Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lacrimi si Perle (yaoi+18)

#21
Imi pare foarte rau ca am intarziat,dar m-am luat cu alta treaba si am uitat complet sa postez T_T
In capitolul asta am mai putin dialog,fiindca situatia nu necesita vorbe ci fapte:-"
Multumesc din suflet pentru comentarii,fiindca ma ajuta nespus de mult sa ma corectez si va spun ca veti avea parte de muuulte surprize.>:D<
(am facut si niste desene dupa cum imi imaginez eu ca arata,dar sa o conving pe mama sa le descarce :D )
Sper sa va placa ^_^

Xe http://i638.photobucket.com/albums/uu108..._heise.jpg


Cap 6

Printul era furios.De ce trebuia sa-l faca sa se indragosteasca?Statea pe acoperis incordat,dar nu-si daduse seama ca incepuse sa alunece.Din fericire in ultimul moment si s-a prins de o tigla.Dar o alta intrebare il macina.De ce mai vrea sa traiasca?Intrebarea il tenta sa-si dea drumul,insa s-a lasat leganat de vant,planuind sa se tina pana o sa cedeze.A inchis ochii si a asteptat.Linistea il facea sa se simta multumit,insa ea a fost sparta de o voce cunoscuta.
-Shin!Da-ti drumu idiotule!Te prind eu!
Argintiul s-a uitat la persoana care-l strigase si a zambit.
-Esti sigur ca ma prinzi,sau o sa ma scapi din nou?
-Nu a fost vina mea,a strigat salvatorul,tu pe atunci erai un mamut si eu un betigas.Cum te asteptam sa te prind?Acum esti mai potrivit!Printul a ras din nou si a inchis ochii,lasandu-se prins de mainile puternice ale prietenului sau.
-Multumesc JinXe,iti raman dator…daca am cu ce!Acum poti sa-mi dai drumul.Insa Xe nu-I dadea drumul,ducandu-l ca o printesa pana la palat.
-Nu degeaba suntem frati de cruce!Dar putem fi si mai mult…Tacerea aceea amenintatoare il facea pe Shi sa devina din ce in ce mai incordat.
-Si nu-mi mai spune Shin!Este un nume pe care numai printul il poarta!A spus el bosumflat,incercand sa scape.L-a privit pe Xe.Parul lui lung si brunet ii invaluia fata fina si misterioasa.Ochii lui de un galben intens spre maroniu exprimau dezamagirea.Printul putea sa jure ca era fata,insa conditia lui fizica datorita aniilor de razboaie si inaltimea sa exagerata il tradau in cel mai crud mod.Shi a ras in interiorul sau.Daca cineva l-ar cunoaste ca el,nu s-ar mai fi bazat pe infatisarea exterioara.
-Xe,te rog...lasa-ma jos,a chicotit el,pot sa merg si singur!
Brunetul a oftat si l-a lasat jos.Deodata s-a incordat,apucandu-l pe print de barbie si sarutandu- usor cu limba si apoi lingandu-si pervers buzele.Shi era surprins de miscarea aceea neasteptata,insa a fost ingrozit cand a auzit pasi care se grabeau sa dispara si a vazut o suvita roscata disparand.Doctorul vazuse toate acestea.Xe il privea surprins,deoarece incepuse sa planga.
-Am crezut ca este un spion…a zambit brunetul.Iubitul tau,nu-I asa?Argintiul a dat nesigur din cap,infuriindul pe brunet.
-Eu sunt de 18 ani aproape de tine si nu mi-ai dat nici o sansa!Xe s-a intors furios si a disparut invaluit de elementul lui,intunericul.Printul s-a lasat sa cada si a inceput sa ofteze,chinuindu-se sa se miste.Se simtea blestemat…
Karo era furios,dar sentimentul se revarsa prin lacrimi sarate si cristaline.Daca ajungea el mai devreme putea sa-l prinda si nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat.Se simtea tradat.Necunoscutul i-o luase inainte…in toate!Roscatul s-a oprit si a inceput sa dea cu pumnul intr-un zid.Voia sa simta mai multa durere,pentru a uita de dezamagire.Sangele incepuse sa apara pe peretele alb,insa el continua.Voia sa se tortureze pentru idiotenia sa.Daca nu facea incercarea aceea,care ar fi fost oricum esuata,totul putea evolua usor,insa corpul lui nu mai putuse rezita.Sangele ii incalzea si spala degetele inghetate,picurand pe pamant.Mintea lui era intr-un haos de nedescris ce facea un zgomot enervant in urechiile lui,facand sa para turbat.Zgomotul era atat de puternic incat nu a auzit pasii care se indreptau spre el.Deodata a simtit o greutate punandui-se pe spate,incalzindu-l.S-a intors furios si a dat de fata plina de lacrimi a argintiului.Parul lui ravasit,sclipea in lumina lunii,creeand iluzia de delicatete.Nu putea sa fie suparat pe acea fata.S-a intors si l-a privit serios,insa intoarcerea brusca l-a facut pe Shi sa alunece in bratele lui.Corpul printului s-a lipit de al lui,iar fata i-a fost imbatata de parfumul si mangaierea suava a parului lui.Trupul i-a fost inundat de mii de impulsuri electrice care il paralizau.A incercat sa-l impinga incetisor,dar ,muschii nu-l ascultau deloc.O miscare l-a distras de la panica paralizatoare.Cand a intors capul a dat de aceeasi ochi albastrii indurerati care-l torturau.Mana lunga a printului i-a atins gentil obrazul si a coborat pana la buze,facand un contur usor cu aratatorul,facandu-l pe roscat sa tresara.Buzele lui rosii tremurau intr-un mod ciudat.Shi si-a lungit gatul usor,unindu-si buzele cu ale lui.Aceasta miscare neasteptata,l-a facut pe Karo sa se loveasca usor capul de perete.Si-a marit ochii socat,cand a simtit a doua oara atingerea catifelata si mistuitoare care il facea sa se topeasca de dorinta.Si-a inchis ochii,sperand ca este un vis.Era numai vina argintiului!El profitase de situatie ca sa-l sarute pentru a doua oara.Imaginea de mai devreme i-a revenit in minte.Nu putea decat printr-un singur mod sa opreasca adancirea acestui sarut.Limba printului incerca sa se strecoare usor printre buzele lui,care ripostau,chiar daca placerea acelui sarut interzis il invaluia.Doctorul s-a adunat si a strans si mai tare din buze,abtinandu-se sa-si piarda controlul.Si-a ridicat mana si i-a dat o palma usturatoare.Printul s-a dat cativa pasi inapoi,ducandu-si socat mana la obrazul manjit de sangele lui.Insa Karo trebuia sa nu-si piarda controlul si sa se lase in mrejele lui.
-Imi pare rau,a soptit el sfasietor si a alergat cat de repede a putut,disparand imediat in intuneric.
Argintiul s-a lasat sa cada.Nu mai putea sa se miste…

