Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#31
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cel mai tare m-a impresionat "Despre dragoste si alti demoni" de Gabriel Garcia Marquez. Descrierile au fost pur si simplu superbe, iar povestea de dragoste dintre calugar si acea fata care se credea ca e posedata a fost minunata. Este a doua carte pe care am citit-o la viata mea (dupa Memoriile unei gheise) si imi va ramane mereu in suflet. Finalul a fost fantastic.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Sincer nu prea cred ca sunt, sau cel putin... Ei bine, eu am incercat multi autori si aproape ca n-am citit doua carti de acelasi autor.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Am citit cel mai mult intr-o zi o carte intreaga, numita "Bridget Jones: La limita ratiunii" de Helen Fielding. Am ras cu lacrimi la ea. Avea 500 de pagini.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
La nesfarsit as putea sa citesc "Elevul Dima dintr'a saptea", seria Bridget Jones (Jurnalul lui Bridget Jones si Bridget Jones: La limita ratiunii), Memoriile unei gheise, Despre dragoste si alti demoni, Pana la lasarea serii, Douazeci si ceva, Accidentul, P.S. Te iubesc. De sase ori si poate si mai mult am citit seria Bridget Jones.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Scaunul singuratatii, de Fanus Neagu. Pur si simplu dezgustatoare, groteasca. " [...]se p... pe el din mers." era un fragment din roman. Mi s-a facut rau de-a dreptul si n-am reusit s-o termin.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Un tip la inaltime. A fost simpatica protagonista, dar nu se compara cu alte carti citite de mine. Finalul a ofst mult prea fericit pentru mine.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
As salva "O mie si una de nopti", Biblia, toate cartile lui Stephen King (hei, trebuie sa le lecturez urgent!), toate cartile pe care le-as citi la nesfarsit, toate comediile si toate romanele politiste.


8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu... Cred ca vreo 20-25.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Prefer libraria, deoarece nu trebuie sa inapoiezi cartea la un termen limita, si nu trebuie sa ai grija sa nu ii indoi o pagina.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Memoriile unei gheise, si tot ce stiu e ca mi-a luat o buna parte din vacanta de vara (abia implinisem 8 ani si eram un noob in ce privea cartile)
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ba nu, trebuiau 12 intrebari. 33

#32
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Luminile Nordului. N-am crezut ca o fetita poate deveni asa o fiara

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Da, Sadoveanu. Baltagul mi-a placut, restul....ihhh

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
350 din Harry Potter 7

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Eragon (citita de 4 ori), Harry Potter (7 ori) si Luminile Nordului (2 ori)

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ciocoii vechi si noi. N-o suport si nici nu pricep nimic din ea. A, si Creanga de Aur

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Tara Duncan. Nu-i rea, dar n-as reciti-o

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Eragon, Harry Potter, Luminile Nordului, Cronici din tinuturi intunecate, Stapanul inelelor, Aliens

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
pe putin 40

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca fiindca sunt multe si, in plus, la librarie nu tine alocatia pasul cu cererea 21

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Alice in Tara Minunilor in 4 zile 65
[Imagine: 352nlp2.jpg]
[Imagine: dragonanimated_422706.gif][Imagine: dragonanimated_425743.gif][Imagine: dragonanimated_423935.gif]

#33
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Padurea Norvegiana de Haruki Murakami. Modul de a imbina ideile despre viata si moarte si puntea dintre cele doua -nebunia- mi s-a parut minunat.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu. Rar citesc mai mult de doua carti scrise de acelasi autor si am avut norocul de a nu fi dezamagita.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu stiu cate pagini au fost, dar sunt sigura ca au fost destule, iar cartea era Cronica pasarii-arc de Murakami. Voiam sa o termin dupa ce a zacut multa vreme pe noptiera.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu as putea citi carti de sase ori, in schimb obisnuiesc sa recitesc obsesiv unele pasaje. Cel mai des, revin la Anne Rice (Vampirul Armand&Vampirul Lestat).

