Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#1
Pai .....

1. Harry Potter - dupa parerea mea cea mai buna carte...
2. Fetita care nu a mai mers la scoala-
(desteapta fetita_)
3. Singur pe lume-este singura carte care am citit-o in 4 zile.. a fost recorsul meu o carte foarte faina si daca nu ati citit-o vo recomand..
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#2
1)"Frankenstein" - Mary Shelley . Nu stiu daca a fost adevarat ce s-a scris in aceasta carte , insa pentru mine e considerata #1 . In volumul scris de Shelley , s-au prezentat posibilitatile de lungire a vietii peste 300 de ani , insa a trai ca un om mort , prin taierea pe creier . Peste toate , era nevoie si de un soc electric . In cele din urma , experimentul a esuat .
2)"Insula Misterioasa" - Jules Verne . O carte mare , foarte voluminoasa , de 500 de pagini care mi-a luat cateva saptamani sa o termin , intrucat si scrisul era mic . Continutul ne prezinta 10 ani de naufragiu a celor 5 barbati , de varste diferite . Aventurile lor sunt pline de peripetii , iar cea mai mare realizare a fost obtinerea painii din cultivarea a unui singur bob de grau aflat in buzunarul lui Pencroff . Pe viitor , reusesc sa construiasca electricitate pe Insula . Capitanul Nemo apare si el in cele din urma , la finalul cartii , chiar in ultimele sale momente ale vietii , fiindca avea sa moara pe Insula atunci cand vulcanul a erupt . Acesta insa avea sa faca totul , fiindca a fost marea scapare a celor 5 oameni , cu ajutorul unei nave chemate printr-un bilet trimis in urma cu o luna la cel mai apropiat port . Sunt multe de rezumat , insa eu am scris totul in cateva propozitii mai putin importante .
3)"Liga Dreptatii" - diversi autori . Aici ma refer la toate volumele aparute la Editura National , fiindca le-am achizitionat pe toate . Deranjator a fost faptul ca nu filmul / seriile de animatie nu au fost ecranizate dupa carte , ci cartea dupa desen (un lucru ceva mai bizar ...).

#3
1. 11 minute de paulo coelho - o carte scurta si frumoasa. ma impresionat foarte mult viata mariei o tanara care sufera din dragoste si se indeparteazade aceasta indreptanduse mai mult catre sex. ajunge in elvetiaca prostituata si de acolo incepe complicata ei viata. din nou paulo coelho ma fascineaza cu felul sau de a povesti viata oamenilor si ma face samasimt acolo in poveste

2. vraciul nu retin nicioadata numele acestui scriitor. - un mare chirurg ajunge acasa de lasrvici si vede pe masa un bilet scris de sotia sa din care afla k este parasit pt altul. din dragoste se imbata si pleaca. isi pierde meoria si ajunge la o ferma. omul la care lucra se loveste, iar el stie cum salvindece dar nu site de unde sa inceapa. tot acolo descopera o fata, i se parea foarte familiara persoana dar tot nusi amintea nimik. chirurgu moare iar fataalfak e tatal ei. se mai intamplasi alte chestii dar le aflati dak cititi cartea 4. mia placut tare mult cartea si o recomand cu placere.
3. poezii de G. bacovia - ma facut de multe ori salas carteadin mana dar nu mam putut abtine sa nu continui. sadin omul acesta. ah varecomand sa nu o cititi noaptea >.> astaam fk eu si nu prea am putut dormi
[Imagine: miafirma.jpg]

#4
Ei bine, iata si cartile mele preferate, sper sa nu va sperie...
- Dante Alighieri-Divina Comedie - desi e o culegere de trei carti grele(Infernul-Purgatoriul-Paradisul) in versuri, considere ca, antici italieni nu ar trebui ratati. Cartea a aparut undeva pe la 1340, Dante coboara impreuna cu Virgiliu in Infern si vor face o calatorie pana in Paradis, intampinand greutati de tot felul, e f buna cartea, pentru cine stie sa aprecieze literatura.
- Giovanni Boccaccio - Decameronul - Din nou un antic, Decameronul e o serie de povestiri, mai exact 100, inscrise in doua volume mari si late, e singura carte comparabila prin vastitate cu Divina comedie sus mentionata, si e ca un fel de opera de protest pentru principiul cavaleresc si ecleziastic. Tin sa mentionez un lucru, povestile din Decameronul se petrec pe decursul a 10 zile si in fiecare zi sunt 10 povestiri.
- Misterul Templierilor(si celelalte carti ale acelorasi autori)- Lynn Picknett & Clive Prince - O carte minunata pentru cei ce stiu sa-si pastreze convingerile si sa nu fie influentati. E vorba evident despre templieri, masoni, francmasoni, catari, rozicrucieni si alte cateva societati de acest gen. Sunt spuse lucruri interesante despre religie si istorie, o recomand celor care le plac astfel de subiecte.

#5
Nu cred ca am doar trei carti favorite,sunt destule care mi-au placut mult si pe care nu as vrea sa le pun intr-o ordine anume. Dar. Am sa mentionez trei din fiecare categorie.
O sa incep cu Umberto Eco - Pendulul lui Foucault. O carte despre mister,suspans, mistica. Trateaza subiectul templierilor,rozacruceenilor,si a altor grupari religioase intr-un mod ce combina povestirea cu detaliile despre fiecare secta. Mie la inceput prima carte mi s-a parut plictisitoare 21 citeam cand apucam si imi adunceam aminte de ea. Apoi la a doua parte deja trebuia sa dau pagina mai repede pentru a ajunge la final si a vedea ce se intampla pana la urma. Si nu ramai cu un gust amar dupa ce citesti.
Cioran-Tratat de descompunere. Orice carte de-a lui Cioran e o lectie de viata.
Si una clasica,Emilie Bronte-La rascruce de vanturi. Cred ca e ceva de domeniul paranormalului,dar da,imi plac si romanele de dragoste. Macar acolo mai regasim ceva ce azi a devenit atat de strain.

