Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#61
Mai bine puneai top 10 carti ar fi mai interesant
asta din beletristica(in ziua de azi citesc numai de specialitate,sper sa ma reapuc de bele)

1)Faust - Goethe
- sunt un clasic Smile savantul care face pact cu diavolul, Mefisto pentru a obtine secretele lumii,nemurire,bani,puterea...apoi isi da seama ca ce conteaza este ..cine a citit stie
2) Portretul lui Dorian Grey -Oscar Wilde cititi cartea mai buna de 1000 de ori decat filmul ,sincer mi-a parut rau de Dorian ,desi avea o frumusete extraordinara si varsta lui se vedea doar pe portret avea un caracter urat . este foarte filozofic romanul si ideea in sine unul dintre preferatele mele. In fond tu esti propriul tau dusman ,revenind la citatul grecesc "cunoastete pe tine insuti"
3). Daphnis si Cloe - pai se putea altfel ) fara gluma , chiar va invit sa cititi unul dintre primele romane scrise in literatura universala, a fost scrisa in perioada elenistica, de Longinus, un autor grec. Povestea se rezuma la un baiat si o fata ,amundoi traind in mediul pastoral ,sunt abandonati de mici ,crescuti de niste capre,oi apoi de niste pastori.povestea devine interesanta atunci cand cei 2 se intalnesc ,se infiripeaza ceva frumos intre cei 2 ,plus multe alte intamplari care aduc aminte de epoca antica (love history). *Daphnis e nume de baiat asta pentru cei care zic ca-s fata ,poate o fi de la avatar ) daca esti maniac yaoi adori descrierea facuta lui Daphnis.
nu vreau sa schimb macazul dar mai adaug doar 2 tituluri Piese de teatru -Moliere si toata gama Tolkien -Silmarillion,Stapanu'' ,Hobbit,Povesti neterminate,copii lui hurin (care tot in povesti net intra defapt),Silmarillion este cea mai complexa ,este chiar o mitologie ,el a crezut ca Anglia are prea putina mitologie,adica Arthur si cavalerii mesei rotunde si pe timpul razboiului s-a gandit sa scrie Hobbitul.
Si tot sunt prea putine pentru the fav* , dar asta e Smile
[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui

#62
1. Operatiunea Praetorian - Thomas Gifford
Nu am terminat-o inca, am avut multe pe cap, insa am citit in jur de jumatate de carte. Este pur si simplu geniala. Pentrui cei care sunt interesati de Hitler, al doilea razboi mondial and stuff este perfecta ^^. Buaa, e vorba de un tradator [ bestial 105] care pune in pericol o gramada de chestii. Ma rog, interesanta cartea. 39
2. Moartea vine ca un sfarsit - Agatha Christie
In general toata lumea care aude numele de " Agatha Christie" se gaseste imediat la un roman politist, eventual si cu Hercule Poirot prin el. Niet, de data asta lucrurile stau altfel ( poate deaia imi place si asa de mult :] ). Actiunea se petrece in Egipt cu aproximativ 5000 de ani in urma in jurul unei familii patriarhale si bogate. Prima victima este cucumbina a stapanului care toata lumea credea ca a fost omorata de unul dintre fiii stapanului, dar de fapt cumnata acelui fiu era de vina. ^^ Ma rog, tipa a innebunit si ea si s-a cam dus la Lucifer 43.
3. Armele secrete ale CIA - Gordon Thomas
Buaa, ce carti mai citesc si eu 43. Huh, hm... am citit primele... 3 capitole? Ma rog, tot geniala ramane :-J. Mai intai a vorbit despre moartea "ciudata" a lui Frank Olson, un tip care se ocupa in mare parte cu armele biologice/bacteorologice si care impreuna cu colegul lui, Sidney Gottlieb ,au facut niste manuale foarte tari despre cum sa torturezi oameni. Si, in ciuda existentei manualelelor, Bush spunea prin 2006 ( sau 2004) ca SUA este foarte pasnica cu prizonierii ei24). Pe naiba. Bestiala carte.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#63
1. Seria Harry Potter de J.K. Rowling - s-a vorbit atat de mult despre cartea asta ca nu mai are sens sa mai vorbesc si eu (as fi inferioara din punct de vedere calitativ multora)
2. Trilogia in alb (mai exact, "Trandafirul alb", "Pescarusul alb" si "Ingerul alb") de Constantin Chirita. Trecand de la Ciresarii la aceasta serie politista, C. Chirita face un pas imens (nu neaparat inainte sau inapoi, vreau sa subliniez doar diferenta mare dintre genuri). Este o serie interesanta pe care am citit-o repede.
3. Curtea miracolelor de Michel Zevaco descrie o lume a cersetorilor numita in mod ironic "Curtea miracolelor". Am citit-o acum ceva vreme asa ca nu mai stiu exact ce si cum, dar imi amintesc ca mi-a placut foarte mult.
E complicat sa aleg doar 3 carti...