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
In general, cartile obligatorii si orice carte legata de scoala. Tin minte ca m-a traumatizat Creanga in copilarie.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Panza de paianjen-Cella Serghi. Am citit-o atat de incet si de atenta incat mi-a ramas prea vie in minte, deci nu mai simt nevoia de a o mai citi vreodata.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Torturati-l pe artist - Joey Goebel
Portretul lui Dorian Grey - Oscar Wilde

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Mai putine decat as vrea.Am noroc daca reusesc sa citesc doua pe saptamana.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Avand in vedere ca bibliotecara ma sperie si, oricum, titlurile sunt limitate, prefer libraria.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit?
La rascruce de vanturi sau Jane Eyre, nu stiu exact.
Cateva zile, probabil.
Scuzaţi-mă, nu sunt un mort de bună companie.-Sartre

#34
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Idiotul de Dostoiewski.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Sadie Jones, romanul cu pricina fiind "Proscrisul".
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cel mai mult intr-o zi am citit in jur de 900 de pagini, respectiv in unul din maratoanele in care citeam toate cartile pe care le aveam de la un autor. In Acest caz a fost vorba de Dan Brown.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
am avut o perioada in care tot reciteam cartile. Am unele carti pe care le-am recitit si de 15 ori, insa citind alte carti intre reprizele de recitit. Cel mai mult am citit Ultimul ritual de Yrsa Sigurdardottir, de vreo 17-18 ori.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
True Blood.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Copacul de John Fowles.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Bwahaha. As salva tot ce e de calitate, dar nu cred ca am atata timp!
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Citesc cam o carte la doua-trei zile, deci in medie 120 de carti pe an, poate mai multe; depinde de numarul de pagini.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Mai degraba biblioteca mamei. Toate trei in egala masura.
10) Primul roman citit ? Si , in cat timp l-ati citit ^.^...
Desi acum mi se pare greu de crezut, primul roman citit a fost Ma dau in vant dupa cumparaturi (nu mai stiu autoarea), pe care l-am terminat intr-o zi in ciuda numarului destul de mare de pagini. Asa m-am invatat sa citesc mult si repede, trecand destul de usor de la genul asta de carti la cele adevarate.
you killed a man for a roach.

#35
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cu siguranta ,,La medeleni". E superba! A trebuit sa o citesc in vacanta de vara si ma apucase sfarsitul vacantei si eu tot nu o citisem...Pana la urma, am citit toate 3 volumele (desi trebuia doar unul singur...)
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Da. Sincera sa fiu, am citit un roman de dragoste de Barbara Boswell- ,,Micile urmari". Daca ati sti cat de tare m-a impresionat...Totusi, am incercat sa mai citesc ceva scris de ea, dar am ramas dezamagita...
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
am citit o carte intreaga- ,,Ion"
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Am citit defa de 5 ori cartea ,,Reteta impotriva razvratirii" de Cathy Hopkins din colectia ,,Zodiac girls". Mi-a placut si inca imi mai place...
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
,,Amintiri din copilarie", cu siguranta... A fost data obligatorie, iar eu nu intelegeam nimic
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
,,Dracula" de Bram Stoker m-a impresionat profund, dar nu prea as mai vrea s-o mai citesc...
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
cele de dragoste, cu siguranta...
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
cam 20, spre rusinea mea....citesc, dar nu cat trebuie...
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Sau... biblioteca bunicii?
cel mai sigur biblioteca bunicii, e cea mai scumpa (sentimental) pentru mine. O carte, cu cat e mai veche, cu atat e mai valoroasa.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
primul meu roman a fost ,,Baltagul" si l-am citit in 3 saptamani. Nu mi-a placut deloc!!!
Hope si-a lasat urma pe-aici...71
,,Lucrurile nu sunt bune sau rele în sine, gândirea noastră le face să fie astfel."- William Shakespeare
[Imagine: 6ru0k7.jpg]
Mai genial nici ca se putea. Multumesc muult mult de tot, Abyhug

#36
Am ajuns si pe aici.

