Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Calatoria in timp

#1
calatoria in timp?

mi se pare imposibila.o clipa pierduta,asa ramane,asta e clar

e extrem de ciudata faza,cum sa te duci in trecut sau viitor fara ca varsta ta sa fie afectata?e stupid
cu viteza nu rezolvi nimic,
poate doar spargi bariera sunetului sau ajungi la viteza luminii[asta n-a facut-o omenirea pana acum]

oricum,tehnologia avanseaza,asta e bine,nu se stie niciodata cand o sa ne imbratisam cu Traian sau Decebal ^^" sau "rapim" vre-un pui de dinozaur

#2
Well ... la felul in care avanseaza tehnologia in alte tari ( Japonia de exemplu 43 ... ever heard of the concept Nokia Morph ? ^^ ) nu m-ar mira ca peste cativa ani sa vedem ca unii vor lua ideea de mechs din anime si o vor face reala pentru a duce razboiul la un alt nivel .
Nici calatoria in timp nu mai pare asa de domeniul SF ... omenirea inca evolueaza ... cine stie ce o sa vedem peste 10-20-30 de ani ? Desigur ... la modul in care lucrurile evolueaza in tara noastra vor trece mai bine de 50 ani pana sa vedem asa ceva ... asta daca pana atunci se va inventa asa ceva ... >__>

Dar nu as zice ca nu e posibila 10 si btw Jigoku-chan ... de ce sa rapesti dinozauri ? mergi in viitor si rapesti tehnologie ca sa avansezi mai mult 4 pare logic nu ? Desigur , si trecutul poate oferii multe ... dar mai palpitant ar fi daca ai putea calatorii in timp sa mergi in viitor 4
[center]~ ひぐらしのなく頃に ~

[Imagine: HigurashiSig2.jpg]

Make me mad and you will suffer the wrath of KILLER lolis !
[/center]

#3
Nup nup nup nup nu cred ca o sa fie posibil asa ceva Smile si la urma urmei ar distruge vitorul ? si acuma sa fim serios ce a trecut e istorie 21 .. va dati seama ca nu o sa fie legal un asemenea proiect 4 . Si sa fim serios (iara) ar fi un proiect gigantic si tot s-ar afla de el si ar lua un timp enorm de dezvoltare la baza acestuia

#4
Deci pe de o arte ar fi bine daca s-ar putea caatori in timp pe de alta sar putea naste noi faradelegi. De ex un criminal, ar putea calatori in timp, undeva inainte de data lui de nastere, si sa ucida pe parintii celui pe are ar vrea sa il omoare inca inainte de al naste. Si asta va afecta viitorul adica faptul ca x-ulescu nici nu s-a nascut. Ma intreb si chiar sunt curioasa, ce sar intampla cu un anume X-ulescu in acel moment in prezent, daca cineva calatoreste in trecut si ii omoara parintii inainte ca el sa sa fi nascut? Adica in momentul in care X-ulescu nici macar nu e conceput.

#5
orium cat am ras azi ....

fleeting ray
-> nu poti folosi viteza ca sa calatoresti in timp
Sigur facem un mic experiment sa zicem ca amnadoi avem 16 ani si asteptam sa treaca 70 de ani dar eu folosesc un aparat care zboara cu viteza lumini si fac ocolul soarelui de 70 ori aceasi traiectorie pe care o are pamantul in spatiu dar inainte sa faca el . ce sar intampla cu mine si cu tine iar peste 2-3 ani ma intorc si ....cum o sa aratam .si ar fi:
1. tu ai fi batran fara par pe cale sa mori iar pamantul se va schimba si as fi in viitor
2. eu as fi mai batran si pot muri iar tu vei avea o varsta de 17-18 ani .
3.eu as fi la fel ca tine neschibat dar avand varsta de 80 de ani (fara sa imbatranesc)

-> timpul este o energie, el sta, nu se misca...
aici nu am inteles daca sta inseamna si nu se misca atunci si noi stam si nu ne mai miscam
stiu eu ce ai vrut sa spui



DARK
de ce sa rapesti dinozauri ? mergi in viitor si rapesti tehnologie ca sa avansezi mai mult
Pai daca te ai intoarce in trecut mult foarte mul pana sa fie creat universul poate vei afla si cum a fost creat creatorul universului si poate ai luat puterea pana sa fie creat creator fiind tu creator .


