Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Mancare naturala vs Fast-Food
Fast-Food
37.93%
11 37.93%
Mancare naturala sau/si gatita
62.07%
18 62.07%
Total 29 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Mancare naturala vs. Fast-Food

#11
Un fenomen destul de nou la noi in tara,da' peste hotare extrem de faimos,in special in Italia,este slow-food,asa cum zice si numele este exact opusul fast-food-ului.Ei militeaza pt mancarea gatita traditional,de preferat totul bio[la noi asta fiind destul de greu]. Asa cum au zis si altii inaintea mea,mancarea gatita este mult mai gustoasa,nu doar sanatoasa, dar asta daca e gatita bine. Sunt adepta a mancarurilor traditionale, imi place sa si gatesc, dar nu obligatoriu romanesti[desi avem si noi cateva chestii bune Smile ]...sunt genu care sa incerc retete din orice colt al lumii si asa am desoperit multe condimente care dau mai multa savoare. Cred k se subintelege incotro se duce votul meu ^_^

#12
Magica Bloom A scris:Uite ca eu acum tocmai mananc fast-food smile Mi-am luat O Shaorma mare, un crazy Sandwich, si 2 clatite. Si mi-am luat si de la Fornetti din fiecare prajiturica cate putine

ma da'o dq 23

nu puteam sa ma abtin sa nu comentez... si eu am un metabolism sanatos tun de bag 5 mese pe zi, gatite, sau preparate personale, si nu ma ingrash 22 . da' dak bag o shaworma imediat ma cunosc. cel putin 2,3 kg... ca shaworma intotdeauna merge cu 5 clatite si 3 strips-uri.

dar, ce ziceai tu: shaworma, crazy sandwich, clatite, SI fornetti [care ingrasa hardcore]... well, nu prea as putea sa te cred ca te mentii la 70kg... ti'as fi recunoscator sa imi zici si inaltimea... 70kg ar trebui sa fie greutatea mea optima, la 1.79 metri care ii am..
You Must Unite What Has Been Set Asunder
[Imagine: dragonsig1.jpg?t=1207048748]

#13
Ii lipsesc doar 4 cm smile Deci am 1.75 si ma mentin la 70-72. Pai nu exista luna in care sa nu ii dau unui mos bani sa ma cantaresc smile Si cum vad ca iau cel putin 1 Kg in plus incep cu joggingul. Si mai renunt si la maxi-taxi pt cateva saptamani si merg pe jos de fapt alerg pana la bunici Uite asa ma mentin.

#14
Well mie nu-mi prea place mancarea de la fast-food, adica nu ca nu-mi place z.z dar prefer mancarea naturala sau cea gatita acasa. Da, mancarea de la fast-food chiar are un gust bun dar e si foarte daunatoare >_> asa ca mai bine imi fac eu ceva de mancare acasa decat sa ma imbolnavesc sau sa patesc ceva z.z Multa lume prefera mancarea de la fast-food pentru ca nu au timp sa gateasca sau pur si simplu cand vor numai sa ia o gustare, dar eu deocamdata am timp destul sa-mi fac singura de mancare si nu vreau sa-mi stric sanatatea de pe acum u.u'

#15
Well eu prefer mancarea naturala nu iti strica nici organismu' nici nu te ingrasi ca porcu' de craciun. Desigur ca am si eu momentele mele ..mai ales daca invat de dimineata si nu am timp pentru un mic dejun normal..imi iau ghiozdanu' si merg cu colegii la Spring time sau MackDonalds( ca e mai aproape de liceu) si cu asta basta. Sau facem acelasi lucru cand iesim daca nu ne sincronizam perfect dimineata( si asta numai pt a nu intarzia la niste ore tembele ) 71

#16
Eu nu prea ma stresez cu mancarea naturala manac ce apuc avand in vedere ca mai tot timpul sunt in intarziere este bine daca apuc sa manac o masa pe zi uneori doua. Dar de obicei mananc ce gateste tata uneori mama sau pe la fast-food ...Deci pot spune ca am o alimentatie cat de cat sanatoasa...