:-"
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#22
Hello wife >:D<. Imi pare extrem de rau ca nu am trecut mai devreme pe la celelalte capitole doar ca am fost plecata si nu am avut deloc net, dar am recuperat. Acum, sa revenim la acest capitol. A fost frumos. Mi-a placut mult, ca intotdeauna, faci o treaba excelenta. Se vede ca pui mult suflet in tot ceea ce faci si iti iese de minune, mai ales cand e vorba de fic-uri yaoi :x. Mereu ti-am adorat felul de a scrie si pe zi ce trece ma faci sa-l ador si mai mult. Descrierea a fost prezenta, ca de obicei, dialogul nu a fost sec, iar naratiunea e modul meu de expunere favorit din acest capitol. So, cam atat am avut de spus. Bafta cu next-ul si nu uita sa ma anunti cand pui next-ul. Succes wife and i love you! <3 >:D<

Edit: yuppy! prima!!!
[Imagine: j5atg3.png]


#23
Bine.-
Mai intai de toate, scuzele mele pentru intarziere si sper sa nu fi luat in considerare lipsa mea indelungata . Nu asa mi-a fost intentia insa, dupa cum ti-am spus au intervenit probleme personale (sper ca ma integi.)Acum sa lasam scuzele si sa trecem mai departe:

Nucleul tematic al discursului epic; ei bine actiunea continua sa ma surprinda, pasajele descriptive avand rol de a dezvolta imaginatia (echivalent imaginii vizuale)- aspect prefigurat si de titlu(element paratextual, prag al textului, Genette).Stilistic acesta consta intr-o metafora, ce nu confera informatii certe.De aceea si trebuie sa citesti continutul pentru a sti despre ce e vorba (acesta nu rezuma actiunea insa face referire la ea) - acesta concentreaza toate semnificatiile simbolice ale textului
Sugereaza si anticipiaza suferinta protagonistului (Shi. de fapt este ceva incert . Cine poate fi protagonistul principal? Aici a intervenit aceasta neclaritate, pe care as dori s-o aflu. Ai inceput-o cu Karu dupa continuand cu printul.Ai grija aici, induci in eroare lectorul)
Genul epic se individualizeaza prin propria actiune, propriile personaje, propriul narator etc. Acest lucru am sesizat ca l-ai punctat avand grija la detalii si punand accent pe ele (acest lucru e placut atat auditiv cat si vizual. prim impas).
Primul pasaj a avut tente diversificate, amuzandu-l in mare parte pe lector. trecerea de la un sentiment la altul dupa parerea mea a fost lente, deci felicitarile mele pentru acest lucru. Ea marcheaza indicativul care dinamizeaza actiunea
Atitudinea contemplativa - dupa cum am si spus, aceasta poate fi redata doar prin dialog, ce apropo la sfarsit iar l-ai evitat. Desigur, nu-mi fac probleme de acest lucru pentru ca l-ai utilizat la inceput, lucru ce inseamna ca ai luat in considerare aberatiile mele.
Descrierea- da,actiunea ai relatat-o cu ajutorul acesteia, utilizand acest mod pentru a scuza disparitia brusca a dialogului (n-am nimic de comentat cu privire la asta.).
Aceasta de obicei ajuta la contemplarea personajelor (locurilor, atomosferei) si povestirea faptelor. Tu am observat ca le-ai uzat pe amandoua , lucru ce mi-a placut (partial. la un moment dat ai inceput sa numai ai deloc dialog si parerea monoton la prima vedere).
Desigur, aceasta este relatata cu ajutorul limbajului expresiv, ce continua sa ma uimeasca, fiecare cuvant apartinandu-i unei reactii. Bine, lucru forte la tine si nu-l pot comenta ca la altii/altele (nu discriminez pe nimeni)
Si acum sa ma axez putin la capitolul acesta (placerea mea. ironica).Cu toate ca acesta nu este punctul meu forte , deoarece nu studiez niciodata capitolul in parte, ma voi rezuma la cateva lucruri ce mi-au placut.
***A fost amuzant cum ai debutat, converastia celor doi emanand fericire, amuzament. Desigur, partea preferata a fost cea in care buzele celor doi s-au contopit, concepand un sarut *rawr*. Desigur, mi-a displacut cand l-a lovit, insa n-aveai cum sa faci ca actiunea sa fie cea asupra careia atentia lectorului sa se axeze.***
Si acum. Opinia in general: Fic-ul tau este dovada talentului de scriitoare. Imi place modul in care relateze, in care exprimi sentimentele, surprinza atmosfera, actunea. (si pozele alese. trebuie sa recunosc.trece peste aceasta paraneza)<--n-o lua in considerare . Insa ai grija la moralul lor , fa-l pe print sa se comporte ca atare!
Si cam atat. Numai am nimic de spus. Sper sa continui aidoma in privinta stilului, sau poate mai bine daca tu crezi ca este posibil.
Astept urmatorul capitol :] ! Si din nou, scuzele mele pentru intarziere :o3!
[Imagine: large.gif]

#24
Ai greseli. Pe langa asta, dialogul e cam... naspa. Descrierea e destul de buna, macar poti citi cu usurinta, dar pe mine nu ma atrage. Argintiul in sus, in jos, in stanga. Acum printul. Sunt unele fraze pe care nu le-am inteles si mi s-a parut ca ar trebui reformulate. Tu macar te corectezi inainte sa postezi? Incearca sa o faci de cateva ori. Ala mereu plange si plange si plange, iar apoi si printul plange si iar plange. Ce interesant, nu ti se pare? Da, sunt sensibili, dar totusi, un print care ar trebui sa conduca un regat sa planga si un doctor atat de vestit sa faca la fel. Foarte 'cul', de altfel.
Altetea ta, Inaltimea ta si altele SE scriu cu litere mari, nu cu litere mici (ai scirs "Altetea ta" cu litere mici) pentru ca am uitat, dar o sa dau un edit cu ce am scris in caietul de romana. Lasa spatiu dupa semnele de puncuatie ca nu costa bani, apropo.

"-Shin!Da-ti drumu idiotule!Te prind eu!" - e gresit sa spui: drumu, altu (etc), ci se spune corect: drumul, altul (etc). Macar daca puneai "drumu'" - motivul e ca "u" parca-i de legatura sau cam asa ceva (orele astea de romana, calvar, nu-i asa?)
"-Si nu-mi mai spune Shin!Este un nume pe care numai printul il poarta!" - ah, print? El nu e printul. Aici m-ai dat gata. Eram confuza. Daca el este print si asa il cheama, de ce nu are voie sa fie strigat pe numele pe care doar printul il poarta? Banal.
Pe langa asta ai si alte greseli, mai multe. Gandeste-te ca e asa: pe el il, pe ea o (etc), ca sa stii sa separi (era o chestie intr-un capitol, ceva gen: infurindul - pe el il ).
Nu mai stau sa fac pe aici lectii de romana cand se stiu astea din clasele mici. Desi am o placere sa critic aspru si sa am iau de fiecare formulare, cuvant si greseala (intr-un mod nu asa de bland - am zis aspru).
Ai zis sa fim blanzi, daca suntem cand o sa evoluezi? Daca primesti doar pupincureli nu ajungi prea departe. Intr-o lume ca asta doar cei puternici supravietuiesc (intelegi tu). : -j
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#25
Scuze pentru intarziere,dar am avut o gramada de probleme T_T
Kayla-Ma bucur ca imi citesti ficul si ca-ti place husband>:D<sper sa iti placa in continuare ^_^
Kd.sens-Multumesc din suflet pentru sfaturi,chiar iau notite substantiale si o sa vezi de la cap 10 schimbarile.Ma bucur ca iti place ficul>:D<
kinjiru-Comentariile tale m-au bucurat,dar daca nu-ti place,atunci nu citii.Eu nu te-am obligat.>:D<
Sper sa nu ma omorati pentru ce o sa se intample T_T



