Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ikebana

#3
Se spune ca persoana care face o ikebana, el isi prezinta viata pe care o traieste, conform gandirii japoneze. Din cate cunosc, au reguli (sau principii ) foarte stricte in crearea lor, cum ar fi :
-alegerea vasului - constituie o parte importanta a aranjamentului si trebuie ales cu atentie,in functie de dimensiunile plantelor si ramurilor folosite, vasele pot fi inalte si subtiri, scurte, cu gura larga sau ingusta, ori largi si joase, asemenea unui bazin si ele pot fi din sticla, ceramica, metal, lemn sau piatra si pot avea diverse culori.
- Florile - se poate folosi orice tip de floare ,dupa gustul fiecaruia ( aceastea in mare parte ne arata cum este persoana, prin limbajul floral ).
-Asimetria -este absolut necesara pentru ca un aranjament Ikebana sa fie atractiv
-relatia om si natura-care este redata prin trei linii, care simbolizeaza cerul, omul si pamantul...
-Simbolurile trecerii timpului- nici un aranjament nu este acceptat daca nu sugereaza acest lucru, aranjamentele difera in functie de anotimp, precum si de perioadele vietii omului.
[Imagine: aaaakip.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Ikebana - de Jigoku - 05-01-2008, 05:13 PM
RE: Ikebana - de Serqet - 05-07-2010, 02:24 AM
RE: Ikebana - de Grella. - 31-12-2010, 11:32 PM
RE: Ikebana - de Addeh - 06-05-2012, 09:15 AM
RE: Ikebana - de Niska - 06-05-2012, 09:32 AM
RE: Ikebana - de yaoi maniac - 06-05-2012, 12:09 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)