Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomanda o carte

#11
Eu v`as recomanda
Diaolul si domnisoara Primm o carte foarte interesanta,s-a mai pomenit de ea pe aici ,,e vorba despre un strain care ajuns intr-un sat arunca o propunere provocatoare satenilor,aceasta consta in a omora un om in schimbul a 11 lungouri de aur ce vor face satenii,veti afla doar daca veti citit carte 3 mi s-a parut foarte interesanta
memoriile unei gheise ,la fel e o carte foarte frumoasa si le-as recomanda-o tuturor indiferent de varsta 4
La rascruce de vanturi de Emily Bronte ,aceasta e cartea mea preferata am citit-o cu mare drag si mi-a placut imediat de cum am citit 2 randuri din ea...este vorba despre un ...hai ca nu mai fac eu o descriere o veti gasiaici

Sper sa va placa aceste carti ^_^:smart:

#12
Daca va plac cartile de dragoste & aventura cautati prin biblioteca parintilor sau a bunicilor seria Floris a autoarei Jaqueline Mosigny. A publicat acum 40 de ani si mi se pare ca ciclul Floris a fost prima ei serie. Contine: "Floris, dragostea mea" , "Cavalerul Peterskburgului" , "Frumoasa din Louissiana" , "Amantii de pe Mississippi". Nu sunt cine stie ce descrieri artistice insa intamplarile fac inconjurul lumii, din America pana in China si veti fi fascinati de locurile magnifice descrise atat de simplu si precis in carti. Cu siguranta veti fi atrasi de viata stralucitoare la curtea pariziana in vremea "Regelui Copil" sau de intamplarile periculoase pe care le traiesc eroii cartiilor.

Daca sunteti prea stresati puneti mana pe Soptindu-le vrajitoarelor de Anna Dale. O carte simpla, micuta si simpatica care va va relaxa.

Daca vreti sa va destindeti si mai mult (in special fetele mai moderne 21 ) luati si cititi cartile din colectia Cocktail. "Sunt aiurita si se ia" , "Casatorie din interes" , "Regina gafelor" sunt doar cateva titluri dintr-o colectie haioasa, plina de voie buna, limbaj argotic si probleme tipice tinerilor.

#13
Eu va recomand asa: (pt copii cu varste cuprinse intre 9-16 ani)
1.Seria Tara Duncan(vol 1.-Magicienii Sortitori,vol 2.-Cartea interzisa, vol 3.-Sceptrul blestemat(in romana),vol 4.-Dragonul Renegat, vol 5.-Continentul interzis, vol 6.-Capcana lui Magister(in franceza), urmatoarele 4 volume neaparute inca(in total sunt 10 volume in serie)) de Sophie Audouin Mamikonian
2.Harry Potter(cred ca s-a auzit de el si nu mai trebuie sa enumar volumele) de J.K.Rowling
3.Seria Karazan(vol 1.Serpii din Arakesh, vol 2.Temnitele Intunericului, vol 3.Printul Pierdut, vol 4.In cautarea Soarelui) V.M.Jones
5.Cronicile Wardsone(vol 1.Ucenicul Vraciului, vol 2.Blestemul Vraciului, vol 3.Secretul Vraciului, vol 4.Batalia Vraciului, vol 5.Gresala Vraciului) de Joseph Delaney
6.Nina, Fetita celei De-a Sasea Luni(vol 1.Fetita celei De-a Sasea Luni, vol 2.Nina si misterul Notei a Opta, vol 3.Nina si Blestemul Sarpelui cu Pene, vol 4.Nina si Ochiul Secret al Atlantidei) de Moony Witcher.
7.Seria Septimus Heap(vol 1.Magie, vol 2.Zborul, vol 3.Leacuri, in curs de aparitie) de Angie Sage.
8.Copii Lampii Fermecate(vol 1.Akhnaton si Djinnii captivi, vol 2.Babilonul Djinnului Albastru, vol 3.Cobra, Regele din Katmandu, vol 4.Djinnii Razboinici) de P.B.Kerr.

cam atat deocamdata...o sa mai revin cu alte recomandari de in data ce o sa mai citesc niste alte carti interesante.
[center]No winter lasts forever; no spring skips its turn.
I love spring anywhere, but if I could choose I would always greet it in a garden.[/center]

[center][Imagine: 21czipi.jpg][/center]

#14
Eu citesc carti care te fac sa razi.De aceea va recomand Sophie Kinsella "Iti amintesti de mine?" sau "Sunt aiurita si se ia" de Caprice Crane.
Daca va plac cartile politiste "La masura 12 nu esti grasa" scrisa de autoarea de la Regina Gafelor si toata cele scrise de Laura Henderson.Pur si simplu nu-ti vine s-o inchizi.
[Imagine: da-1.jpg]


Twilight... Would you die for love?


