Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materia Favorita.

#61
O materie favorita la mine ar fi asa:
Engleza4eoarece imi plac sa fac compuneri in engleza,dar noi practic la ora de engleza stam si vorbim profa parca nu ar fi in clasa,si nici nu ne preda,dar eu impreuna cu ctiva colegi citim in engleza,traducem facem compuneri.
o alta materie preferata ar fi fizica pentru ca iti explica cum se face impactul cu o masina si mai multe chestii.
Va rog sa nu spuneti despre mine uitati-l si pe asta nu ii place romana,matematica.
Fratilor la romana am note de 6-7,dar nu imi place pentru ca eu nu iteleg la ce ne trebuie noua in viata verbul,genul epic.ect pentru ca atunci cand te angajezi nu o sa te intrebe de substantiv sau adverb.
Matematica tot asa:adica nu o sa ma opreasca un om pe strada sa ma intrebe teorema lui pitagora pentru ca nu stiu sa ii raspund si 2 nu e nimeni atat de nebun sa te intrebe chestile astea decat la scoala.
Daca eu nu am dreptate va rog sa imi spuneti si mie daca gresesc.

#62
Istoria - fiindcă ei bine, îmi place să aflu chestii vechi. :]] Mai ales despre Hitler, Renaşterea Italiană and stuff like that. Plus, profesoara mea e drăguţă, mă rog, e de treabă. Se coboară la mintea noastră, de adolescenţi rebeli. :]]
Engleza - dacă profa ar fi moartă, ar fi totul ok. Dar e vie. *laughs* E ciudată, sincer. Şi mă rog, engleza`mi place ca limbă. Aşa că nu ţine de materie foarte mult, ci de limbă în sine.
Româna - mă pot....elibera. Mă înţeleg foarte bine cu profesorul ce ne predă şi well, totul e bine cu el. Deşi nu-mi place uneori fiindcă mor de plictiseală. Proful, din păcate îi plictisitor, materia e ok.

F.

#63

Engleza - profa e diriga și mai e și o englezoaică adorabilă. Are un accent atât de cute iar unele cuvinte le pocește *laugh*. Câteodată mai vorbește în engleză și un coleg, întodeauna, crede că-l înjură. Datorită ei, am început să ador engleza. Ah, și are un nume așa de drăgălaș - Sophie Lauren. Oricum, datorită ei am prins gustul englezei.
Româna - altă materie favorită. Profa e genială. Ah, ne pune să citim niste romane geniale, pe care eu le-am citit. Și îi plac Aghata Christie și Mihail Drumeș. Avem, aceeleași gusturi în materie de cărți. Anul ăsta ne-a pus mai mult să scriem rezumate și comentari.
Desenul- Anul ăsta, am făcut designul interior. Ne ieșea groaznic, dar proful ne punea întodeauna zece. Era okei, îmi plăcea, mai ales faptul căne lăsa să măncăm și să ascult muzică la el în oră *laughs*.
Ar mai fii dar astea sunt preferatele mele ! Orele pe care le ador datorită profilor !
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#64
My top:

1. ROMANA: Profa e THE BEST TEACHER IN THE WORLD!. E cea mai tare, toata clasa o adora. La ore, pe langa faptul ca ne asculta si ne invata cum trebuie, ne face sa radem pe nerasuflate. Si in plus, are si o fata dragalasa rau de tot :X E de ajuns doar sa faca o mutra mistocara ca sa te faca sa razi 21 Sau cel mai tare, cand ne citim temele, de mai facem misto de unii - de altii. E singura profesoara cu care ne permitem sa glumim in exces si suntem si singura clasa pe care [official si declarat de dansa] ea o iubeste din tot sufletul :X

2. RELIGIA: Profa de romana este si profa noastra de religie 19 Faza e ca la religie nu radem chiar atat de mult, dar nici ca facem ceva. Ora noastra de religie e un fel de ora de ascultat povesti. Mai radem din cand in cand, e o ora la fel de frumoasa ca romana :X

3. Tehnologia: Profa de tehno e tare rau. Radem, ne distram, si ea ne da 10 pe linie. Sau in cel mai rau caz 8-9. Note mari pe linie doar copiind lectii din carte 21 lectii care nu iti iau mai mult de 10 minute. Ca sa nu mai spunem ca iti da 10 si daca ii faci o barca de hartie sau un avion in ora 21