#6
1. Seria Dune, de Frank Herbert, precum si alte scrieri ale autorului - prima serie SF citita si pot sa spun ca si prima carte care mi-a placut in asa fel incat am recitit-o de cel putin 3 ori. Herbert are un stil cu totul aparte de a scrie, complex, si de fiecare data cand ma apuc sa citesc alta carte, incep sa-mi zic 'ba, nene, da' asta cum naiba si-a vandut cartile? ._.'; nu, nu cred ca voi mai gasi un alt autor care sa scrie in felul asta ...

2. Marea Trolilor, de Nancy Farmer - alta carte superba, cu care am batut recordul citirii, terminand-o in doua zile. Autoarea urmareste viata a doi frati dupa ce ajung pe corabia trolilor. Autoarea adauga zeitati din mitologia scandinava, ceea ce face cartea si mai frumoasa ^^

3. Eragon, de Christopher Paolini - am citit ambele carti aparute. Baiatu' asta chiar a stiut sa-si captiveze cititorii.

As mai fi vrut sa adaug si trilogia Stapanul inelelor si seria Cronicile Wardstone, dar daca topul este doar de trei carti ...

#7
1. The Forgotten Realms [R.A. Salvatore] - 28 de volume groase citite pana in momentul de fatza,si inca mai am de citit. majoritatea role playing game-urilor cu nume greu au la baza aceste carti [planescape torment, temple of elemental evil, baldur's gate, neverwinter nights, icewind dale]
2. The Lord of the Rings Trilogy [J.R.R. Tolkien] - cartile copilariei mele... cu ele am crescut, si inca au o influenta mare asupra existentei mele [muzica pe care o ascult, in general are la baza scrierile lui tolkien - blind guardian, battlelore]
3. Chronicles of Narnia [C.S. Lewis] - inca citesc la ele, sunt la volumul 3, insa imi place ca e o combinatie frumoasa intre alba ca zapada, lion king, si alte povesti disney, dar cu un oarecare ton original, care ma atrage.
You Must Unite What Has Been Set Asunder
[Imagine: dragonsig1.jpg?t=1207048748]

#8
1.Alchimistul(de Paulo Coelho)-super cartea.....O data la citeva decenii, apare o carte care schimba pentru totdeauna viata cititorilor sai. Alchimistul lui Paulo Coelho este o astfel de carte. Singura noastra obligatie este sa ne realizam destinul. Extraordinarul roman al lui Paulo Coelho a inspirat milioane de cititori din intreaga lume. Aceasta poveste, uluitoare in simplitatea si intelepciunea ei, este despre un pastor andaluz pe nume Santiago care isi paraseste casa din Spania, aventurindu-se in Africa de Nord in cautarea unei comori ingropate in Piramide. Pe drum intilneste o tiganca tinara si frumoasa, un barbat care isi spune rege si un alchimist, care ii arata calea. Nimeni nu stie care este comoara sau daca Santiago poate depasi obstacolele intilnite in drumul prin desert. Dar ceea ce incepe ca o aventura copilareasca pentru a descoperi locuri exotice si bogatii lumesti se transforma intr-o cautare de comori ce nu pot fi aflate decit inlauntrul tau. Plina de seva, evocatoare si profund umana, povestea lui Santiago este un etern indemn de a ne urma visele si de a ne asculta inima.
2.Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani(Melissa P)-o carte interesanta...Un roman scandalos, scris impecabil"¦ O poveste pe care n-o poti lasa din mana, spusa cu o pasiune care il copleseste pe cititor"¦"
3.Hobbitul-(J. R. R. Tolkien)-preludiul trilogiei Stapanul inelelor, este povestea unor aventuri extraordinare prin care trece un grup de piticuti, in cautarea unei comori pazite de dragonul Smaug Magnificul...

#9
Hmmm...cum ador cartile cu si despre magie, ele vor ocupa primul loc
1. Harry Potter:mereu va fi seria mea preferata, cut toate ca am inceput-o din greseala
2.Tara Duncan si Nina fetita celei de-a 6 Luni:nu ma pot hotara care, avand in vedere ca ambele imi plac
3.Enciclopediile mele de magie:imi place sa citesc despre tot felul de mituri si legende
Ar mai fi multe carti: de poezie,Printul bufonilor, I.L. Caragiale...
S-apoi..cine stie de este mai bine
A fi sau a nu fi...dar stie orcine
Ca ceea ce nu e, nu simte dureri
Si multe dureri-s, putine placeri


#10
well...nu e vb de una singur pt k la fiecare este o serie intreaga cu mai multe volume (unele serie intreaga altele ...>.< ei bine ...inca nu sa terminat seria dar in fine )

1.Harry Potter (J.K.Rowling)-intr-adevar preferate de multi -am citit toate 7 cartile (partea a7a am citit-o sh in engleza sh in romana ) actiune complexa, imaginatie din plin , ce sa mai ^^
2.Cronicile Wardstone(Joseph Delaney)-4 carti pana acum din cate stiu trebuie sa apara si o a5a .Sunt genul de carti care deji sunt mai spooky nu prea sperie 21 in orice caz foarte bune
3.Eragon-Christopher Paolini-Am citit cele 2 carti si abia o astept pe a3a Smile Captivant...dar in special foarte original... ^_^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 67.765 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.612 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)