Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inceputul vostru in desen

#21
Am luat boala, de la fratemiu logic,si cu anime-urile tot de la fratemiu...
am trait si cred ca inca mai traiesc in umbra lui fratemiu....adica sunt ceva gen copy/paste...
ce sa spun...de multe ori mi-as fi dorit sa nu ma apuc de desen datorita lui...dar pur si simplu nu aveai cum sa nu-ti fie ciuda atunci cand vedeai pe pereti niste desene care iti luau ochii, si care ma faceau sa -mi pun intrebarea: Eu de ce n-as putea? Si acel eu de ce n-as putea aia, eu de ce sa nu fac aia...si tot asa, m-au determinat sa fac anumite lucruri, pe care poate cu siguranta nu le faceam daca nu-l vedeam pe cutarescu....
Totusi nu am niciun regret...adica de ce as avea? Tot ce-mi place fac... Faptul ca-i vedeam pe altii ce frumos desenau, ma determinau si pe mine, sa muncesc din ce in ce mai mult, sa desenez din ce in ce mai mult, si in timp sa evoulez, si chiar sa devina o pasiune desenul...mai tarziu m-am refugiat si in pictura...in general pictura pentru mine a fost mai mult o obligatie, si nu neaparat o placere...in pictura imi vars nervii si stresul de la scoala...
Si cam asta a fost...poate imi voi deschide un topic, pe aici...poate, nu stiu, sa vad.......
Ja!
N-am

#22
pai......eu am inceput sa desenez pe la 4-5 ani.....va zic sincer....nu desenam deloc frumos.:((:(( cum am inceput? Pai, cred ca am mostenit desenul de la tata...ca mama nu pre stie :)):))
Facem niste animeuri cand eram mica.....najpa rau! dar m-am ambitionat si pana la urma mi-a reusit!:)
Acum imi place sa fac portrete. Sa stiti...chiar imi ies. La scoala toata lume e uimita. Am reusit sa imi fac propriul portret dupa o poza:D a iesit totusi destul de bn. Mai desenez si ulcele.:D Sincer nu ma invatat nimeni. Mi-am luat carti shi am reusit!

SFAT: Daca prima oara cand desenati ,vedeti ca nu va iese, secretul e sa incercati de mai multe ori, pana reusiti!
Daca cnv nu e deacord cu desenul tau, sau pictura ta si ceilalti, din contra,o adora! Tine minte o zice din invidie.

Am patit-o si eu!

Mai desenez din cand in cand si pe calculator. :D

#23
eh...no sa scriu prea multe despre cum am inceput io sa desenez...pentru ca asta o fost demult...iar trecutul meu este prea...cum sa va zic...trist oarecum...asa k...nu vreau sa va plictisesc...
deci...de desenat desenez mai mult pe teme diferite in care ma regasesc de cele mai multe ori...
normal...k pe zi ce trece progresez...pentru ca acum am toate posibilitatile in fata mea...dar inainte o trebuit sa ma descurc de una singura...sunt studenta in anul 2(adik mai am un an in care dau examenul de licenta) la scoala de arta din oraselul meu(Toplita :p)
mai am un an si termin liceul...si am de gand sa dau examenul de admitere la facultatea de arta in Cluj sau la Brasov (depinde unde va intra si izbitu ^.^)...
no bun...cred ca ii destul ce am zis pana acum...
sper ca nu vam plictisit prea tare >.>
ps:fac desene gen cartoon dupa persoane reale(daca doreste careva un desen,sa ma contacteze)
"^..^"

#24
poi euacu vreo 2 veri am inceput sa desenz ....ca numai aveam ce face ... csi nu imi iesea ...si ma exaspera chestia asta...deci am exersat si am exersat si acum pot desena aproape orice21 bn deja e o obsesie greu de stapanit21 la ore ...pe pantaloni .... pe genti ..pe bluze ..pe pereti oriunde21

