Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#24
Scolile din Romania sunt oarecum, in oarece masura (spundand cu o voce dezgustata) okeii. Hai sa zicem. Intr-o scoala de la noi ce faci?! Mergi la ore si daca mai dai si peste un profesor cu ifose (cum am avut noi) trebuie sa te abti sa clipesti ca altfel iti impusca un 3 cat catalogul (da, nota mareeee) iar altii nici nu isi bat capul cu predatul. Trebuie sa stai sa tocesti ca sa nu iti strici (era sa zic un cuvant urat) media si ...?! Si nimic. La fel si elevi isi pierd tot interesul si iar incepe cu "lasa, ca am sa copiez in clasa tema ca nu-i mult"... si iar risti sa iti dai media la gunoi. Si toti de aici care aleg scolile din 'minunata' noastra tara pentru motivele tampite gen 'nu avem uniforme' , 'nu ne da de scris', 'scriem putin' sau 'facem ce vrem' aflati ca nu toate scolile sunt la fel. Aici vreau sa-i raspund lui yaoi maniac, draga mea, crezi tu ca aia o scoala?! (nu ar mai avea rost sa pun normala intre paranteze). Nu. O scoala normala ar trebuii sa aiba niste reguli bine definite care sa fie respectate. Le respecti, okei, nu le respecti, la revedere. Asta e un bonus pentru scolile din Japonia, acolo nu ai sa vezi pe cineva ca se drogheaza, fumeaza, devine un adult mai repede decat ar trebuii (ca sa ma exprim frumos), doar cu unele exceptii care sunt chiar rare. Dupa unformele faine, dragutze sau mai stiu eu cum nu ma dau in vant. Nu imi place sa port fusta si nici sa fim toti la indigo desii decat sa vezi o 'tanara' cu un decolteu de 1 metru si cu o fusta care nici macar fundul nu il acopera (hai sa fim seriosi, fustele japonejilor nu-s chiar asa scurte) mai bine sa ai o imbracaminte impusa. Iar apoi se mai discuta si problema cluburilor. Nici astea nu ma prea pasioneaza dar dude, decat sa mergi sa te ascunzi dupa un tomberon sa te droghezi nu mai bine stai tu frumos la scoala sa faci ceva constructiv si distractiv? Ba cred ca da. Scolile noastre ce au? Nu au absolut nici un mod de ai face pe elevi sa se simta bine (sa se distreze e prea mult pentru nivelul nostru) sau de ai face sa vina la scoala cu drag. Asta bine inteles daca se indura vre-un profesor si iti da o tigara ca vede ca mori acolo. Si un lucru pe care il iubesc legat de scolile din orient sunt minunatele festivaluri (de vara, ale scolii etc) scolare unde fiecare clasa face cate un restaurant, un magazinas sau chiar un loc unde se tin jocuri. La noi dai bani, si bani aia ii baga profesorii in buzunar. Vi se pare corect? Mie sincer nu. Si ziceti ca aici nu suntem stresati? Ce gluma buna. Acolo macar elevi invata cu un rost. Au multe posibilitati dupa ce termina liceul/faculatatea dar aici trebuie sa te rogi ca sa iti gasesti ceva bun de lucru. Cum au spus si ceilalti in japonia nu sunt profesorii mai cool sau nu stiu eu ce dar macar nu sunt ceva gen "lasa-ma sa te las" ca la noi. Nu zic ca avem profesori rai, unii sunt chiar foarte buni dar modul de predare uneori (sau mai des) lasa de dorit. Si Addeh, la ce te asteptai? Si nu cred ca suntem doar noi romanii, multa lume isi doreste ceea ce nu are. E firea noastra umana, abea cum ai realizat? Pana la urma suntem doar niste maimute mai evoluate.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Răspunsuri în acest subiect
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de Liar - 05-05-2012, 03:55 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.018 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.262 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)