Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guess the book

#21
"A love story can never be about full possession. The happy marriage, the requited love, the desire that never dims--these are lucky eventualites but they aren't love stories. Love stories depend on disappointment, on unequal births and feuding families, on matrimonial boredom and at least one cold heart. Love stories, nearly without exception, give love a bad name.

We value love not because it's stronger than death but because it's weaker. Say what you want about love: death will finish it. You will not go on loving in the grave, not in any physical way that will at all resemble love as we know it on earth. The perishable nature of love is what gives love its importance in our lives. If it were endless, if it were on tap, love wouldn't hit us the way it does.

And we certainly wouldn't write about it."

EDIT: Google much? Da, ala e, poti posta.

EDIT 2: Nu ma lua cu draga, copil ingrat, e una din cartile pe care le-am citit Smile, chiar citesc Middlesex de acelasi autor si voi continua cu The virgin suicides. Am gasit autorul in lista celor 1001 de carti "Must read before you die" la locul 33, si am citit cele doua carti in paralel. Citesc destul, abtine-te.

Si poate ai vrea sa scrii deschide o , poate nu mai locuiesc in Romania, dar liniuta se foloseste in cazul asta doar la imperativ ^^.

Si nu sunt Ich, sunt Mittwoch!
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#22
Cica Jeffrey Eugenides- My Mistresses Sparrow Is Dead

Edit:
Citat: EDIT 2: Nu ma lua cu draga, copil ingrat, e una din cartile pe care le-am citit Smile, chiar citesc Middlesex de acelasi autor si voi continua cu The virgin suicides. Am gasit autorul in lista celor 1001 de carti "Must read before you die" la locul 33, si am citit cele doua carti in paralel. Citesc destul, abtine-te.

Si poate ai vrea sa scrii deschide o , poate nu mai locuiesc in Romania, dar liniuta se foloseste in cazul asta doar la imperativ ^^.

Si nu sunt Ich, sunt Mittwoch!
1. Nu este cazul sa imi tii lectii de gramatica
2. Nu am insinuat ca nu ai citit cartea respectiva, ci doar ca nu ai -transcris- citatul din ea , nu e nevoie sa imi scrii lista ta de lecturi caci nu ma intereseaza.
3. Acum te-as ruga pe tine sa te "abtii" la afirmatiile de genul "copil ingrat", masoara-ti mai bine cuvintele, draga mea
Cat despre nick-name, as I said, ma cam grabeam, mea culpa. 10

Pe mai tarziu. ^^
Do not speak unless you can improve the silence.

#23
Ich A scris:EDIT: Google much? Da, ala e, poti posta.

No, not much. Totusi, atata timp cat dumitale iei citatele tot de pe google, intrebarile de genul nu isi au rostul Smile
Deschide-o carte, draga mea.

Nu am avut timp sa gasesc ceva mai -interesant-, asa ca uitati ceva destulde semnificativ, daca ati citit cartea sigur recunoasteti :
Citat:Toate acestea nu se pot impaca? Ce jalnic adevar ! O femeie pe care toti o parasesc ca sa mearga la cinema, un batran pe care nimeni nu-l mai asculta, o moarte care nu rascumpara nimic, si, de cealalta parte toata lumina lumii. De ce n-am accepta totul? Trei destine asemanatoare si totusi diferite. Moarte pentru toti, dar fiecare cu moartea lui.La urma urmei, soarele ne incalzeste totusi oasele.
Do not speak unless you can improve the silence.

#24
O moarte care nu dovedește nimic? ( Anton Holban )

Dacă e asta să pună altcineva următorul citat :p

#25
Nu e asta, hint: Albert Camus

Mittwoch , hai sa o lasam balta, nu am modificat nimic cu edit-ul, doar am adaugat.
Do not speak unless you can improve the silence.

#26
Draci baltati--> Exilul si imparatia de nea Camus.

Make your move guys.
Do not speak unless you can improve the silence.