Cap 7
Ary avusese o seara de pomina cu baietii care ii erau jertfiti.Si-a dat parul brunet pe spate si a iesit din casa de oaspeti.Ochii ei caprui straluceau satisfacuti.Era bine sa ai elevi atat de silitori,chiar daca erau obligate sa invete ce le preda ea.Kimonoul rosu cu modele de dragoni aurii stralucea in lumina lunii,facand-o sa para zeita maleficitatii si discordiei.S-a uitat atenta in jur si a urcat in baldachinul special pregatit pentru ea,doar era de sange albastru.La sfertul drumului a vazut o lucire argintie,unica.Doar o singura persoana in tot regatul avea parul argintiu,iar aceasta era fratele ei.S-a dat jos grabita si a incremenit la imaginea care i-a fost prezentata.Printul era prabusit,kimonoul violet si simplu,fiind sifonat.Corpul lui parea mort,insa singurul lucru care il dadea de gol erau ochii umezi,inecati in durere si obrazul manjit de sange.Bruneta a ingenunchiat si a inceput sa-l zguduie,sperand sa isi revina.
-Shin,fratiore,revino-ti!Cine ti-a facut asta?Un asasin?S-a uitat la fata lui care exprima durere,asteptand un raspuns care nu avea sa vina.A oftat trista si a chemat oamenii care ii duceau baldachinul s-o ajute sa ridice ceea ce parea o papusa.Slujitorii i-au pus cu grija corpul care atarna moale in bratele lor.Ary a poruncit sa alerge cat mai repede posibil spre camerele lui.Dupa ce au ajuns,au chemat garzile care ii pazeau proprietatea,reusind cu greu sa-l aduca in dormitor.Dupa ce au reusit,printesa le-a zambit.
-Multumesc dragilor.Voi avea grija sa avansati in rang.Garzile s-au inclinat si au disparut rapid.Si-a intors capul si s-a uitat tandru la el,mangaindu-l linistitor pe cap si curatandu-I obrazul cu o batista de catifea.L-a luat in brate si l-a strans puternic la piept.
-N-o sa-l iert niciodata pe cel care ti-a facut asta!A spus ea autoritar,trezindu-l pe Shi din starea de nestire in care fusese pana acum.
-Ary?A intrebat el temator,cu o voce sparta si fortata,unde sunt?
-In camerele tale iubitule,a raspuns ea tandru,continuand sa-l mangaie pe crestet,te-am gasit la marginea drumului intr-o stare mizeraliba si nu am putut sa te las acolo,doar vei fi urmatorul rege al acestei natiuni!
Cuvintele blande ale surorii lui l-au facut sa izbucneasca intr-un plans mut,care a devenit si mai adanc din cauza evelimentelor prin care a trecut.Si-a inclestat mainile,sifonand matasea rosie,insa nu ii pasa.Voia doar sa-si verse furia care il cuprinsese pe ceva.
-Ary,vreau s-o facem!A spus el spart,infuriindu-se pe Karo.Nu meritase sa fie lasat asa!Fata stia ca era serios din cauza chipului sau.Niciodata nu-i ceruse,ci ea il obligase,legandu-l.A ranjit,impingandu-l in pat,apoi arcuindu-se peste el.Degetele ei lungi desfaceau cu repeziciune materialul care o impiedica sa-l atinga,mangaind potiunile descoperite.Shi a oftat,lasandu-si capul pe spate.A mai lasat o raza de lumina sa ii confere o ultima imagine,cufundandu-se dupa aceea intr-o lume a intunericului si a torturii.

Karo nu mai putea de nervi.Se blestema pe sine pentru ca il lasase acolo,dar nu-si putuse permite sa fie cu cineva care nu-I apartine.Sclavul acela mizerabil il hranise numai cu iluzii.A scrasnit din dinti,abtinandu-se sa nu faca o criza.Cine era el sa se lase pacalit de cineva mai jos decat el?Se simtea ranit in minunatul lui orgoliu.A pufait arogant.Situatia asta nu era de pielea lui.Si-a aranjat parul si a iesit tafnos,revenind la vechile lui naravuri de om nobil.
Ziua a fost oarecum usoara si plictisitoare,fiindca nu avusese prea multi pacienti.A cascat si s-a intins scotand un mic geamat,apoi a iesit pe terasa si s-a asezat turceste,ducandu-si mana la barbie si uitandu-se in gol.Kimonoul lui auriu stralucea in lumina soarelui de amiaza.Atmosfera de somnolenta il cuprindea si pe el,facandu-l sa adoarma intr-o pozitie nu tocmai comoda.Fara sa-si dea seama a alunecat si s-a intins pe toata pardoseala,incepand sa sforaie zgomotos.

