Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Venus-Roseta vs Dragonz Eyez

#11
Hellopupic
O sa fiu cat se poate de directa.... votul meu merge la fotografia 2. Motivul este cat se oiate de simplu si anume tema duelului. E adevarat ca prima fotografie e mult mai clara si ceva mai interesanta, insa mie una a doua fotografie imi arata mai multa natura.... chiar daca unghiul nu e tocmai potrivit, respecta mai mult tema duelului.
In mod normal votul meu ar fi mers catre prima fotografie, dar nu mi-a placut deloc zona in care a fost facuta poza.

P.S. Ŧani, nu am vazut nicaieri scris faptul ca prima sau a doua fotografie ii apartine Rosetei...

#12
Aleg Fotografia 2 pentru că...se cunoaşte de la o poştă că e mult mai reuşită decât a doua.
Are o calitate mai bună decât a doua, peisajul îmi place mai mult, te'ai încadrat în temă, culorile sunt geniale, ideea e genială, unghiul foarte bine ales. Asta a fost în comparaţie.
A doua fotografie are o calitate destul de proastă, o idee banală şi culorile par şterse.
Prima fotografie e chiar drăguţă, ador culorile [am mai zis, ştiu] şi mi se pare o idee foarte bună. E chiar reuşită, felicitări! Şi are votul meu.

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#13
Nu o sa stau sa comentez la abele foarte mult. Si ar fi prea multe de zis asa ca o sa fiu scurta, si draguta. Anyway o sa fac si off topic dupaia.

PrimA: imi place ideea, dar se vede ca ai folosit zoom'ul si crengile se vad cam aiurea. Anyway', imi place. E sugestiva si imi place cum totul e negru si soarele rosu. Imi plac apusurile/ sau poate e rasarit 39 ma lamuresti tu dupa incheierea duelului. eu iti dau 9. ai folosit zoomul si e de calitate proasta. Dar noua e bun ^^

A doua: Sunt sigura ce aveai in cap. Sa iasa floare in evidenta si restul nu. Sincer ti'a iesit pe dos. Si iti si zic de unde mi'am dat seama. Pentru ca ai fotografiat floarea foarte aproape. Unghiul nu pot spune ca este tocmai gresit. ar fi iesit o poza cat de cat draguta dar nu a iesit. Calitatea nu este buna si nu imi inspira primavara sau natura, ceva. Sincer nici prima nu ma "inebuneste" dar structura si ideea imi plac mai mult. In ceea ce priveste pozele pe care le vei face pe viitor, te;as sfatui sa folosesti un aparat foto sau un mobil cu o camera cat de cat buna. PEntru ca poza aceasta, indiferent cu ce ai facut'o, ai facut'o prea de aproape. Cu un aparat mai bun, iesea mai bine dar panala urma va urez la ambele succes.

Votez cu prima poza, era si normal. Cu toate ca mi-a placut ideea la a doua. dar cu alta floare si cu alta calitate m-ar fi convins. Felicitari abelor dueliste.

Off: Tani, mi se pare suspecta chestia cu cele doua, elvira si wolf si cred ca duelul deja e pe duca. Deja stim sau ne'am facut o idee a cui e a doua poza. Sau poate poza a doua nu e a rosetei si poate a celeilalte concurente. Pana la urma nu stim.

Anyway, eu nu am nimic cu concurentele, si succes la duel, si cea mai buna sa castige.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#14
M-am gandit sa dau si eu un coment (imi place tema, ador natura ^^, pacat ca o tot omoram si apoi asteptam sa reinvie la loc) inainte sa se inchida topic-ul (avusesem impresia ca e alt duel si na *dat ochii peste cap*).
Prima fotografie, unghiul este bine ales din punctul meu de vedere. Cam neclara, dar stiu cum este cu pozele noaptea. Crengile au iesit superb, au prins o nota de mister in modul in care le-ai fotografiat. Culorile sunt minunate, le ador. Nu sunt tipatoare, sunt pale, ceea ce ma face sa-mi placa si mai mult poza. Acea casa e bine prinsa, parca e un peisaj de la tara (daca chiar este :]]) sau ceva mai... medieval (parerea mea). Soarele e tare frumos... cum arunca flacliile lui... e genial! Imi place si cum e prinsa acel deal... Imi aduce aminte de orele in care priveam campiile si muntii (cred ca incurc peisajele) din masina. E melancolica si totusi captivanta poza. Logic ca nota e 9, doar pentru simplul fapt ca se putea si mai bine decat atat.

