Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica

#21
Parca m-am mai calmat putin la teza de la matematica, desi o s-o dam peste un an. Oricum, matematica ne ajuta. Ea e folosita mai mereu in viata coditiana si chiar daca uneori am dureri de cap la geometrie si nu inteleg aproape nimic la geometrie, cand gandesc logic si sunt foarte atenta fac exercitiile destul de usor, chiar fiind fericita (nu cred ca ati inteles mare lucrui, oricum 106). Succes tuturor cu examenele astea care cred ca au fost toate date ieri.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#22
@deeaH2elen: nu vreau sa fiu rau, dar voi va asteptati sa luati nota maxima doar cu probleme usoare? Trebuie sa fie si ceva mai greu sa diferentieze un pic elevii. Totusi: cum sa nu faci materie care se cere la testare? 22

@Doki: crede-ma, sunt multe lucruri pe care nu o sa le folosesti niciodata in viata. Depinde si de ce meserie iti alegi.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#23
Si eu am venit acum vreo ora de la examenul la matematica si nu a fost greu, subiectul 1 si subiectul 2 au fost simple. La subiectul 3, problema cu cercul era simpla, daca erai atent, cred ca am gresit un calcul, iar la prima problema de la subiectul3 cu prisma patrulatera regulata, punctul c) a fost mai greu, si acum ce o fi o fi, astept rezultatele.4

#24
Baremul s-a afisat pe www.edu.ro

Well, si eu am dat azi evaluarea. Si mi s-a parut mult mai greu (la geometrie) fata de ce s-a dat anu' trecut... Adica anu' trecut- calcule si formule. Anu' asta- demonstratii si constructii auxiliare.

Asaa... la primul si al 2-lea subiect am facut totul bine. Singurele chestii care ma costa cam mult: III. 1 c) (nasol rau ala... doar am calculat diagonala prismei si in rest n-am mai stiu) si III. 2. b)- super simplu, trebuia numai sa calculezi aria cercurilor. Inteligenta de moi a calculat aria dreptunghiului (anyway- era o exprimare cam naspa acolo si foarte multi de la mine din clasa au inteles ca si mine) -_-. Si uite asa cred ca iau in jur de 8,50- 9.

Voi ce-ati facut? Ce nota credeti ca luati?
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#25
mai da ultima problema a fost ce amai usoara 24... numai ca la cat sunt eu de inteligenta am incurcat aria sferei.. acum sa ma uit pe baremu ala 19...acum urma sa zic o prostie 21 ... deci pe bune.. ultima a fost cea mai uosra.. ce nu m,i-a placut a fost punctul ce la prima problema de la sub 3...l-am rezolvat partial.. va zic ce rezultate am vineri 21

Ps... tot cat tine iau.. cas cap sec ca asa-i tot familionul meu ( cand zic cap sec ma referl la faptul ca in loc sa pun - eu pun plus) .. si scuzati-mi starea care are efecte uneori negative si asupra comp meu 21 24 lol 21

ps2 nu-s nebuna, desi asa par.. xD


Nu deci revin iar si zic ca ultima problema a fost cea mai usoara.. si ca sa mor de ciuda lka cea mai usoara am incurcat aria..... mai ziceti voi ceva.. vreau sa zic ca in loc de aria crecului ( piRpatrat am scris formula circumferinte, lungimii cercului .... ) Noroc de media mea 21 si de evaluarea la romana.... ar fi bun sa iau si acolo 8.. 21 ..... ahm.. dar parca vad 6 si 7 ..
Mi-e foameee!!!

