege tinuta pentru prima zi de liceu.Din el scot niste blugi mulati,un tricou alb cu un craniu pe el,o jacheta neagra si niste adidasi de la puma.Dupa ce m-am imbracat cobor scarile care duc in sufragerie unde era o canapea maronie,un covor tot maro,o masuta in fata canapelei,un dulap cu sertare si un televizor asezat
pe acesta.Ma indrept spre bucatarie,de unde imi fac un sanvis si il mananc dupa care imi i-au ghiozdanul si pachetul cu mancare si am plecat
spre scoala.In timp ce mergeam ma uitam trista la copacii goi,care acum o luna erau incarcati cu frunze si cu cuiburile pasarelelor care acum se indreapta spre tarile calde unde soarele este tot timpul Rege.Imi continui drumul linistita,dupa 2 minute de mers ajung in curtea liceului care era plina de elevi de diferite varste.Ma asez pe o banca la umbra unui stejar uitandu-ma dezorientata.La un moment dat observ o fata draguta cu parul brunet-albastrui,cu ochii lila,care dupa parerea mea era cam de aceeasi varsta cu mine.
-Buna eu sunt Hinata.spune ea
-Buna eu sunt Sakura Haruno.Incantata sa te cunosc.spun eu.
-Si eu.spune Hin.
-Hinata daca nu te superi imi poti prezenta si mie colegii tai?o intreb zambind.
-Desigur cu mare placere!spune Hinata zambind la randul ei.
Baietii: Naruto Uzumaki este cel blond cu ochii albastrii, Sasuke Uchiha este baiatul cu parul brunet si ochii negrii,Kiba Inuzuka este acel baiat cu cainele acela dragut pe nume Akamaru,Shino Aburame este acel baiat saten si cu ochelari de soare,Shikamaru Nara este acela de pe banca,Choji Akimichi este acel baiat care mananca ca spartul,Neji Hyuga este cel care se antreneaza si este varul meu,Rock Lee este baiatul ala care alearga ca un nebun dupa o frunza,Garra este acel baiat roscat iar celalalt este Kankuro fratele mai mare lui Garra...cam atat cu baietii acuma Fetele:Ino Yamanaka este fata aceea cu o coada la spate,Tenten este fata aceea cu 2 coculete iar fata aceea cu 4 codite este Temari si este surioara celor doi frati,spune Hinata.
-Aha,multumesc mult.spun eu
-N-ai pentru ce Sakura,hai sa mergem in clasa ca s-a sunat de 2 minute,spune Hinata
-Bine.spun eu
Am mers in clasa si ne-am asezat in prima banca de la fereastra.Clasa era destul de spatioasa,peretii erau albi imaculati,erau trei randuri de banci,care era pe fiecare rand cate 4 banci,in fata doua table destul de mari si catedra profesorului.Dupa inca 3 minute intra in clasa un barbat de 36 de ani,cu parul alb,ochi negri,imbracat intr-un costum negru.
-Buna ziua!De azi voi fi profesorul vostru de sport si in acelasi timp si dirigintele,numele meu este Kakashi Hatake.spune profesorul.
Dupa ce termina de predat a inceput sa ne aseze pe fiecare cum a dorit el.Eu ampicat in banca cu baiatul brunet si cu ochii negri pe nume Sasuke,
Hinata era in spatele meu si in banca cu ea era Naruto.Si asa fiecare am ajuns sa stam fata cu baiat.Dupa ce ne-a predat si am scris toata ora,s-a sunat de pauza.Profesorul ne saluta si iese din clasa.
-Buna!spune o voce masculina.
M-am intors cu fata la el si am observat ca era chiar Sasuke.
-Buna!Ma numesc Sakura Haruno tu cum te numesti?spun eu
-Sasuke Uchiha.spune el
-Inacantata.spun eu rusinandu-ma
-Si eu sa cunosc si sa am o colega care e frumoasa si plina de viata.spune Sasuke

Asta a fost primul capitol si daca am gresit cate ceva sa-mi spuneti ok..??ca nu ma supar....:pls:....v-am pupat....:bye:

[attachment=1560]
Fic-ul meu [color=#C71585]Sakura si dragostea

http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=23489

#2
Nu ai disclaimer. Dă edit la capitol şi pune - ţi disclaimer altfel îţi închid ficul. Ai la dispoziţie 2 zile.Nu deţin nici un persoanj din animeul Naruto şi nu fac profit de pe urma acestora.
-

#3
Hello, hello, I'm not dead^.^ Scuza-ti-mi engleza daca e cam incurcata, dar e inca vacanta si eu sunt obosita din cauza antrenamentului. Acest lucru, nu ma impiedica sa dau un coment frumos. Sa vedem, daca Gasim greseli sau nu^.^ Let's go...


