Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia in educatie

#8
Deci sa raspund la intrebari <33 Caci si eu fac religie in scoala ^^

1.Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?

Nu prea as crede, difera de fiecare scoala aceasta chestie. De ex: am o prietena care studiaza la o scoala *x sa zicem* unde nu se practica aceasta ora din cauza ca majoritatea parintilor nu au fost de acord, iar in loc de aceasta ora fac matematica/romana sau engleza.
Asta fiind punctul de vedere al unora dar...acum sa zic parerea mea persoanala eu cred ca da De ce nu s`ar face? este o ora frumoasa, profesorii sunt draguti, te mai relaxezi si nu e greu sa inveti cateva rugaciuni/poezii Si este cam elementar ca crezi in D`zeu daca esti crestin. Deci raspunsul meui pe scurt este da.

2.In institutiile educationale, vi se pare ca fiind o situatie normala ca unor copii, inca de la varste fragede, sa li se zica ce trebuie sa creada sau cum?
De asemenea, vi se pare o apropiere mai avantajoasa pentru educatie sa fie predata doar religia nationala (crestinismul), fara mentiunea celorlalte religii decat foarte tarziu, in anii de liceu?


Nu este normal adevarat, eu de exemplu am invatat de acasa in cine sa cred si nu mi`a impus nimeni aceasta chestie. Adica copilul acela de 7 anisori si mai mic cum sa ii zici: BAI TU TREBUIE SA CREZI IN X PENTRU CA ASA TREBUIE! Nu mi se pare absolut deloc normal ar trebui sa fi nebun sa faci asta.
NU e deloc avantajos ce zici eu fac atat religia nationala cat si alte religii * ma rog invat despre ele la istorie in orele de optional. De ce sa aflu la liceu ce este ala un musulman/evereu/catolic/emir?. Aia care stiu sa ma ia de proasta? >,<

3.Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?

Nu prea stiu ce sa zic despre asta. Chiar nu prea inteleg =]] adica daca esti musulamn de ce sa predai despre crestinism? E ciudat,mai bine crezi in religia pe care o predai *adica daca esti cretin sa predai despre crestinism* decat sa te obligi singur, sau sa te oblige cineva sa predai despre ce nu iti place.

4.Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari? De asemenea, programa unui an scolar pentru materia in cauza ar trebui prezentata din start parintilor, precum si profesorul ce se va ocupa?

NUUUUUUUUU!!! Nu optionaalee!! NUNUNU!!!! Acum sa ma mai disting si eu, cand mai ma relaxez si mai mor de ras?. Desigur am mai mentionat si sus ca sunt scoli si scoli deci nu ma bag....
Da asa ar trebuie sa faca cu programa anului nou scolar, chiar asta ar fi trebuit sa fie pusa in practica. Pff la noi de exemplu nici nu stim cand luam vacanta, ne orientam si noi dupa bataia vantului. Vai de organizarea noastra.

Cam atat ^^ Parere mea, chiar daca este gresita sau nu este parerea mea
[Imagine: animeloves.jpg]
Odododododo ;x
Lumea asta te distruge,Te induce în eroare, Fură tot şi apoi fuge,Te răneşte şi te doare! x333
Gânduri Nespuse, Neştiute şi Inexplicabile



Răspunsuri în acest subiect
Religia in educatie - de CyBeR - 03-12-2011, 12:27 AM
RE: Religia in educatie - de Panzer - 03-12-2011, 12:55 AM
RE: Religia in educatie - de CyBeR - 03-12-2011, 01:22 PM
RE: Religia in educatie - de Cookiesor - 03-12-2011, 01:18 AM
RE: Religia in educatie - de Panzer - 03-12-2011, 01:52 PM
RE: Religia in educatie - de CyBeR - 03-12-2011, 04:21 PM
RE: Religia in educatie - de Wunderbar - 04-12-2011, 02:57 AM
RE: Religia in educatie - de Piersicuta - 05-12-2011, 07:47 PM
RE: Religia in educatie - de Rose ^^ - 06-12-2011, 08:48 PM
RE: Religia in educatie - de BloodyInnocence - 07-12-2011, 08:46 PM
RE: Religia in educatie - de Rose ^^ - 07-12-2011, 10:11 PM
RE: Religia in educatie - de Cristina_ - 11-02-2012, 02:08 AM
RE: Religia in educatie - de Hetalia - 15-02-2012, 11:41 PM
RE: Religia in educatie - de Storymaker - 16-02-2012, 12:02 AM
RE: Religia in educatie - de Ladd Russo - 16-02-2012, 12:29 AM
RE: Religia in educatie - de MajinCloud - 24-04-2012, 10:19 PM
RE: Religia in educatie - de Wunderbar - 30-04-2012, 05:54 AM
RE: Religia in educatie - de Azazel - 25-04-2012, 09:09 AM
RE: Religia in educatie - de Kashim - 27-04-2012, 10:55 PM
RE: Religia in educatie - de fleeting ray - 28-04-2012, 11:31 AM
RE: Religia in educatie - de Kashim - 28-04-2012, 11:41 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  religia, biserica, credinta Storymaker 20 11.620 22-11-2011, 12:22 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)