Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: De ce nu lasati comentarii?
eu las
24.32%
9 24.32%
probabil o sa`ti las alta data
21.62%
8 21.62%
mi`e lene
54.05%
20 54.05%
Total 37 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Uita de tot si aventureaza-te cu mine

#1
Heya,oameni buni(*.*)...Mi`a venit o idee,asa ca m`am gandit sa fac un fic,si uite-->noul meu fic.Stiu,stiu mai am un fic,insa o sa`l continui si pe ala.Cat despre acest fic,la inceput nu va fi foarte original,insa dupa un capitol -doua i se va contura originalitatea.Astept critici multe,pareri, orice!
Lectura placuta!

Capitolul I

-Idioato! Cum iti permiti?! Sunt mama ta!
-Dispari,femeie! Nu inteleg cum te poti numi mama mea,avand in vedere ca habar n-ai cum ar trebuii sa te comporti! Iesi din camera mea!
Si asa se termina o zi obisnuita din banala mea viata. O cearta cu mama si gata,ma simt ca noua. Replici ce odata mi se pareau dure,acum au devenit o obisnuinta de care nu pot scapa. Niciodata nu lipsesc si sincer nu ar avea cum. Si totusi... cum poate gandi aceasta femeie ca pot renunta la placerile mele. Suntem atat de diferite, si totusi... nu inteleg cum de suntem rude. Imi urasc mama, iar lucrul asta nu-l poate schimba nimeni. Am avut o copilarie nefericita, tatal meu mi-a dovedit ca este mai bine sa lasi totul balta si sa treci in nefiinta, si de atunci am uitat de fericire si alte chestii d`astea. Dar inca ma gandesc la momentul acela cu durere, nu-i usor pentru un copil de numai opt ani sa-si vada tatal spanzurat si mama in pragul betiei. Asta gandeam acum ceva vreme, insa dupa un timp mi-am acceptat soarta blestemata si am ales sa traiesc independent. Muncesc pentru bani, bani cu care pot trai, bani ce ma ajuta sa trec peste unele momente si sa uit de tot.Tigarile si drogurile, singura mea scapare din lumea cruda in care imi fac veacul singura, fara un umar pe care sa-mi vars amarul. Acum "scumpa" mea mama este o acoolista, dar asta ma lasa in ceata totala, este ea mereu beata, dar lucreaza la o firma ca secretara. Si asa, tot nu intelg cu a ajuns acolo, in fine, bravo ei.
Nu am prieteni, poate doar tipul care imi procura drogurile, dar nici ala, pentru ca mi le da la suprapret. Ce omenire fara suflet si pic de ratiune. Imi aprind apoi o tigara si deschid fereastra prafuita. Privesc orasul poluat cu blocuri inalte si cu mici petice de iarba,un fel de louri de joaca, ce ce mi se deschidea in fata ochilor, insa nu puteam sa pricep de ca ma aflu eu aici. Imi indrept apoi privirea catre telefonul ce sta linistit pe noptiera. Incepe sa lumineze si sa scoata un sunet sacaitor. De ca naiba l-am pus sa sune? Il sting si apoi imi iau ghiozdanul ce se odihnea pe podea din lemn vechi. Imi pun doua carti in el si plec catre scoala. Cobor incet si total plictisita scarile reci ale blocului in care locuiam. Peretii cenusii erau plini de graffiti si simboluri sataniste. Imi aduc aminte ceva ce-mi starneste un sentiment de confuzie si uimire. Am fost si eu intr-un grup de satanisti, dar am ales sa plec si sa-mi continui viata in singuratate. Parca tanjesc de vremurile cand imi petrecam noptile ploioase in cimitir si ma imbatam pana la lesin. Ce vremuri! Ies din scara blocului si privesc imprejur derutata. Soseaua uda se potrivea perfect cu cei trei copaci aproape fara viata ce se odihneau pe marginile strazii. Iarba era maronie si vestijita. In sfarsit a venit toamna! Anotimpul ce ma defineste cel mai bine.
Imi aprind o tigara mototolita ce se ascundea prin buzunarele blugilor largi. Imi trec o mana prin parul negru ce parea foarte nepieptanat, insa nu era asa. De obicei imi lua ceva timp sa ma aranjez.