(01-09-2010, 07:32 PM)ssakussassu A scris: hello ....am sa scriu o poveste ......sper sa va placa spor la
citit...!!!!!:zuppy04: Unde-i disclamerul. Nu ai disclamerul, ti se inchide ficul. Deja vad ca ai primit o avertizare de la Lynn
CAPITOLUL 1:Trecutul si prezentul..
Buna ma numesc Sakura Haruno,am implinit acum o luna varsta de 15 ani cincisprezece ani, scrie in litere, ca numai in mate, gasesti cifre, in restul cartilor, ani se scriu in cifre ,am ochii verzi si parul roz.Am sa va povestesc trecutul meu si prezentul.
Trecutul:[i][b] Putea-i sa pui Flashback, ca era mai usor
Intr-o zi de toamna,o fetita cu parul roz si ochii verzi in varsta de 8 opt ani mergea fericita pe strada,admirand natura si pasarile care parasesc rand pe rand cuibul lasand totul in urma lor.Frunzele copacilor desprinzandu-se de ramurile acestora aterizand pe asfaltul rece.Fetita in cele din urma a ajuns acasa,cand deschide usa nu mai putea sa faca nici.o miscare.
-MAMA,TATA..striga fetita plangand. Refomulare: "-Mama! Tata! Striga fetita plangand". Suna mai bine si in plus, daca folosesti pentru ambele cuvinte, e ca si cand ai tipa pe noi. E mai usor si mai bine, sa folosesti semnul exclamari^.^
Doi barbati se apropriau de ea vrand sa pateasca la fel ca parintii ei. Sa pateasca ce? Sa fie ucisa? Taiata in doua? Spintecata? Scalpata?
-Fugi Sakura,fugi!!..sriga din rasputeri tatal acesteia.
Sakura a luat-o la sanatosa pe drumul prafuit in timp ce plangea si suspina.
Dupa 1 un an de la moartea parintiilor rozaliei,ea a fost gasita si adoptata de catre o femeie in farsta de 35 treizeci si cinci ani cu parul blond si ochii caprui.Femeia a dat-o pe Sakura la scoala,a avut grija de ea,i-a dat de mancare si i-a facut toate poftele intrasa intr-un asa fel incat sa nu duca lipsa parintiilor ei.
PREZENTUL: Endback Acum stau in patul meu cu asternuturi albe,gandindu-ma "cum ma voi descurca la liceu?,daca imi voi face prieteni?" si asa intrebariile din capul meu nu se mai terminau.Imi ridic privirea catre ceas si observ ca este deja 6:30 Cat? Dimineata? Seara.Ma scol lenes din pat indreptandu-ma spre baie.Baia are faianta alba si gresie neagra,in dreapta era cabina de dus si uscaturul de rufe,in stanga era ghiuveta imbreuna cu veceul,pe usa era pusa o oglinda destul de mare,iar langa usa era un cuier si cosul pentru rufe.Mi-am facut toaleta de dimineata,m-am spalat pe dinti pe fata dupa care am mers pana la dulap pentru am alege tinuta pentru prima zi de liceu.Din el scot niste blugi mulati,un tricou alb cu un craniu pe el,o jacheta neagra si niste adidasi de la puma.Dupa ce m-am imbracat cobor scarile care duc in sufragerie unde era o canapea maronie,un covor tot maro,o masuta in fata canapelei,un dulap cu sertare si un televizor asezat
pe acesta.Ma indrept spre bucatarie,de unde imi fac un sanvis si il mananc dupa care imi i-au ghiozdanul si pachetul cu mancare si am plecat
spre scoala.In timp ce mergeam ma uitam trista la copacii goi,care acum o luna erau incarcati cu frunze si cu cuiburile pasarelelor care acum se indreapta spre tarile calde unde soarele este tot timpul Rege rege cu "r" mic, ca nu ai pus punct si nu e nume, sa il scri cu litera mare.Imi continui drumul linistita,dupa 2 doua minute de mers ajung in curtea liceului care era plina de elevi de diferite varste.Ma asez pe o banca la umbra unui stejar uitandu-ma dezorientata.La un moment dat observ o fata draguta cu parul brunet-albastrui,cu ochii lila,care dupa parerea mea era cam de aceeasi varsta cu mine.
-Buna eu sunt Hinata.spune ea
-Buna eu sunt Sakura Haruno.Incantata sa te cunosc.spun eu.
-Si eu.spune Hin.
-Hinata daca nu te superi imi poti prezenta si mie colegii tai?o intreb zambind.
-Desigur cu mare placere!spune Hinata zambind la randul ei.
Baietii: Naruto Uzumaki este cel blond cu ochii albastrii, Sasuke Uchiha este baiatul cu parul brunet si ochii negrii,Kiba Inuzuka este acel baiat cu cainele acela dragut pe nume Akamaru,Shino Aburame este acel baiat saten si cu ochelari de soare,Shikamaru Nara este acela de pe banca,Choji Akimichi este acel baiat care mananca ca spartul,Neji Hyuga este cel care se antreneaza si este varul meu,Rock Lee este baiatul ala care alearga ca un nebun dupa o frunza,Garra este acel baiat roscat iar celalalt este Kankuro fratele mai mare lui Garra...cam atat cu baietii acuma Fetele:Ino Yamanaka este fata aceea cu o coada la spate,Tenten este fata aceea cu 2 coculete iar fata aceea cu 4 codite este Temari si este surioara celor doi frati,spune Hinata.
-Aha,multumesc mult.spun eu
-N-ai pentru ce Sakura,hai sa mergem in clasa ca s-a sunat de 2 minute,spune Hinata
-Bine.spun eu
Am mers in clasa si ne-am asezat in prima banca de la fereastra.Clasa era destul de spatioasa,peretii erau albi imaculati,erau trei randuri de banci,care era pe fiecare rand cate 4 banci,in fata doua table destul de mari si catedra profesorului.Dupa inca 3 minute intra in clasa un barbat de 36 de ani,cu parul alb,ochi negri,imbracat intr-un costum negru.
-Buna ziua!De azi voi fi profesorul vostru de sport si in acelasi timp si dirigintele,numele meu este Kakashi Hatake.spune profesorul.
Dupa ce termina de predat a inceput sa ne aseze pe fiecare cum a dorit el.Eu ampicat in banca cu baiatul brunet si cu ochii negri pe nume Sasuke,
Hinata era in spatele meu si in banca cu ea era Naruto.Si asa fiecare am ajuns sa stam fata cu baiat.Dupa ce ne-a predat si am scris toata ora,s-a sunat de pauza.Profesorul ne saluta si iese din clasa.
-Buna!spune o voce masculina.
M-am intors cu fata la el si am observat ca era chiar Sasuke.
-Buna!Ma numesc Sakura Haruno tu cum te numesti?spun eu
-Sasuke Uchiha.spune el
-Inacantata.spun eu rusinandu-ma
-Si eu sa cunosc si sa am o colega care e frumoasa si plina de viata.spune Sasuke

Asta a fost primul capitol si daca am gresit cate ceva sa-mi spuneti ok..??ca nu ma supar....:pls:....v-am pupat....:bye:

Stiu ca nu te superi, daca imi dau parerea mea aici^.^ In primul rand, vezi cu disclamerul, in al doilea rand, tu ai un talmes-balmes cu atinea. In al treilea rand, dialogul e cam scartaie saracul. Ideea nu-i originala, am mai intalnit-o si in alte ficuri de genu acesta - nu cu moartea parintilor, dar ai sa vezi unde ma refer. Se duce la scoala, tipa cea noua - Sakura evident, Hinata se imprieteneste prima cu ea, ii arata colegi, apoi Saku sta in banca cu Sasu, care ii face un compliment - gata s-a indragostit de ea - si ajung impreuna.
Apropo, cu numeralele. Alea se scriu in litere, asta daca vrei sa citesti in cartea de romana si se scriu in litere, daca citesti cartea de mate.
Actiunea mi se pare grabita spre final. Ai vazut corecturile ce nu le ai multe, felicitari.
Astept nextul cu imbunatatiri.
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#4
Buna ! ^^ Am zis sa las si eu un comentariu;ca nu scrica,nu? So...sa vedem ce greseli observ. ^^ Sa nu te sperii. :]

(01-09-2010, 07:32 PM)ssakussassu A scris: Disclaimer:Nu deţin nici un persoanj din animeul Naruto şi nu fac profit de pe urma acestora.