It's on my lips, it's in my dreams.
It's a story told by two.
You say you want to be happy.
I can make your dream come true.


my yaoi fan fic


[Imagine: chibi_1341.gif]
chibi-ul lui Pure Love

Bomboane...multe bomboane pentru Asha :X

#15
Eu va recomand sa cititi:
1.Seria Twilight 8 cartea prezinta o poveste de dragoste dintre o fata si un vampir :X
2.Vampiri Sudului-pentru amatorii de romane politiste si cele cu vampiri
3.Obiecte Ascutiite-a fost super cartea,la sfarsit am ramas gen: 22 21 o carte foarte reusita si laudata chiar si de Stephen King :->
[center][Imagine: 33cvyaf.jpg][/center]


#16
Pai va pot recomanda o carte pentru toate varstele, dar mai ales pentru adolescenti, numita "Pink_Muffin @ Berry_Blue- Subject: GRESEALA" si scrisa de Hortense Ulrich.
Si va mai pot recomanda o serie de carti in 3 volume care prezinta aventurile reale ale Printesei Soarelui din istoria maiasa, aceste carti fiind scrise de Antoaine B. Daniel, dar pe care o recomand doar celor mai mari de 14 ani care cred eu ca ar putea sa o inteleaga.

Cam atat deocamdat si spor la citit!

#17
As putea sa va recomand si eu ceva.
Ei bine sunt cartile cu Darren Shan. ( eu am citit doar primele doua carti pentru ca nu am gasit mai multe la mine in prali, desi ele sunt in total 12 , stiu ca cea de a treia carte poarta de numirea de : Tunelele Sangelui . )
Acestea doua sunt '' Darren Shan - Circul Ororilor '' si '' Darren Shan - Ucenicul Vampirului ''.
Seria aceasta de carti, am crezut intotdeauna ca este scrisa de J.K Rowling [ autoarea cartilor Harry Potter ] insa acum nu as mai fi atat de sigura. Cartile le-am avut imprumutate de la cineva si era ceva acolo scris apoi semnat : J. K Rowling [ all I remember =) ].

En fin sunt foarte frumoase cartile, imresionante. Cuprind niste idei inteligente despre vampiri.

Ah si ca tot sunt aici recomand si Winnetou - aceasta carte am citit-o acum multa multa multa vreme. Este impartita in 3 volume [ nu-mi amintesc daca aveau nume speciale . ] Cartea este scrisa de Karl May. A mai scris si ' Old Surehand [ cat si altele ] . Si scrie foarte bine ~ cine e interesat de aventuri and western, he better read some books from Karl May.

#18
N'am auzit de cartea asta, paote o sa citesc cateva referinte, si cine stie
Pai eu as recomanda, Tunele , poate pare o carte de copii, dar e interesanta, chair daca ne este prezentata o lumea fantastica, eu am citit'o in iarna
Vampirii Sudului, e o serie chiar interesanta ( bine contine si chestii neortodoxe, da poti trece cu vederea), chair ma pot lauda ca am primele 4 carti din serie, si a aparut acu si a a5-a, la care mi-am facut comanda, in serie sunt in toatal 7 carti, doar 5 traduse in limba romana ( Morti pana la Apus, Moartea la Dallas, Clubul Mortilor, Moarta pentru Toti, Morti De-abinelea) toate scrise de Charlaine Harris, poate ca au nsite nume, ciudate, dar defapt ele se refera la vampiri, si sunt aspecte prezentatea chiar interesant.
nu stiu cred c'as mai recomanda toata seria Amurg , cred ca taota lumea a auzit defapt de Amurg, dar unii zic cadaca au vazut filmu' ce rost mai are sa citeasca cartea, dar cartea bate filmu', deoarece actiunea este mult mai complexa, si este descrisa in detaliu, nu cum este in film
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#19
Eu va recomand "Tersias" scrisa de autorul G.P.Taylor.Este o carte care pe mine m-a tinut cu sufletul la gura si m-a captivat in intregime prin povestea pe care o prezinta.In carte este vorba despre un copil orb,al carui nume este Tersias.El este vizitat de creaturi demonice,care ii soptesc despre cum va fi viitorul.Un magician il cumpara pe baiat si il inchide intr-o cusca,privandu-l de libertate.De asemenea,magicianul incearca sa scoata bani de pe urma profetiilor lui Tersias,dar baiatul este dorit si de alti oameni din Londra..Restul povestii il veti descoperi doar daca o cititi!Este o carte pe care v-o recomand cu mare placere!

#20
New stuff I'd recommend reading...

am zis Umbra de John Saul? Damn... cartea aia m-a tinut streaza pn am terminat-o... pur si simplu nu puteam s-o las din mana.

Good Omens de Terry Pratchet si Neil Gaiman
... damn, I'm reading it as we speak... nici la pag 30 n-am ajuns si eram deja pe sub banca de ras... bine ca eram in pauza si nu era proful prin zona. 10 Nu stiu daca s-a tradus vreodata in romana, dar ar trebui tradusa si pt cei care n-au invatat engleza la scoala. ^^

light reading: The graveyard book de Neil Gaiman e o forma mult mai spooky de Harry Potter cu avantajul ca nu are decat un singur volum iar personajul principal nu calatoreste asa de mult... and his spells are the necromancy kind 3

light reading again: The wee free men de Terry Pratchet de fapt as recomanda toata seria cartilor din lumea disc... the man is insane! :3


ce n-as recomanda nici dusmanilor: seria Twilight... MAN THAT S*&^%! Am terminat-o numai ca sa am cum sa ma cert cu twitarzii... so bring it on, twitards! >4
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 227.380 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.285 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carte alegi? Teh 29 17.599 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.389 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.627 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)