Printul a inceput sa rada.Acea decizie il relaxase.S-a tolanit pe patul sifonat ca o pisica si a zambit.Simtea ca toate grijile se dusesera.A oftat usor.Poate ca destinul lor era altul.A inchis ochii si a respirat adanc.In minte si-a spus un sigiliu secret.A deschis ochii si a privit camera.Cu acest juramant n-o sa-l mai intalneasca niciodata pe doctor,iar el isi va reface viata.
Cele doua suflete se luptau sa se uite,deoarece soarta cruda le despartise fara voia lor.Durerea lor era acoperita de iluzia umana de a indrepta ceva.Insa ele doua erau menite ca sa fie impreuna,orice ar fi fost,indiferent de principiile umane.Cei doi simteau,dar se inecau cu o fericire inselatoare.

Parul lung a lui Xe il invaluia discret,parand o umbra.Antrenamentul lui de asasin isi merita laudele,deoarece doctorul nu-l auzise.A zambit misterios.Trebuia sa lase lucrurile sa evolueze,inainte ca el sa fie chemat din nou in garnizoana de vest pentru anihilarea trupelor de spionaj inamice.S-a strambat si a sarit din varful acoperisului spitalului,parand ca o pasare neagra care isi urmareste prada.S-a uitat in jos,privind revoltat corpul adormit al roscatului,aterizand apoi pe un alt acoperis fara nici un sunet.A inceput sa caute ceva in kimonoul de un albastru spre negru monoton.A scos la iveala o mica sticluta pe care a desfacut-o si a luat o gura zdravana din ea.S-a sters discret la gura,bagand inapoi sticluta,apoi sarind pe pamant si incepand sa alerge.
Nu mai trebuia decat sa astepte…

:-"
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#26
Deja ai postat doua capitole de cand n-am mai comentat!
"Brunetul a oftat si l-a lasat jos.Deodata s-a incordat,apucandu-l pe print de barbie si sarutandu- usor cu limba si apoi lingandu-si pervers buzele.Shi era surprins de miscarea aceea neasteptata,insa a fost ingrozit cand a auzit pasi care se grabeau sa dispara si a vazut o suvita roscata disparand."-cand am citit ca Xe la sarutat pe Shi am ramas "wow",iar apoi cand am citit restul si am aflat ca Karo vazuse totul am ramas fara cuvinte...Nu pot sa-l urasc pe Xe.Imi place de el :001_wub:
"-Ary,vreau s-o facem!A spus el spart,infuriindu-se pe Karo.Nu meritase sa fie lasat asa!Fata stia ca era serios din cauza chipului sau.Niciodata nu-i ceruse,ci ea il obligase,legandu-l."aici nu inteleg...Ary la obligat pe Shi sa faca dragoste cu ea?Iar am ramas fara cuvinte.
Ce anume vrea Xe sa-i faca roscatului?Sa nu cumva sa-l omoare ca ma duc eu si-l strang de gat.
Astept capitolul viitor!
Bye!

#27
Hello wife :] Am trecut si eu pe aici. Mersi ca m-ai anuntat ca ai postat. Imi place mult si acest capitol, faci o treaba minunata ca de obicei ;) Vad ca lucrurile incep sa prinda un cu totul alt contur, ceea ce ma bucura enorm. Sunt super curioasa cum se vor desfasura lucrurile de acum inainte, chiar m-ai facut super curioasa si sunt sigura ca nu doar pe mine. Naratiunea a fost minunata, ca de obicei, descrierea la fel ca naratiunea, ti-am mai zis si inca ti-o zic, ador stilul tau de a scrie, iar dialogul nu a fost deloc sec. Nu am sesizat nici o greseala, dar nici ca mi-ar pasa de greseli, stilul tau unic si minunat de a scrie compenseaza orice greseala.So, cam atat am avut de spus. Multa bafta in continuare si nu te descuraja, fiindca eu una iti ador fic-ul :x. Spor la scris si nu uita sa ma anunti cand postezi next-ul. Bafta! >:D<
[Imagine: j5atg3.png]