hello ....am sa scriu o poveste ......sper sa va placa spor la
citit...!!!!!:zuppy04:
CAPITOLUL 1:Trecutul si prezentul..
Buna ma numesc Sakura Haruno,am implinit acum o luna varsta de 15 ani,am ochii verzi si parul roz.Am sa va povestesc trecutul meu si prezentul.
Trecutul[era bine daca tot la persoana intai povesteai. Ca tot Sakura povestea din perspectiva ei, nu a autorului...]:Intr-o zi de toamna,o fetita cu parul roz si ochii verzi in varsta de 8 ani mergea fericita pe strada,admirand natura si pasarile care parasesc rand pe rand cuibul lasand totul in urma lor.Frunzele copacilor desprinzandu-se de ramurile acestora aterizand pe asfaltul rece.[Nu-mi place fraza asta... >.< puteai sa mai adaugi ceva gen " ...asfaltul rece, formand un covor plin de culori/ facand-o pe fetita sa pluteasca in propiile ganduri"] Fetita in cele din urma a ajuns acasa,cand deschide usa nu mai putea sa faca nici.o miscare.
-MAMA,TATA..[Hm...:-? Inteleg era speriata, dar trebuia sa scrii cu litere mici si sa pui semnul exclamarii]striga fetita plangand.
Doi barbati se apropriau de ea vrand sa pateasca la fel ca parintii ei.[Doi barbati fiorosi se apropiau de fetita vrand sa o treaca prin aceeasi durere ca parinti ei. Nu cred ca-i mai bine la mine,dar ehh...]
-Fugi Sakura,fugi!!..sriga din rasputeri tatal acesteia.
Sakura a luat-o la sanatosa pe drumul prafuit in timp ce plangea si suspina.
Dupa 1 an de la moartea parintiilor rozaliei,ea a fost gasita si adoptata de catre o femeie in farsta de 35 ani cu parul blond si ochii caprui.Femeia a dat-o pe Sakura la scoala,a avut grija de ea,i-a dat de mancare si i-a facut toate poftele intrasa fel incat sa nu duca lipsa parintiilor ei.
PREZENTUL:Acum stau in patul meu cu asternuturi albe,gandindu-ma "cum ma voi descurca la liceu?,daca imi voi face prieteni?" si asa intrebariile din capul meu nu se mai terminau.Imi ridic privirea catre ceas si observ ca este deja 6:30[Am vazut la multi ca ora ceasului o scriu in cifre,dar era mai bine in litere.].Ma scol lenes din pat indreptandu-ma spre baie.Baia are faianta alba si gresie neagra,in dreapta era cabina de dus si uscaturul de rufe,in stanga era ghiuveta imbreuna cu veceul,pe usa era pusa o oglinda destul de mare,iar langa usa era un cuier si cosul pentru rufe.Mi-am facut toaleta de dimineata,m-am spalat pe dinti pe fata dupa care am mers pana la dulap pentru am alege tinuta pentru prima zi de liceu.Din el scot niste blugi mulati,un tricou alb cu un craniu pe el,o jacheta neagra si niste adidasi de la puma.Dupa ce m-am imbracat cobor scarile care duc in sufragerie unde era o canapea maronie,un covor tot maro,o masuta in fata canapelei,un dulap cu sertare si un televizor asezat
pe acesta.Ma indrept spre bucatarie,de unde imi fac un sanvis si il mananc dupa care imi i-au ghiozdanul si pachetul cu mancare si am plecat
spre scoala.In timp ce mergeam ma uitam trista la copacii goi,care acum o luna erau incarcati cu frunze si cu cuiburile pasarelelor care acum se indreapta spre tarile calde unde soarele este tot timpul Rege[cu litera mica.:-?].Imi continui drumul linistita,dupa 2[cu litere] minute de mers ajung in curtea liceului care era plina de elevi de diferite varste.Ma asez pe o banca la umbra unui stejar uitandu-ma dezorientata.La un moment dat observ o fata draguta cu parul brunet-albastrui,cu ochii lila,care dupa parerea mea era cam de aceeasi varsta cu mine.
-Buna eu sunt Hinata.spune ea
-Buna eu sunt Sakura Haruno.Incantata sa te cunosc.spun eu.
-Si eu.spune Hin.
-Hinata daca nu te superi imi poti prezenta si mie colegii tai?o intreb zambind.
-Desigur cu mare placere!spune Hinata zambind la randul ei.
Baietii: Naruto Uzumaki este cel blond cu ochii albastrii, Sasuke Uchiha este baiatul cu parul brunet si ochii negrii,Kiba Inuzuka este acel baiat cu cainele acela dragut pe nume Akamaru,Shino Aburame este acel baiat saten si cu ochelari de soare,Shikamaru Nara este acela de pe banca,Choji Akimichi este acel baiat care mananca ca spartul,Neji Hyuga este cel care se antreneaza si este varul meu,Rock Lee este baiatul ala care alearga ca un nebun dupa o frunza,Garra este acel baiat roscat iar celalalt este Kankuro fratele mai mare lui Garra...cam atat cu baietii acuma Fetele[Cu litera mica si fara doua puncte.Un punct si incepeai cu litera mare era de ajuns.]:Ino Yamanaka este fata aceea cu o coada la spate,Tenten este fata aceea cu 2[litere] coculete iar fata aceea cu 4[patru] codite este Temari si este surioara celor doi frati,spune Hinata.
-Aha,multumesc mult.spun eu
-N-ai pentru ce Sakura,hai sa mergem in clasa ca s-a sunat de 2 minute,spune Hinata
-Bine.spun eu
Am mers in clasa si ne-am asezat in prima banca de la fereastra.Clasa era destul de spatioasa,peretii erau albi imaculati,erau trei randuri de banci,care era pe fiecare rand cate 4 banci,in fata doua table destul de mari si catedra profesorului.Dupa inca 3 minute intra in clasa un barbat de 36 de ani,cu parul alb,ochi negri,imbracat intr-un costum negru.
-Buna ziua!De azi voi fi profesorul vostru de sport si in acelasi timp si dirigintele,[. si dupaia litera mare, sau punct si virgula.]numele meu este Kakashi Hatake.spune profesorul.
Dupa ce termina de predat a inceput sa ne aseze pe fiecare cum a dorit el.Eu ampicat in banca cu baiatul brunet si cu ochii negri pe nume Sasuke,
Hinata era in spatele meu si in banca cu ea era Naruto.Si asa fiecare am ajuns sa stam fata cu baiat.Dupa ce ne-a predat si am scris toata ora,s-a sunat de pauza.[Oi fi eu proasta, dar ce putea sa predea, la o ora de sport, o ora intreaga? O.O Daca te refereai la orar si celelalte lucruri(exemplu: cum ii cheama pe fiecare profesor, olimpiadele/concursuriile ce o sa se desfasoare in continuare, atunci sunt de acord. ^^ ]Profesorul ne saluta si iese din clasa.
-Buna!spune o voce masculina.
M-am intors cu fata la el si am observat ca era chiar Sasuke.
-Buna!Ma numesc Sakura Haruno tu cum te numesti?spun eu
-Sasuke Uchiha.spune el
-Inacantata.spun eu rusinandu-ma
-Si eu sa cunosc si sa am o colega care e frumoasa si plina de viata.spune Sasuke

Asta a fost primul capitol si daca am gresit cate ceva sa-mi spuneti ok..??ca nu ma supar....:pls:....v-am pupat....:bye:

1. Observ ca narezi la persoana intai(exceptie ai facut cand ne-ai prezentat trecutul.) Eu sunt sigura ca in continuare o sa scrii la persoana intai ceea ce nu e bine pentru ca titlul este intitulat "Sakura si dragostea", la persoana a treia. Ma rog...cred ca asta nu prea conteaza. ^^
2. Dialogul este sec. Ti-am insemnat tot dialogul. Cam ceva de genu este dialogul tau:
- Buna Iza!
- Buna Andreea!
- Imi speli si mie papucii?
- Sigur.
- Mersi mult !
- Cu placere.
- Trebuie sa plec.
- Atunci, pa !
- Pa !
Imi place ca n-ai pus mult dialog. Chiar e bine. Daca ai mai dezvolta frazele chiar ai reusi sa imbunatatesti ficul.
3. Descriere...cam putina. Mai adauga epitete, comparatii. Dar nici in exces. Credema ca am citit unele ficuri in care numai epitete si comparatii se gaseau si nu prea mi-au placut "operele lor".
4. Actiunea, hm...nu prea mi se pare grabita. Deci, e ok, pana acum. :]
In rest personajele am sa le comentez pe parcurs. :] Iti mai spun doar o fraza " Spor la scris ! Ambitioneaza-te si fa din ficul tau o capodopera. Te astept cu urmatorul capitol. :]
[Imagine: 1page-img1.jpg]
Ciumpy