A doua fotografie
este neclara, calitatea ei lasa de dorit cat de cat. Culoarea plantelor, a ierbii, mai bine zis verdeata si floarea au iesit sterse, iar aici ma refer la culoare. Ungiul este bun, dar neclaritatea ei... strica ungiul si peisajul ales pentru fotografiat. Copacii au iesit superbi, dar sunt pusi in umbra din cauza jumatatii de jos a pozei. Da, e mai greu uneori sa prinzi toate culorile mai ales din cauza aparatului/telefonului, insa, cum am mai zis, intotdeauna e loc pentru mai bine. Culorile sunt bune, dar nu foarte bune, ceea ce e pacat. Puteai sa faci mai multe poze (incercand sa le faci din acelasi unghi si din ungiuri diferite daca nu vroiai sa schimbi peisajul ales) si s-o alegi pe cea mai buna pentru ca te asigur ca daca incercai de mai multe ori (daca ai incercat sa stii ca nu-mi cer scuze, dar intotdeauna e loc pentru mai bine 78) iti reusea, reuseai. ^^ Te-ai bagat mai bine in tema decat prima lucrare, dar si un copac, pamant, deal si etc. e tot natura. ^^ Nota 6-7.

Succes ambelor concurente!
[edit] Stiam ca uit ceva, nu va ambalati din cauza celor doua concurente. Pentru ca au incalcat regulile n-o sa fie pus si votul lor. Nu va agitati. ^^
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#15
Bun, a ajuns si intarziata de mine pe aici. Bun, o sa fiu scurta:

Prima fotografie: E draguta, dar nu stiu, nu are acel ceva care sa ma captiveze. Luminozitatea, calitatea si contrastul cam lasa de dorit, puteai sa le mai maresti putin in Ps. Imi place cum se vede apusul, dar parca acel copac strica totul. Nu prea te-ai incadrat in tema. Mi se pare ca fotografia ta se concentreaza mai mult pe apusul de soare.

A doua fotografie
E draguta, dar la fel calitate, luminozitatea si contrastul lasa de dorit, puteai sa le maresti putin. Imi place ca te-ai incadrat in tema si asta iti da un punct in plus fata de prima poza.

In final, votul meu merge la a doua fotografie fiindca s-a incadrat mai bine in tema decat prima.
[Imagine: j5atg3.png]


#16
Am vazut si eu acest topic si m-am gandit sa imi spun si eu parerea^^.

Prima:Imi place mult unghiul din care este facuta.Totusi nu stiu dar parca totusi peisajul ma ma c-am captiveaza.Calitatea e destul de buna, dar nu tocmai. La fel si luminizatoria nu este tocmai bune. Mi se pare ca nu teai c-am incadrat in tema pentru ca in poza ta se pune accentul mai mult pe soare.

A doua:Pai sa vedem...mi se pare ca unghiul nu este tocmai cel mai potrivit.Luminizatoria si contrastul sunt mult mai bune decat la cealalta fotografie deoarece in poza ta se vede mai clar ce vroiai sa evidentiezi.Si mi se pare ca te-ai incadrat mai bine in tema propriuzisa.

Deci votul meu merge la fotografia cu numarul 2.Succes la amandoua!
bye,bye:bye:

#17
Ohh, ce incurcaturi pe aici. :]] Btw, felicitari concurentelor ca ati ales aceasta tema. Natura chiar merita mai mult decat atat, cum a spus si yaoi maniac. xD

O sa comentez ambele fotografii, facand unele comparatii intre ele. Prima poza mi se pare destul de reusita, nu pot spune ca unghiul este foarte bun, dar totusi.. Imi place ca ai surprins soarele apunand tocmai in acel intuneric. Metaforic vorbind... ^^ A doua fotografie mi se pare prea simpla, culorile - sterse, iar asta face ca imaginea sa fie neclara; vorbind de unghi - nu este deloc bun, fara suparare... : | Nu am observat nicio asemanare intre cele doua fotografii, ceea ce e bine. Fiecare cu peisajul sau. : ))
Votul meu merge catre prima fotografie, pentru ca-mi pare mai "misterioasa". Felicitari amandurora si succes in contiuare ! * hug *

#18
Buna. Pai din acest moment se spune STOP VOT! Dragonz Eyez a inceput eu inchei. Cei care au comentat le multumim mult, iar cei ce nu au apucat vor mai fi si alte ocazii. Pai acum sa va lamuresc cui apartineau pozele10
Prima poza este...a mea
A doua poza este a lui Dragonz Eyez.
Scorul este 8-3 pentru mine.

Va multumim pentru voturi si comentarii, vom tine cont de ele. Vad ca multi din voi a-ti avut o chestie cu urcatul in copac, sa lamuresc. Eram la bunica si nu m-am urcat in copac21 ci pe scarile din fata casei, iar 20 cm mai incolo este un cires batran. Ceea ce am incercat sa fotografiez a fost apusul si acea casa batraneasca facea si ea parte, mai putin fumul ala21 dar e ok, din punctu meu de vedere, pentru ca asa am susrpins un mediu de la tara, chiar medieval daca doriti. Sper ca v-am lamurit.
Cam atat. Byehug Felicitari Dragonz Eyez, ma bucur ca am facut un duel impreunapupic
[Imagine: h8v.gif]
 




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)