#17
Mancarea sanatoasa vs. Fast food...
Daca am lua aceasta comparatie de-asupra copiilor , fast food-urile ar castiga -_-...
Dar hai sa spun parerea mea...
1. Fast Food
-Singurul fast food pe care il mai suport este Spring Time....dar chiar si acolo , prefer o pizza decat o porcarie de hamburger 106
- McDonald's este cel mai de rahat fast food....de fiecare data cand trec pe langa un Mc mi se face greata.
-De curiozitare , m-am dus sa mananc sambata trecuta la McDonald's...uite cum mi-am stricat eu metabolismul..imi e greata incontinuu de la tampeniile alea
2. Mancare Sanatoasa ( sau cat de cat )
- La acelasi pret la care iti iei un meniu big mac ,te poti duce la un mic restaurant si sa-ti iei niste cartofi prajiti ( preferabil , orice om stie ca orice restaurant nu prea stie sa faca altceva in afara de cartofi prajiti -_-) cu un piept de pui + salata....asa ca cei care mananca de la fast food , sa se mai gandeasca si la alte posibilitati
-Eu deobicei mananc mancare gatita ( de mine -__- )...lucruri destul de simple , dar mult mai bune decat niste porcarii de la fast food...
-pentru cei ce sunt pe drumuri exista za sandwich -_-

Imi cer scuze ca v-am plictisit scriind aceasta tampenie...dar chiar nu aveam ce face 106...
P.S. 2m10 si 82 kg 10
[Imagine: fdfgba0.jpg]
[Imagine: 2560139237_b2fb8f427f.jpg]



#18
imi plac amandoua ...
dar tot e mai buna mancarea de la fast-food ... si cea pe care o faci acasa la microunde ...
si mancare sanatoasta mananc mai tot timpul ... pt k tata e la "dieta" ... si acum chiar urasc cartofii prajiti ... prefer cartofi fierti cu branza si margarina 10
deci ... mie imi place mancarea sanatoasa mai mult 10 .... oooo daaa .... si multe fructe + cipsuri LOL! 4
For every minute you are angry you lose sixty seconds of happiness.
[Imagine: Neintitulat-7.jpg]
GFX made by meh! ^
[align=right]deviantArt || FaceBook || Twitter

#19
De felul meu, mananc foarte nesanatos si asta s-a reflectat pe [si in] mine intr-un fel foarte urat. La cei 1.70 ai mei, am 70 de kg, adica 10 surplus si un minunat inceput de ulcer. Ma ia durerea de stomac imediat ce ma enervez un pic [a se citi don`t get on my nervs, nu vrei sa ma ai pe contiinta.].

Fast-Food gen Fornetii, snitele, pizza la bucata mananc doar pentru ca mi-e lene/n-am timp sa-mi fac sandvisuri de acasa, sau atunci cand mi se face pofta in mod special.

Mancare naturala... well... ador salata de rosii/morcovi/varza, fructele [mai ales piersicile *drolls*] ...
Mancare gatita.. well.. eu nu mananc pentru ca mama nu prea face si mama nu prea face pentru ca eu nu mananc. Nu ma dau in vant dupa ea.

btw, my vote goes to fast-food. E mai usor sa-ti iei ceva, decat sa pregatesti ceva : ))
[Imagine: autumncopy.png]

"Se spune ca de la viata trebuie mai intai sa iei, apoi sa platesti. Unii au luat fara sa plateasca, in schimb eu am platit fara sa iau nimic."

#20
Eu unu prefer fas food Smile este mai usor de preparat ( daca il faci acasa ) , nu costa asa mult la magazin , poti sa il mananci chiar si cand mergi Smile . Deci nu pot sa zik ca mancare gatita nu este sanatoasa eu sincer manac ambele tipuri Smile4 .. dar prefer fast food ..

Un lucru care a influentat e si fast-foodul din curtea scoli 21 24 .

Sincer as dori sa mananc mai multa mancare gatita , pt ca mananc foarte putina ..




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)