Prin urmare, acestea sunt materiile care imi plac 19
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#65
Ugh, materia favorita zici? Paaai, Let"™s see; Probabil toti o sa va mirati foarte tare - pana si eu o fac *haha*, dar, in ciuda faptului ca am ales un profil pe baza de real (mate-info), in topul meu se afla cu totul alte materii. In primul rand, ador Romana. De cand ma stiu am iubit-o, iar acum ca ma aflu intr-o clasa de mate - info, iar ceilalti nu prea se straduiesc la ora asta, eu si cu inca un coleg suntem cam singurii care vorbesc toata ora. Sa nu mai mentionez faptul ca avem o profesoara extraordinara, care te face sa intelegi lectia din clasa, preda foarte bine si de multe ori discutam pe baza temei actuale, ceea ce aduce un plus pentru mine, pentru ca imi place sa dezbat diferite lucruri. La teza totul este foarte simplu pentru ca se bazeaza foarte mult pe literatura si n-am avut nici o problema. Urmatoarele materii din top sunt limbile straine (Engleza & Germana fac eu). Pur si simplu le ador, prin simplul fapt ca mi se pare ceva interesant sa vorbesti/discuti/citesti/te exprimi intr-o alta limba decat cea materna. Mai departe pot continua cu biologia care mi-a placut dintotdeauna si am de gand sa ramana asa, pentru ca vreau sa dau la Medicina. Abia apoi urmeaza Logica (care o ador) informatica care mi se pare ok - cu exceptia faptului ca avem un profesor foarte slabut, dupa parerea mea si matematica care iarasi imi place. Stiu ca o sa va intrebati de ce nu am ales un profil uman, cum ar fi filologie - ei bine raspunsul este simplu. Am avut printre cele mai mari medii ale celui mai bun liceu din oras si mi s-a spus ca este pacat sa nu aleg un profil real (adica, primele clase). Odata ce au auzit asta, parintii mei nu au vrut sub nici un chip sa ma mai asculte, si mi-au impus sa dau la mate-info. Asta e viata..
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#66
In I-IV, daca se pune, eram inebunita dupa cifre, calcule si matematica la greu. Cam prin clasa a IV-a am crezut ca atunci cand voi fi mare voi da la mate-info si voi ajunge mai departe ceva legat de aceste materii, dar n-a fost asa. Deja din clasa a V-a mi-am schimbat orientarea spre romana si am inceput sa urasc stiintele exacte. Nu ma pricepeam la matematica, chimie, fizica sau chestii de genul. Din contra, cand auzeam ca vine ora de matematica, mai bine faceam 100 de romana...
Imi placea informatica, dar stiti si voi ce se facea in generala la informatica, deci era si normal sa-mi placa sa ma fatai prin laboratorul de info si sa stau la un cumputer, desenand in paint sau creand foldere. 78

Au inceput sa-mi placa romana, engleza si putin biologia. Poate aceasta etapa a fost si din cauza profesoarelor pe care le-am avut si m-am atasat mai mult de materiile acestora. Nu stiu exact ce sa zic, dar acum, la liceu sunt la filologie intensiv engleza si momentan imi place aici, cu toate ca uneori ma gandesc ca poate locul meu ar fi fost cu stiintele exacte, stand si facand teste la matematica. 21 Mai vedem noi, poate la facultate ajung pe undeva unde filologia nu are legatura deloc.

Deci materiile preferate sunt : romana, engleza, desenul ( ma relaxeaza ) si muzica. ( nu am voce, dar imi place sa cant)

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^

#67
Materia favorita... hmm. Cam greu, pentru ca nu pot spune ca imi place ceva foarte mult, insa cred ca as prefera:
Franceza: imi place mult limba si mi se pare usoara cu toate ca o fac de 3 ani ^.^ plus de asta, profa noastra e foarte simpatica si stie cum sa explice [ ma refer la gramatica ]. Pana si un prost pricepe. In afara de asta, nu incepe sa urle la tine daca nu ti-ai facut tema sau mai stiu eu ce, oricum nici bine nu ii cade, dar totusi. Te ajuta si te pune sa o faci in clasa cu ea, cu noi toti. Lucram, uneori si pe echipem, anu trecut am facut si un joc distractiv la ora ei.

