Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concursul de Proza Fantastica - Inscriere

#1
Voi deschide concursul de pe acum si cand ajung acasa voi pune exact toate detaliile.


Tema concursului este Fantasy

Pentru mai multe informatii despre tema aici.

Lucrarile trebuie sa fie cuprinse in tema si sa aiba o lungime minima de 1500 de cuvinte si o margine superioara de 2500 de cuvinte, plus/minus o limita de cateva zeci. Lucrarile pot fi atat scrise in romana cat si engleza, la jurizare daca va fi vreo problema pot face proofreading.


Juriul este format din: Narnia (Aly), Smultronstallet (Shuu), Paradox si Cersei (Autumn) iar sistemul de punctare va fi conform listei:

Criteriile de jurizare:

a. Originalitate: subiectul abordat si tehnica de dezvoltare;
b. Calitatea dialogului: adaptarea replicilor la situatie; in cazul monologului, se puncteaza coerenta;
c. Constructia textului: alineate, structurare, lipsa diacriticelor;
d. Gramatica: greselile de gramatica, folosirea incorecta a semnelor de punctuatie;
e. Impresia personala asupra textului: cat mai detaliata si cu argumente solide

Perioada de desfasurare este de cinci saptamani pentru scriere, plus trei saptamani aditionale dedicate votului, timp in juriul isi va putea exprima parerea in topicul destinat acestui lucru. Ca sa fiu putin mai exacta, termenul este 20 Iulie

Sistemul de vot va fi sumplementat de comentariile userilor care se vor baza pe aceleasi criterii, insa vor valora mai putin in punctaj, nefiind necesara rigurozitatea si obiectivitatea de care trebuie juriul sa dea dovada.

Cat despre sistemul de alegere a premiului, ar functiona in felul urmator, cel mai simplu zic eu:

Pentru premiul I:
1. Intrati pe www.bookdepository.co.uk
2. Alegeti una, doua sau trei carti in valoare totala de pana in 20 euro.
3. Trimiteti-mi PM cu alegerile si datele personale: nume, adresa si numarul de telefon, sau pe mail/ messenger (adresa mea e: lia.mittwoch@yahoo.com). Eu voi cumpara cartile cu cardul si le voi trimite pe adresa voastra.

Premiul II:

Va consta in o carte aleasa de mine in functie de genul final si una de la Cyber, care doreste el.

Premiul III:

O carte aleasa de mine tot in functie de gen.

Fiecare din cei 3 castigatori vor primi de asemenea o medalie speciala doar pentru ei pentru fiecare loc obtinut. La fel vor primi si cei din juriu, dar una la fel pentru fiecare.

Prelungire pana pe 28 Iulie
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
Concursul de Proza Fantastica - Inscriere - de Lia - 05-06-2012, 09:58 AM
RE: Concursul de Proza Fantastica - Inscriere - de Aly - 05-06-2012, 07:33 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs - Proza - Original - Discutii generale Lia 49 29.992 30-11-2012, 03:35 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.679 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot Lia 15 11.416 01-10-2012, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.671 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.872 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Concursul national de proza Mihail Sadoveanu Jasmine 0 2.260 29-09-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Inscriere pentru echipa de useri a sectiunii de fan fiction Flaw 12 8.100 06-08-2008, 09:16 PM
Ultimul răspuns: Sol


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)