Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Howl's Moving Castle

#7
Acest film anime brings back good memories for me, nu neaparat pentru ca mi s-a parut genial, ci pentru ca intr-adevar in acele momente ma simteam foarte fericit, de la bere si glumele lui @Syryus probabil (desi recunosc, as fi fost si mai fericit daca am mai fi avut un PET in plus de bere, nu ne-a tinut decat pana la jumatatea filmului T_T)

Revenind la lucruri serioase si fara alcool, eu voi fi cat se poate de sincer, chiar daca poate voi fi judecat ca fiind ignorant, dar eu unul nu am inteles mare lucru din acest film, cu exceptia inceputului unde tanara fata este transformata in batrana de acea vrajitoare, iar aceasta pleaca in lume pentru a cauta un leac. Din momentul in care il intalneste pe Calcifer si este obligata oarecum sa devina menajera casei, din punctul meu de vedere povestea isi pierde firul logic (atat cat poate sa existe intr-un fantasy). Totul mi se pare mult prea abstract si profund for it's own good.
Citat:
Miyazaki are un talent in a nascoci scenarii captivante si interesante si in a induce privitorului sentimentele personajelor lui. Reuseste cumva sa te faca sa tii la personajele lui si sa traiesti aceleasi drame sau aceleasi clipe fericite ca si ele. El creeaza lumi de basm care te incurajeaza sa-ti lasi imaginatia sa zboare, indiferent de varsta, si asta place tuturor.

Din ce am inteles, acest film este adaptat dupa un roman al unei scriitoare americane, prin urmare meritul pentru povestea aceasta greoaie, din punctul meu de vedere, nu este in totalitate a lui Miyazaki, cu toate ca povestea din film difera subtantial de cea din carte.

Intr-adevar, asa cum mai toti cei de deasupra mea au scris, grafica, cu peisajele si culorile ei vii care iti taie respiratia si te fac sa te minunezi la cat detaliu s-au pus in acestea, si coloana sonora sunt geniale, printre cele mai bune pe care am avut ocazia sa le vad/aud, fiind demne de nominalizarea la Oscar pe care filmul chiar a primit-o in 2006, insa povestea si personajele pur si simplu nu m-au convins, cel putin nu la prima vizionare, probabil ca va trebui sa il mai revad odata, poate le voi intelege mai bine, dar pana atunci anime-ul acesta primeste nota 7 de la mine.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Howl's Moving Castle - de MajinCloud - 04-08-2012, 06:07 PM
RE: Howl's Moving Castle - de yuehan - 04-08-2012, 09:39 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Niska - 05-08-2012, 11:10 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Agrona - 14-10-2012, 04:15 PM
RE: Howl's Moving Castle - de DeDal N. - 28-01-2014, 09:52 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Syryus - 29-05-2014, 08:39 PM
RE: Howl's Moving Castle - de Romania - 29-05-2014, 10:15 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)