#64
Preferatele mele au fost:

Portretul lui Dorian Gray
Dostoievski - Crima si pedeapsa
Zazie in metrou - Raymond Queneau

Sunt excelente toate 3.

#65
Nu pot spune ca am citit o multime de carti, dar din cate am citit pana acum, preferatele mele sunt:

1. Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes; E cu siguranta o carte superba. Atatea vise, idealuri si ganduri de adolescent. Cuprinde o puzderie de pasaje descriptive ce-ti ajung la suflet.

2. Crima din Orient Express de Agatha Christie; E o carte foarte interesanta. Imi si imaginam ca tipul scund si negricios e faptsul crimei, asa cum voiau adevaratii vinovati sa lase impresia.

3. La Medeleni de Ionel Teodoreanu; Am ramas mirata la sfarsit. In primul volum si chiar si in al doilea se vede clar caracterul puternic al Olgutei si nu ma asteptam sa se sinucida.
[Imagine: 2rmmhe8.gif]
[Imagine: 2my0v0p.gif]
I miss you, pretty boy♥

#66
Paaai sa vedem 39 Topul meu vine cam asa :
De veghe in lanul de secara- J.D. Salinger
Geniala carte dupa parerea mea. Viata personajul principal e atat de tipica pentru un adolescent, ca oricare alta, cu nimic special, dar totusi autorul are acel ceva care te face sa nu poti lasa cartea din mana si care te face sa nu ramai indiferent la povestea banala a lui Holden. Merita cu desafarsire locul fruntas, cel putin pana acum e cea mai buna carte citita si de care imi amintesc cu placere de fiecare data.
Cismigiu&Comp.- Grigore Bajenaru
Daca imi spuneai acum ceva timp ca o carte srisa de un autor roman iti spuneam sa-ti muti gandul ca autorii romani sunt mult prea neinspirati, plictisitori si buni doar pentru a ma strica profa de romana pe mine la cap. Ei bine, m-am inselat foarte , dar foarte! tare. Cartea asta a fost o lectura placuta, usoara , dar de nota zece. Viata elevilor din Liceu Lazar in perioda interbelica chiar m-a fascinat. Mi-a placut prima parte enorm de mult... dar la doua mi-a mai pierit din intereset. Oricum, tot ramane o carte buna, si o lectura perfecta pentru zilele ploioase in care nu poti iesi din casa.
Ciresarii- Constatin Chirita
E o carte care trebuie citita neaparat... dar mai mult in perioada copilariei. Acum daca as reciti-o mi s-ar parea prea copilaroasa... dar acum doi ani cand am citit-o mi-a placut mult. E o carte plina de suspans, de mister si de aventura . Tic era genial :]]. Mi-a placut mult de Victor pentru ca era o persoana foarte rationala si stia sa ii scoata pe toti din probleme oricand. Cei cinci Ciresari, sase cu Tic, faceau o treaba foarte buna impreuna si aveau o conexiune speciala formata intre ei. Pot spune ca a fost una dintre cartile copilariei care imi va aduce mereu aminte de vara in care am citit-o. Deci isi merita locul.
Cam asta ar fi topul. Pe parcursul timpului... probabil se va mai schimba.
Life is not about finding yourself, is about creating yourself!

