Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce tara iti place mai mult?
Japonia
95.35%
82 95.35%
China
4.65%
4 4.65%
Total 86 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Diferente dintre Japonia si China

#10
Sunt multe diferente.
Am inceput sa invat limba japoneza,care,sincer,desi se zice ca e cea mai grea limba mi se pare mai usoara si mai melodioasa decat chineza...So am inceput s o invat...Chestia care ma enerveaza e atunci cand vine mama(sau tata) si zice :"Iar ai inceput cu chinezariile tale? "-NU sunt chinezarii,sunt 'japonarii' dăăăă.

Oamenii sunt uneori prea ignoranti sau inculti si nu si dau seama ca nu i acelasi lucru.

Japonia are cateva elemente specifice[in ochii mei]si acelea ar fi:florile de cires,Geishele,Samuraii,Karate,Robotii 21 (pana la urma e una dintre cele mai tehnologizate tari) si Anime.

La China ar fi 4ragonii,Ninja(O.O),Panda&Bambus,Kung-Fu,Jucariile(pe care le primim si noi de pe acolo).

Arhitectura difera deasemenea:

Japonia:
[Imagine: japanese-architecture-12.jpg]
China:

[Imagine: stock-photo-china-shanghai-city-traditio...886654.jpg]

Arhitectura chineza e mai vesela si mai colorata pa cand cea japoneza e mai simpla dar la fel de frumoasa.

Oamenii sunt si ei diferiti.
Japonezii sunt niste persoane mandre dar tot odata modeste,FOARTE politicoase si ospitaliere.Ma uimeste cat de bine organizati sunt.
0_0

Am invatat ca chinezii sunt niste oameni calmi,impacati cu sine,care iubesc copii.Plus sunt foarte muncitori.

Japonezii arata mai bine decat chinezii.Au fetele mai alunginte,ochii mai mari si mai frumosi-si pot alterna culorile.Exista japonezii cu ochii caprui,verzi etc chiar daca sunt de o nuanta foarte inchisa,pe cand chinezii au in general ochii negri.Ei sunt foarte mici de statura pe cand niponi ajung la inalimi considerabile.
Un tip dintr o trupa are 1,77.Adica,sa fim seriosi,e ceva pntru un japonez ... 0_0

E un lucru pe care l-am observat la femeile/fetele japoneze.Ele sunt mereu asa de "happy"..."little kawaii girls with doll faces"...Whatever...Ma enerveaza.Chinezele(oare se zice asa?) sunt mai mature.Asta e un punct in plus pentru China.
Baietii din Japonia nu sunt asa de romantici/siroposi ca si chinezii-pacat-dar nu ma intereseaza chiar asa mult asta.

So...In conluzie,ambele tari sunt interesante dar preferata mea ramane Nihondo ^_^ E cu adevarat o tara speciala cu oameni speciali care stiu sa impleteasca noul cu vechiul.



[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"



Răspunsuri în acest subiect
Diferente dintre Japonia si China - de NiyaTai - 08-08-2008, 04:34 PM
RE: Diferente dintre Japonia si China - de Ahmon - 15-11-2009, 09:51 PM
RE: Diferente dintre Japonia si China - de Pisica de Diamant - 29-12-2009, 11:06 PM
RE: Diferente dintre Japonia si China - de Yurei - 21-02-2011, 06:30 PM
RE: Diferente dintre Japonia si China - de +Rin+ - 22-08-2011, 01:44 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.022 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)