#5
Helloooo!:)
Am poposit si eu pe la ficul tau... Deci sa incepem:
Ideea... nu mi se pare foarte originala- am mai citit vreo 10 ficuri in care parintii Sakurei sunt omorati, in prima zi de scoala/liceu se intalneste si se imprieteneste cu Hinata, Hinata ii prezinta toti colegii, Sakura sta in banca cu Sasuke, in curand probabil toti baietii se indragostesc de ea etc. Aaa, da... Si stupida introducere: "Sa ma prezint:numele mea este Sakura Haruno. Am x ani, parul roz (ca petalele de cires) si ochii verzi (ca smaraldul, eventual)" sau ceva in genu'. Sincer, mie nu mi se pare deloc interesant- cred ca e mai misterios daca precizezi aspectul personajului pe parcurs. Ex: "Vantul aspru de toamna imi imprastie pletele rebele roz, precum cele mai puri flori de cires, pe intrega fata delicata". Ce zici? Mie imi place mai mult. Dar asta poate e doar parerea mea:-?.
In general, primul capitol dintr-un fic nu este prea original, dar actiunea din urmatoarele capitole il fac unic si interesant. Sper ca asa sa fie si in cazul povestii tale:)
In rest, e destul de bine- naratiunea e ok, descrierea bunicica, desi putea fi si mai multa8-> si slava Domnului ca nu ai pus dialog in exces (un pic cam sec, dar in timp se rezolva).
Cam atat am avut de spus. Sper sa nu te fi deranjat criticile, am facut-o doar pentru a vedea o viitoare evolutie in modul tau de a scrie:).
Astept urmatorul capitol si te rog sa nu renunti la fic:*. Eu raman o cititoare fidela:D.
Zbye:)
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#6
Disclamer:Nu detin nici un personaj din animeul Naruto dreptul asupra acestor personaje il are creatorul lor Masashi Kishimoto.

scuzati ca am intarziat cu continurea....dar ehh...stiti voi teme...:(

Capitolul 2:Aparente...

