Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 5 anime

Presupun ca:

1. Soul Eater, dupa parerea mea anime-ul asta a avut de toate si cel mai important lucru a fost ca m-a distrat pe tot parcursul sau, n-am devenit plictisita de el, ador toate personajele principale, grafica se potriveste perfect cu povestea si ideea anime-ului. Inca sper la o continuare. T.T

2. NANA, pentru ca s-a dovedit a fi un anime slice of life mult mai reusit decat multe altele cu o poveste ce uneori ma enerva la culme fiindca avea momente prea telenoveliste, dar avand in vedere ca m-a captivat atat de mult incat am inceput sa citesc si manga... merita locul 2.

3. Kiddy Grade. Oh, dragul meu KG, nu vreau sa lipseasca vreodata din top 5 pentru ca a fost animeul meu preferat atat de mult timp si inca imi aduc aminte de el cu aceeasi placere cu care l-am vizionat, de aceea mi-e si rusine de sequel.

4. Guilty Crown, aici merita sa stea pentru ca e primul mecha care m-a captivat atat de mult si eram indragostita de grafica, datorita careia urmaream cu atat de multa placere luptele. Am reusit sa termin toate cele 24(cred) de episoade in 2 zile si iubesc si acum OST-ul, cat despre poveste, o consider destul de reusita chiar daca unele idei sunt cam stupide, dar merita sa stea in top 5.

5. Etto... pentru ca nu imi vine altceva in minte, voi lasa Lovely Complex aici, adica m-a facut sa rad destul de mult la unele parti si are o poveste simpatica, Otani era o adorabiliciune. Stau cam prost cu memoria acum si nu imi amintesc alte anime-uri interesante, deci momentan locul 5 ramane pentru Lov Com.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

Top cinci, doar? Greut, dar hai sa incercam.

I. Kuroshitsuji - am incercat sa gasesc un anime care sa-l egaleze, insa nu prea am reusit. - K project s-a cam apropiat de ideea mea, dar a picat mai jos -. Are mister, pe Sebastian~ si ceva sadism, o intriga draguta, personaje bine construite, o grafica excelenta... Mai trebuie argumente? Titlul chiar spune tot~ :X
II. K project- cum am spus, se apropie tiparului meu de perfectiune. Are o intriga tare intortocheata, niste personaje perfecte~, o grafica geniala - mai ales cadrele care abunda de mov, verde si albastru - si un final, desi dramatic, extrem de surprinzator. 'Love it~ ^^
III. Sekaichi Hatsukoi - asta e animeul meu yaoi preferat, deci merita un locul trei. Are o poveste foarte simpatica, niste personaje comice, o grafica superba si are un fel de farmec ce ma atrage tampesc spre el~ :X
IV. No. 6 - Cine a vazut animeul nu are cum sa se fi plictisit sau cum sa nu-i fi placut. E un anime genial, cu niste personaje complexe si foarte bine evidentiate, cu o idee, desi putin cam science - fiction pentru mine, foarte interesanta~ Te prinde, intr-adevar, iar finalul este genial, din punctul meu de vedere. Sa nu mai vorbim de grafica, care concureaza ca si calitate cu cea din K. :X
V. Aici ar putea intra Nabari no ou si Uraboku. 39 - Nabari pentru ca povestea imi pare geniala si, in sfarsit, am vazut niste ninja adevarati - nu ca prin alte animeuri. Si pentru ca pur si simplu ador personajele si diversitatea lor~ :X Iar felul cum se imbina caracterele lor e in acelasi timp surprinzator si placut. Iar Uraboku fiindca il iubesc pe Yuri~ :X 21 Bine, nu numai de asta. Ci fiindca povestea este tare draguta, exista scene cu BOOM! si cu multa actiune~ Si mai e, poate, si pentru ca sunt unele tente shounen-ai. Pot sa jur ca autorul a taiat parti bune din poveste! Cele yaoi, bineinteles... 46
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

