Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica

#11
Faza e că sunt uşoare subiectele [ chiar sunt ], dar tocmai din cauza asta poţi să greşeşti. O să zici : " Ha? Ce sunt astea? Sunt banaale~!!!" şi, fiind sigur pe tine, te grăbeşti când rezolvi, nu le mai corectezi deoarece ' sunt prea banale ca să greşeşti la aşa ceva', iar din neatenţie *paac* - unul mai slab pregătit decât tine ia o notă mai mare. Dacă alţii care nu sunt mai buni la această materie decât tine, dar sunt atenţi şi ştiu să rezolve astfel de banalităţi, îţi iau locul la liceu nu e aşa de bine. Eu, din clasa a 4-a am mers la tot felul de concursuri şi olimpiade la mate şi făceam numai exerciţii grele care nu au legătură cu programa şcoalară [ sunt tot felul de metode, deh ]. Astfel mi-am dat seama vara trecută că erau multe lucruri simple - prea simple - pe care nu ştiam cum să le abordez. Penibil. Chiar mă simţeam penibil :]]. Acum nu-mi fac griji, pot miza pe un 9,80 dacă nu mă grăbesc sau chiar un 10[ *Doamne ajută, Doamne ajută*- la liceul la care vreau chiar mi-ar trebui nota asta : )) ]. Am făcut o mulţime de teste + culegerile de la clasă, manualul şi încă vreo 3 culegeri. Şi sincer pentru mine matematica e ca o pasiune [ ca desenul *evil laughs* ] => Ştiu, sunt ciudată O.o
I'm gonna pick up the pieces and build a Lego house... :cheer:

#12
Mai fara suparare, ca nu trebuie sa ne certam, dar subiectele astea sunt usoare. Unele sunt de clasa a 6-a. Pe bune, cel putin primele sunt floare la ureche. Sfat: luati un caiet si incepeti sa cautati formule, daca nu stiti altfel, chiar si teoria, diferite proprietati (geometria) va ajuta, trebuie sa cautati. Nu ca eu as fi super geniu la mate, dar totusi, in clasa a 8-a nu ma speriam, poate subiectu 3, pare oleaca mai dificil, dar in rest e chestie de logica si clasele mai mici. Sa nu creteti ca tot ce se da la examen acu face parte doar din clasa a 8-a, se ascund(foarte bine) unele chestii din clasele mai mici si poti sa iei teapa. V-am zis, luati un caiet si vedeti, ce vo predat profesorii si prin alte varinate facute la clasa.
Va mai zic ceva, bucurativa de matematica de acu, cand o sa ajunteti la liceu o sa va dati cu capu de pereti. O sa vedeti demonstratii kilometrice pentru o amarata de formula sau rezultat asa ca nu va plangeti prea mult. Ganditi si cautati mai intai.
Sper ca nu am suparat pe nimeni. Eu mi-am spus punctu de vedere. Sa stiti ca mi-e dor de matematica din generala acu e urata cu draci, la fel si alte obiecte(chimie, fizica, biologie...) scuze inca o data daca am suparat pe cineva:d
[Imagine: h8v.gif]
 

#13
Ei bine, de ăsta îmi este frică. Ştiu că am s-o dau în bară exact la ce-i ma uşor, cum fac deobicei! Şi pe chestii de genu se scade foarte mult. Păi..deja am 90 de variante, aşa, pe vacanţă..nu ştiu cât urmează să îndur pe parcursul anului şcolar, dar sunt sigură că ne va teroriza profesorul..
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#14
Toate subiectele pe care le-am facut mi s-a parut foarteee usoare 22 Mai ales asta aparut pe net. L-am facut in juma de ora frate, foarte simplu :]] Daca nu ne da asa la examen ii sparg xD Trebuie sa fi atent la calcule, foarte atent. Adica termini testul asta intr-o ora si in cealalta ora il mai faci o data pentru a te verifica. E foarte usor daca esti atent.

