Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Baccano!] Baccano!

#1
Fiind bolnav, nu pot iesi din casa si nu prea am ce face toata ziua, asa ca mor de plictiseala. Noroc ca mi-a recomandat Dawn un anime foarte bun. L-am terminat ieri si a fost atat de bun incat trebuie neaparat sa vi-l recomand si voua.
Baccano! este un anime... greu de descris. Nu am mai vazut un astfel de anime. E atat de unic si inedit incat m-a lasat masca. Are de toate: actiune, umor, aventura, putina romanta, violenta,o poveste captivanta si plina de mister, personaje carismatice si o grafica ce iti ia ochii.
Cred ca singurul lucru la care nu primeste un 10 plus de la mine este dezvoltarea personajelor. Desi personajele sunt, dupa cum am zis, foarte carismatice, si exista cate un personaj pe gustul fiecaruia, sunt totusi prea multe pentru doar 13 episoade asa ca nu apuci sa le cunosti indeajuns. In rest, e un anime perfect.
Ceea ce e cel mai surprinzator la acest anime este modul in care este prezentata povestea. E prezentata din perspectiva mai multor personaje si din mai multe planuri temporare. In ceea ce priveste intriga, se desfasoara in jurul anilor 1930... avem grupari mafiote care se infrunta intre ele, alchimie, nemuritori, un cuplu traznit de hoti, asasini, psihopati si un "monstru" fictiv pe nume "Rail Tracer".
Mi-e tare greu sa dezvalui mai mult fara sa va dau spoilere, dar va spun ca merita. Daca vreti sa il vedeti, este disponibil pe Extra Animezup, la acest link.

#2
Baccano! este probabil unul din cele mai underrated animeuri pe care le-am vazut pana acum. Ceea ce e pacat, sincer. Da, e un anime scurt, si da, povestea e un pic imbarligata, si poate sunt si putin cam multe personaje. Dar asta nu face decat sa adauge la farmecul seriei.
Am auzit in multe cazuri seria descrisa ca fiind "animeul pe care l-ar face Quentin Tarantino". Din cunostiintele mele relativ limitate, nu pot sa zic precis, dar tind sa fiu de acord cu descrierea.
Povestea e ok, dar "miezul" este format din personaje. Multe personaje, unele mai eye catching, altele mai putin. Daca ar fi sa aleg dintre personaje, clar ar iesi invingatori Isaac si Miria, care ofera cam toate momentele comedice ale seriei. In poveste nu vreau sa ma bag, pentru ca mi-e frica sa nu dau spoilere, plus ca a atins putin Flaw partea asta in postarea lui. I will, on the other hand, urge everybody to watch this, ASAP.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)