Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#21
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Hmmm...sincer n-am idee.
Ba da, stati.
'Silmarillion' de J.R.R. Tolkien. Si bineinteles, toata seria 'Dune' de Frank Herbert. Ambele titluri sunt de o complexitate covarsitoare a evenimentelor. Prima e o istorie cuprinzatoare a unei intregi lumi, pe cand a doua e o serie de jocuri politice complex scrise si gandite...cele mai impresionante lucrari pe care am pus mana vreodata.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Joe Haldeman.
'Razboiul etern' e o carte extraordinara a lui, dar 'Camuflaj' am scrasnit din dinti pana la final. Bine, acum astept sa-mi trimita cineva 'Pacea Eterna' pe care am cumparat-o de pe okazii.ro ca altundeva nu se gaseste.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

In jur de 300 si ceva, nu mai tin minte. A fost cartea 'Intoarcerea regelui' a lui J.R.R. Tolkien. Am stat o noapte intreaga sa o dau gata, in mare fiindca nu aveam rabdare sa citesc pe bucatele intreaga poveste care ma prinsese irecuperabil.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Uhhh...nu am nici o carte care s-o fi citit de mai mult de 2-3 ori.
Daca e sa vorbim de o serie de carti care as putea citi etern din ea daca ar tot aparea, asta ar fi intreaga serie 'Discworld' a lui Terry Pratchett din care am si citit pana acum 13 carti si mai am de citit destule.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Nu am nici o carte care s-o urasc din suflet. Sunt carti care nu mi-au prea placut, dar nici una pe care sa ma enervez.
Cel mai aproape de asta ar fi 'Bantuitii' lui Chuck Palahniuk. E o carte socanta care incearca prea mult sa fie socanta si in proces devine un exercitiu de rabdare sa o termini mai mult decat o placere.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Hmmmm...
'Harry Potter si Piatra filozofala' cred. Mi-a placut cand am citit-o, dar nu m-as pune s-o mai citesc o data...prea popcorn chiar si pentru gusturile mele.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Toate din lume? Manuscrisele originale care altfel ar fi pierdute.
Intrebarea n-are rost.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Anul trecut am citit 34...anul asta planuiesc sa depasesc numarul asta. Timp am.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Biblioteca personala. Prefer sa-mi cumpar cartile si n-am imprumutat niciodata de la o biblioteca publica. Nu-mi place sa am perioade limita in care sa citesc ceva.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

'Dosarele X - Ruinele', de Kevin J. Anderson. In 2-3 zile cred.
Nu incerc sa-mi amintesc 'Colt Alb' si alte carti ale copilariei care le citeam din cand in cand, am zis de primul roman care mi-a starnit pasiunea pentru lectura.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Amen.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#22
1)Cartea care m-a impresionat cel mai tare? Nu stiu. Toate cartile ma impresioneaza, prin complexitatea sau simplicitatea lor, si de multe ori simt sentimentele personajelor - dar, daca ar fii sa aleg, o carte care m-a impresionat foarte tare, poate cel mai tare, ar fii Fram, ursul polar.


2)Nu cred, daca stau sa ma gandesc, dar totusi cred ca ar fii cineva... nu stiu, nu-mi amintesc, nu pot sa precizez cu aproximatie lucrul asta.

3)459 de pagini - primul volum din Twilight. E scris cursiv, nu e prea detaliat, dar e usor de citit si de digerat, desi o idee folosita si nu e prea realistica, dar mi-a placut.

4)Seria Harry Potter, pe care am citit-o deja de cinci ori, pe toata - mi-a placut foarte mult si inca sunt innebunita dupa serie, si as putea s-o citesc de o mie de ori, si nu m-as plictisi, si am citit tot de atatea ori si searia Twilight. De asemenea, as putea reciti Panza de paianjen de Cella Serghi de o gramada de ori sau Eragon, pentru ca ador dragonii si tot ce e legat de ei.

5)Pe bune, nu stiu deloc.

6) Nici asta n-o stiu. Eu citesc o carte odata, de doua ori, pana la cinci ori, depinde de cat de mult mi-a placut si de cat de frumos a fost scrisa - pentru mine asta conteaza.

7) Harry Potter, Eragon, Jurnalul secret al Laurei Palmer si atat.

8) Intre sapte si cam cinspe, daca am noroc, citesc chiar si doua zeci.