#28
Scuze ca n-am mai lasat comentariu, asa sunt eu continui sa citesc, dar de lasat comentariu, uit. Numai cand gasesc catea ceva de spus ma apuc si comentez xD
Scuze, dar eu nu mai inteleg nimic din fic-ul tau, adica sunt paralela cu tot ce se intampla, ma rog, poate nu sunt atenta cand citesc, cine stie.
Oricum mi se pare ca printul cam exagereaza, adica plange din 5 in 5 minute :| Nu cred ca o persoana de varsta lui ar putea face asta xD Bine, are motive, dar..ma gandesc ca....exagereaza, prea multa drama, yak!
Oricum o sa continui sa-ti citesc fic-ul, e munca ta si respect acest lucru :D

Multa succes sweetheart >;d<
[center][Imagine: BIG+BANG.png][/center]
[center]Always a proud V.I.P <3 [/center]
[center]Stay stong DaeSung everything will be okey in the next year<3
Stay strong G-Dragon the real V.I.P's still love you, because you're a GOOD PERSON and you have a PURE HEART <3[/center]

#29
Scuze pentru exagerareeee,chiar stiu ca fac asta,dar nu ma pot abtine.O sa incerc sa mai atenuez drama cu comedie(prea multe drame vazute) sau cu putina actiune:-" va asigur ca nu se va mai plange:))
Si stiu ca le cam incurc,dar imi vin atatea idei,incat chiar nu stiu cum sa le pun T_T multumesc ca va chinuiti sa-mi cititi ficul>:D< :))
Acum..noul capitol