Da da da da. Doar 5? O sa fie greeeu. Nu o sa le pun intr-o anumita ordine(ca si impoprtanta) ci o sa le pun in ordinea in care imi vin in cap.
1. Kuroshitsuji: a fost un anime ce m-a rapit. Complex cu personaje frumos conturate. O poveste mai complicata si atractiva. Desi cel de-al doilea sezon a fost sub nivelul asteptarilor mele, ultimul episod(din sezonul doi) m-a atras si am putut sa ii dau "like"-ul meu.
2. Death Note: de asemeni un anime superb cu o actiune complexa. Un anime ce iti pune mintea la contributie si te face sa iti rozi unghiile in special cand ti se pune intrebarea: "Proceda corect Light? ". Da, un anime ce a primit "like"-ul meu inca de la inceput.
3. Another: un alt anime ce mi-a pus neuronii in miscare alerta. Actiune complexa si personaje frumos conturate(atat ca exterior cat si partea psihica). Nu chiar de la inceput pot sa spun ca mi-a acaparat atentia, dar cu timpul fiecare episod lasa o urma de intrebare si te ademenea sa dai play si la urmatorul episod. A primit "like"-ul meu si il are in continuare.
4. Vampire Kight: desi nu mi-a placut ca a lasat o gaura si dupa al doilea sezon, se afla pe lista animeurilor care imi plac. A avut "like"-ul meu cu desavarsire inca din primul sezon, iar in cel de-al doilea m-a cam amarat ideea de final, dar a fost bun si mi-a placut cu adevarat.
5. Bakemonogatari: acest anime mi-a schimbat ideea despre fetele din anime. Senjougahara este personajul feminin din lista animeurilor vazute pe care pot sa spun ca il ador. Inca de cand am vazut caracterul acesteia mi-am vandut "like"-ul foarte ieftin. A fost un anime complex si atractiv.

Cam atat, ma opresc la 5 ^.^
[Imagine: IMG_0002.jpg]

1. Ghost in the shell
2. Ergo proxy
3. Code geass
4. Cowboy bebop
5. Blue gender

Cred ca v-ati prins deja ca sunt mare iubitoare de sf-uri si chestii suprarealiste cu tema - viitor indepartat cu masini zburatoare si cyber.
[Imagine: tumblr_mjtv2fuAM01r98z7io1_500.png]

Top 5, hmm sa vedem:

1. Yu Yu Hakusho. Este anime-ul copilariei mele si mi-a placut atunci si o sa-mi faca placere sa-l privesc si acum. Yusuke personajul principal, un prieten bun si un luptator escelent. Asta nu este singurul motiv, mai este si Kurama dupa care eram fascinata, dar si povestea in sine.

2. Naruto. Anime-ul care m-a facut sa vad si in alt mod lumea ninja, cu Naruto Uzumaki cel prostanac si amuzant, dar cu o loialitate neintalnita. Mult prea amuzant cu Sakura obsedata de Sasuke Uchiha, cel frumos si destept ~_~. Mi-a palcut mult luptele, actiunea si nu m-am mai putut opri a nu ma uita.

3. Kaleido Star. M-au fermecat acrobatiile. Sora (numele personajului principal) imi placea hotararea ei de a deveni din ce in ce mai buna. Amintiri placute, nu am sa uit episoadele atat de fascinante.

4. Spiral. Mi-au placut intotdeauna misterele si am avut ocazia sa asist la acest anime. Personajele sunt bine desenate si 15 asta este. Sa asisti la rezolvarea acestor cazuri mi s-a parut interesanta.

5.Slayers. Un anime cu vrajitoare cel adoram si inca il mai ador. Multa actiune si multi monstruleti ce ma amuzau, dar cel mai mult apetitul unora dinte personaje.



Lista mai poate continua ca sunt foarte multe, dar am preferat sa aleg anime-urile ce mi-au marcat (intr-un mod placut) copilaria.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

1.Gravitation. A fost primul anime shounen-ai vazut de mine si mi-a placut foarte mult, de aici si obsesia mea pentru animeuri yaoi/shounen-ai.
2.Sailor Moon. Animeul copilariei mele, primul meu anime. Imi place foarte tare povestea, iar personajele sunt superbe. L-am vazut de patru ori si inca nu m-am plictisit.
3.Naruto. Foarte frumos, mult prea minunat. Povestea in sine, personajele, grafica, totul m-a fascinat si inca o face. Naruto e genial. Imi place hotararea si curajul sau. Spiritul de aventura si iubirea de care da dovada fata de prietenii sai, in special fata de Sasuke pe care e dispus sa-l ierte dupa tot ce a facut.
4.Kaleido Star Prima oara cand l-am vazut a fost acum cativa ani, aveam vreo 11 ani, parca. Atunci visam sa ajung si eu sa fac acrobatii la fel ca Sora, Leon, Layla s.a.m.d 21 Am si plans in unele momente :]]
5.Junjou Romantica Alt anime genial ce mi-a placut foarte, foarte mult.

