Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#22
@Rinnie, eu aleg scoala din Romania. Pe langa faptul ca iubesc tara si imi place aceasta tara si tot ce tine de ea (apropo, imnul e foarte cul) eu o sa aleg si scolile din ea. Daca ai veni in scoala mea, nu stiu intra voastra, o sa vedeti: iarba de jumatate din jumatatea metrului (cateodata mai lunga) -se mai taie cateodata, insa alteori parca esti la pasune (iar asta e cam des)-, copii fumeaza dupa sala de sport, femeile de serviciu fumeaza in clase cand fac curatenie (cand o fac) -si nu sfiesc sa se ascunda-, profesorii le dau focuri copiilor desi stiu ca ei fumeaza (wtf?! asta s-a intamplat o data la sport, profesoara i-a dat unei tipe, clasa a saptea, bricheta si apoi s-a luat de ea ca de ce tocmai in baia salii de sport a fumat -de parca s-ar fi asteptat sa se fi dus afara), unii aduc bautura (un alt tip a fost exmatriculat fiindca venea drogat la scoala si le si aducea in incinta 8- |), alte fete au renuntat la scoala fiindca au ramas gravide sau urmau sa se casatoreasca si trebuiau sa stea acasa (asta se intampla de... cealalta natie) si multe alte lucruri, cum ar fi: un baiat l-a impins pe altul pe scari (intentionat), un tip a scuipat-o pe profesoara de romana, o tipa baietoasa a terorizat-o pe profesoara de engleza (tipa baietoasa e bisexuala si cam i se aprinsesera talpile dupa profa de engleza) pana a plecat din scoala (parca o prinsese in baie daca nu ma insel) si altele. 106 Insa asta-i Romania la care tin. <3 21)
In Japonia aia sunt rasisti. Cand am citit chestiile alea imi venea sa scuip steagul Japoniei fiindca tara nu o pot scuipa pentru ca nu sunt acolo sau nu am o harta (defapt am *thinking*). Nu le permit un stil a lor, o gandire a lor, ceva. Nu vreau sa zic mai multe despre astea fiindca pe langa faptul ca nu am fost acolo, nici nu vreau sa ma duc (poate doar pentru unele peisaje si kimonouri etc.), dar nici nu mai stiu ce sa zic (nu ma ostenesc).
Scolile din Romania sunt scolile din Romania. Poate nici noi, dar nici profesorii nu se omoara cu invatatura, insa daca doresti sa ajungi ceva atunci poti. Sunt si oameni care au ajuns mari oameni (dar au fost luati pentru a ajuta la experimente in alta tara -mi-a explicat/povestit o data tata).
De cat sa ma duc in Japonia si sa ma sinucid din cauza stresului (mai ales ca sunt o persoana delasatoare, ma apuc de lucruri pe ultima suta de metrii) mai bine stau in tara mea iubita si ascult certurile dintre profesori si colegi, de jicnirile profesorilor aduse la adresa noastra si pe colegii mei vorbind despre jocuri sau filme XXX in ora de matematica (pe nimeni nu intereseaza ce predeaza, iar profesoara nu se deranjeaza sa le atraga atentia). 106
@Azazel, te sustin.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Răspunsuri în acest subiect
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de yaoi maniac - 22-04-2012, 08:55 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.019 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.266 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)