Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

5 centimeters per second

#1
Nu stiu daca cineva a vazut acest anime sau daca este foarte cunoscut dar va asigur ca este foarte frumos.

''Hey, they say it's 5 cm per second.'' ''Hmm... What's that?'' ''The speed at which cherry blossom petals fall, 5 cm per second.'' ''Hmmm....''

Asa incepe anime-ul.In acesta este vorba desre doi copii care se intelegeau bine de mici.Dar el a trebuit sa se mute de la scoala de la care era lasan-o pe Akari (fata).Pe parcursul anilor ei raman potriviti dar fiecare isi urmeaza viata inca gandindu-se unul la altul.
Contine 3 episoade dar sunt incredibil de frumoase..[/b]
[Imagine: FES_Icon_by_ShardRenzi.jpg]

#2
Tocmai l-am terminat de vazut,si mi-a lasat o impresie pe care n-am
mai avut-o pana acum.Acest anime este mult mai realist decat toate
celelalte anime'uri,chiar decat Bokura ga Ita.Una dintre cele mai
frumoase parti a fost finalul episodului 1,n-am putut sa nu vars o lacrima,
Doamne ce rau imi pare ca n-au putut ramane impreuna.BiataKanae,chiar
fiind un adult cu un loc de munca continua sa-l iubeasca pe Takaki.
Sfarsitul a fost cea mai trista scena,fraza aceea a lui Takaki ,,Sper ca o sa mai putem vedea odata petalele de cires cazand impreuna".

#3
Animeul asta ...m-0a facut sa dau apa la soareci ...45, e un anime asa de drfagutz dar asa de trist
Dar la final Akari era logodita? ..Si unde se indrepta ?
Oricum ...el a sfarsit singur si trist , cum o sa se intample multora dintre noi ,nu ?
oricum daca ar fi sa ii acord o nota ar fi 10...e un anime bun de urmarit :X
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#4
Simpaticut anime-ul, prin grafica sa, insa nu m-a facut sa vars nici macar o lacrima. Ori povestea a fost atat de proasta incat chiar nu a reusit sa ma afecteze, ori sunt eu prea apatica[ a doua varianta cred ca ar fi cea plauzibila]
Revenind la anime... doi copii au stat impreuna de mici, precum fratele si sora. Insa baiatul a fost nevoit sa se mute, insa eu au comunicat in continuare prin scrisori si telefon. Dupa ultima lor intalnire in care se saruta pentru prima data, totul se schimba intre cei doi. Ei continua sa se iubeasca si se gandesc nencetat unul la celalt, insa nu si-au marturisit niciodata adevaratele sentimente>. >
Bine.. deci mi se pare absolut stupid. S-au sarutat, si nici macar nu a fost unul fortat, se observa prin gesturile lor cat de mult tin unul la celalt. Era asa de greu sa spuna un "te iubesc, ne vom muta impreuna cand terminam scoala, doar asteapt-ma". Dar nuuu, e mult mai bine sa-ti tii inchise in tine sentimentele, si sa stai sa suferi in siguratate. Deci dragostea dintre cei doi mi se pare cea mai mare tampenie>. >
Ehh.. stiu sunt rece si cruda, i don't care... animeului ii dau un 3, cum am spus.. mi-a placut grafica^_^





#5
Eu l-am vazut mai de mult. In primul rand m-a atras foarte mult grafica superba dar si personajele. Povestea este foarte frumoasa si trista in acelasi timp. Soundtrack-urile destul de dragute. In concluzie mie mi s-a parut un anime foarte bun si il recomand Smile Nota 10.

#6
Este unul dintre anime-urile care m-au făcut să vărs lacrimi , povestea mi-a plăcut mult , mi s-a părut emoţionantă şi mesajul transmis de aceasta cred că poate duce la concluzia că ochii care nu se văd se uită , ceea ce este adevărat şi chiar mi s-a părut un anime trist .
Mi-a plăcut modul cum a început totul , prin acea frază şi m-a surprins faptul că drumurile celor doi nu s-au mai intersectat pentru o lungă vreme . Scena întâlnirii lor după mulţi ani mi s-a părut foarte realistă şi profundă , mi-au dat lacrimile =_= .
Grafica este foarte bună , mi-a plăcut încă de la început xD . Şi totuşi , şi acum îmi pare rău pentru cei doi , sinceră să fiu , chiar mi-ar fi plăcut să rămână împreună n_n .

#7
Pai am vazut si eu acest anime... Sincer si mie mi se pare o prostie>.<" sunt intrutotul de acord cu Apathy
E o poveste relativ draguta, adica sunt doi copii care se iubesc si asa mai departe, dar care nu isi spun asta... De ce? Este un mister...
Mda deci lasand ironia la o parte eu nu am inteles prea multe, adica se iubesc dar nu isi zic asta pentru ca sunt "foarte destepti" si aleg sa sufere. Eu una detest persoanele de genu... Adica imi place de un baiat si eu nu ii zic asta(nici eu nu stiu motivul) si aleg sa stau ca o idioata si sa sufar dupa el... Ceva de genu e si povestea asta21 Recunosc exista o parte care imi place si mie, chiar la sfarsit. "Someday we will be able to wach the cherry blossoms together again" ii da o nota de tristete animeu-lui, dar nu e cine stie ce. Nici eu nu am reusit sa imi irosesc lacrimile din cauza acestui anime:]] Poate ca si eu sunt insensibila... Heh nu se stie^__^
Aa da sa nu uit mie imi place foarte mult ending-ul ^.^
To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.

