Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va placut cartea?
Da, mult.
30.77%
4 30.77%
Asa si asa.
0%
0 0%
Nici nu am citit-o.
15.38%
2 15.38%
Nu.
53.85%
7 53.85%
Total 13 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

The Twilight Saga

#31
Pai m-am gandit sa-mi spun si eu parerea... :d

Mie una primul volum mi-a placut enorm. Unii...nu dau nume....nu o inteleg pe Bella. Adica ma gandesc ca si eu as fi reactionat ca si ea la faptul ca Edward este un vampir deoarece ea il iubeste foarte foarte mult. Din moment ce il iubea si i se parea perfect si ca nu ar putea trai fara el de ce sa fuga si sa tipe sau altceva cand a aflat ca era vampir?
Al doilea volum mi s-a parut si el fain dar nu foarte mult. Primul mi s-a parut mai fain. Chiar mi-a parut foarte rau de Bella dupa ce Edward a parasito. Abia inteleg cum de a rezistat. Nu am citit tot volumul, sunt doar la jumatate, dar abia astept sa dea de Edward si sa-i cotonogeasca fundul deoarece a lasato asa singura, si mai ales fara aparare, bine poate cu un pic de aparare din partea lui Jacob.... fata de vampiri.
Chiar ma intreb,... oare Bella intr-un final v-a fi trnsformata intr-un vampir? Abia astept sa vad :d
Deci in concluzie mie imi place cartea si imi place si cum ii scrisa. Pot sa va recomand celor care vor, sa citeasca si Gazda, pentru ca ii foarte faina.

#32
am trminat si eu in sfarsit cartile
nu sunt fana a genului romantic, deci partea fantastica (adica varcolacii mai pe clar) m-au atras. imi placea cand facea Bella pe nebuna doar ca sa-i vina vampiroiu. Si ideea cu Renesme a fost frumoasa. In schimb, m-a dezamagit sfarsitul. S-a terminat mult prea brusc
[Imagine: 352nlp2.jpg]
[Imagine: dragonanimated_422706.gif][Imagine: dragonanimated_425743.gif][Imagine: dragonanimated_423935.gif]

#33
Mi-am cumparat prima carte din serie, adica Amurg. Azi m-am apucat de citit, iar dupa cateva pagini, am devenit interesata. Am inceput sa o citesc mai de dimineata si pana acum am citit 223 de pagini, iar in total sunt 373, eu care nu citesc prea mult. Pur si simplu imi place foarte mult. Stephenie Meyer descrie totul asa de clar, incat pot sa-mi imaginez, pot sa simt ce simte si Bella. Felul ei de a scrie este deosebit si foloseste expresii interesante.
Vreau sa termin primul volum si sa imi cumpar si sa citesc celelalte volume, si poate chiar sa vad filmul.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#34
Celebra serie "Twilight"...
In general, imi place felul in care sunt scrise cartile. Primul volum mi-a placut foarte mult, de cand am inceput sa citesc mi-am dat seama ca este o carte interesanta si nu m-am mai putut dezlipi de ea. Cel de-al doilea m-a intristat, mi-au dat lacrimile atunci cand Bella a fost parasita de Edward si mai tarziu si de Jacob. "Eclipsa" nu mi-a placut asa de mult, a fost cea mai aiurea dintre toate, nici nu imi prea amintesc ce s-a intamplat. Ultima carte din serie insa mi-a placut cel mai mult, mai ales partea in care povestea era spusa din perspectiva lui Jacob. El e mult mai interesant decat Bella si cu picioarele pe pamant, vede si partea proasta a lucrurilor.
Bella e putin cam enervanta si proasta uneori. Inteleg ca e indragostita de Edward, dar e si putin cam obsedata. Spune incontinuu cat de perfect e baiatul asta, cat de frumos, destept, puternic, misterios si etc este. Cred ca a fost destul de clar pt toata lumea, nu e nevoie de repetitia asta stupida.
Edward e un alt personaj umpic cam enervant. De ce? Pt ca el chiar crede ca o poate speria pe Bella cu orice. Nu vede ca aia e oricum innebunita dupa el, orice ar face? Si in ultima carte a fost chiar tampit... Ii zice lui Jacob sa o lase el gravida pe Bella, ca nu conteaza nici daca sunt "lupisori", doar sa scape ea cu viata. De parca ea ar fi acceptat vreodata asa ceva. Asa cum nu a acceptat sa il piarda pe el, nu va accepta nici sa piarda copilul lui.
Jacob pot spune ca-mi place, tine cu adevarat la Bella, chiar daca stie ca nu are nicio sansa cu ea. E atat de sweet felul in care se indragosteste de Renesmee cand o vede pt prima data 8 Cand ma gandesc ca o ura si ca vroia sa o distruga. Umpic penibil felul in care au fost descrise sentimentele lui cand a privit-o.
Un alt personaj care imi place foarte mult e Emmett 8 E atat de amuzant baiatul ala, asa aiurit, glumet si cu acel ras puternic. Nu inteleg cum cineva atat de simpatic ar putea suporta sa fie cu o fitoasa ca Rozalie. Poate ca se potrivesc, dar ea nu prea ar merita un om asa ca el.
Am vazut primele doua filme si pot spune ca m-au dezamagit. Sunt foarte diferite de carti, iar Kristen si Robert nu sunt niste actori prea grozavi. Nu inteleg nebunia fanelor pt Pattinson, chiar nu arata asa de bine, probabil e din cauza cartilor... Comparativ cu Lautner si Lutz, arata chiar aiurea. 78
[Imagine: sig_reinoir.png]