Si ca sa intelegeti mai bine timpul si calatoria in timp si spatiu o sa va dau 2 linkuri
I
http://www.youtube.com/watch?v=JkxieS-6WuA

II
http://www.youtube.com/watch?v=ySBaYMESb8o

sa mi spuneti cum vi sa parut

#6
Am aflat si eu de la nu mai stiu cine, ca cica Einstein a reusit sa teleporteze in timp un vapor 22
Si am mai auzit ca nu mai stiu cine a fost teleportat in timp cu nu mai stiu ce masina pentru razboi 22
Si am tot stat si m-am gandit si nu pot gasi o explicatie la nimic referitor la timp 22. Si m-am tot gandit cum de a fost posibila teleportarea in timp, daca fiecare secunda care trece, nu o mai putem recupera.Si m-am gandit si oare de ce este asa...si nu am gasit nicicum o explicatie logica...
Si m-am tot gandit...oare daca cineva s-ar teleporta in timp in urma cu o mie de ani, ar vedea de exemplu razboaiele in desfasurare ca si cum acolo ar fi prezentul? 22
Si mi-a zis maicamea ca a citit intr-o carte (pe care o am si trebuie sa o citesc si eu), ca teleportarea trebuie sa mai astepte inca cateva sute de ani, deoarece toata materia din corpul uman trebuie sa se desmembreze in particule si sa se refaca la loc in alt loc si alt timp, iar acest lucru nu este posibil deoarece cu toate cunostiintele de pe Terra, noi cunoastem doar nu stiu cat % din 100% ca sa reusim sa ne teleportam....si acolo cica scrie ca trebuie sa mai asteptam cateva sute de ani pana vom evolua mai mult...interesant,nu?
Si ma rog...sunt niste chestii...la care oricat de mult stau si ma gandesc, nu gasesc raspuns...

#7
@ dia_love_gackt a scris: Si am mai auzit ca nu mai stiu cine a fost teleportat in timp cu nu mai stiu ce masina pentru razboi

Teleportarea in timp este posibila. E vorba de experimentul Philadelphia. Numai ca nu s-a reusit teleportarea in trecut ci in viitor si doar pana in anul 2012 apoi masina aceea s-a reintors insa soldatii care participasera la experiemnt unii au murit altii au fost raniti grav iar ceilalti inebunisera. Restul nu se mai stie nimic. Dosarul a fost trecut la TOP SECRET de serviciile secrete americane FBI si CIA

@ grafittix a scris: Cat despre a doua chestie, adica timpul stau pe loc, este foarte simplu ^^... inchide ochii si inceraca sa stai asa cateva minute si sa simti timpul.. il simti cumva ca trece? E inert, statator si nu te deranjeaza cu nimic. Doar noi il calculam ca sa stim cat "trece", el defapt sta

Intradevar asa este. Doar ca si timpul e o dimensiune la fel ca si spatiul. O dimensiune statica si infinita. Dar la fel cum putem calatori in spatiu din punctul A in punctul B pe distanta Bucuresti-Madrid sau sa luam distanta Terra-Luna sa zicem, nu vad de ce nu am putea calatori si in timp intre 2 puncte intre anul 2008 si 2012 sa zicem. O masina a timpului ar fi la fel ca un autobuz numai ca nu te duce pe distanta spatiului ci pe cea a timpului. Adica peste cateva ore esti in acelasi loc dar in punctul B al timpului in cazul nostru anul 2012. De fapt numarul anilor e doar in mintea noastra la fel cum tot noi am delimitat si orasele. La fel cum planeta in mod natural e un tot unitar, asa si timpul e un tot unitar. Iar daca am putea sa ne imaginam, ne putem imagina ca anii sunt tarile, si zilele sunt orasele. Deci teoretic se poate calatori si in timp. Partea practica e destul de dificila si se lucreaza in mare secret.