-Buna!Ma numesc Sakura Haruno tu cum te numesti?spun eu
-Sasuke Uchiha.spune el
-Inacantata.spun eu rusinandu-ma
-Si eu sa cunosc si sa am o colega care e frumoasa si plina de viata.spune Sasuke.
-Multumesc,Sasuke esti chiar dragut.spun eu
-Aham!
Dupa ce am mai discutat cate ceva,s-a sunat de intrare.Am mers amandoi in banca si ne-am pregatit pentru ora de matematica.Dupa
doua minute intra in clasa o femeie in varsta de douazeci si doi ani,cu parul brunet,ochii rosii precum sangele,purta o pereche de blugi si o camasa
alba cu cateva modele pe ea.Profesoara se aseaza pe scaunul de la catedra,si spune:
-Buna ziua elevi,eu sunt profesoara voastra de matematica,numele meu este Kurenai Yuhi sper sa ne intelegem bine.Si acum pentru ca este prima ora nu va voi preda nimic vreau sa va cunosc pe fiecare in parte.
-Buna ziua,numele meu este Sakura Haruno,am cinsprezece ani,sunt prietenuasa,intelegatoare,imi place sa imi fac prieteni noi,imi place sa ascult muzica,sa ma plimb cu prietenii,spune Sakura zambind.
-Buna,numele meu este Sasuke Uchiha,am cinsprezece ani,nu-mi pasa de unele persoane care se dau mari si nu-mi place sa ma cicaleasca careva sau sa-mi spuna ce sa fac,in rest pot spune ca imi place sa stau cu prietenii si sa ma plimb,spune Sasuke.
-Numele meu este Hinata Hyuga,am cinsprezece ani,sunt de treaba,intelegatoare,sunt o persoana care te poate ajuta oricand fiinca imi place sa ajut chiar daca persoanele sunt dusmani sau prieteni,in rest imi place sa vorbesc la telefon,culoarea mea preferata este bleu,spune Hinata.
-Numele meu este Naruto Uzumaki credeti-ma!!Imi place sa mananc paste,urasc minutele in care trebuie sa astept sa se faca,culoarea mea preferata este albastru,spune Naruto plin de energie.
Si asa fecare elev se prezinta,pana se suna de pauza.Profesoara se ridica de pe scaun,ne saluta si iese din clasa.
Eu ma intorc cu fata la Hinata si o intreb:
-Cum ti se pare pana acum profesorii ti-ai facut o parere despre ei?
-Da sunt de treaba,dar ai rabdare ca abia este inceputul anului.spune ea razand.
-Da,cred ca ai drebatate in privinta cu asta,auzi ce zici dupa ore mergem la un suc sa ne mai cunoastem si cine stie poate vei dormi si la mine.spun eu facandu-i cu ochiul Hinatei.
-Da mi-ar placea,numai ca in legatura ca voi dormi la tine v-a trebui sa o intreb pe mama daca ma lasa.spune ea zambindu-mi.
-Bine,oricum mai vorbim pana plecam acasa.spun eu.
-Bine,spune Hinata.
Dupa ma ridic din banca,imi iau un caietel mic si ma indrept spre fereastra.Ajungand langa aceasta,imi pun caietelul pe pervaz,incepand sa-mi scriu cate ceva prin el.Fiind concentrata la ce scriam nu mi-am dat seama ca cineva se apropria de fereastra,mai precis de mine.
-Hei,ce faci?spune o voce.
Ma intorc cu fata catre persoana misterioasa care imi vorbeste si vad ca in fata mea este acea fata cu doua coculete.
-Bine,imi scriu cate ceva in caietelul asta,spun eu.
-Aham,eu sunt Tenten,tu esti Sakura nu?ma intreaba ea.
-Da,eu sunt si nu este nevoie sa te prezinti fiinca mi-a zis Hinata cum te numesti cand mi-a prezentat colegii.spun eu.
-Bine,deci Sakura ai vrea sa fim prietene?
-Desigur,hei ce zici daca vi si tu cu mine si Hinata la un suc sa ne cunoastem si dupa sa dormiti la mine?spun eu
-Da,chiar mi-ar prinde bine,si asa nu am ce face.spune ea.
-In regula,atunci mai vorbim despre subiectul asta dupa scoala ok?spun eu.
-Bine,acum scuza-ma te rog dar am niste treaba,spune Tenten
-Bine.
Dupa ce a plecat satena de langa mine am inceput sa privesc pe geam peisajul fantastic de toamna"ce repede a trecut vara."spun eu in gandul meu.Peisajul de afara este asa de magic in cat imi este greu sa ma desprind de el.Ochii imi sunt atenti la frunzele care sunt ingalbenite,cazand una cate una formand in jurul copacilor un covor maroniu,pasarile care parasesc cuiburile,plecand spre tarile calde unde acolo vor sta panava veni din nou caldura.Iarba incepea si ea incetul cu incetul sa se ingalbeneasca,norii capatau o culoare cenusie,in timp ce picaturile de ploaie amenintau pamantul.As fi mai vrut sa stau acolo sa privesc acel peisaj melancolic,trist si putiu asa cum este sufletul meu de la moartea parintilor mei chiar si in momentul,asta in care ar trebui sa fiu mereu atenta nu pot uita de soarta lor.Ma indrept incetul cu incetul spre banca mea,ma asez pe scaun imi bag caietelul in ghiozdanul rozaliu,cu multi nasturi de culori diferite si marimi,dupa imi scot cartea de muzica si caietul punandu-le pe pupitru,inchid ghiozdanul si astept sa intre pe usa profesorul sau profesoara de muzica.Dupa inca cinci minute plictisitoare,intra in sala de clasa un barbat inalt,ochii caprui,parul saten,imbracat cu o camasa neagra,niste pantaloni de stofa si in picioare niste pantofi negri.Acesta ne spune:
-Buna ziua copii,numele meu este Iruka Umino,de azi voi fi profesorul vostru de istorie si acum va rog sa va scoateti caietele si creioanele si sa scriem un pic,spune Iruka.
Profesorul a inceput sa predea la ora,eu scriind in caiet to ceea ce el scia pe tabla si ce dicta,lasand urme de creion pe foaie.Dupa treizeci de minute ne oprim din scris si mai povestim cate ceva cu profesorul timp de trei minute."Salvata de clopotel!"strig eu in gandul meu,fiinca s-a sunat de recreatie.Dupa ce profesorul iese din clasa merg in curtea scolii si ma asez pe aceeasi banca de la umbra stejarului.Privesc linistita,jocul frunzelor care zboara in adierea vantului."Ce frumos este cand totul este colorat si jurul meu,adica ma fascineaza chiar foarte mult si ma linisteste"imi spun eu in gand.Soarele nu mai avea atata putere pentru a incalzii pamantul,lasand frigul sa puna stapanire pe intreaga omenire.Imi ridic privirea inainte,uitandu-ma la copiii care vorbesc,care se joaca si se distreza;numai eu stau singura singurica pe banca prind in gol si amintindu-mi vremuri grele,dar am fost trezita din acea visare cu ochii deschisi de catre clopotel care anuntandu-ma pe mine si restul eleviilor ca o alta ora plictisitoare v-a incepe"bine ca macar mai sunt trei ore si plec acasa"gandeam eu in timp ce ma indreptam spre clasa cu pasi marunti,parca temandu-ma de ceva anume.Ajung in clasa,asezandu-ma in banca si incep sa ma uit prin clasa si dintr-o data simnt o mana calda peste a mea.Ma uit curioasa sa vad a cui este acea mana,nu-mi puteam crede ochiilor,Sasuke isi tinea pana peste a mea,zambind.
