Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce parere ai de Misa ?
O naiva
100.00%
1 100.00%
Este blonda si in cap
0%
0 0%
Frumoasa si inteligenta
0%
0 0%
Total 1 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Misa-Misa

#1
cred k vati dat seama....aici se va vorbi despre misa.
eu personal nu pot spune k o urasc...dar nici k imi place la nebunie.
in primul rand este foarte naiva, ba chiar oferindu-si viata pentru light. cine spune ca dragostea orbeste are mare dreptate, dar totusi.....nu putea sa gandeasca putin?
in al doilea rand....ok, din spusele lui light reiese k e mai deshteapta decat pare, dar asta nu inseamna k ajunge la nivelul sau sau al lui L/near/mello.
are un comportament foarte copilaros. excludem faptul k se alinta singura vorbind despre sine la mersoana a 3a....sa nu uitam momentul prin ultimele episoade cand a cinat cu jurnalista (numi aduc aminte de numele ei in momentul de fata) si era ghidata doar de gelozie, nici macar nu prea gandea ce va spune in clipa urmatoare, astfel parand inferioara in fata 'adversarei'. oh, and don't forget....in final s-a si imbatat.
in ultimul episod....exact....dorea sa se arunce de pe pod....fapt ce eprima ca are un moral slab. o inteleg k shia pierdut persoana iubita dar....hello! exista psihologi! nu totul se rezuma la saritul de pe pod.
cei drept...l-a ajutat cat de cat pe light in lupta sa cu L si in planul de a creea o noua lume....

#2
I like Misa! E unul dintre personajele mele perferate din Death Note, doar pe Light in simpatizez mai mult!
Am o parere foarte buna despre ea si nu cred ca ceea ce a facut a fost chiar atat de stupid si anormal. In fond, ea il iubea pe Light. Si ce daca s-a sinucis? Pentru ea nu ar fi existat viata fara Light, si nici un psiholog nu ar fi putut sa remedieze acest lucru.
Multa lume confunda dragostea ei ce atinge dimensiuni de-a dreptul fabuloase cu stupiditatea, dar eu spun ca se inseala. In fond, ea tot ce face, face pentru Light, si daca Light e fericit, atunci si ea este fericita. Nu vad nimic rau in asta.

#3
Flaw tre sa te contrazic,e rau pentru ca isi face ei rau,isi scurteaza de atatea ori viata si apoi se sinucide pentru un nenorocit care nu tinea absolut deloc la ea,tin minte un episod in care ea ii da ceva de baut ca Light era obosit si prostul ii da peste mana si varsa paharul,adica nici macar un arigatou ca are grija de el si ca il iubeste.
Dar ai si dreptate Flaw,face toate astea pentru ca il iubeste,suna idiot dar si eu as face aproape orice pentru persoana iubita,dar hei exista o limita nu crezi?Ori Misa,ea pur si simplu e naiva.

#4
Okay people... eu tin cu Flaw aici...

Imaginati-va ca maine va treziti fara familie... parinti, frati, oameni care v-au invatat primele notiuni despre, viata, despre prietenie, iubire si compasiune... si nu oricum... ei sunt ucisi in fata voastra... iar criminalii... criminalii sunt niste bogatani imputiti care mituiesc judecatorii si scapa fara nicio pedeapsa... nu v-ar veni sa-i ucideti pe loc? Ba bine ca nu... si putina tortura inainte de asta... asa, ca sa aiba timp sa afle de ce... inainte sa moara...

Dar nu puteti face nimic: sistemul ii apara, sunteti doar niste copii... niste copii terorizati de imaginea parintilor inmuiati in propriul sange care va bantuie nu doar noptile, ci si realitatea... teama pentru propria viata...