#35
Hmmm...Am citit toate volumele din aceasta serie doar din curiozitate deoarece auzisem foarte multe aprecieri.si mi s-au parut destul de interesante.MI-a placut felul in care autoarea,Meyer, relata intamplarile,detaliu cu detaliu incat te introducea direct in poveste nu numai ca cititor ci si ca spectator.Ceea ce m-a atras a fost conflictul dintre cele doua tabere adversare,a lupilor si a vampirilor.Desi cand am ajuns la sfarsit,ma scarpinam in cap intrebandu-ma:"Asta e tot?".A avut un sfarsit brusc.Ignorand sfarsitul cred ca a fost o serie destul de buna.106
[Imagine: 15s6jdk.jpg]
~However long the night, the dawn will break.~

#36
Mie imi plac destul de mult cartile,e o descriere detaliata si face cititorul sa intre in fictiune[daca se poate numi asa]eu le-am gasit pe romana intr-o librarie de 2 bani in care nu intram inainte nici calcata de tren.Mi s-a parut ciudat cum de am putut sa le gasesc doar acolo
Daca vrei sa ascult sopteste
Daca vrei sa alergi doar mergi
Infasoara-ti numele in dantela si piele
Te pot auzi
Nu e nevoie sa vorbesti

Lasa-ne sa facem o mie de greseli
Pentru ca nu vom invata niciodata


#37
Am citit si eu toate cele patru volume...Foarte interesante! Stephenie Meyer are un stil de a nara deloc complicat, dar parca te trage in poveste...Primul volum a fost super, la al 2-lea mi-au dat si lacrimile, Bella fiind parasita de Edward al ei...Al 3-lea nu a fost cine stie ce, ultimul ramanand cel mai tare...Adica toata povestea cu Renesmee, si atat de apropiata lupta cu Volturii...Captivant! 105 Sfarsitul insa a fost...sec, adica mie mi-a dat impresia ca s-a terminat brusc...prea brusc...39 In orice caz, personajul meu preferat a fost Alice...inteligenta fata5...Bella mi se parea prea obsessed de Ed, iar Ed si el prostut...adica el chiar credea ca o sa poata scapa de Bella?21 ...Ma rog, pe scurt, cartile au fost chiar tari! 10


#38
Am citit toata seria <3 , Twilight si este extraordinara : x , mai super decat filmul pentru ca in carti actiunea este mai dezvoltata si sentimentele personajelor sunt mai bine descrise. Si filmul este dragut mai ales un personaj pe care il ador , nu este el personaj principal , dar este sweet . ( Embry Call <3 , prietenul lui Jacob ) .
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#39
Auzind ca Saga Amurg este asa de misto, am zis sa incerc si eu sa o citesc. Am cumparat primul volum si am inceput intr-o seara sa-l citesc. L-am terminat pe la vreo patru dimineata si pot sa spun ca am facut un efort urrias sa il citesc pe tot. Parea asa de previzibil si plictisitor. Nu-mi place felul in care scrie Meyer, iar personajele mi se par . . .naspa. Edward e genul tipic de tip ce sufera si e asa de uimitor, iar Bella e o tiai atat de naiva si enervanta. Singurul personaj ce mi-a placut cat de cat - de fapt cel care nu mi-a displacut - a fost Alice. Singurul lucru ce-mi placea la ea, era calitatea ei de a citi mintile. Per total, prima carte m-a oripilat si nu am de gand sa citesc si urmatoarele volume. Nu vreau sa-mi iasa mai multe fire de par alb. Povestea aia de dragoste e atat de epica si lame si vampirii nu respecta felul lor de a fi - adica, in carte pot sta la soare, stralucesc etc.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#40
Huh, am citit primele 3 carti
Mai am zori de zi.
Se pare ca cartile astea sa bucura de o faima foarte mare. Si dupa cum spuneam cartile cu vampiri au creeat un trend se pare 21.
Oricum autoarea a mai scos "Gazda" care e o carte formidabila...si daca imi amintesc eu bine...
Ceva despre viata Victoriei 39
Parca auzisem despre asta si chiar am vazut cartea...in fine
[Imagine: misterios.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)