Cap 8

Totul incepuse sa devina mult prea monoton pentru doctor. In fiecare zi trata bolnavi si era laudat. Chiar si bolile,care pareau relativ noi ii erau de-a dreptul plictisitoare. Roscatul se intreba cum ajunsese sa suporte asa ceva. Trecusera cinci luni de cand se petrecuse tradarea aceea. Cinci luni in care nici nu se apropriase de livada sau se gandise la el. Acum parea fortat sa dezgroape trecutul pentru a scapa din monotonie. Cel mai rau era ca starea regelui era instabila, ceea ce-l forta sa faca lungi si plictisitoare vizite care il demoralizau complet. Nu stia ce se intampla cu el. Putea sa vindece o gramada de oameni si sa spuna dintr-o singura privire ce au, Insa daca era vorba de sentimentele proprii, pica imediat. A strans din pumn nervos. El trebuia sa fie cel mai bun in toate! Se simtea obligat fata de popor si rege sa nu-l lase pe printul acela nenorocit sa se urce pe tron. S-a foit nelinistit si s-a concentrat pe tratatele de medicina. Daca printul devenea rege, atunci el s-ar fi sinucis sau l-ar fi otravit. Nu! Nu putea sa se sinucida, fiindca statul ar ramane fara cea mai mare comoara a lui si ar fi fost guvernat de un tiran. Singura solutie era sa-l omoare personal pe rasfatatul acela cu coroana, chiar daca si-ar petrece toata viata in exil. A zambit in sinea sa. Nu puteau sa-l omoare, fiindca era un geniu. Stia ca nu se mai putea concentra, asa ca s-a ridicat usor si a iesit sa ia o gura de aer proaspat. Asta il ajuta in inlaturarea celor mai negre ganduri. S-a asezat pe pardoseala si a privit rasaritul. A oftat. Ziua deabia incepea, iar el nu mai dormise de trei zile datorita tratatelor care ii puteau da un indiciu in vindecarea imparatului. A dat cu pumnul in lemnul dur, retragandu-si imediat mana datorita durerii rezultate. Rana inca nu se vindecase si incepuse sa singereze din nou.Si-a lins sangele si a scos o rola de panza din kimono,infasurandu-si mana. Se simtea frustrat,nervos, plictisit si parasit, iar cauza era ascunsa bine. Asta il infuria. S-a ridicat rapid si a inceput sa alerge fara scop. Nu-I pasa daca o facea fara motiv, insa simtea nevoia sa se descarce pe ceva. Era numai vina sclavului acela care s-a folosit de el pentru…pentru ce? S-a oprit, dandu-si seama ca argintiul nu i-a cerut nimic. S-a gandit profund. Asta era! S-a folosit de slabiciunuile lui pentru a-l distruge! Sigur printul il angajase si il platise cu o suma frumusica pentru a anihila viitori dusmani. Dar de ce nu angajase un asasin? Poate voia sa-si vada dusmanii murind in chinuri groaznice, implorand mila si jurand supunere. Mintea lui fremata scandalizata. Daca tara ar fi pe mana unui sadic ca el, atunci totul era pierdut. Isi imagina deja anii de foamete si fata cruda a printului ranjind intr-o mare de aur si pietre pretioase. Dar cum arata printul? Nu-si amintea prea bine, insa isi imagina ca fata ii oglindea caracterul.
-Mda…hidos, desfigurat, cu o privire malefica, a mormait el mai mult pentru sine, asa trebuie sa arate!
Gongul de dimineata a inceput sa sune, chemandu-i pe toti la posturi. Karo se simtea ca si cum s-ar fi trezit cu fata la carceaf. A bombanit ceva indescifrabil, apoi a luat-o pe un culoar, grabindu-se spre spital. In fata cladirii sterse se aflau mai multi doctori. A zambit fortat.Erau o gloata amuzanta,formata din vindecatori batrani care se umflau in pene si cativa mai tineri care nu suportau comportamentul acela arogant, ajungandu-se la dueluri de cunostinte sau vorbe usturatoare. Roscatul a izbucnit in ras cand un doctor mai tanar, i-a dat cu un tratat despre acupunctura in cap sefului spitalului. Desigur, acest gest de enervare, insa amuzant pentru privitori, a dus la inca o ciocnire intre tabere. A oftat fericit. Intotdeauna el trebuia sa fie arbitrul. A inaintat maestuos, postandu-se in fata campului de batalie, urmarind curios si in acelasi timp enervat, pentru ca nu-i acordau importanta. A asteptat cateva minute, insa nimeni nu daduse vreun semn ca ar fi observat prezenta lui. Vazand asta, roscatul si-a dres zgomotos vocea, facandu-i pe celalti doctori sa se intoarca nedumeriti, unii chiar deranjati.
-Ma scuzati dragi colegi, dar noi nu ar trebuii sa salvam vietile celor suferinzi? A intrebat el amuzat. Cand si-au dat seama cine este persoana din fata lor, s-au alinitat respectuos si s-au inclinat.
-Ne pare rau Domnule, nu am vrut sa va deranjam mintea dumneavoastra stralucita! Au mormait ei, obijnuiti sa spuna aceste laude.Karo a zambit si le-a facut semn sa se opreasca si sa-l urmeze pentru a incepe sa trateze pacientii.
-Ne vom impartii in trei echipe. Vocea lui era monotona si poruncitoare. S-a dus la doctorii mai tineri pentru a le da sarcini.
-Voi va ocupati de persoanele care au pojar. Rugati-le pe asistente sa va aduca tonicele, sau iar o sa uitati? I-a mustrat el cu o fata care nu accepta nicio scuza. Doctorii s-au inclinat cu o privire supusa.
-Ne pare rau Domnule, n-o sa se mai repete! Au mormait ei.
-Asa sa fie! Incep sa cred ca ati luat examenul de stat pe pile si voi pornii o ancheta, iar daca banuielile mele sunt adevarate…
Le-a privit amenintator fetele speriate care tradau totul.
-Va asiguram ca le-am luat pe merit! Au spus ei in aparare, intimidati de amenintarile lui.
-Sper ca aveti dreptate. Spitalul nu are loc pentru doctori falsi! A spus el badjocoritor si s-a intors spre doctorii batrani, lasandu-i pe cei tineri sa inceapa tura. Le-a zambit si le-a batut calduros pe spate.
-Aici sunt vindecatorii adevarati! Nu ca puslamalele alea! A inceput sa rada,privindu-le uimirea.Si-a pus mainile in solduri.
-Stiu ca sunt cam de o varsa cu ei, dar am experienta! Ei deabia stiu lista tonicelor pentru boli! A oftat usor, vazand fetele intelegatoare ale doctorilor.
-Voi o sa aveti grija de fracturi si alte vatamari ale corpului. Eu o sa ma duc in zona de carantina. L-au privit socati si au inceput sa banguie ceva, nestiind cum sa-l opreasca.
-Domnule, va puteti imbolnavii! Dumneavoastra sunteti Medic Regal, nu aveti ce cauta acolo! Lasati-ne pe noi sa ne ocupam de asta! Karo i-a privit enervat.
-Ceea ce spun eu e litera de lege, s-a inteles?Acum nu mai stati ca momaile! Avem treaba! S-a intors,lasandu-i in aer. A oftat. Inca o zi plictisitoare, plina de reprosuri, vindecari si tensiune. Si-a pus un kimono alb ca laptele peste imbracamintea oficiala si a intrat in camera de carantina pentru a le trata trupurile si sufletele suferinde.
Nici nu stia ce-l asteapta…

:-"
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#30
Bun-
Unde sunt alea 4-5 zile pentru comenturi?.. Imi pare sincer rau ca nu am apucat sa postez si la celalalt capitol, insa am ajuns la acesta (cu toate ca nu m-ai anuntat). Oricum, trec peste si ma apuc de aberatii din nou(ah si sa mentionez, , dupa spusele unei prietene, postul meu nu va mai include multe cuvinte "limita" - fara complexitate- voi incerca sa ma rezum doar la cateva fraze ...usoare din punct de vedere literar si gramatical):
Am sesizat cu usurinta ca tu pui accent pe descriere si intrebarea mea este "de ce ? ". Avand in vedere ca aceasta nu poate fi singura componenta a unui fic (- si tu stii foarte bine acest lucru deoarece este o notiune fundamentala) atunci de ce te axezi atat de mult pe ea? Dialogul iar este evitat prin relatarea acestuia si transformat intr-o povestire, ce la prima vedere pare plictisitor- monotonie. Nu doresc ca aceasta replica sa sune deranjant, insa in momentul debutativ chiar si in prima parte a cuprinsului modul de expunere predominant este naratiunea ce nu se imbina cu dialogul- predomina descrierea si nimic mai mult.