#27
O sa postez eu daca nu se indura nimeni.
Citat:Cadavrul fu dezlegat şi dat jos de pe cal. Îl aşezară cu grijă pe iarbă. Sam Manly îndeplinea rolul chirurgului. După cîtva timp găsiră glonţul şi-l înmînară juraţilor. Pe el se citeau limpede trei iniţiale : "C.C.C."
Cei care luaseră parte la doborîrea jaguarului îşi dădură seama îndată cui aparţine glonţul.
- Ce ai de spus, mister Stump? interveni apărătorul.
- E limpede ca lumina zilei. Şi un copil înţelege. Glonţul ăsta l-a ucis pe tînărul Pointdexter.
- Dar cine a tras, ce crezi?
- Asta-i tot atît de limpede. Cînd un om îşi aşterne numele pe o scrisoare, nimeni nu se mai întreabă cine a trimis scrisoarea. Aici e o poveste asemănătoare. Ce-i drept, vedem doar trei iniţiale, însă mie nu mi se pare prea greu să ghicim ale cui sînt.
- Adevărat, glonţul e însemnat - întări acuzatorul. Se prea poate să aparţină unui gentleman foarte bine-cunoscut în settlement. Să presupunem că aşa e. Dar asta nu dovedeşte nimic. O crimă săvârşită cu o armă furată e ceva destul de obişnuit. În plus, vă rog să-mi spuneţi, cum puteţi motiva o asemenea crimă? Ce l-a putut determina pe omul acesta să ucida ? Nu s-a pomenit nici un nume, dar îl cunoaştem cu toţii, ştim ale cui sînt aceste iniţiale. Am convingerea că gentlemanul în cauză nici nu va nega că sînt iniţialele lui. Dar asta nu înseamnă nimic. Alte dovezi care să ne îngăduie să legăm numele lui de această crimă nu există.
- Aşa credeţi ? spuse Zeb Stump. Atunci asta ce e? Şi scoase din punga de tutun un petic de hîrtie ars la margini şi înnegrit de pulbere.
- L-am găsit în hăţiş, chiar lângă locul crimei - rosti bătrânul vânător, înmînînd hîrtia juraţilor. Stătea agăţat de o crenguţă într-un salcâm : a ieşit din aceeaşi ţeavă din care a ieşit şi glonţul. După cîte pricep eu, peticul ăsta de hîrtie a fost folosit drept dup de cartuş. Vrednic de luare-aminte e faptul că pe hîrtia asta stau scrise aceleaşi iniţiale ca şi pe glonţ. Uitaţi-vă, domnilor juraţi !
Unul dintre juraţi luă hîrtia, o netezi şi citi :
- "C.C.C.", Căpitanul Csey Callhown.[quote]
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#28
Lăsaţi-o baltă --> Călăreţul fără cap de Mayne Reid. 22
Las userul următor să posteze citatul.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#29
'Awk! Awk!'
The woman unscrewed the top of her flask.
'But you're not about to eat anyone, are you, dear? If you feel really hungry I've got some macaroons.'She looked at the nearest Sister and said, 'What about you, love? I know none of us can help how we're made, but how come you've been made to look like a chicken?'
'Awk! Awk!'

Alright, I will shake hands with and bow friendly in front of the person who guesses this without the help of Mother Google. xD
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#30
Hint:


"Truth is female, since truth is beauty rather than handsomness; this, Ridcully reflected as the Council grumbled in, would certainly explain the saying that a lie could run around the world before Truth has got its, correction, her boots on, since she would have to choose which pair - the idea that any woman in a position to choose would have just one pair of boots being beyond rational belief. Indeed, as a goddess she would have lots of shoes, and this many choices: comfy shoes for home truths, hobnail boots for unpleasant truths, simple clogs for universal thruts and possibly some kind of slipper for self-evident truth. More important right now was what kind of truth he was going to have to impart to his colleagues, and he decided not on the whole truth, but instead on nothing but the truth, which dispensed with the need for honesty. ''


O sa fie mult mai usor de ghicit asa, cartea e relativ noua, deci nu m-as mira daca si fani ai autorului nu ati fi citit-o.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Guess the movie Wunderbar 477 171.275 29-06-2014, 11:45 AM
Ultimul răspuns: Ozymandias


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)