Astea nu sunt singurele, as mai avea foarte multe, insa dupa o examinare mai profunda acestea au ajuns in topul meu 5. Sunt animeurile copilariei mele si mereu imi voi aminti cu drag de ele.
[Imagine: 2h83b7t.jpg]

1. Darker Than Black. Drama, Actiune, Light Horror are cam de toate DTB, chiar daca incepe lent si sfarsitul e cam dezamagitor DTB este anime-ul meu preferat.
P.S. Season 2 Sucks

2. Full Metal Alchemist:Brootherhood. Remake-ul are grafica mai buna,mai lung si urmeaza manga cam 99%. HELL YEAH. Mi-a placut foarte mult setting-ul in FMA cam Steam Punk. Story-wise e un masterpiece.

3.Gintama. Anime-ul perfect cand este plictisit(a) cu story episodic si o multime de evenimente haiose si prostovane. Gintoki este un caracter foarte bine realizat si se dezvolta excelent pe parcursul seriei.

4.Deadman Wonderland. Cand am vazut Deadman Wonderland prima data am stiut ca o sa fie un 13-24 eps anime dar am sperat din tot sufletul sa fie un long runner, macar un season 2 sa vine dar am sperat degeaba. Ceea ce mi-a placut foarte mult a fost originalitatea.

5.Blast of Tempest. Un anime influentat de Shakespeare "Tempest" si "Hamlet" e mai mult un anime logic cam ca death note si un pic de shounen doar minimal.

E destul de greu pentru mine sa fac un top 5 al anime-urilor care mi-au placut, nu doar pentru ca inca nu-i stiu ordinea (majoritatea fiind cam pe aceeasi linie), ci si pentru ca le continui doar pe cele care imi plac, deci imi ia ceva sa analizez si sa vad care imi place mai mult, so:
1. Attack on titan (inca nu stiu de ce naiba imi place atat de mult)
2. Death note
3. Code geass
4. Kuroshitsuji
5. Death parade
Si pentru ca nu pot sa ma opresc aici, voi mai pune cateva pe care le ador (sper ca nu am uitat niciun anime important, am obiceiul asta. Probabil imi voi aminti dupa ce termin lista, dar imi va fi prea lene sa editez) :
6. Psycho-pass
7. Zankyou no terror
8. No.6/Junjou romantica (nu m-am putut decide, desi sunt genuri diferite)
9. Tokyo Ghoul (of course)
10. Nana (primul anime care m-a facut sa plang, nu credeam pana atunci ca imi va placea atat de mult o drama)
[Imagine: tumblr_m9maxj6g8R1qe815jo1_500.gif]
Bite he hand that feeds
Tap the vein that bleeds
Down on my bended knees
I’d break the back of love for you

Am o lista foarte lunga de anime-uri pe care le-am vizionat si nu cred ca mi-ar fi indeajuns doua coli de hartie A4 ca sa le scriu pe toate,dar cum spune si titlul subiectului o sa ma rezum doar la 5 anime-uri.

1. Shaman King
Poate pentru ca este anime-ul copilariei sau pentru ca este foarte fain anime-ul,inca nu m-am decis,dar totusi isi merita acest loc 1,glorie mielului pentru asta.

2. Yu Yu Hakusho
Cum si el este printre primele anime-uri vizionate isi merita un loc de drept in topul 5.

3. Kuroshitsuji
Este absolut genial anime-ul,nici nu poate fi descris. Chiar daca am vazut filmul si m-a cam dezamagit,nu-i nimic,anime-ul a sters acea dezamagire cu buretele.

4. Naruto
Aici m???? refer si la Naruto Shippuden si la cel care era mai demult pe Cartoon Network si Jetix.

5. Soul Eater
Cum sunt fana al acestui gen de actiune,aventura nu ar fi putut lipsi Soul Eater care a avut o poveste frumoasa si la care mi-as fi dorit o continuare de vreo inca 3 sezoane.

As mai vrea sa continui lista cu anime-uri,dar cum am spus si mai sus,titlul cere doar 5 anime-uri.
#au valoare ca sunt scrie cu auriu




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)