9) Librarie si biblioteca stra-bunicii, bunicii, si a mamei.

10) Panza de paianjen de Cella Serghi, l-am citit intr-o zi sau doua, l-am devorat pur si simplu, nu mi-am luat ochii de la el, chiar si noaptea nu puteam dormi, din cauza ca ma gandeam la roman ca la un eveniment foarte important.


Sper ca a fost de-ajuns, caci mie imi plac oricefel de carti si aceste intrebari au fost... frumoase, dar cam greute.

#23
Ei bine,este prima data cand spun ceva de cand am cont,dar o fac deoarece cartile sunt unul din subiectele mele preferate.
1.Nu am una in mod special,dar cred ca "Memoriile unei gheise"-Arthur Golden.
2.Monica Zvirjinschi.
3.Cred ca 612,"O mana de oase"-Stephen King
4.Obiecte ascutite-Gillian Flynn :3
5.Nu cred sa am vreo una,deoarece citesc ceea ce imi place si ceea ce doresc..daca mi-ar impune cineva,probabil as avea..
6.Slam-Nick Hornby.
7.Ce-as apuca,fiecare carte din biblioteca mea ar fi importanta..nu as sta sa aleg..
8.Daca am timp..cu cat mai mult,cu atat mai bine..in 2009,am avut 43 de carti citite...
9.Biblioteca.
10.Casa de la rascruce-John Saul-2zile
[Imagine: Pureloid.jpg]


[Imagine: 5448822.png]

#24
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Mihail Drumes Elevul Dima dintr-a saptea .Pana acum.Mi s-a parut o carte extraordinara.Desi si cele 2 volume Shogun au fost excelente si mi-au placut.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu, nu cred, nu inca.Nici o carte nu m-a lasat rece.Bine, m-am simtit rau ca personajele mele au sfarsit asa dar hai, sa zicem Rosu si negru de Stendhal :- ?
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Pai, 240 intr-o zi, adica toata cartea Invitatie la vals de Drumes.In timp de ... Dracului stiu ca m-am apucat la 12 ziua si am terminat noaptea pe la 02.Plus pauze.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Ce carti ? Cartile lui Drumes, cred.Toate acele sentimente ale personajelor, acele ganduri ale unui indragostit pana-n maduva oaselorr, ahh, ma trec fiorii.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Baltagul de Sadoveanu.Pe bune nu-mi place.Dar sunt constienta ca sunt mica si ca inca nu stiu ce sunt alea carti bune sau care sunt autori buni.Autori cu adevarat buni.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Ä‚aaa, cred ca Quo Vadis ?
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cred ca cele de filozofie si cele de francezi/romani.(unii)
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu stiu, cred ca intre 9 si 15.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Mai mult biblioteca.Acel miros de carti imi da o stare de euforie si ma face sa ma simt bine.Nu judec o carte dupa coperta, la propriu.Ä‚aaa, la librarie ... Nu stiu.De ce sa dau bani ? Cand voi creste, voi avea o bibliteca si va fi altfel. ^^ No money.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Phhhhhh, nu stiu.La cumparaturi cu sora mea, cred.Chiar nu mai stiu.Mi-a luat vreo 6 zile.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Sure thing.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#25
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Hm , mi-a placut foarte , foarte mult Elevul Dima dint-a saptea de Drumes 4

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Mda , un exemplu foarte bun de scriitoare celebra azi : Stephenie Meyer . Gazda mi-a placut , a fost o idee interesanta , dar Amurg m-a lasat rece .

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Pai , intr-o zi cand eram in masina si nu mai stiu unde mergeam am citit Jertfa de Holly Black . Are vreo 250 si ceva de pagini parca .

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Pai , Jertfa as putea sa o citesc de multe ori . Caracterul lui Roiben m-a vrajit si cred ca o sa-mi placa la nesfarsit . 8

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Anii de ucenicie de Sadoveanu . Ne-a dat sa citim cartea asta intr-o vacanta si n-am putut . Nu mi-a placut deloc , citeam in sila .

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Gazda de Stephenie Meyer . Chiar daca mi-a placut n-as mai citi-o inca o data .

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Cartile fantasy si romance 8

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Nu le numar . Mi se pare stupid sa numar cate carti am citit . Citesc ca imi place si niciodata nu numar paginile sau cartile .