Trecand peste acest amanunt:-
Titlul creatiei epice continua sa imi atraga atentia, definind replicile personajelor. De aceea, dupa opinia mea, acest poate fi considerat cu usurinta un rezumat ce anticipeaza starea celor doi (Karo-Shi). Concepe o actiune transcrisa in diacronie(dupa ordinea cronologica), complexa -evoca epoca printului Shi - dupa intuitia mea este plasata in trecut deoarece, potrivit prezentului printii nu exista<-- argument
Metafora ce sustine structura fic-ului, are rol in a-i declansa lectorului sentimentele ce domina personajele, in mod special protagonistul. Subliniaza o antiteza intre adevaratul caracter al printului si cea dorita (slabiciune- >personalitate< puternica).
Actiunea- genereaza universul comic - la acest criteriu, realmente, nu am nimic de adaugat. Decurge conform diacroniei (dupa cum am spus), predomina in pasajele descriptive etc. Cu alte cuvinte, voi evita sa mai spun ceva despre aceasta deoarece nu am ce- tinde spre perfectiune, cu toate ca o poti clasa doar la reusita -momentan.

Acest nou capitol promoveaza drama, moment debutativ - Karo a renuntat sa il mai vada pe print datorita imposibilului prezentat in viata sa- insa si romantismul - liberatete totala de creatie-. Aceste tente jucause le-am admirat mereu si le apreciez chiar si la tine- existenta lor da o nota de autenticitate si permite cititorului o perceptie asupra lumii atribuite unei priviri exterioare- o lume ce ii apartine printului, ce devine vulnerabil in fata iubirii.
Personajele- caracterul lor este nuantat datorita dialogului dar si a descrierii. Sa numai spunem de imaginile utilizate *rawr!*. Comportamentul lor difera de la o situatie la alta, insa trecerea este lenta de aceea nu este deranjant acest contrast. Per ansamblu, mi-au placut toate alegerile in privinta personajelor- moral, fizic, reactii.
Indicile spatio temporare sunt relatate cu grija, fiind diversificate si alese dupa actiunea in sine. Acestea zugravesc o parte a personalitatii sale- nu cred ca toata lumea percepe asta ca si mine (exemplu- daca aleg o gradina doar cu trandafiri subliniaza faptul ca e romantic).

Cam atat. M-a apucat durerea de cap(nu ma intelege gresit. mi se intampla zilnic) si se amplifica doar daca ma gandesc la un singur cuvant. Voi da edit imediat ce imi mai trece ceva prin minte !
Per ansamblu, mi-a placut capitolul acesta( chiar si precedentul ). Karo in sfarsit a lasat putin dramele deoparte si s-a ocupat si de slajuba sa. Asta m-a surprins intr-un mod placut, fiind o contopire a tentelor ironice.
Mult succes la urmatorul capitol simulta inspiratie!
Sper sa ma anunti, cu toate ca intarzii mai mereu : ))!
[Imagine: large.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Lacrimi amare pierdute in timp Sign of hell 3 4.413 16-12-2011, 04:51 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Sarate lacrimi... onu' 0 1.814 07-12-2011, 09:48 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Lacrimi De Mamă [+18] hiimera 8 3.374 11-09-2011, 02:19 PM
Ultimul răspuns: mary97
  Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere RouXiss Đx 42 17.196 10-09-2011, 05:37 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  O urma de vis, fara lacrimi in paradis ♥ ! Fifilina 10 4.912 31-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Fifilina
  Hotul de perle LemonCandy 14 8.193 13-02-2011, 12:21 PM
Ultimul răspuns: Katniss
  Lacrimi de copil daphnis 0 1.772 19-12-2010, 01:55 AM
Ultimul răspuns: daphnis
  Lacrimi de Ingeras Jasmine 2 3.201 06-09-2010, 11:52 PM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Lacrimi de Ingeri CrazyForYourLove 2 2.856 01-01-2010, 03:41 PM
Ultimul răspuns: Strawberry*Lipstick*
  Ploaie de lacrimi 2YounG2DyE 1 2.172 27-09-2009, 09:55 AM
Ultimul răspuns: 2YounG2DyE


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)