Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosplay in Romania

#1
Ce parere aveti despre nivelul actual al cosplay-ului in Romania?
Mi se pare ca a evoluat destul de mult de la prima editie a Nijikon, atunci cand am vazut pentru prima data asa ceva.
La editia de anul acesta a Otaku Festival de exemplu, au fost foarte multe costume si scenete tari.
Ca sa va puteti face o idee, va pun la dispozitie urmatorul link:

http://www.otakufestival.com/2010/cospla...-shooting/ - o foarte reusita suita de sedinte foto cu cele mai reusite costume de la otaku.

Mai multe imagini cu cosplayeri romani puteti vedea si pe pagina de deviantArt a Cosplay Society, un grup autohton: http://cosplaysocietypro.deviantart.com/

De asemenea, sa nu uitam nici de cosplay.ro - http://www.cosplay.ro/v1/ , o alta sursa buna de cosplay.

Acestea fiind spuse, ce credeti? Cum stam?

#2
Intr-adevar cei din Romania au evoluat mult la capitolul cosplay.Se descurca bine si dupa parerea mea vor fi din ce in ce mai multi cosplayeri buni.
Cosplay Society si Kiss Amma Team sunt cele mai bune grupuri de cosplay dupa parerea mea.
Cand am vazut anul trecut fotografiile si filmuletele de la Nijikon am ramas cu gura cascata si ma intrebam "S-s-s-sunt chiar asa buni Romanii?:??"
Am inceput si eu sa fac cosplay anul acesta. Nu am decat un costum. Nu e cine stie ce dar voi incerca sa fac si altele si teoretic ar trebui sa ma descurc mai bine cu fiecare costum. Ei bine..doar teoretic..practic mai vad eu ^^"
[Imagine: 194imr.jpg]

#3
Ai vreo poza cu costumul? Daca da, arata-ne si noua 5

Si cei de la Cluj fac un cosplay excelent, dar lor le face Shinju costumele, iar ea e o croitoreasa foarte priceputa deci... 21 Sunt tare curios cum va fi anul acesta cosplay-ul. Regulamentul s-a schimbat destul de mult si e ceva mai strict decat inainte.

#4
39 Cred ca astea sunt mai dragutze:
[Imagine: 2622981.jpg]
[Imagine: 2622972.jpg]
[Imagine: 2622983.jpg]
Alte poze puteti gasi pe http://www.cosplay.com/member/226095/
Momentan le-am postat doar pe cele facute cu telefonul si de-aia se vad mai nashpa..Nu aveam rabdare sa se incarce acumulatorii de la aparatul foto :eto:
[Imagine: 194imr.jpg]

#5
Frumoase pozele. In plus, si semeni putin cu personajul, din cate stiu eu 39

Tu ti-ai facut costumul? In special urechile si boneta

#6
Multumesc!
Urechile si boneta sunt facute de mine, restul e ce am gasit prin dulap.
[Imagine: 194imr.jpg]

#7
E cam greu sa-mi dau cu parerea si sa fiu si obiectiva din moment ce si eu fac cosplay XD.
Mi se pare ca romanii devin din ce in ce mai buni cu fiecare festival. Nu suntem extraordinari, dar ne descurcam.
[Imagine: KQiO.gif] [Imagine: pKrk.gif] [Imagine: 8HVH.gif]

Don't let the dragons die! click please ^_~

#8
@Ayane: esti asa de dulce incat imi vine sa te musc de nas <3333 Nu te superi daca incerc sa fac practica de desenat realism folosindu-ma de poze, nu? :"D Serios, arati adorabil!

Sa nu fiu offtopic: eu una sunt multumita cu nivelul de cosplay care il vad in ro momentan, raportandu-ne si la piata scazuta de anime si manga~ Sunt uimita in fiecare an din ce in ce mai mult la Nijikon de ceea ce vad. Unii oameni fac cosplayul sa para asa de usor, incat imi vine si mie sa incerc.

#9
Nivelul actual de cosplay in Romania mi se pare destul de bunicel fata de alte tari...am vazut si altele mai rele.
Poate ca majoritatea ar fi mai buni daca si-ar da toata silinta,dar adevarul este ca iti trebuie destui bani iar cosplay-ul este unul din cele mai scumpe hobby-uri din lume.
Totusi.. daca strangi bani si renunti la ceva anume sigur poti avea de cosplay,cel putin in cazul meu.. Eu n-am mai aruncat banii ca de obicei pe lucruri pe care nu le mai foloseam 5 minute sau nu ma ajutau cu nimic si am reusit sa pun ceva deoparte .Clar cosplay-ul m-a invatat sa fac ceva ce nu puteam inainte si anume sa strang bani si sa ii pretuiesc chiar daca majoritatea timpului simt ca bate vantul prin buzunarul meu dar asta e risti si castigi xD.
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#10
Aici ai dreptate Saku, dar eu, decat sa fac un cosplay cu un personaj anume si sa il ratez mai bine nu. Nivelul de cosplay din Romania se limiteaza la doua grupe, unii chiar nu isi dau silinta, si ma enerveaza chestia asta. Cosplayul din Romania nu este deloc incurajat, adica mi se pare ca deja totul degenereaza, cel putin din punctul de vedere al juriului, care mai are putin si noteaza lumea si dupa formele corpului, o sa ajunga sa necesite sa avem 90-60-90. Ar trebui sa se inteleaga ca noi nu suntem actori, eu nu am nicio treaba cu asta, nu pot fi Brad Pitt sau stiu si eu. Chestia asta mi se pare totusi ... si uite asa multi sunt speriati de juriu, sunt speriati sa apara ca se fac de ras, sunt speriati sa nu auda "Plictisitor!", "Jos de pe scena", e normal asta.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)