-S-a intamplat ceva?intreb eu.
-Eh...nu..doar ca...spune el mai mult balbaindu-se
Ma uit la el cateva secunde dupa ii zic:
-Presupun ca ai ceva pe suflet nu?spun eu chicotind.
-Oh...mdea,cam asa ceva.spune el
-Pai spune ca nu te mananc,nu mananc oameni.spun eu razand un pic.
-Mai bine altadata,cu alta ocazie fiinca imi este greu sa-ti zic aici.spune el oftand.
-Cum zici tu.spun eu.
Dupa ce am terminat de vorbit,m-am intors cu fata spre tabla asteptand profesorul de desen.Imi intorc privirea spre geam si ma scufund dintr-o data in ganduri,ma uitam din nou la peisaj rupt parca din basme,vantul incepea sa bata cu putere facand ramurile copacilor sa se miste in ritm cu el.Soarele este deja printre nori lasand din ce in ce frigul sa domine pe intreg pamantul fara macar sa-i fie mila de animalele care cu greu reusesc sa-si stringa proviziile pentru iarna cea geruasa si plina de magie care aduce bucurie in sufletele copiilor si oameniilor.Este asa de pustiu afara in cat ma intrista fiinca stiam ca si eu am fost si probabil ca voi fi in continuare pustie si sigura printre staini,printre oamenii rai si fara nici macar un ic de suflet bun.Ma trezesc din visare si ma uit spre usa care se deschide,facandu-si aparitia pe ea o profesoara care este blonda,cu ochii albastrii,varsta de treizeci si doi de ani.
-Buna ziua,ma numesc Haku si de azi voi fi profesoara de desen;deoarece azi este prima zi de scoala am sa va rog sa faceti un desen cu titlul toamna.spune profesoara
Am inceput sa fac un peisaj minunat,un peisaj de toamna cu copaci din care frunzele cad unu cate una formand un covor pe jos,este asa de frumos ca nu-mi puteam lua ochii de pe el.
Dupa ce am terminat mi-am pus acuarelele in ghiozdan.Trecand prin fata bancii mele,doamna profesoara a inceput a-mi studia cu mare atentie desenul realizat de mine.
-Cum te numesti?ma intrebat aceasta.
-Sakura,Sakura Haruno,spun eu
-Ei bine pentru azi ai un zece cu felicitari,n-am mai vazut un asemenea desen este minutat,ba pardon foarte minunat,nici nu cred ca pot gasi un cuvant potrivit.spun profesoara.
-Multumesc,spun eu rusinandu-ma fiinca toti se uitau ba la mine ba la desenul realizat de mine.
-Pai ce ai zice daca il afisez pe panoul mare din scoala cu cele mai frumoase desene?ma intreaba aceasta
-Bine.spun eu
Dupa alte minute plictisitoare s-a sunat.Am iesit din banca si merg pana la baie,imi dau cu apa pe fata dupa ma spal pe maini fiinca sunt manjita de acuarele.Am iesit din baie si ma indrept spre clasa si merg langa caloriferul de langa geam si ma rezem de el gandindu-ma din nou la maruntisuri.De mine se aproprie Hinata si Tenten.
-Hei colega,ce zici ca mai faci?ma intreaba Tenten.
-Bine,ma gandeam si eu la nemurirea sufletului.spun eu chicotind.Dar voi?
-Noi asteptam sa se sfarseasca orele astea ca daca mai stau mult pe aici simt ca o i-au razna.spune Hinata
-Mie imi zici?Deci la cat ne intalnim?ce?cum?spune Tenten razand.
-Pai in fata scolii,la ora patru;ca sa avem timp pentru noi mai intai de teme si chiesti dinastea ca ne da drumul la unu...spune Hinata
-De ce la unu?o intreb eu
-Pai mi-a zis profesorul de istorie dupa ce a iesit din clasa,intelegi?
-Acum,da.spun eu
-Bine.
Dupa ce au trecut celelalte doua ore plictisitoare de sport si obtional am plecat acasa.M-am descultat,mi-am pus jacheta in cuier si am urcat la mine in camera.Aceasta este cu peretii rozalii,parchet pe jos,un covoras pufos de culoarea ierbii,un dulap din brad,un birou pe care este asezat calculatorul meu,patul este cu asternuturi albe si draperiile erau roze.M-am dezbracat de hainele pe care le-am purtat la scoala si am mers cu ele pana in baie le-am pus in cosul cu rufe,dupa care incep sa-mi fac un dus.Dupa ce termin dusul,imi usuc parul meu bombon cu feonul,ma pieptan,il mai aranjez si ies din baie,merg in camera deschid dulapul ramanand blocata cateva minute,dupa scot din el o bluza roz lunga pana aproape de genunchi,niste egari de un negru lucios,niste cisme gri cu putin toc,imi iau o jacheta rozalie,niste bratari la mana,un set de cercei cu stea impreuna cu un lantisor,m-am machiat putin si in final mi-am pus o ghientuta pe o parte unde mi-am bagat telefonul,banii si chieiile casei.Am iesit din camera am coborat jos,am mers un pic pana-n bucatarie si am mancat cate ceva,dupa am iesit pe usa.In timp ce mergeam ma gandiam la nemurirea sufletului si cateodata mai rasuflam incet.

cam atat am putut scrie ca nu am timp asa mult :bye:
Fic-ul meu [color=#C71585]Sakura si dragostea

http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=23489

#7
Hellouu ! Am mai trecut pe la ficul tau[Surpriza!!] Sa vedem ce ti-a iesit.
(03-09-2010, 10:29 PM)ssakussassu A scris: Disclamer:Nu detin nici un personaj din animeul Naruto dreptul asupra acestor personaje il are creatorul lor Masashi Kishimoto. [Disclamer se pune doar la primul capitol. Dupa aceea nu mai este nevoie sa-l pui la fiecare post.;)]

scuzati ca am intarziat cu continurea....dar ehh...stiti voi teme...:(

Capitolul 2:Aparente...