Ajung intr-un sfarsit si la scoala, restul colegilor ma priveau uimiti, nu mai trecusem de ceva vreme pe aici. Orice era mai bine decat sa ma cert cu mama, si portita de scapare din asta a fost scoala. Ma asez undeva mai retras, si imi caut o tigara, dar surpriza, nu mai am. Privesc cerul innorat si scot un mic oftat. Eram slabita, nu mai consumasem droguri de ceva vreme, caci tipul care le procura a fost prins,deci... Imi rezem capul de peretele umed din spatele meu si privesc involuntar catre un grup de emo kids ce consumau fara tinere de inima tigari. As fi vrut si eu macar una. La dracu, nu mai am nici bani. Imi dau o palma peste frunte, si apoi ii privesc pe consumatori, inghitind in sec. Imi inchid ochii si incep sa visez, dar o voce necunoscuta ma trezeste din visare.
-I-a de`aici, pustoaico! zise un tip cu o frizura destul de ciudata si cu o inaltime exagerata, intinzandu-mi un pachet de tigari aproape gol.
Iau una si o aprind imidiat. Scaparea mea. Tipul pleaca, indreptandu-se catre grupul sau. Apoi toti ma priveau suspicios, dar asta-i problema lor, eu imi vad de tigara mea. Sunetul stresant al clopotelului isi facu simtita prezenta, asa ca ma ridic cu greutate de pe cimentul rece si ma indrept catre clasa mea. Holurile lungi cu pereti murdari, geamuri sparte, fitoase ce se ling cu cocalari si soiuri satanistii fumand incontinu, cam asta era scoala mea. Intru in clasa dupa ce termin de privit scoala si ma asez in ultima banca. Dupa un timp vine si profesoara, ne preda nu stiu ce lectie si asa mai departe. Cam asta a fost toata ziua.
Dupa ore ma indrept catre casa, chiar nu as vrea sa fiu acolo, dar in alta parte nu am unde. Am nevoie de o guma, altfel o sa isc o cearta noua cu mama, si sincer nu prea ma chef de asta acum. Intru in scara blocului, putin dezamagita de faptul ca nu am guma si o sa iasa un scandal, si ma indrept catre apartamentul meu. Aceleiasi simboluri si graffiti neintelese mi-au acompaniat drumul singuratic. Ajung intr-un sfarsit la locul propriu-zis, deschid usa incet... si ce zaresc?! Mama se lingea incontinuu cu un tip pe canapeaua din living. Ce curva! Imi arunc incaltamintea pe undeva pe acolo si intru in camera mea, trantind usa. Imi aruns ghiozdanul si ma trantesc in pat. Ma avant incetul cu incetul in mintea mea, ceea ce ma face sa gandesc tulburata la viata pe care o duc. Oftez usor. Un sunet sacaitor ma trezeste din visare, se auzea de undeva de sub pat. Privesc sub pat si ce vad? Un telefon care suna. Probabil era al domnului ce se lingea cu mama; deci sa inteleg ca aia au trecut si pe aici. Scot telefonul de sub pat si raspund. Eram curioasa cine este.
-Alo! spun eu plictisita, dar in acelasi timp nerabdatoare sa stiu cine este.
-Ma scuzi, vreau sa vorbesc cu tatal meu.
Inima mi s-a oprit in loc, cunosteam vocea, plus ca tipul cu care mama se lingea are un fiu; deci probabil are si sotie. Inchid telefonul involuntar si ma arunc in pat. Mi-a venit o idee geniala; o pun in aplicare cat mai curand posibil.


scuze de capitol ca este scurt si ca nu este foarte bun,dar dupa cateva capitole povestea va fi mai interesanta.astept comentarii multe>:D<



Răspunsuri în acest subiect
Uita de tot si aventureaza-te cu mine - de Zăpă - 24-04-2010, 04:19 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un zambet ce nu se uita niciodata ¿ Misterious Girl ¿ 11 9.053 12-09-2010, 08:30 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌
  Tradarea doare dar o poti uita! akadella 5 3.987 24-08-2010, 01:46 PM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)