Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guess the book

#31
Aw gawd, e Unseen Academicals de Terry Pratchett.

Poate sa posteze cine doreste, pana si cu Google ar fi fost prea usor de gasit dupa ultimul citat -.-.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#32
Deodata, n-ar fi stiut cum s-a intamplat, dar parca o putere nevazuta l-a aruncat la picioarele ei. Plangea si ii imbratisa genunchii. In prima clipa ea se sperie grozav, fata ei pali ca de moarte. Sari in sus si-l privi, tremurand. Dar aproape numaidecat intelese tot. In ochii ei se aprinse o fericire fara margini, intelese ca nu mai era nicio indoiala ca el o iubea, o iubea nemasurat: ca, in sfarsit, sosise clipa...
Voiau sa vorbeasca si nu puteau. Le erau ochii plini de lacrimi. Amandoi erau palizi si slabi; dar pe chipurile acestea bolnavicioase si palide straluceau zorile unor preschimbari depline, ale invierii si renasterii lor la o viata noua. Ii regenerase dragostea, inima unuia curpindea izvoare nesecate de viata pentru inima celuilalt.
(...)
In seara aceleiasi zile, dupa ce fura incuiate portile baracilor, Raskolnikov sta intins pe patul comun si se gandea la ea.


Gata, ajunge. Oricum e uber easy de gasit fie si din... Un singur cuvant al citatului. Daca ghicesti fara Google e si mai bine. <3
[Imagine: trexwalkn.gif]

#33
Crima si pedeapsa - Feodor Dostoevsky [sau cu alta transcriere: Fyodor Dostoyevsky], am citit cartea in engleza, probabil ca as fi recunoscut vag scena, dar numele lui Raskolnikov te-a dat de gol xD.

Acum ia sa pun si eu un citat in romana, nu prea am noroc cu cele in engleza. *opens random book*

"Atunci am vazut Pendulul.
Sfera, miscandu-se la capatul unui fr lung fixat de bolta corului, isi descria oscilatiile ample intr-o izocrona maiestate.
Eu stiam - dar oricine ar fi putut sa-si dea seama de asta in vraja acelei molcome respirari - ca perioada era reglata de raportul dintre radacina patrata a lungimii firului si acel numar π care, irational pentru mintile sublunare, prin divina intelepciune leaga obligatoriu circumferinta de diametrul tuturor cercurilor cu putinta, astfel ca timpul plutirii acestei sfere de la un pol la celalalt era efectul unei misterioase conspiratii intre cele mai atemporale dintre masuri, unitatea punctului de suspensie, dualitatea unei dimensiuni abstracte, natura ternara a lui π, tetragonul secret al radacinii, perfectiunea cercului."

Si sa nu fiu chiar asa rea spun ca face parte din capitolul numit Kether xD
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#34
We have no idea, hon. 3

*Random shit just to fill the space*
Do not speak unless you can improve the silence.

#35
Nici nu ma gandeam ca cineva sa fi avut 21.

E 'Pendulul lui Foucault' de Umberto Eco. Tough read.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#36
Cartea de citit, nu am citit-o dar ar fii trebuit sa fac legatura cu povestioara. Shame.

"— Îti promitem, Porta, raspunse Batrânul. O sa i tabacim atât de bine mutra în numele tau încât ai fi obosit al naibii dac ar fi trebuit s o faci chiar tu!
— Bine!
Se lasa tacerea. Pufaitoarea Bâtrânului sfârâia furioasa.
— Ei, Batrâne, ai instrumentul la tine?
Batrânul scoase din buzunar muzicuta.
— Cânta mi bucata cu fata blonda care si peria parul, asezata pe o stânca...
Batrânul se supuse si eu am început sa cânt cuvintele în surdina, în vreme ce Porta privea fix tavanul:

Ich weiss nicht, was soll es bedeuten,
Dass ich so traurig bin.
Ein Märchen aus alter Zeiten,
Das Kommt mir nicht aus dem Sinn.

Plângeam. Porta sopti:
— Si acum, Joseph Porta, Stabsgefreiter prin gratia lui Dumnezeu, se va întoarce, la Cel de Sus! Nu i usor. Promiteti mi sa aveti grija de Stalin. As vrea sa l vad înainte sa ridic ancora.
Batrânul apropie pisoiul de ochii lui Porta.
— Sa nu uitati de svasturile mele pentru Adolf si Himmler! La revedere...
Un lichid negru galbui i se scurse încet din coltul buzelor întredeschise si mâinile sale le strânsera mai tare pe ale noastre. Apoi strânsoarea lor slabi. Joseph Porta murise."
Do not speak unless you can improve the silence.

#37
E Sven Hassel for sure. Ba e Legiunea Blestemaţilor, ba e General SS. Şi sună un pic a Camarazi de război.
Dacă nu e niciuna, atunci mai încerc data viitoare.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#38
Eram sigura ca tu o sa postezi. Legiunea Blestematilor

Do your move.
Do not speak unless you can improve the silence.

#39
Dar nu mai cade ca-n trecut
În mări din tot înaltul:
Ce-ţi pasă ţie, chip de lut,
Dac-oi fi eu sau altul?

Trăind în cercul vostru strâmt
Norocul vă petrece,
Ci eu în lumea mea mă simt
Nemuritor ÅŸi rece.


Nu vreau să pun un citat aiuristic dintr-o carte modernistă pe care nu a citit-o nici scriitorul ca să par eu cult şi citit.
Nu e citat dintr-o carte, dar este o poveste foarte frumoasă şi foarte cunoscută şi ar fi păcat să folosiţi Google.

Edit: Cei care dau bacul o să recunoască pasajul
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#40
E vorba de marele Luceafar eminescian, iar aste e fragmentu-mi preferat... fix strofele astea 2... ar fi fost supid sa nu stiu...

Sa zicem ca astept confirmare desi nu e nevoie... pana cand imi vine ceva in minte si-oi posta.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Guess the movie Wunderbar 477 171.253 29-06-2014, 11:45 AM
Ultimul răspuns: Ozymandias


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)