-Buna!Ma numesc Sakura Haruno tu cum te numesti?spun eu
-Sasuke Uchiha.spune el
-Inacantata.spun eu rusinandu-ma
-Si eu sa cunosc si sa am o colega care e frumoasa si plina de viata.spune Sasuke.
-Multumesc,Sasuke[,] esti chiar dragut.spun eu
-Aham![Aham? Hm..cred ca mergea altceva. nu "aham". Un mersi, sau "si tu la fel"]
Dupa ce am mai discutat cate ceva,s-a sunat de intrare.Am mers amandoi in banca si ne-am pregatit pentru ora de matematica.Dupa
doua minute intra in clasa o femeie in varsta de douazeci si doi ani,cu parul brunet,ochii rosii precum sangele,purta o pereche de blugi si o camasa
alba cu cateva modele pe ea.Profesoara se aseaza pe scaunul de la catedra,si spune:
-Buna ziua elevi,eu sunt profesoara voastra de matematica,numele meu este Kurenai Yuhi sper sa ne intelegem bine.Si acum pentru ca este prima ora nu va voi preda nimic vreau sa va cunosc pe fiecare in parte.
-Buna ziua,numele meu este Sakura Haruno,am cinsprezece ani,sunt prietenuasa[prietenoasa],intelegatoare,imi place sa imi fac prieteni noi,imi place sa ascult muzica,[si]sa ma plimb cu prietenii,spune Sakura zambind[schimbasi persoana].
-Buna,numele meu este Sasuke Uchiha,am cinsprezece ani,nu-mi pasa de unele persoane care se dau mari si nu-mi place sa ma cicaleasca careva sau sa-mi spuna ce sa fac,[punct si incepi cu litera mare.]in rest pot spune ca imi place sa stau cu prietenii si sa ma plimb,spune Sasuke.
-Numele meu este Hinata Hyuga,am cinsprezece ani,sunt de treaba,intelegatoare,sunt o persoana care te poate ajuta oricand fiinca imi place sa ajut chiar daca persoanele sunt dusmani sau prieteni[.],in rest imi place sa vorbesc la telefon,culoarea mea preferata este bleu,spune Hinata.
-Numele meu este Naruto Uzumaki[,] credeti-ma!!Imi place sa mananc paste,urasc minutele in care trebuie sa astept sa se faca,culoarea mea preferata este albastru,spune Naruto plin de energie.
Si asa fecare elev se prezinta,pana se suna de pauza.Profesoara se ridica de pe scaun,ne saluta si iese din clasa.
Eu ma intorc cu fata la Hinata si o intreb:
-Cum ti se pare pana acum profesorii ti-ai facut o parere despre ei?
-Da sunt de treaba,dar ai rabdare ca abia este inceputul anului.spune ea razand.
-Da,cred ca ai drebatate in privinta cu asta,[.]auzi ce zici dupa ore mergem la un suc sa ne mai cunoastem si cine stie[,] poate vei dormi si la mine.spun eu facandu-i cu ochiul Hinatei.
-Da mi-ar placea,numai ca in legatura ca voi dormi la tine[,] v-a trebui sa o intreb pe mama daca ma lasa.spune ea zambindu-mi.
-Bine,oricum mai vorbim pana plecam acasa.spun eu.
-Bine,spune Hinata.
Dupa ma ridic din banca,imi iau un caietel mic si ma indrept spre fereastra.Ajungand langa aceasta,imi pun caietelul pe pervaz,incepand sa-mi scriu cate ceva prin el.Fiind concentrata la ce scriam nu mi-am dat seama ca cineva se apropria de fereastra,mai precis de mine.
-Hei,ce faci?spune o voce.
Ma intorc cu fata catre persoana misterioasa care imi vorbeste si vad ca in fata mea este acea fata cu doua coculete.
-Bine,imi scriu cate ceva in caietelul asta,spun eu.
-Aham,eu sunt Tenten,tu esti Sakura nu?ma intreaba ea.
-Da,eu sunt si nu este nevoie sa te prezinti fiinca mi-a zis Hinata cum te numesti cand mi-a prezentat colegii.spun eu.
-Bine,deci Sakura ai vrea sa fim prietene?
-Desigur,hei ce zici daca vi si tu cu mine si Hinata la un suc sa ne cunoastem si dupa sa dormiti la mine?spun eu
-Da,chiar mi-ar prinde bine,si asa nu am ce face.spune ea.
-In regula,atunci mai vorbim despre subiectul asta dupa scoala ok?spun eu.
-Bine,acum scuza-ma te rog dar am niste treaba,spune Tenten
-Bine.
Dupa ce a plecat satena de langa mine am inceput sa privesc pe geam peisajul fantastic de toamna"ce repede a trecut vara."spun eu in gandul meu.Peisajul de afara este asa de magic in cat imi este greu sa ma desprind de el.Ochii imi sunt atenti la frunzele care sunt ingalbenite,cazand una cate una formand in jurul copacilor un covor maroniu,pasarile care parasesc cuiburile,plecand spre tarile calde unde acolo vor sta panava veni din nou caldura.Iarba incepea si ea incetul cu incetul sa se ingalbeneasca,norii capatau o culoare cenusie,in timp ce picaturile de ploaie amenintau pamantul.As fi mai vrut sa stau acolo sa privesc acel peisaj melancolic,trist si putiu asa cum este sufletul meu de la moartea parintilor mei chiar si in momentul,asta in care ar trebui sa fiu mereu atenta nu pot uita de soarta lor.Ma indrept incetul cu incetul spre banca mea,ma asez pe scaun imi bag caietelul in ghiozdanul rozaliu,cu multi nasturi de culori diferite si marimi,dupa imi scot cartea de muzica[deci,ai zis muzica] si caietul punandu-le pe pupitru,inchid ghiozdanul si astept sa intre pe usa profesorul sau profesoara de muzica.Dupa inca cinci minute plictisitoare,intra in sala de clasa un barbat inalt,ochii caprui,parul saten,imbracat cu o camasa neagra,niste pantaloni de stofa si in picioare niste pantofi negri.Acesta ne spune:
-Buna ziua copii,numele meu este Iruka Umino,de azi voi fi profesorul vostru de istorie[acum o schimbasi cu istorie.] si acum va rog sa va scoateti caietele si creioanele si sa scriem un pic,spune Iruka.
Profesorul a inceput sa predea la ora,eu scriind in caiet to ceea ce el scia pe tabla si ce dicta,lasand urme de creion pe foaie.Dupa treizeci de minute ne oprim din scris si mai povestim cate ceva cu profesorul timp de trei minute."Salvata de clopotel!"strig eu in gandul meu,fiinca s-a sunat de recreatie.Dupa ce profesorul iese din clasa merg in curtea scolii si ma asez pe aceeasi banca de la umbra stejarului.Privesc linistita,jocul frunzelor care zboara in adierea vantului."Ce frumos este cand totul este colorat si jurul meu,adica ma fascineaza chiar foarte mult si ma linisteste"imi spun eu in gand.Soarele nu mai avea atata putere pentru a incalzii pamantul,lasand frigul sa puna stapanire pe intreaga omenire.Imi ridic privirea inainte,uitandu-ma la copiii care vorbesc,care se joaca si se distreza;numai eu stau singura singurica pe banca prind in gol si amintindu-mi vremuri grele,dar am fost trezita din acea visare cu ochii deschisi de catre clopotel care anuntandu-ma pe mine si restul eleviilor ca o alta ora plictisitoare v-a incepe"bine ca macar mai sunt trei ore si plec acasa"gandeam eu in timp ce ma indreptam spre clasa cu pasi marunti,parca temandu-ma de ceva anume.Ajung in clasa,asezandu-ma in banca si incep sa ma uit prin clasa si dintr-o data simnt o mana calda peste a mea.Ma uit curioasa sa vad a cui este acea mana,nu-mi puteam crede ochiilor,Sasuke isi tinea pana peste a mea,zambind.
-S-a intamplat ceva?intreb eu.
-Eh...nu..doar ca...spune el mai mult balbaindu-se
Ma uit la el cateva secunde dupa ii zic:
-Presupun ca ai ceva pe suflet nu?spun eu chicotind.
-Oh...mdea,cam asa ceva.spune el
-Pai spune ca nu te mananc,nu mananc oameni.spun eu razand un pic.
-Mai bine altadata,cu alta ocazie fiinca imi este greu sa-ti zic aici.spune el oftand.
-Cum zici tu.spun eu.
Dupa ce am terminat de vorbit,m-am intors cu fata spre tabla asteptand profesorul de desen.Imi intorc privirea spre geam si ma scufund dintr-o data in ganduri,ma uitam din nou la peisaj rupt parca din basme,vantul incepea sa bata cu putere facand ramurile copacilor sa se miste in ritm cu el.Soarele este deja printre nori lasand din ce in ce frigul sa domine pe intreg pamantul fara macar sa-i fie mila de animalele care cu greu reusesc sa-si stringa proviziile pentru iarna cea geruasa si plina de magie care aduce bucurie in sufletele copiilor si oameniilor.Este asa de pustiu afara in cat ma intrista fiinca stiam ca si eu am fost si probabil ca voi fi in continuare pustie si sigura printre staini,printre oamenii rai si fara nici macar un ic de suflet bun.Ma trezesc din visare si ma uit spre usa care se deschide,facandu-si aparitia pe ea o profesoara care este blonda,cu ochii albastrii,varsta de treizeci si doi de ani.
-Buna ziua,ma numesc Haku si de azi voi fi profesoara de desen;deoarece azi este prima zi de scoala am sa va rog sa faceti un desen cu titlul toamna.spune profesoara
Am inceput sa fac un peisaj minunat,un peisaj de toamna cu copaci din care frunzele cad unu[una] cate una formand un covor pe jos,este asa de frumos ca nu-mi puteam lua ochii de pe el.
Dupa ce am terminat mi-am pus acuarelele in ghiozdan.Trecand prin fata bancii mele,doamna profesoara a inceput a-mi studia cu mare atentie desenul realizat de mine.
-Cum te numesti?ma intrebat aceasta.
-Sakura,Sakura Haruno,spun eu
-Ei bine pentru azi ai un zece cu felicitari,n-am mai vazut un asemenea desen este minutat,ba pardon foarte minunat,nici nu cred ca pot gasi un cuvant potrivit.spun profesoara.
-Multumesc,spun eu rusinandu-ma fiinca toti se uitau ba la mine ba la desenul realizat de mine.
-Pai ce ai zice daca il afisez pe panoul mare din scoala cu cele mai frumoase desene?ma intreaba aceasta
-Bine.spun eu
Dupa alte minute plictisitoare s-a sunat.Am iesit din banca si merg pana la baie,imi dau cu apa pe fata dupa ma spal pe maini fiinca sunt manjita de acuarele.Am iesit din baie si ma indrept spre clasa si merg langa caloriferul de langa geam si ma rezem de el gandindu-ma din nou la maruntisuri.De mine se aproprie Hinata si Tenten.
-Hei colega,ce zici ca mai faci?ma intreaba Tenten.
-Bine,ma gandeam si eu la nemurirea sufletului.spun eu chicotind.Dar voi?
-Noi asteptam sa se sfarseasca orele astea ca daca mai stau mult pe aici simt ca o i-au razna.spune Hinata
-Mie imi zici?Deci la cat ne intalnim?ce?cum?spune Tenten razand.
-Pai in fata scolii,la ora patru;ca sa avem timp pentru noi mai intai de teme si chiesti dinastea ca ne da drumul la unu...spune Hinata
-De ce la unu?o intreb eu
-Pai mi-a zis profesorul de istorie dupa ce a iesit din clasa,intelegi?
-Acum,da.spun eu
-Bine.
Dupa ce au trecut celelalte doua ore plictisitoare de sport si obtional am plecat acasa.M-am descultat[descaltat],mi-am pus jacheta in cuier si am urcat la mine in camera.Aceasta este cu peretii rozalii,parchet pe jos,un covoras pufos de culoarea ierbii,un dulap din brad,un birou pe care este asezat calculatorul meu,patul este cu asternuturi albe si draperiile erau roze.M-am dezbracat de hainele pe care le-am purtat la scoala si am mers cu ele pana in baie le-am pus in cosul cu rufe,dupa care incep sa-mi fac un dus.Dupa ce termin dusul,imi usuc parul meu bombon cu feonul,ma pieptan,il mai aranjez si ies din baie,merg in camera deschid dulapul ramanand blocata cateva minute,dupa scot din el o bluza roz lunga pana aproape de genunchi,niste egari de un negru lucios,niste cisme gri cu putin toc,imi iau o jacheta rozalie,niste bratari la mana,un set de cercei cu stea impreuna cu un lantisor,m-am machiat putin si in final mi-am pus o ghientuta pe o parte unde mi-am bagat telefonul,banii si chieiile casei.Am iesit din camera am coborat jos,am mers un pic pana-n bucatarie si am mancat cate ceva,dupa am iesit pe usa.In timp ce mergeam ma gandiam la nemurirea sufletului si cateodata mai rasuflam incet.

