Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sharingan vs. Byakugan

#1
Sharingan>Sharinganul este probabil cea mai temuta linie de sange si este accesibila numai membrilor nobilului clan Uchiha. Aproape tot clanul a fost distrus de Uchiha Itachi. Doar trei purtatori ai liniei au ramas. Acesti trei oameni sunt: Uchiha Sasuke, fratele sau Uchiha Itachi si profesorul lui Sasuke, Hatake Kakashi. Kakashi este unul din utilizatori care nu provine din clanul Uchiha. Kakashi are Sharinganul doar intr-un ochi si l-a folosit pentru a copia peste 1000 de tehnici! Sharinganul este un tip special de putere inauntrul ochiului. Este eliberat prin pupile si necesita o mare concentratie de chakra si de atentie. Sharinganul permite utilizatorului sa copieze si sa vada prin ninjutsu (tehnici ninja), genjutsu (tehnici de iluzie) si taijutsu (lupta corp la corp). Iti dai seama cand cineva foloseste Sharinganul dupa culoarea ochilor utilizatorului, care devin rosii cu mici semen negre.
Byakugan>Byakuganul este folosit doar de nobilul clan Hyuuga. Se spune ca Sharinganul a provenit direct din Byakugan. Byakuganul permite utilizatorului sau sa vada o zona critica unde chakra e stocata in oponentul lui sau ei. Foarte rar un utilizator al Byakuganului poate vedea Tenketsu (gaurile chakra) si le poate neutraliza, oprind literar cursul chakrei si eventual omorand adversarul. Hyuuga Neji este unul din putini care pot face asta. O lovitura directa din partea stilului Jyuuken si va opri complet cursul chakrei in gurile tinta. Deasemenea Byakuganul scorda utilizatorului sa vada aproape la 360 de grade sau o vedere panoramica a lucrurilor din toate directiile. Aproape de a 3-a vertebra este singrul punct orb. Sunt 4 utilizatori principali ai acestui periculoase linii de sange si ei sunt: Neji, hinata, Hanabi si Hiashi. Sunt multe dezbateri despre care este mai puternic: Byakuganul sau Sharinganul.
Dintre cele doua,eu prefer Sharingan-ul.din doua motive:posesorul sau este personajul meu preferat(Sasuke) si in al doilea rand mi se pare ca este mult mai puternic decat Byakugan.Folosind sharingan se pot copia juts-uri sau poti "vedea" care este urmatoarea miscare a adversarului,chiar inainte ca acesta sa o faca.
Pe care dintre cele doua il preferati si de ce?Argumentati-va raspunsul.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Me wants a cookie to talk xD
*eating*

Asa ... nu aleg nici unul >.> prefer Rin'negan-ul
Din nou, kidding xD ... Aleg sharinganul ...
Nu pt ca mi-a sasuke personaj preferat >.<
Chiar nu e sasuke preferatul meu xD
Acum ... de ce imi place sharingan

1. Ochii ... supremi daca pot spune asa
2. Se pot lua ochii de la frate si muta la tine
3. Sharinganul e mai puternic decat byakuganul ...
Adica are mai multe "facilitati"
4. Sharinganul are si mangekio ... in schimb, byakugan are ...
Byakugan >.< nimic special ... ... ...
5. There will be more >.>
Dau edit cand mai gasesc motive Smile

#3
nu putem sa spunem precis care dintre ei este mai puternic , putem doar sa luam dupa perferintele noastre .
Eu sincera s fiu ,prefer byakuganul . CU siguranta stiu sigur ca magekyo sharingan e mai puternic decta acesta , insa dintre sharingan normal si byakugan aleg byakuganul . Pai in primul rand , daca s-ar da o lupta neji vs sasuke , neji ar castiga pentru ca : sauske nu poate copia miscarile acestuia , fiindca e un kekegenkai diferit , ceea ce a spus si kakahsi intr-o lupta cu zabuza , ca miscrile lui haku nu pot fi copiate cu sharingan .