Ani trecut imi placea mult psihologia: Pe langa ca abia daca scriam ceva, profesorul nostru avea niste exemple, dar exemple foarte detaliate si discuta cu noi despre orice. Ne lamurea cu anumite chestii, ca sa pricepm ne uitam si la seriale sau filme. El nu asculta, mai mult punea note pe un test si/ sau un referat cu o anumita tema data de el. Trebuia sa dezvolti tu din punct de vedere psihologic sa-ti spui parerea.

Istoria: Eu am dat teza cu subiect unic, in clasa a 8-a, la istorie. Mi-a placut mereu si imi place si acum, mai ales ca profa noastra, diriginta, nu baga informatii pe gat la nesfarsit. Spune doar esentialul, da exemple, poate chiar din vremea noastra si unele lectii le "preda" in format electronic. Noi scriem ce credem ca e important, fiecare dupa mintea lui. Ea doar ne povesteste si testele le da grila, iar multe se leaga intre ele.

Nimic mai mult sau mai putin :]]
[Imagine: h8v.gif]
 

#68
Imi place foarte mult romana ~ pentru ca o iubesc pe profa , a fost diriga mea in clasa a V a [ huh , directori aiuriti T.T ] este geniala si desi pare indiferenta , ea chiar isi doreste sa se invete la ora ei . Glumeste intruna si niciodata nu inceteaza sa te uimeasca cu temele propuse pentru compuneri-asta la pregatirile intensive. Anul asta am dat-o in bara rau de tot la olimpiada si am dezamagit-o T.T Pare rau rau rau de tot T.T
Imi mai place si engleza~ Am avut parte numai de profesoare de treaba. Anul acesta si cel care a trecut mi s-a parut ca am invatat engleza mult mai bine. De anul trecut ne-a bagat o profesoara turcoaica , foarte draguta [ desi majoritatea nu o suporta... ] care nu cunoaste limba romana , ci doar engleza. Vrei,nu vrei , trebuie sa comunici ^^ Si chiar ma simpatizeaza , avand in vedere ca mi-a propus sa vin in pauzele de masa la cabinetul de engleza , sa mai vorbim,sa bem impreuna un cappucino si sa ma ajute si cu turca xD

Uh, cred ca sunt cam singurele materii pe care chiar le iubesc.

[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#69
Materia mea preferata este engleza, poate si datorita doamnei profesoare care este foarte de treaba si intelegatoare si preda foarte bine, intrucat am inteles cam toata teoria din prima. Imi place sa ma joc cu cuvintele si la un moment dat doream sa devin traducatoare. Ador si istoria, pentru ca am o pasiune pentru razboaie.
Desi nu se potriveste, sportul se numara printre materiile care imi plac de asemenea, pentru ca sunt cea mai buna din clasa si ma simt bine pentru ca ceilalti colegi ma admira datorita acestui lucru.

#70
Uhm, materia preferata? Deci, imi place istoria <3, o ador pur si simplu, orele sunt minunate, nu ma plictisesc niciodata, hilar pentur mine T_T. E grozava profesoara, si in plus nu preda asa mult, si putem retine usor cu ajutorul dansei. Chiar si uni/ unele, care nu invata, profa ii incurajeaza de vreo 10 ori, intr-o saptamana, sa-nvete, sa nu se lase, sa ia acolo un 6..7 21

Ar mai fi si desenul, so, forever mi-a placut aceasta materie, cica as fi un talent, sa nu-l irosim 21, profa, foarte draguta si intelegatoare, deci, i don't have words >.< ~bla bla bla~.

Lb. romana, superba. N-am cuvinte, poate si datorita profesoarei, care fiind mai dura, dar arata gooood, pricepem, oricum ma descurc cel mai bine, chiar fiind apreciata de profa' 15

Engleza, este printre favoritele mele. Excelenta. Am priceput asa bine, cu ajutorul profesoarei, foarte cul'. E minunat, si sunt una din cele mai bune, nu va inchipuiti ca in clasa sunt cine stie ce genii, ca doar eu, "eu" is pe primu loc ^_^ .

Franceza, e usoara, inteleg, i like it. Profesoara, de la ea, intelegem ( inteleg ) orice. Dar, e asa intelegatoare, iar colegii, nu-si prea bat capu' cu aceasta materia, dar tot au note mari O.O. Se mai "straduie" si ei, sa scoata macar un cuvant bine tradus, sau sa-l citeasca macar pe-aproape, dar fara accent, asta ar umple paharu 78
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)