cam atat am putut scrie ca nu am timp asa mult :bye:

Hm...e mai bine ca data trecuta. Dialogul, a mai fost in unele parti sec, dar nu ca-n celalalt capitol. Descriere...hm..ai avut , dar tot iti mai trebuie !
La capitolul actiune, mi s-a parut la sfarsit usor grabita. Cand ai narat ai schimbat persoanele.(!) Sa stii ca nu-i musai, ca dupa o zi sa postezi urmatorul capitol. Posteaza-l atunci cand crezi, tu, de cuviinta, ca este bun. Citeste, reciteste de 3-4 ori ceea ce ai scris. Mai modifica ceea ce nu-ti place. Dar vezi sa corespunda cu ce ai scris in vechile capitole. Eu zic ca ai facut un progres *mic* la dialog . Eu zic ca totul este posibil. Asa ca te astept cu imbunatatiri. Spor la scris ! Ai grija la greselile de tastare. Zbye! :)
[Imagine: 1page-img1.jpg]
Ciumpy


#8
Hey, am revenit:)
Intr-adevar, s-a vazut un progres fata de primul capitol si pentru asta te felicit:).
Descrierea: mi-au placut secventele in care ai descris toamna, au fost reusite. In schimb, mai ai de lucrat la descrierea sentimentelor. Vreau sa zic, era destul de interesant daca precizai cum s-a simtit Sakura cand a vorbit prima data cu Sasuke sau ce parere are despre el:>.
Naratiunea: a fost ok, dar prea grabita la finalul capitolului. Adica, a intrat in casa, a facut dus, s-a schimbat, a iesit din casa, iar toate actiunile le-ai pus in aceeasi fraza.
Dialogul- mie, personal, nu mi s-a parut prea sec. O mica evolutie fata de primul capitol, dar stii cum e- daca continui sa evoluezi cate putin in fiecare capitol, modul tau de a scrie cu siguranta se va imbunatati vizibil;).
Si cum ai zis si tu, ideea incepe sa capete forma. Sunt curioasa ce se va intampla cand vor iesi fetele la suc:>.
Cam asta ar fi de spus pana acum. Si sa nu renunti, pentru ca e o poveste draguta! Astept nextul;)!
Bye>:D<
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#9
Capitolul 3:..prietenia e mai presus ca orice..Partea 1
Dupa aproximativ zece minute ajung in fata scolii,unde ma intalnesc cu cele doua prietene Hinata si Tenten.
-Hei,ce faceti fetelor?intreb eu simulant..
-Buna Sakura,bine uite si noi pe aici...spune Hinata razand.
-Deci mergem?intreaba Tenten.
-Bine inteles,spun eu impreuna cu Hinata.
Toate trei pornim zambind,chicotind,povestind fieare amanut de la scoala,pijuteri,parfumuri,telefoane pana cand am ajuns la subiectul baieti...
-Deci,credeti ca ar fi o sansa ca Naruto sa se uite la mine sau mai bine zis sa ma invite undeva?intreba Hinata rosind.
-Hinata,Hinata,Hinata!Pentru a te face remarcata trebuie sa comunici cu el despre lucrurile care ii plac si chiesti dinastea,intelegi?spun eu chicotind.
-Da,Sakura cred ca ai dreptate.spune ea.
-Dar tu,nu ai pus ochii pe nimeni pana acuma?intreba Tenten.
-Pai...Daca spun promiteti ca nu o sa spuneti la toata scoala?
-Cum sa facem asa ceva Sakura,suntem de acuma prietene ne.despartite care isi impartasesc secretele...spune Tenten.
-Multumesc..Ten..deci mie imi place de...
-Asa..spune Hin si Ten la un loc.
-De S-a-a-a-s-s-u-k-e....Spun eu rusinandu-ma.
-Da?spune Ten.
-Aham...dar nu stiu ce sa fac ce si cum...
-Hei te ajutam noi..spun ele imbratisandu-ma.
-Multumesc ,cu prietene ca voi..nu ma mai tem de loc..spun eu
-Ne bucuram..spune Hin..
-Hei..fetelor mi-a venit o idee,sper sa va placa,spun eu.
-Uimeste-ne..spune Hin si Ten.
-Ce ziceti daca noi sa fim un club nume...spun eu gandindu-ma
-Buna idee,spune Hin
-Da,aproba Ten
-Si ce nume sa avem?intreba Hin
-Pai...ce ati zice de "clubul fetelor S.H.T"?spun eu
-hmmm...nu stiu...spune Ten
-Da ...cred ca ai dreptate..e prea copilaros..spun eu chicotind..Dar ce zice-ti de..."clubul...star girls"?
-Hmmm...ar merge..!?ce zici Hin
-Imi place...dar tie?
-DA..atunci ramane CLUBUL STAR GIRLS...spune Ten.entuziasmata.
-Si ar fi mai fain daca ne-am striga altfel...alt nume..?!spun eu
-Da...ar fi tare ,cool,exctra...spune Ten..facandu-mi cu ochiul.
-Pai eu o sa am numele...??!!Cherry Blossom...ce ziceti?spun eu.
-Wow...super ...atunci eu o sa am numele...pink girl!!!...spune Ten.
-Ok..eu..o sa am numele??!!blue petal!!spune Hin..chicotind...
-Tare ...deci ..de acum inainte asa ne vom numi....intinzand bratul cu palba intinsa,punand si Pink girl impreuna cu Blue petal mainile peste a mea spunand...Hai star girls!!..si ne imbratisam.
Ne-am continuat drumul linistite pana la un magazin luand trei sucuri:doua de mango si unul de grefe.Am mai povestit cate ceva,dupa doua ore ne indreptam spre casa mea.
-Deci,ma gandeam daca tot avem un club...poate ar trebui...spune Hin..zambind.
-Sa..ne..continui eu...entuziasmata...
-Facem...spune si Ten
-O trupa!!..spunem toate trei..
-In tregula...spun eu..facndu-le cu ochiul.
-Eu o sa cant la chitara bas...spune Hin.
-Eu la..tobe..spune Ten..
-Deci se pare ca eu voi...canta din voce si chitara..spun eu..
-Ok...spune Ten si Hin la un loc..
Dupa inca doua minute de tacere ajungem acasa.Deschid usa,ne descaltam si mergem in bucatarie pentru a manca cate ceva.

Sper sa nu va suparati ca este scurt capitolul...dar abia mai am timp de mine...cu urata asta de scoala...:zuppy05:
Fic-ul meu [color=#C71585]Sakura si dragostea

http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=23489

#10
Buna !! am revenit. :] Pai sa vedem ce ti-a mai iesit. O sa fiu [poate] dura. Actiunea tot grabita este. Puteai sa spui ce au facut cand au intrat in "magazin". Fa in asa fel incat sa nu sari de la una la alta. Narezi....nu stiu, pe mine(sincer) m-ai omorat cu dialogul in capitolul asta :)) Descriere, nu exista. =_=? Greseli de tastare ai avut. Ce sa mai zic? Pai, n-ai voie sa pui emoticoane sau smilies in text.(!) Decat daca este o parodie.
Deci, sa-ti zic mai pe scurt.
1. Ai grija la actiune.
2. Mai lasa dialogul ! Pune doar 2-3 replici in text. In rest, nu mai pune !
3. Ai grija la greselile de tastare.
4. Pune descriere. In acest capitol nu ai deloc!
5. Nu mai pune emoticoane. >Decat in parodii<
Cam atat. Imi pare rau daca te superi pe mine, dar sincer acest capitol a fost mai rau decat primul. Te astept cu imbunatatiri. Pentru ca stiu ca se poate. Succes in continoare ! :* :)
[Imagine: 1page-img1.jpg]
Ciumpy





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)