Si atunci, ceva se intampla si judecata este facuta drept, fara mituiala, fara alte procese... cineva ii pedepseste pentru ceea ce au facut... ii pedepseste just: viata pentru viata. Si o parte din nelinistile din aceasta privinta dispar... restul sunt eliminate in timp... cicatrizate usor... si ramane doar imensa recunostiinta pentru singurul judecator care a facut dreptate asa cum ti-ai dorit tu: aflii ca e un om... pe care toti il denumesc 'Kira'...

Si afli mai apoi, gasind la randul tau un Death Note, cum anume s-a intamplat asta... intelegi ca numitul Kira nu avea nicio datorie morala fata de tine ci a actionat pentru ca asta trebuia sa faca... pentru ca a vazut adevarul... si il divinizezi... vrei sa-l intalnesti, sa-ti pui intreaga viata ramasa datorita lui la dispozitie... si il gasesti, descoperind nu numai ca e o persoana cu un rationament corect, ci si un super-tip... Looks and brains in one... now that's a rare specimen... iar loialitatea ta devine dublata instantaneu... (cat despre baieti, sentimentul e asemanator... dar sa nu exageram ^^)

Acum... sa ne gandim bine... mai exista ceva ce NU ai face pentru el?
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#5
Aha i like misa to...yyeeey misa-misa it's cute and inocent and so cuuttee...dar nush ce i-au pe la ep 32 cam asa am vazut-o cum se imbata si fuma..20( wwaaa adic ea care era ca un copilas whit big puppy eyes...^___^....a devenit o tipa care umbla prin cluvuri and..nu conteaza in memoria mea a ramas vechea misa...prostuta,dragastoasa si inocenta ^___^...
si eu sunt total de acord cu flaw si cu JavaLeen..very very true...nu cred ca mai are rost sa repet inca o data ce au zis ei...in fine....Adevarul e ca kira...nu e niciun boschetar imputit 21 adica e destul de cute .....si mi se pare logic ca misa sa il placa fiindca i-a pedesit pe criminali aceia...si cand l-a vazut prima oara imi amintesc ca a zis ca e si dragut ^__^ nah sa nu ma mai intind eu cred ca ea e "prostuta" nu fiindca mintalitatea ei e scazuta dar....totusi pentru ea a fost o trauma sa isi vada parintii morti....mi se pare logic....in fine...misa ruullzz (inainte raito ^__^) ok byyee
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#6
O gramada de offtopic shi lucruri conectate indirect cu Missa pe aici. Eu nu le comentez decat spunand ca nu sunt de acord cu aproape nimic din ce s-a spus pana acum cu exceptzia argumentelor referitoare la Missa, altfel ash incepe sa comentez offtopic-ul shi nu ca nu mi-ar sta in caracter, da ash scrie o pagina despre greshala enorma in teoria salvarii sufletelor nedreptatzite, a lui Kira shi nu e loc mai ales la un topic in care nu el ar trebui sa detzina atentzia.
Missa e o fata care intr-adevar tzine la Light mai mult decat la un suflet pereche shi la Kira mai mult decat la un Zeu al Dreptatzii...avand in vedere ca sunt una shi aceeashi persoana nu e de mirare ca aproape il divinizeaza shi mereu se uita pe ea. Pana la urma orice fata ishi doreshte sa tzina la cineva atat de mult incat sa i se para neimportanta propria persoana shi putzine spre deloc, au parte de astfel de noroc. Cred ca Missa e singura persoana la care nu am nici un ghnd critic deoarece ei i se puteau permite destule, nefiind o persoana falsa sau care utilizeaza mijloace josnice pt a-shi atinge scopul, pur shi simplu tot ce facea era leghat de suflet shi de sperantzele ei. Eu nu sunt in masura sa judec dupa nishte standarde persoane pt care nici nu exista standarde shi nici nu se vor inventa curand Smile Pana la urma ea e o pata de culoare atat la propriu cat shi la figurat foarte binevenita intr-o situatazie de cele mai multe ori incordata shi are priceperea de a aduce linishte shi echilibru, makar pe moment. Imaginea care ma ajuta e cea de contrast teribil intre Kira shi actziunile lui hyperetanshate ratzional inainte sa apara Missa shi starea repetata de indignare in care il aduce imediat dupa, sentiment in care Light nu fusese surprins pana atunci Smile Smile Oricum, fie ca i-a pasat de ea, fie ca nu, eu unul nu-mi dau seama deoarece Light ishi suprima sufletul mai bine decat Son-Goku puterile de sayan 10, e cert ca Missa a fost un element esentzial din viatza lui shi daca ar fi fost ca momentul din final sa mai cuprinda 10 secunde, sigur s-ar fi ghndit shi la ea 10