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Sunt multe carti care m-au impresionat. Deobicei fiecare carte pe care-o citesc ma marcheaza, dar in special m-a impresionat "P.S Te iubesc"(chiar daca nu am termnat-o) si "La medeleni" (printre singurele carti pe care am fost ogbligata s-o citesc si mi-a placut) si "Am stat la raul Piedra si am plans" (nu sunt sigura daca am scris bine titlul).

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
In general nu ma iau dupa autori. Daca am citit cartea "x" de autorul "y" cu siguranta nu voi mai citi o carte de acelasi "y". Vreau sa vad si alte stiluri de a scrie.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Depinde ce zi era, ce carte era. Dar daca imi aduc vag aminte vreo 400 de pagini. Eram la tara, plictisita cu cartea langa mine.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cred ca ar fi "Zodia indragostitilor". Ar citit-o deja de trei ori si inca nu m-am saturat de ea. Ador simplitatea cu care Giulia Carcasi descrie.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
O! Doamne, cu siguranta "Amintiri din copilarie". Am fost obligata cam de vreo patru ori s-o citesc la scoala, insa cand am inceput sa citesc pur si simplu nu am inteles nimic. Nu am terminat-o niciodata. M-a bantuit mereu.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Cred ca cele cu multe volume ca Harry Potter, Twilight etc. Sincer m-as plictisi sa citesc atat de mult.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cele care m-au impresionat cel mai mult. Cele pline de romantism in special.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Habar n-am.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Sau... biblioteca bunicii?
Biblioteca. Imi place sa am mereu cartile care-mi plac.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^
N-am idee. Cred ca acela cu ursul polar, dar am uitat cum se numeste.

Cam atat. Chiar ca mi-a ajuns. Intarzii la scoalaaa! T_T

#37
Wowow, cum de am ratat eu acest topic? 22 Sincer, nu stiu!
Dar, sa incepem!

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Fiecare ma emotioneaza in felul ei, depinde si de poveste.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celelalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Stephanie Meyer! Prima carte din Amurg a.k.a Twilight a fost fantastica, celelalte josnice.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu stiu, nu imi sta in fire sa numar paginile.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Toate imi plac, dar nu cred ca as simti nevoia sa le recitesc.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Twilight
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Nu simt niciodata nevoia sa recitesc o carte. Daca mi-a placut, mi-a placut. O recomand cuiva sau pur si simplu o tin toata viata minte.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Dupa parerea mea, toate cartile merita salvate, dar fiind intr-o situatie disperata si neavand destul timp as salva toate seria lui Anne Rice plus alte volume de gen horror.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu, fiecare an la mine are alt numar de carti citite.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca personala.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Hmm, cred ca a fost Micul vampir. Vai ce mai iubeam cartea aceea, dar din nefericire volumele se gaseau greu. Nu stiu in cat timp, dar eram mereu bucuroasa cand citeam. ^^
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
No comment!
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!


#38
RE: 11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti
Ohayo!

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Sinur pe lume de Hector Malot.Este o carte destul de trista,dar cu un sfarsit frumos,impresionat si uluitor...
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
J.K.Rolling...4 mi-a placut mult seria Harry Potter ,dar o alta carte de la ea 2 nu m-a impresionat am inchis-o dupa primele 10 randuri4
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cel mai mult hm....pai daca ma pun citesc intr-o zi si o carte...dar nu retin cate pagini are.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Pai seria Harry Potter4 am citit-o pe toata de 5 ori si Omul invizibil de 3 ori 39
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Seria Twilight 24 autoarea aia nu a avut ce face.Este o idee foarte comuna.Am vazut filme foarte vechi cu ideea aia ...dar poate ea a scris ce se cumpara.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Istoria romanilor din cele mai vechi timpuri....are 1033 de pagini si la unele chestii adormeam.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
As incerca sa le salvez pe toate deoarece un cititor tine la cartile lui si la biblioteca sa.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Inainte tineam cont erau cam 35 pe an ,dar acum cum apuc o carte buna o citesc
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Toate21.In cea a buniclui am gasit carti de care nici nu stiam ca exista :X si erau cu adevarat fascinante.Ma enerveaza ca acum carti bune de calitate se mai gasesc doar la anticariat si in librarii dau vanzatorii din umeri ca nici nu au auzit de acea carte
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Micul Print ...21 intr-o ora
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
24 Asta e
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#39
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Hmm. Mai multe? In general toate pe care le citesc ma impresioneaza.71