#8
L-am văzut pe 23 Mai.Ce pot zice, primul episod mi-a plăcut, atât.În rest, proasta aia care stătea şi-l aştepta mă enerva, pentru că nu i-a zis ce simte pentru el şi ea ca fraiera încă spera că el se va uita odată şi odată la ea.Grafica-mi place, ce pot zice.Nu am plâns, dar am rămas plăcut impresionată de poveste deşi nu m-a fascinat atât de mult ca alte animeuri.Poate şi faptul că are 3 episoade amărâte m-a făcut să nu-l plac îndeajuns de mult încât să-l bag în topul de animeuri favorite.Adică din 60 de minute, nu poţi trage foarte multe concluzii, totul se petrece prea repede, totul e obligat forţat şi apoi puuuf ! Gata, s-a terminat, vai vai, să-i jelim pe cei doi îndrăgostiţi imaginari din desene animate.C'moon, wake up !
Per toooootal, nu-mi place niciun personaj, deşi povestea este oarecum cam întâlnită în zilele de azi, şi m-a făcut să o îndrăgesc oarecum, eu şi S fiind în aceaşi situaţie ca cei doi, diferenţa fiind că noi suntem fete şi nu suntem atrase sexual una de alta. ^.^
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#9
Chiar azi am văzut acest anime x3, muream de plictiseală și dacă tot l-am descărcat... mi-am zis ”de ce să nu-l văd?” xD.
Ce am observat din prima, sau mai bine zis ce m-a atras din prima cred că este grafica @__@ foarte bună, trebuie să recunosc!
Am adorat și povestea, care a fost cam tristă, dar cu toate astea nu am plâns decât la final, doar puțin *blush* finalul chiar e trist... TT. TT
Relația dintre Takaki, parcă... (cum îl mai chema? erm, din cauza căldurii, creieru' meu e prea încins și nu-mi aduc bine aminte O.o' dar sunt și șanse să-i fi nimerit numele) și Akari îmi aduce aminte de-o carte de-a lui Haruki Murakami 24 LOL. Îmi pare așa rău că nu rămân împreună, că el pierde scrisoarea (ce pămpălău 21 ) și ea nu are curaj să i-o dea ~~" daaar m-a impresionat că distanța dintre ei nu i-a făcut să uite unule de altul și s-au iubit în continuare <3, lovely, desho? :3

Cu toate astea... mi-a părut rău de Sumida >>" I mean, ea a suferit foarte mult din cauză că nu a avut curaj să-i mărturisească lui Takaki-kun sentimentele ce i le purta... trist XD.
Anyway, cred că dacă ar fi făcut asta, el ar fi respins-o... nu cred că o iubea, poate doar ca pe-o amică, dar nu mai mult. Și totuși cred că s-ar fi potrivit și ei doi.

Mdeeea... cam astea sunt părerile mele despre story-line o.o care mi-a plăcut destul de mult, dar nu m-a impresionat cum o pățesc deobicei și deabea am vărsat 3-4 lacrimi 21
La grafică nu e nimic de reproșat, chiar e genială <3 dar coloana sonoră lasă de dorit^^
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#10
OOC: Dand pe animezup, la threadul asta, am vazut postarile voastre si am decis sa ma uit si eu. Din pacate engleza mea nu e prea grozava, dar mare parte am inteles si ma bucur.
Insa n-am plans. N-am putut. Intotdeauna plang la ce nu trebuie(ca sa zic asa 21 ). Prefer sa dau vina pe entuziasmul meu din aceasta seara(nu cunosc sursa)
BIC: Mi-a placut povestea, fiind vorba o iubire care te incanta dar te ucide. O iubire atat de sincera, incat n-are nevoie de cuvinte, insa fara cuvinte ea nu exista.
Sunt de acord cu toti, e ceva profund,trist, mai presus de intelectul unui copil-adolescent(si ma refer la propria persoana).Pur si simplu...E trist. Sa nu poti spune ca iubesti.
Sunt de acord cu ce am spus mai sus, sustin cu tarie, insa...in acelasi timp spun ca e prostesc. De ce sa suferi? Daca alegi sa suferi cand ai putea fi fericit, mi se pare lasitate. "Te iubesc, dar nu ti-o pot spune" e cam acelasi lucru cu "Nu te merit." Iti trebuie curaj sa fii fericit, nu? Daca nu risti, atunci nu traiesti.
Asta e parerea mea. Si de asta, nu am putut scoate o lacrima si nu m-am simtit foarte-foarte miscata. Dar, da, am fost impresionata de iubirea aceea sincera :X
Am revenit. Am avut o perioada in care nu am reusit sa stau pe niciun forum, respectiv animezup. Sper sa nu existe vreo problema 4
Nu stiu daca voi mai pleca brusc sau daca voi reveni dupa.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)