Totusi dintre toate prefer rin'eganul , doar e cel mai puternic
[Imagine: Untitled-1-2.gif]

#4
Let`s see...Neji se afla printre personajele mele favorite..si detine byakugan..iar sasuke nu este printre preferatii mei ji detine sharingan..Cu toate astea..alegerea mea este pentru tehnica sharingan.
Mi se pare mai interesanta si mai puternica.O mare legenda si are si un aer cool.Chiar daca ador si tehnica byakugan raman la sharingan deoarece este mult mai captivanta pentru ochisorii mei Smile

#5
sharinga sau byakugan....hm....logik ca byakugan din mai multe motive:
1.cu ajutorul poti bloca ceacra adversarului
2.unele lovituri pot fi fatale
3.nu este o tehnica care copiaza
4.cu ajutorul lui poti vedea la 360 de grde
5.cu el poti vedea punctele ckeacra
6.imi plac la nebunie ochii aceia mari,parca facuti din sticla...sunt asa frumoshi....o//o
7.il plac plac pe neji,de acee la nume:Shina Hyuga,shi va datzi seama shi dupa avatar:bv:

#6
Sharinganul din mai multe motive

1. Ochiul devine rosu,una din culorile mele preferate
2. Ai 3 stagii la el spre deosebire de Byakugan: Sharingan,Mangenkyou Sharingan(trebuie sati omori cel mai bun prieten),Eternal Mangenkyou Sharingan(trebuie sati inlocuesti ochii cu cei a lu fractu,pentru a nu orbi)
3. Poate vedea prin genjutsu,poate vedea in slow motion,poate copia orce jutsu care nu e BloodLine,
4. La mangenkyou ai 3 tehnici incredibil de puternice( EX ITACHI: Tsukyomi un genjutsu foarte puternic,in care iti poti tortura adversarul intro lume proprie timp de 72 de ore,care in realitate e mai putin de o secunda.
Amatesaru,flacara neagra care arde 7 zile si 7 nopti
Susano, o bestie imensa,care il protejeaza pe cel care a invocato de orce atac,si ataca in locul lui)
5. Eternal Mangenkyou Sharingan are 6 tehinici,tehnicile proprii si cele ale fratelui,de la care provin ochii

Intr-o o lupta cu cineva care are Sharingan si cineva cu Byakugan,cel mai probabil cel cu Byakugan va castiga,din cauza preciziei uimitoare

Intr-o lupta dintre cineva care are Mangenkyou Sharingan si cineva cu Byakugan. Cel cu MS va castiga in peste 90% dintre situatii

Intr-o lupta dintre cineva care are EMS si cineva cu Byakugan,nici nu se pune problema,cel cu EMS castiga intotdeauna.



Si sharinganu nu e cel mai puternic Doujutsu,Rinnengan este
(poti avea 7 corpuri,poti vedea din 7 directii diferite,si altele,e prea incredibil)
[Imagine: Alugays.png]
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul AnimeZup
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4
7) Zambesti, sau chiar razi

#7
eu aleg sharinganul pentru ca poate copia si vedea orice jutsu.deasemenea si pentru ca este si unul dintre cele mia puternice keke ghenkaiuri.nu pot sa zic ca byakuganul nu este util deoarece poate vedea punctele vitale ale adversarului.insa eu cred ca sharinganul este mai util intr-o lupta.
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#8
Eu votez pentru Sharingan. Cu Sharingan-ul daca ai un corp antrenat poti copia jutsu-uri din toate cele trei categorii, in timp ce cu Byakuganul nu poti decat sa devii maestru Taijutsu.
Sharingan-ul are Mangekyou-ul care te face aproape imposibil de invins, dar din pacate are acel mic dezavantaj asupra organismului (poor Itachi 20). Oricum e chiar o regula printre Shinobi ca atunci cand te confrunti cu Sharingan-ul si esti singur cel mai bun lucru pe care il poti face este sa fugi si sa cauti intariri.
Ar fi interesanta totusi o lupta intre Sharingan si Byakugan (ca sa fiu mai exacta intre Sasuke si Neji:-> )
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#9
Imi place si Byakuganul si Sharinganul. Dar dintre cele doua, eu aleg Byakugan. Imi place putin mai mult decat Sharinganul. Ceea ce imi place la Byakugan, este culoarea ochilor celor care il folosesc [ochi albi ^^], faptul ca poate vedea in interiorul corpului uman punctele prin care trece chakra, are vedere 360 de grade, si persoana care il foloseste vede tot imprejurul lui pe o distanta destul de mare. Astfel poate vedea daca un inamic se apropie si il poate ucide, atacandu-i organele interne prin punctele prin care trece chakra.
[center][Imagine: Orochimaru-tongue.gif][/center]
[center]大蛇丸[/center]

#10
Aleg Byakuganul deoarece mi se pare un kekegenkai mult mai puternic decat Sharinganul . Totodata , imi place si pentru ca cel ce detine acest kekegencai ataca direct punctele de chakra ale adversarului ... Detinand acest kekengai , se dezvolta si anumite tehnice de lupta so e foarte tare . Si Sharinganul imi place insa nu mi se pare la fel de puternic ... Asta e ^^ . Aleg Byakuganul !




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)