Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#81
1. "Robin Hood" de Henry Gilbert.
O carte minunata, care m-a facut sa plang si sa imi doresc un asemenea erou si pentru acest secol.
Robin Hood a fost un cavaler si o persoana sufletista pana la capat, pe patul de moarte. Iar cei ce l-au urmat in atatea calatorii periculoase si totusi, pentru o cauza "caritabila", sunt la fel de minunati ca si personajul principal.
2. "Omul invizibil" de H. G. Wells.
A fost prima mea carte din acest gen, daca nu ma insel, iar aceasta minunata opera m-a facut sa vreau sa citesc din ce in ce mai mult.
Cand am citit cartea, imaginiile imi veneau usor in minte, de parca ceea ce scria acolo erau imaginiile ce le aveam chiar eu. Dar ceea ce m-a facut sa iubesc aceasta carte a fost sfarsitul, urat de umanitate, lasat sa moara singur, cu atata ura in suflet pentru semenii sai. Asta m-a lovit si m-a facut sa imi inclin palaria pentru eroul nebun ce isi dorea moartea umanitatii.
3. Cred ca aici o sa pun cartea "Orasul si stalpul" de Gore Vidal. O carte despre homosexuali si lumea homosexuala, despre peripetii si o dragoste neimpartasita, despre inocenta puerila a unor adolescenti si aventurile lor pe mare sau pe tarm.
Gore pune foarte bine in evidenta personajele, egocentrismul sau masochismul lor. Mie chiar imi placuse de acel scriitor, care intotdeauna cauta sa fie ranit in dragoste ca sa poata suferi si sa isi alimenteze gandirea pesimista.
Totul e minunat scris. Chiar este o carte ce merita citita, desi poate pentru unii sfarsitul e... cam idiot, dar eu cred ca doar ne arata cum o singura greseala sau impuls nervos poate duce sfarsitul unei vieti noi ce tocmai o incepusem, iar dupa ceea ce am facut gresit este deja printat in prezent, dorim doar sa fugim ca sa nu dam ochii cu consecintele ce ne urmaresc.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#82

#83
1. Ender's Game + Shadow of the Hegemon, care pana acum mi s-au parut cele mai bune carti ale lui O. S. Card, avand in vedere ca nu am citit inca Homecoming Saga, dar saga lui Ender mi-a deschis ochii catre universul sci-fi si atractia inveitabila intre mine si acest gen. Iar Shadow of the Hegemon pentru ideile stratetige, militare si politice pe care le prezinta. Desigur ca orice carti au si puncte slabe, dar mi-au adus atat de mult nou incat am decis sa ignor complet lipsurile.

Si aici cam pierd sirul ca sunt vreo 70-80 de carti care ar veni pe locul 2 si 3.

O sa ma rezum la cateva lucrari: Good Omens - Neil Gaiman & Terry Pratchett; George R.R. Martin - Game of thrones Saga; majoritatea cartilor din ciclul Discworld - Terry Pratchett; Earth is Room Enough, Nightfall, Nine tomorrows - Isaac Asimov; Foundation Series - Isaac Asimov; Hitchhiker's Guide to Galaxy - Douglas Adams; The curious incident of the Dog in the Night time - Mark Haddon; The Vampire Lestat - Anne Rice etc
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#84
Însă cand, ocupat cu Alida, Ama fuse atatcata, pentru a ma asigura că nu o sa fie ranita grav, scosei pumnalul, desi era destul de tocit... moment in care atacurile se Oprira, moment in care toti au ramas blocati(?) si cineva a spart linistea asurzitoare, spunand...

#85
Seria lui Bean devine hartie igienica de la volumul trei, a carui nume pe moment imi scapa si nu imi pare rau. Ender's Shadow a fost ok pentru anumite concepte, iar Shadow of the Hegemon desi a inceput slabut mi-a placut pentru jocul de "risk" (daca stii jocul joc, nu e metafora), iar Bean si Petra erau personaje destul de puternice. Insa are niste flaws masive, dar fiind fan le accept in schimbul bucatilor bune pe care le ofera.

Wyrm? Nu stiu daca aveam intentia sa citesc. Am Homecoming Saga si cam atat. De Alvin Maker nu vreau sa aud.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#86
Însă cand, ocupat cu Alida, Ama fuse atatcata, pentru a ma asigura că nu o sa fie ranita grav, scosei pumnalul, desi era destul de tocit... moment in care atacurile se Oprira, moment in care toti au ramas blocati(?) si cineva a spart linistea asurzitoare, spunand...

#87
1.The Shining-Stephen King(shit,good book)
2.Departe de lumea dezlantuita-Thomas Hardy
3.Shogun(1 si 2)-James Clavell
V-as enumera mult mai multe,dar acolo scrie: "Top 3 carti favorite"
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 67.214 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.529 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)