#26
Simplu. Si eu am uitat mare parte din materia din generala pentru ca nu o mai folosesc. Ultima problema e chiar simpla. Am auzit pe la TV ca toata lumea s-a plans ca a fost grea. Serios, ce-i greu? Albina aia pleaca din mijlocul lui [AB], AMB e semicerc, deci distanta [AM] e o formalitate, la fel [MD] trebuie sa gandesti un pic mai mult decat atunci cand faci o inmultire.
Mai simple si mai practice decat cele pe care le-am avut eu in urma cu doi ani sau cele care au fost in urma cu 3 ani. Ma enerveaza povestile astea cu "o albina bla bla bla". Parca ar da problemele unor copii de gradinita 29
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#27
Nu mai poott 20.. am o ciudaa... la o problema atat de simpla... o formula m-a dus spre pierzanie 20 ( 21 ) . Vaiii si cand ma gandesc ca luam punctaj maxim la problema imi vine si mai tare sa morrr... de ce doamneee???? Maii, consolati-ma21 .. am nevoie de consolare.. doamne... nici nu mai stiu ce vorbesc.. si nici nu stiu de ce dramatizez atat ... cred ca o fac din prostie .. si cine indrazneste sa comenteze, poate s-o faca .... oooo.. mai da intram la liceu.. ce-o mai fi si-acolo 21
Mi-e foameee!!!

#28
@Kashim: Tu mereu esti contra cuiva 21

Si eu am dat examenul b-). Am terminat imediat subiectul 1 si 2. Au fost foarteeee usoare O_O Nu am avut probleme, adica din prima mi-a iesit calculul corect. La subiectul trei a fost mai mult de munca in sensul ca trebuia sa fi foarte atent si sa te gandesti cum trebuie sa faci, ce demonstratii bla blauri. Eu parca am avut mai mult de lucru la 1, la c) :]] Cu distanta la un plan. Mi-a fost cam greu pana mi-am dat seama cum trebuie sa fac. Eh, mintea mea functioneaza mai greu ca a altora .__.

Aia cu albina mi-a placut, desi am cam injurat faptura :]] Nu putea sta in floarea ei O__O La punctul a) era mai mult de munca, in sensul ca trebuia sa notezi cu ceva mijlocul laturii CD si gaseai acolo un triunghi dreptunghic si rezolvai apoi MD-ul cu teorema lui pitagora. Mi-a luat vreo zece minute sa-mi dau seama :]]]

La cei cu olimpiada le-a dat mult, mult mai usor O__O Dar era de asteptat sa ne dea noua mai greu, deoarece acelor copii le-a dat mai greu la romana si noua mai usor :]]


Eu stiu ca nu am gresit nimic, toate calculele au fost corecte. Acum depinde la subiecul 3 la explicatii, demonstratii...nu stiu daca am facut perfect. Sper sa iau nota mare o__o

Succes tuturor la note mari hug
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#29
Matematică! 15
Am luat 8, 25. Ei, drăcie :-l! Şi ştiu sigur că meritam mai mult. Am făcut de două ori calculul cu baremul în faţă şi îmi ieşea un 9. -.- Şi aici sincer nu-mi pot da seama unde mi-au scăzut. Dacă nu cumva trebuia să rezolv primul punct de la prima problemă, subiectul trei prin teorema lui Pitagora. Eh! Eu am făcut că e diagonala pătratului .-. şi totuşi mi-a dat! Scria undeva că nu contează cum faci, contează ca metoda să fie corectă şi rezultatul la fel, nu? xD Se pare că sunt şi profesori care nu au ţinut cont. 106
Azi, la şcoală, am rezolvat cu profu' de mate toată evaluarea şi el a zis că meritam un 8, 80 sau 8, 90. Şi când i-am zis cât am luat îi venea să corecteze el lucrarea încă o dată xD! Spusese ceva de genu: " Ai luat mai mult la mate! Mă iubeşti mai mult pe mine, nu? " 21))
Adevărul e că o să-mi fie dor de el şi da, în ultimul timp mă înclin spre mate şi nu spre română. -.-
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#30
Ehe. Mi s-au parut foarte usoare subiectele dar in loc de 10 am luat 9 85 din cauza unei greseli de neatentie la Subiectul 3, exercitiu 1 b). In loc sa zic si eu ca triunghiul ala era dreptunghic isoscel m-am apucat sa fac prin sinus si am simplificat 30u cu ^0u si am uitat de acel radical din 2. Deh se mai intampla. Cat m-am ofticat dar totusi asta e. Nu mi s-au parut cine stie ce mare greutate.
[Imagine: EnvYQ.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana Ke$ha 52 35.360 14-07-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: `Shadow.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)