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu cred. Nu prea citesc mai multe carti de un singur autor. Si daca am citit, pana acum nu m-au dezamagit.39

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Nu stiu sigur din care am citit chiaaar cele mai multe pagini intr-o zi, dar cel mai de curand am terminat "Pescarusul Johnatan Livingston" de Richard Bach in ~2 ore, in Carturesti. Dar de obicei citesc incet cartile care imi plac cu adevarat. (ciudat, stiu)

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
De sase ori cred ca n-as putea citi niciuna, si nici n-am citit. Nu citesc o carte de mai multe ori.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Niciuna? Ma cam enerveaza seria Twilight, dar nu incat sa ma streseze.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Dac-as fi o musca" de Jason Brink. A fost draguta cand am citit-o, dar nu. Waste of time (and money). Nu stiu ce m-a apucat de am cumparat-o.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Nu stiu. Nu am citit "toate cartile din lume", lucru care e imposibil. Probabil daca le-as fi citit, as fi raspuns.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu am numarat. As zice una pe luna. Dar nu e asa, in timpul scolii citesc cam una la doua luni, sa zicem, iar in timpul vacantei citesc vreo... 2-3 pe luna. Dar nu-i batut in cuie. Deci sa zicem vreo 15.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Mai la indemana e libraria, si imi place. Prefer sa cumpar cartile. Biblioteca o prefer pentru studiu (desi nu am experimentat asta prea des).

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Pffffff. Tu crezi ca mai stiu? Nu mai stiu nici cat mi-a luat sa-l citesc, dar probabil vreo doua saptamani.39 Adica asa imi inchipui.21

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Cum zici tu.4
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#40

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
  • Pe locul I.
    Sa zicem ca sunt putin cam obsedata dupa ideea din cartile Harry Potter, care m-a impresionat foarte tare - un copil, la un an, supravietuind unui blestem fatal, fara sa aiba bagheta, doar prin protectia mamei sale, care s-a sacrificat... M-a impresionat foarte tare, mai ales ca Harry supravietuieste de nu mai putin de sase ori impotriva celui mai Intunecat Vrajitor a acelor timpuri inainte de a fi implinit optsprezece ani este mai mult decat impresionant.

  • Pe locul II.
    Eragon iarasi m-a impresionat; el si Sapphira sa se lupte contra unui regat intreg, impreuna cu Piticii si un popor de oameni care sunt de partea lor si niste urgali. Faptul ca Eragon are o conexiune atat de stransa cu dragonul lui si ca este curajos si nu se da in laturi de la nimic... Fara egal, dar cu superiori.

  • Pe locul III.
    Povestea fara sfarsit ocupa locul trei - ce mult mi-as dori sa fiu in locul lui Bastian Balthasar Bux, ce mult as vrea sa-mi fac propria mea lume, lume fara sfarsit! Sa calatoresc impreuna cu Moartea Multicolora si sa salvez lumea prin faptul ca-i dau un nume nou Craiesei Copile. Asta m-a emotionat, la randul ei, enorm de mult, ocupand locul trei.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
  • Pe locul II...
    Cella Serghi . Am adorat si ador cartea Panza de Paianjen , dar restul cartilor ei, ca si Cartea Mironei m-au lasat cam rece; adica nu m-au impresionat prea mult - pentru mine, Panza de Paianjen ramane romanul meu preferat de la aceasta autoare, de la care mi-a tasnit ideea sa scriu o carte, pe care n-am indeplinit-o... inca.