Imi placea cum se referea cand vorbea de ea insashi, la persoana a 3-a. Lucru care poate insemna daca priveshti de la distantza, o persoana egoista sau teribilista. Aici nu e cazu, Missa o facea de cele mai multe ori, ca un paravan de protectzie pt a se tzine detashata de orice critica sau de orice situatzie ofensatoare. Arata o suferintza trecuta destul de mare, incapacitatea de a asocia un eu cu diferitele situatzii limita sau situatzii de consum emotzional, asha ca prin ea-Missa ca expresie lingvistica, tzinea putzin mai departe toate acele lucruri care sunt menite a rani shi a distruge. Probabil shi asta era un mod de a distila atashamentul rece pe care-l recepta de la Light.
Trebuie sa admiri shi sa incerci a invatza de la o persoana care shite sa se bucure de orice detaliu de atentzie de la pers iubita shi reusheshte sa impinga departe de propriul suflet, lucrurile care nu-i fac cinste{chiar daca uneori e nevoie de o sticla, doua de vin Big Grin}
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#7
Misa....Misa e o fata care a jucat totul pe o singura carte.In acest caz,dragostea lui Light.Ea il iubeste foarte mult...in schimb..el se comporta total aiurea cu ea.Chiar spune ca ea va fi "arma lui",avand in vedere ca are ochi de Shinigami.Dar faptul ca s-a sinucis..nush..e ceva ce ma depaseste.Cum a spus si Cedik,ea nu isi imagina viata fara el.si totusi...
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#8
hmmm...cred ca Misa e un simbol. Cu toate ca e dus la extrem, comportamentul ei e...tipic. Ea reprezinta naiva indragostita orbeste, atrasa exact de baiatul care o merita cel mai putin..Recunosc totusi la inceput ma enerva si pe mine dar pana la urma mi-a placut pentru ca era super-haioasa and stuff.
Totusi Misa e elementul cheie al povestii.. Cu toate ca il idolizeaza pe Light eu admir foarte mult convingerea ei in ceea ce face si faptul ca nu ezita in nici un moment sa se sacrifice pentru el. Bine, poate nu e ea prea desteapta dar macar e hotarata si stie ce vrea 4

#9
Misa....pai la inceput, mi s-a parut o idioata 21 Insa dupa aceea mi-am dat seama ca are si ea rolul ei binedefinit. Este foarte frumoasa, insa putin cam prostuta...insa si atunci cand venea vorba sa omoare pe cineva sau sa ii ajute pe ceilalti cu planurile, devenea a naibii de desteapta 21
Insa faptul ca s-a sinucis...nu stiu...desi ar trebui sa ne gandim ca in ziua de azi sunt tineri care se sinucid din mai nimic...iar daca ea s-a sinucis pentru ca nu isi imagina viata fara Light, eu intr-un fel o inteleg...

#10
este singurul personaj feminin care mi-a placut din anime
in primul rand imi place pentru ca a adoptat stilul Gothic Lolita ( ca si mine) apoi imi place caracterul si felul ei unic de a fi.....uneoir imi e mila de ea de felul in care Light a folosit-o....adica am observat ca Misa chiar tinea la Light poate chiar il iubea dar Light doar a profitat de ea....ma rog sa lasam asta....deci imi place la personaj felul de a fi in mod special si personalitatea ei
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Takada VS Misa Miranda. 0 2.101 19-08-2011, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Miranda.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)