Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

curiozitati

#8
[topic unit]
Nu am mai vazut un topic asemanator, asa ca m-am decis sa fac unul.Este vorba despre niste cunostinte generale, pe care multi ar vrea sa le cunoasca.Daca sunteti doritor sa aflati si sa inpartasiti din cunostinte vaste, postati aici.

Stiati ca..?

-Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame.

-Crocodilii inghit pietre, ca sa capete greutate si sa sa se scufunde mai adanc.

-Esenta a gratiei si elegantei, ghepardul este cel mai rapid mamifer terestru. Este atât de specializat, încât îsi bazeaza supravietuirea pe sprintul de 300 m.

-Nu cocoasa e cheia succesului pentru depozitarea apei, la camila, ci sistemul deosebit de circulatie a sangelui, care ii permite acesteia sa poata bea si asimila aproximativ 100 de litri de apa (zece galeti mari) in numai zece minute. Cocoasa reprezinta, de fapt, un tesut gras, din care animalul isi obtine energia cand hrana lipseste sau nu prea se gaseste.

-O camila poate merge 5-7 zile consumand putina hrana si apa - sau chiar deloc! - si isi poate pierde un sfert din greutatea de 700 de kg fara ca organismul sa dea semne de slabiciune.

Prcusori de guineea

in ciuda numelui lor, Porcusorii de Guineea nu sunt nici porci si nici nu provin din Guineea? Ei provin, de fapt, din Muntii Anzi (America de Sud).

se presupune ca aceste animale au fost domesticite pentru prima data acum mai bine de 7000 de ani (in anul 5000 i.Hr)?

in vreme ce pentru populatiile sud-americane bastinase porcusorul de guineea reprezinta, in principal, o sursa de hrana, in lumea civilizata acestia sunt crescuti ca animale de casa? In societatile vestice, porcusorii de guineea au fost introdusi in secolul 16 de catre exploratorii europeni.

pe langa folosirea lor ca sursa de hrana, samanii vechilor triburi sud-americane ii foloseau si in ritualurile lor religioase sau in medicina populara? Cele mai cunoscute boli in care samanii foloseau porcusorii, fie pentru stabilirea diagnosticului fie pentru determinarea eficientei tratamentului, erau (si inca sunt, pentru triburile izolate din Anzi) tifosul, reumatismul sau arterita.

pentru ca erau cei mai rari, porcusorii de guineea de culoare neagra erau cei mai apreciati si folositi in ritualurile (religioase sau medicale) ale bastinasilor? Cele mai dese culori sub care sunt intalnite aceste animale sunt maroul inchis, griul si albul.

* Oamenii nu isi pot linge coatele.

* Un crocodil nu poate scoate limba.

* Inima unei crevete este " gazduita " in cap.

* Un studiu asupra 200 000 struti, timp de mai bine de 80 ani, nu arata
nici un caz unde s-ar fi vazut vreun strut ascuns cu capul in nisip.

* Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul.

* Mai mult de 50% persoane, din lumea intreaga, n-au dat niciodata si nici
nu au primit vreodata apeluri telefonice.

* Daca stranutati prea tare, va puteti rupe o coasta.

* Daca incercati sa va retineti un stranut, puteti cauza spargerea unei vene
in creier sau in ceafa si sa muriti.

* Daca, din forta, tineti ochii deschisi in timp ce stranutati, ar putea sa
iasa din orbite.

* Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de
sobolani poate avea mai mult de un milion de descendenti.

* Bricheta a fost inventata inaintea chibriturilor.

* 35% din cei care se folosesc de anunturile matrimoniale sunt deja
casatoriti.
cam asta ar fi!

PS:mii de scuze daca mai exista topicul

Sloth edit: e cam acelasi lucru cu acest topic, asa ca le-am unit. ^_^
-



Răspunsuri în acest subiect
curiozitati - de Jigoku - 26-02-2008, 12:26 PM
RE: curiozitati - de ToRnAdO - 26-02-2008, 12:35 PM
RE: curiozitati - de Jigoku - 03-03-2008, 09:30 AM
RE: curiozitati - de Lye - 03-03-2008, 07:47 PM
RE: curiozitati - de white angel - 04-03-2008, 04:07 PM
RE: curiozitati - de Mikomi_Aikou - 05-03-2008, 06:18 PM
RE: curiozitati - de Magica Bloom - 05-03-2008, 08:07 PM
RE: curiozitati - de Moonblind - 27-10-2008, 11:50 PM
RE: curiozitati - de Isuzu - 28-10-2008, 08:14 PM
RE: curiozitati - de Moonblind - 28-10-2008, 09:15 PM
RE: curiozitati - de Kali?! - 28-10-2008, 09:57 PM
RE: curiozitati - de Jigoku - 16-11-2008, 02:20 AM
RE: curiozitati - de Isuzu - 07-12-2008, 12:52 AM
Stiati ca? - de Flash - 27-10-2008, 09:09 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)