  • Pe locul I...
    Stephnie Meyer, dar nu pot spune ca a sa serie m-a impresionat, dar a fost scrisa fara prea mare tambalau si a fost usor de citit, asta mi-a placut. In rest, ideea am urat-o, desi am citit cartile. Asa, sa trecem la de ce ma lasa rece celelalte carti ale ei... Pai, pentru ca nu mi-as cumpara Gazda in ruptul capului. Am citit fugitiv cateva pagini intr-o librarie si m-a lasat nu rece, de gheata.


3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
  • Locul II...
    Prima carte din seria Amurg, desi, cum v-am zis, nu mi-a prea placut. Am citit-o fiindca era usor de parcurs si pentru ca subiectul era interesant, cu vampiri si alea-alea, pana cand am descoperit ca Edward stralucea. Daca el e vampir, apoi eu sunt un om-lup si o sa-i tai nasul si o sa-i arunc al sau corp stupid de Mary Sue la masculin in foc.
  • Locul I...
    Harry Potter si Piatra Filozofala. Am citit-o intr-o zi intreaga, plus scoala. Am stat dimineata cu ea, noaptea cu ea, dupa scoala cu ea, in timp ce mancam cu ea, impreuna cu ea oriunde, pana cand am finalizat-o. O ador, de aceea am citit-o atat de repede... Ma mir si eu, dat fiind faptul ca pe-atunci nu ma pricepeam la citit repede, acu' vreo patru ani.


4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
  • Aici am doua locuri, nu trei, si nici n-o sa am in ruptul capului:
  • Locul I...
    Harry Potter... As putea citi seria de o mie si de o suta de ori, de si mai multe, as citi-o pana la sfarsitul vietii, pentru ca o A-D-O-R, cu litere de tipar. Ca sa zic si eu de cate ori am citit-o, o sa spun ca de aproape sapte ori (ultima carte din serie e aproape citita complet, mai am o suta si ceva de pagini); o citesc pe ascuns, fiindca mama nu-mi mai da voie sa citesc seria aceasta, spunand ca am parcurs-o de prea multe ori! Tiranie!
  • Si locul II...
    Black Beauty - am citit-o de nu mai putin de sase ori, ador povestea acelui calut, povestea lui care nu se va termina niciodata in mintea mea, poveste pe care o voi adora intotdeauna si pe care n-o s-o uit absolut deloc, poveste pe care o iubesc...

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
  • Pe langa seria Amurg, pe care o urasc din toate cotloanele inimii, nu-mi place Romanul Adolescentului Miop. Am inceput s-o citesc, dar n-am ajuns foarte departe, fiindca mi se pare ca sunt prea mica pentru aceasta, ori e ea prea mare pentru mine: nu-mi place absolut deloc si asta basta! Nu inteleg de ce toata lumea e cu dragostea in cartile astea... Pfft.



6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
  • Uite, intrebarea asta n-are raspuns pentru mine, absolut deloc. Ma uit acum prin camera, poate vad si eu, dar nu, nu, nu-mi apare in minte nici o carte pe care s-o fi placut si pe care n-as vrea s-o mai citesc. Uite, poate Eragon, poate ca nu. Nu stiu, nu stiu!



7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
NU!
  • As salva prima data seria Harry Potter, desigur, stiti motivele, asa-i?
  • Apoi as salva Eragon, desigur.
  • Mai apoi, Povestea fara sfarsit.
  • Bineinteles, Black Beauty.




8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
  • Nu prea multe, asta e sigur. Totul depinde de vointa mea.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
  • Librarie. Decat sa stau si sa citesc niste carti vechi de o mie de ani, mai bine merg la librarie si cumpar carti de-acolo, oricat de mult m-ar costa.


10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
  • Harry Potter si Pocalul de Foc. O luna am muncit la el, sa-l termin de citit.




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.428 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.612 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)