#25
cand si cum am inceput sa desenez...
cred ca prima data cand am pus pana pe creion a fost pe la 5 ani. Mama imi daduse un caiet cu desene facute de ea in copilarie. Desenele erau banale, foarte simple, dar la varsta aceea nu stiam ce e arta. Atunci am luat ca mici exemple vechile desene ale mamei. Bun, am invatat sa desenez case si niste animale asa 21
la gradinita, in fiecare zi ceream foi pentru a desena, pur si simplu imi placea, dar mereu desenam aceeasi chestie: peisaj de primavara, si asta in toiul toamnei, iernii 21
vine si scoala...prieteni noi...o colega era talentata la desen si m-a motivat sa desenez mai bine, sa arat ca pot si eu face asa ceva 4 cred ca prin clasa a 3-a am inceput sa fac desene ceva mia reusite 71
apoi in a 4-a am inceput sa desenez din ce in ce mai des..cum asa? primeam comenzi de desene si le vindeam pe 50 de bani 21 prima mea afacere cu desene 15 pacat ca am inceput pe la sfarsitul anului scolar, cand incepusem sa strang bani calumea 21
iar acum in a 5-a cu noua profesoara de desen care este foarte buna, mai buna decat invatatoaera aia care ne punea sa desenam fara sa spuna ceva >_> o fi fost ea talentata, da nici ca nu ne explica nimic
deci de la o varsta destul de mica am inceput sa fac desene prostesti, iar acum ma implic ceva mia mult in desen. eu nu desenez numai ca imi place, ci vreau sa ma fac remarcata intr-un domeniu. mai ales ca acu diriga a descoperit o colega cae deseneaza calumea, dar nici nu a vazut desenele mele pana acum 33 asa ca acum desenez ceva mai mult pentru ai arata profei ca nu colegamea e singurul talent din clasa 15

#26
Poy....osa va zik frummoasa poveste a unui soarek de gradinitza obsedat de desen:

Viata era frumoasa la gradinita.Aproape nimeni nu vorbea cu mine si cea mai populara fata cu care vroiam sa ma joc m-a trantit de perete cand i-am cerut sa fim prietene.Fericire...ce mai.Dar asta nu conta pentru Prichindel Gaza(porecle date de familia mea draga).Yo stiam ca aveam minunata carte de colorat in mana la fiecare ora in care desenam.O carte despre un caine flocos care se plimba prin lume intalnind multi prieteni(CE EMOTIONANT!).Coloram si coloram si wow....peste ceva timp am invatat ca a colora nu e sinonim cu a mazgali cu o culoare.Deci nu mai depaseam.....surprise!Apori Soareku nostru o crescut mare.Acuma era copil amndru de gruma mijlocie si murea de tristete cand se gandea ca-si va parasi prietenii din gradinita care nu exista peste un an.Dar sa trecem la subiect.Ne-a invatat educatoarea ce e aia creion si am aflat ceva nou:Oamenii pot desena"Si desenam noi si toamna si iarna si pe Ileana Cosanzeana.DOamna educatoare ne-a invatat si sa pictam.Lectie noua...cand pictezi pui putina apa si multa culoare.Deci asteflel am invatat si sa pictez.Trecea timpul pentru soareku atomic si veni si vacanta care o mai despartea de clasa I....emotii emotii.In fiecare zi il puneam pe tata sa-mi deseneze fete la care ma uitam si ma gandeam ce frumoase sunt(aratau ca niste rame strivite).Incercam sa desenez ca tata si ghici ce....invatam repede.Intr-o zi am pus-o pe mama sa-mi deseneze o fata si mi-a facut o tarancuta de toata spleandoarea(ma rogh...)Atunci am incercat sa preiau stilul mamei.De la acel desen am invatat de fetele in forma de semicerc si nu de oval si de asemenea de ochii formati dintr-o linie si un semicerc.In scurt timp am devenit mult mai buna ca mama.Ma simteam foarte mandra de desenele mele.Eram sigura ca aratau mai bine decat oamenii.Acum cand ma uit la ele imi vine sa ma sinucid.....dar sa continuam.Stilul meu evolua pe zi ce trece dar pentru mine nu era de ajuns.MA gandeam la modalitati de a-mi imbunatati stilul.Eram prin clasa a doua cand am luat manualul de romana si am copiat pe foi de caiete toate desenele.Si faceam asta in fiecare zi.Consumam caiete la greu.Apoi caietele erau folosite ca oracole dar ziceam oricui ca erau copiate.NU ma dadeam mare cu ceea ce nu era facut de mine.Stiam ca daca faceam asta urma sa ma puna sa demonstrez.Mana mea se ficsase.NU mai eram asa de varza.Desenam aproiape ca in manuale cand am ajuns in clasa a 3-a.In clasa a patra incepusem sa desenez fiction.Desenam copaci si ciupercute,soarele si luna cu ochi.....floricele si campii intinse.Stilul meu era inspirat de la Lia....cea mai talentata la desen fata din scoala.Era intr-a 8-a.Acum desenez mai bine ca ea dar atunci.....era modelul meu.Invatasem sa fac oameni in profil.Erau oribili dar pentru mine erau super.Tot in clasa a 4-a devenisem obsedata de Regele saman.Visam ca la 20 de ani sa am acelasi stil ca aclolo.Acum il pot desena cu usurinta.In clasa a 5-a am descoperit Naruto.IUUUUUUUUBBBBBBBBBBBBBBBEEEEEEEEEEEAAAAAAAAAAAMMMMM!Tocmai primisem internet asa ca vizulizam Naruto acolo.Cautam imagini pe oriunde.In perioada aia am scos 3066 fix de imagini de la Narutosi acum mai colectionez imagini.Intr-o zi am vrut sa incerc sa desenez de la Naruto.Am luat o imagine cu Sasuke si m-am pus pe treaba.Imi iesise putin stramba dar era exagerat de perfecta pentru stilul meu care era mult prea departe de ceia ce tocmai desenasem.Am mai desenat multe imagini cu modelul in fata.Pesre cateva zile am vrut sa fac unul exact.Am folosit o linie si am masurayt fiecare segment.Desenul mi-a tinut mai mult de 2 ore si mi-am consumat o radiera si nu semana de loc cu celalalt cu Sasuke.Oricum....era vreo 2 noaptea.Toti dormeau.M-am dus pe youtube si m-am uitat la cum il desena pe Sasuke.Am studiat atent ochii si totul.Am desenat o fata dupa cum imi venise.Eram foarte mandra de fata pe care o facusem.Era extraordinar.Am hotarat sa-i fac si corpul.Imi iesise bine.NU mai facusem corpuri de cateva luni si imi iesise de macar 10 ori mai bine ca inainte.Eram uluita.Tinea un mar in mana.Era prima oara cand desenasem degete corecte si ceva in mana.Mi se parea ciudat cum stilul meu se tot schimba.Apoi am invatat sa-l desenez pe Sasuke aproape perfect.Stilul lui Sasuke era usor pentru mine.Am exersat mult si stiam sa o desenez si pe Sakura aproape perfecta.Acum...in clasa a 6-a am prins stilul mai multor anime pe care le imbin cu placere.Am invatat sa desenez si natura mai buna,si casele mai frumoase,si oamenii mai corecti.

Ceao si sper ca nu ati adormit cu capul pe tastatura de o poveste asa lunga.

#27
De desenat desenez de mica, gen de pe la 2-3 ani pe peretii camerei mele 21 Anime style de printr-a 6a cred, cand stiu ca descoperisem Digimon pe rai due si am vrut sa desenez si eu asa [desi la inceput aratau a extraterestrii 39]
De evoluat si desenat mai de doamne-ajuta n-am inceput s-o fac decat printr-a 9a sau a 10a, cand mi-am luat un volum Chobits n fell in love with Clamp. Odata cu trasul netului mi-am dat seama cat de praf eram n started drawing moar n slowly but surely betta.