Adica am vazut subiecte din 2008 sau 2007. Mult mai grele din punctul meu de vedere. Adica, nu stiu, chiar foarte grele >.<

Si eu am probleme la neatentie :]] Adica mi-e frica la primul subiect ala care se in considerare doar raspunsurile =]]] E usor, dar daca gresesti din neatentie iti scade din start 50 de sutimi .__. Si Doamne iarta-ma, si 10 sutimi sunt extrem de valoroase :]]

La romana mi-e mi se pare mai greu, dar ma rog...Fiecare cu parerea lui :]] Mult succes hug

Edit: @Candy Girl : Yep, dau anul acesta :]] Multumesc pentru urari, sper sa fac bine.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#15
Dai anul acesta examenul? Dacă da..succes, atât ţie cât şi celorlalte persoane care dau acest an! Eu am foarte mult variante pe www.mateinfo.ro Sincer, înca nu m-am uitat să văd cum sunt. Poate vă ajută şi aceste variante, asta cei care dau anul acesta. :] Sper să vă fie de folos.

@Beki: Spune`mi Lari, pentru putin >;d<
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#16
Am dat examenu' la romana. Multumesc Doamne c-am scapat. A fost usor... chiar foarte usor. Iar la matematica... mai fratilor mai sunt si dinastia ca mine care habar n-au matematica, asa ca nu mai spuneti ca subiectele sunt penibil de usoare ca ne demoralizati 24 . Pe bune... e nasol cand vezi pe cineva dand din mana si zicand ca-s subiecte de handicapati. Daca ma gandesc mai bine panantra saptea eram buna la mate ... dar dupa ni s-a schimbat profesoru' ( poti dormi la ora lui si el tot pune zece) . Cred ca o sa mai apar pe-aici dupa ce dau examenu' la matematica 17 .... si scapati de mine cand am sa va zic ce rezultate am 21.

Candy_Girl... de pe site-ul ala am lucrat eu xD.

p.s: acum sa nu crdeti ca-s chiar asa de paralela la mate. Am luat 8.70 la simulare, ce mai? 21
Mi-e foameee!!!

#17
8,70 e super :]]!
Eu de pe site-u ăla zăpăcit am de făcut toată tema. Profu nostru a cam luat-o în serios cu examenul..adică, pe aia urmează să primesc eu prima notă în clasa a 8-a. Deja ne terorizează cu examenu ăsta nenorocit.!
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#18
Pfff... tocmai am venit de la examenu la mate... mai de usor a fost usor... doar ca 20 asa cum sunt eu proasta si stupida si idioata si nebuna si neatenta si ahhhh 14 ..... am scris ca aria cercului este egala cu 2piR in loc de piRpatrat .. 20 14 furios... nu ca innebunesc... pe bune ca innebunesc.... 20..... si valorea destul de mult porcaria asta de formula .....
In fine.... deabia astept rezultatele ca mor 22
Mi-e foameee!!!

#19
Ne arata si noua cineva subiectele? 5

chestie ca sa fie postul suficient de lung
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#20
(22-06-2011, 11:30 AM)Assyria A scris: Pfff... tocmai am venit de la examenu la mate... mai de usor a fost usor... doar ca 20 asa cum sunt eu proasta si stupida si idioata si nebuna si neatenta si ahhhh 14 ..... am scris ca aria cercului este egala cu 2piR in loc de piRpatrat .. 20 14 furios... nu ca innebunesc... pe bune ca innebunesc.... 20..... si valorea destul de mult porcaria asta de formula .....
In fine.... deabia astept rezultatele ca mor 22

Ah pe bune? ultima problema a fost oribila!! Noi nu am facut deloc cercul si eu stiam probleme usurele nu ditai animalu; asta...asa ca voila!! :l am rezolvat cam cat m-a taiat mintea si atat...oricum idioata rau ultima parte :l
[Imagine: wqymg0.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana Ke$ha 52 35.366 14-07-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: `Shadow.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)