Blog :]
Nebunie in cuvinte! <3

#67
Preferatele mele sunt:

1. Dante Alighieri- Divina Comedia
2. J. K. Rowling- Harry Potter [ toti am fost copii <3 ]
2. Stephenie Meyer- Amurg [ trebuie sa recunosc ca am citit toate cele 4 carti cu multa placere ]
Yumina is back! xD


[Imagine: 73923.png]

#68
1. Oamenii Albi - Frances Hodgson Burnett Este foarte scurta, 77 de pagini, este scrisa destul de ciudat si da impresia de scriitor amator. Povestea este cea care m`a captivat, este prezentata o perioada din viata lui Ysobel, o capul unui clan important din scotia, care s`a nascut orfana, ambii parinti murind inainte de nasterea ei, probabil acesta fiind motivul capacitatii ei de a vedea "oamenii albi". Prezinta cateva scene mai ciudate care pe mine m`au lasat masca, si care, atunci cand am citit`o prima data, mi`au smuls cateva lacrimi. O recomand cu caldura tuturor.

2.Cronicile Wardstone - Joseph Delaney Seria din cauza careia mi`am primit titlul de "Book worm", am citit cate un volum pe zi, si am terminat primele cinci volume intr`o saptamana. Seria este destul de cunoscuta, si am avut ocazia sa aflu ca si profu` de sport a citit`o...

3. True Blood - Charlaine Harris, Prima dintr`un lung sir de alte serii de carti cu vampiri. Si`a castigat locul chiar dupa primul volum citit, si probabil ca va ramane pentru multa vreme prima dintre cartile care au ca tema principala vampirii.
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#69
Sam Savage - Firmin

O carte scurta, care mi s-a parut destul de originala si deloc "pretentioasa". Aventurile unei vieti subterane mi-au fost prezentate diferit, de catre un sobolan mai cult decat prea multi dintre noi.

Charlotte Bronte - Jane Eyre

O poveste exceptioanala ce are loc in epoca victoriana, unde am regasit sentimente profunde de ura, care au devenit in timp de dragoste. E fara doar si poate cartea mea preferata pana in momentul de fata, fiind si printre ultimele citite de mine.

Charles Dickens - Marile Sperante

Cred ca titlul cartii si numele autorului spune totul. Este o poveste unica si minunata, cu personaje bine conturate si aventuri cel putin interesante. A doua carte preferata din lista mea...


#70
Deci 3 carti preferate sa incepem:
-Seria Casa Noptii de P.C. Cast si Kristin Cast(am citit doar 4 volume din 8)-povestea unei adolescente care este insemnata urmand ca ea sa devina vampir si ajunge intr-o scoala numita Casa Noptii
-Dune de Frank Herbert(amandoua volumele)-povestea unu tanar care ajunge pe planeta desertica Arrakis(zisa si Dune)(temperatura in timpul zilei poate ajunge si la 200 grade C deci e fierbinte acolo) unde nu dupa mult timp in urma unui complot ii este ucis tatal.El reuste sa scape impreuna cu mama lui si hotaraste sa se razbune ajutat de niste triburi de oameni ce traiesc in desert(un fer de beduini).
-Si cea mai recenta carte pe care am citit-o si mi-a placut a fost Interviu cu un vampir de Anne Rice-Nu stau sa va povestesc cartea dar va spun ce nu a realizat tanarul ziarist: eternitatea poate fi o adevarata agonie
[Imagine: tumblr_mx788wBv4z1t2mzddo1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 68.018 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.634 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)