#8
Eu am o alta teorie despre timp < probabil putin bizara >


Timpul exista deoarece noi il facem sa existe ( we think, therefore it is ) , si timpul nu este decat una dintre modalitatile prin care oamenii isi definesc evolutia si interactiunea materiei intr-un spatiu

Daca taiem omul din ecuatia sistemului nostru , atunci nu va mai exista trecut,prezent sau viitor . Va exista doar un prezent continuu , unde materia din sistemul nostru va fi in continua interactiune , fara ca nimeni sa inregistreze acest lucru

Trecutul si viitorul exista deoarece noi le facem sa existe . Noi suntem cei care definim trecutul prin diverse modalitati ( una este timpul insusi ) , si tot noi suntem cei care il tinem in viata ( amintiri, scrieri, etc ) . Practic , aceste lucruri exista doar in modul fictiv pe care noi le facem sa existe

Cat despre calatoria < fizica ( ea este posibila psihic 4 ) > in timp, eu nu o cred posibila . Acest lucru nu il cred posibil deoarece, pentru o calatorie , este nevoie de un punct de plecare, si o destinatie < plus o punte de legatura > . Iar in cazul nostru, noi nu avem decat punctul de plecare existent, fara o destinatie existenta . Bineinteles, se poate calatori si aleatoriu ( fara o destinatie concreta ) , dar din nou, este nevoie de un punct de plecare, si mai multe destinatii de unde se poate alege una aleatoriu


Dupa cum am spus, este o teorie bizara ^^

#9
Phantasmique,cred ca nimeni altcineva,cu exceptia ta,nu s-ar fi putut exprima mai bine in legatura cu timpul. Desi as fi vrut sa spun ca mi-as dori, si inca vreau sa spun;imi doresc sa calatoresc in timp, desi as fi vrut sa spun asta,tu m-ai facut sa vad lucrurile altfel,sa imi adun gandurile si sa constientizez ca sunt in mare parte de acord cu tine .

Nici chiar teorie bizara nu e ,insa. Like someone said :Believe in miracles .

#10
Eu sunt adepta teoriei clasice, cum ca timpul este o alta axa a existentei. Poate ca daca nu ar fi cineva care sa-l inregistreze, trecerea timpului nu ar fi observata, dar daca exludem omul din ecuatie, raman si celelalte vietuitoare, terestre si extraterestre, pentru care, de asemenea, timpul trece, dar in moduri diferite. Scurgerea timpului este conditionata de mai multi factori fizici, si , de asemenea, existenta timpului este demonsrata stiintific(nu mai tin minte exact cum era, asa ca mai bine nu zic, decat sa spun prostii >_<).
Iar calatoria in timp este posibila, cel putin teoretic(si bag mana in lava ca s-o gasit cineva sa o si testeze), datorita dilatarii temporale. Nu ma pricep deloc sa explic, dar nah: calatoria in timp ar fi posibila daca s-ar crea o curba in spatiu-timp care sa duca unde intr-un punct anterior. Dar cum timpul curge intr-un singur sens, s-ar ajunge de fapt intr-o alta dimensiune, paralela cu a noastra, unde timpul prezent este un punct din trecutul nostru.
Dar odata cu problema calatoriei in timp, apare si problema paradoxurilor care pot aparea in urma acestui fenomen....
Problema e mult mai ampla, si eu trebuie sa mai citesc, dar cam asta ar fi parerea mea bazata pe ce stiu pana acum. ^_^
[Imagine: gameswlpp_79.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)