#28
Desenez de cand ma stiu. Tin minte ca aveam carti de colorat cu Sailor Moon, care aveau o pagina colorata si una care trebuia colorata ca atare. Dar eu nu tineam cont si mazgaleam aiurea 21 Intr-o zi m-am enervat si am inceput sa colorez cum trebuie si nimeni nu ma credea ca eu am colorat... but oh well. Apoi ma intreceam cu fratele meu cine deseneaza DBZ si Pokemon mai bine. Fiind mai mare cu 2 ani mereu desena mai bine ca mine pentru ca avea rabdare la fiecare detaliu si muschi al lui Goku 21 dar incetul cu incetul l-am intrecut 19 Pe la 11 ani mi-am cumparat WITCH (adoram benzile alea) si am inceput si eu sa fac benzi desenate, am vreo 4, destul de lungi ca poveste. Desenam in fiecare zi... si nah. Here I am XD

#29
Asezati-va comod, va zic povestea :

Ca si multi altii, desenez de cand ma stiu. Cand eram mic ma uitam foarte mult la desene animate si nu exista zi in care sa nu desenez. Multe tehnici, ca sa zic asa, au fost descoperite din greseala. Imi amintesc bine o faza :

Cand eram mic, imi placea mult sa desenez Power Rangers. N-am vazut niciun desen cu ei, niciun film, doar jucariile pe care le aveau ceilalti la gradinita. Labele picioarelor le faceam foarte drepte. Intr-o zi mi-a alunecat creionul in sus, iar distanta dintre glezna si degete nu mai era dreapta, si piciorul arata mai bine asa. A fost un EVOLUTIONARY BREAKTHROUGH!! :X:X

Hmm...

In scoala generala (clasele 3-6) eram fanatic DragonBall si DBZ, ca aparusera acele albume cu abtibilduri. 21 Doar personaje de genul ala desenam. Am facut si niste mini-benzi desenate cu ei pe un caiet mare cu foi plasticate. Aaah, era o placere sa dau cu markerele pe acolo. :X Ma uit si azi prin acel caiet, amintiri frumoase. 4

In vara anului 2007 m-am apucat sa ma uit la Naruto. Am terminat ambele serii pana in noiembrie. Atunci m-am inscris pe Naruto Manga-Anime. M-am apucat sa ma uit si la alte anime-uri si cu ocazia aceasta m-am apucat sa desenez mai mult anime.

La inceput eram eeeh, dar pana azi ma descurc chiar bine. Cel putin, asa imi spun cei din jur si din spatele Y!Mess-ului. 21

Acum inainte sa termin clasa a 10-a m-am apucat sa desenez lucruri noi. Gen tribal-uri (modele de tatuaje), peisaje, animale si chiar ieri am inceput sa desenez masini. Am inceput sa fac conturul unei Toyota.

Profesorul meu de desen din clasa a 10-a m-a ajutat mult in domeniul asta, si cu ocazia asta mi-a expus 2 desene in galeria orasului. 4 Hepii!

Cam atat. ^^"

Acum puteti pleca. o:
[CENTER]My DeviantART | My Twitter | My LastFM

[Imagine: beavis_and_butthead_headbanging.gif]

[Imagine: megasign.gif] [/CENTER]

#30
21 ....a vedem ...daca ma gandesc bine primul meu anime pe care am incercat sa il desenez a fost prin 2002-2003 ...cand se difuza pe tvr2 Card captor sakura ..21pe atunci aveam vreo 6-7 ani ...cred39 oricum prima incercare a fost groaznica ..si la a doua la fel 21 dar pe la a 10-a a iesit cat de cat Sakura.21
Oricum in realitate desenez de pe la 3 ani ..primul meu desen ..de inceput a fost un fel de portret in diferite culor ...39 ...lu maicamea i-a placut..si l-a pus la pastrat ..insa cand am gasit acel desen pe la 5 ani am rupt ...fiecare particica din foaia aia ..65 regret acum pentru ca imi dau seama ca era frumos sa il fi pastrat dar na ..copil idot .
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)