Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cartoon Network

#1
Cartoon Network

Ce parere aveti? Se pare ca a decazut in ochii multora in prapastia rusinii. Motivele sunt multe: Traducere, grafica proasta, dar mie una imi place ca traduce. Se pare ca toata lumea ar agreea subtitrarea decat dublarea.

#2
sincer..imi place mai mult dublat... pt k pot face 2 lucruri in acelash timp, fiind cu spatele la tv aud ... si nu ma "stresez" sa traduc... + k desene is foarte faine... grafica prea complicata le face plictisitoare, dar ca exemplu, Tabara lui Lazlo sau Samurai Jack.... nu au o grafica complexa, din potriva foarte simpla... dar actiunea face totul... la fel si la alte desene ... i love CN :X:X:X

#3
I like.... humm... Ben 10... Cei 4 fantastici... probabil mi-ar placea si Soimii furtunii daca as putea sa ma uit... da, si Shaolin showdown... si... cam atat... dar nu datorita dublarii sau ce altceva... adev e ca-mi vine sa ma zgarii pe ochi cand dubleaza la Jetix cate unii de strica frumusete de desen animat, dar la CN nu s-a intamplat prea des pana acm...

Motivul pt care CN nu e atat de popular e 'Save Tweety': faptul ca noua generatie nu mai are ocazia sa-si formeze urechea si predispozitia spre limbi straine... and I agree: chiar si la varsta mea, mai mult de 5-8 ani, faptul ca ma irita dublarile la animeuri (si am motive serioase, pt ca... geez: a vazut cineva Naruto pe Jetix sau FMA dublat in spaniola si engl?... dublat in romana am vazut doar jumatate de episod, ocazional, si nu mi s-a parut foarte rau...) mi-a implementat o anumita sensibilitate fata de japoneza: acum cateva luni ma uitam cu mama la un film cu Steven Seagal si ii ziceam de fiecare data cand traduceau aiurea sau sareau cate-o expresie at cand pers vorbeau in jap... and I don't really know Japanese, ya know?
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#4
Nu ma mai uit eu la televizor de muuult timp, dar cand ma mai duc acasa, la parinti, ma mai uit si eu ca nu am ce altceva sa fac. Si cand ma uit la tv, Cartoon Network e probabil postul la care ma uit cel mai mult si cel mai des.
Poate ca multi cred ca desenele de pe acolo sunt pentru copii dar sa stiti ca sunt multe care au si un substrat si contin si mici glumite care nu pot fi gustate si intelese chiar de toti 65 Recunosc insa ca sunt si multe seriale pe Cartoon care chiar sunt pentru copii 4
Printre preferatele mele se numara Megas XLR (daca o mai fi difuzat 39 ), Ben 10, Dexter's Lab, Powerpuff Girls 21 , Tabara lui Lazlo, Cow and chicken (pe vremea cand erau difuzate) dar si inca alte cateva similare.
De Robotboy ce parere aveti? Mi-a placut ca intr-un episod l-au parodiat pe Megaman 21

#5
Singurul desene animat la care ma uit la CN este Sholin Showdow >.> Se uita frate-meu pana incepe un serial pe alt canal ... si asa ajung si eu sa ma uit la desene animate XD

Partea nasoala e ca nu mai e in engleza .Eu am prins cand eram foarte mica perioada in care nu traduceau absolut nimic si era totul in engleza . Din cauza asta am invatat repede (chiar infricosator de repede) engleza si sunt cea mai buna la asta din clasa ^^ ma rog ,alta consecinta a lipsei de traducere in romana de cand eram mica este cred si faptul ca orice poveste care as face (banda desenata ,manga, fanfic) nu poate fi in alta limba decat engleza .Ar suna nasol pt mine daca ar fi in romana si m-as simti aiurea pe deasupra cand le traduc colegilor replicile din manga sau versurile de la un cantec >.> Deci traiasca desenele animate netraduse care erau altadata!

#6
Nici mie nu mi se pare ca a decazut. Mai degraba a decazut Jetix-ul cu imitatiile de anime-uri (precum Spioanele care a "furat" efectele speciale din animatia japoneza punand picaturi, chibi s.a.m.d.), iar CN vine cu anime-uri, ce-i drept, dublate, insa este o diferenta majora. Oricum, eu sunt de acord atat cu subtitrarea (mor de curiozitate de fiecare data care sunt vocile pe engleza), insa la dublare nu trebuie sa te strofoci atata sa intelegi limba si, revenind la Cartoon Network, acesta dubleaza excelent.
Una peste alta, CN e in regula 3
[Imagine: chibi_1662.gif]
Haideti, cheliti-mi chibi-ul!
Descarcati-ca pe el!
Si acum, asa-i ca nu ma vezi ataca?

:nh:

[Imagine: girlholdinglollipop.jpg]
Hey! Mai mananci aia?

[Imagine: thkouichikimuraoretachi.jpg]

Kouichi Kimura...

So what if I still like Digimon Frontier?
I know about your secret teddybear!





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sa ne amintim de vechile desene animate ale Cartoon Networkului. Magica Bloom 20 18.149 13-11-2013, 10:24 AM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Guess the cartoon the quote is from Diz 57 28.713 13-10-2013, 02:10 AM
Ultimul răspuns: Imparatul-Zeu
  Cel mai bun/prost desen animat: Cartoon Network Magica Bloom 38 29.809 02-02-2011, 03:00 PM
Ultimul răspuns: Dies ist Krieg


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)