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Imi place sa ma duc la librarie si sa ma holbez la cartile de pe rafturi . Apoi , daca-mi place ceva , cumpar .

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Paaaaai . . . Primele carti pe care le-am citit au fost alea de basme . Apoi , tin minte ca am inceput seria Nina . Fetita celei de-a sasea luni .

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Thanks !

#26
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Moarta pentru toti, de Charlaine Harris, carte din colectia Vampirii Sudului. Da, categoric! Cartea asta a fost superba, am citit-o si recitit-o de n-a mai stiut de ea.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Mda' e si unu' d'ala. Stephanie Meyer. Seria AMurg sa zicem ca mi-a placut, avand in vedere ca mi-a trezit pasiune pentru vampiri, dar Gazda, chiar m-a lasat rece. Adica eu nu am priceput nimic din cartea aia.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca vreo 300 de pagini...din Moarta pentru toti...eram in vacanta si m-am pus sa citesc si nu am mai lasat cartea aia din mana toata ziulica.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
As putea sa citesc de nenumarate ori toate cartile din seria Vampirii Sudului...pur si simplu ador colectia asta 8

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Print si cersetor...Urasc, detest acea carte!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Cronicile Lumii Pamantene de Licia Troisi...nu cred ca m-ar tenta sa o citesc din nou

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
In primul si in primul rand Vampirii Sudului, Casa Noptii si Eden Pass...apoi restul de fantasy si romance

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Sincer, habar n-am...multe in orice caz.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Paaai, biblioteca din orasul meu e un dezastru...mai ramane libraria unde ma duc des...si sa zicem ca si prin biblioteca bunicii mai dau tarcoale.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Print si cersetor...si l-am citi in vreo 2 saptamani, cu multe pagini sarite fiindca nu mi-a placut de fel.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Right .
KyuMin.

#27
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Momentan sunt placut surprinsa de Simbolul Pierdut de Dan Brown
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Da... sincer mi-a placut Gazda, dar Amurg m-a lasat rece, fiind prima carte cu vampiri care nu mi-a placut
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Pai... nustiu sigur, dar intr-o zi am citit mai bine de jumatate din Secretul Vraciului
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Psi fara sa ma plictisesc... as putea reciti la nesfarsit Stapanul Inelelor si Simbolul Pierdut
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Numai cand imi amintesc de Baltagul mi sa face rau, si ma ia durerea de cap
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Ciresarii- mi-a plakut enorm, si debea am terminat toate volumele si avand in vedere ca sunt 5 carti a cate 300-400 de pagini fiecare nu as vrea sa ma reapuc 21
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Pai... as salva cele care merita salvate: Ciresarii, La Medeleni, Secretul Vraciului, Simbolul Pierdut, Gazda,7 zile pentru o eternitate, Harry Potter... si altele, bineinteles daca as apuca sa le iau pe toate21
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Pai nustiu.. cam 15
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie... daca am nevoie de o carte o pot cumpara si pastra
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
La medeleni (apropo YamaMina... e un roman in 3 volume4 ) prin clasa a 5 a in aproximativ doua luni (recunosc volumul 3 m-a impresionat asa tare ca l-am citit de 3 ori... m-a intristat mortea Olgutei...2 )
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Bun... era si timpul 21
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#28
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Casa de la rascruce de John Saul, a fost absolut superba.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Stephenie Meyer ; Gazda a fost o carte superba, dar Amurg mi`a provocat sila.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Am citit Copiii lui Hurin intr`o zi.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Invazia de Dean Koontz, am citit`o de zece ori. 21

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Geneza de Bernard Beckett, a fost un rahat de carte, n`am inteles nada din ea.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Nevoie. Acum de Albert Frendza, I really like it, dar mi`a fost de ajuns sa o citesc o data.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Cele pe care le`am citit de mai mult de trei ori si cele pe care as dori sa le citesc.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Multeeee~. 43

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Biblioteca personala si librarie, for new books.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Hm . . . Cred ca am inceput sa citesc romanele din colectia Tara Duncan pe la 10 ani, inainte eram cu povestile.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Deja ma plictiseam. : >
[center][Imagine: vtrhrtcopy.png]

I always want to make you laugh.[/center]

#29
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Daca stau bine sa ma gandesc.... Cred ca a fost "Mirror Image" de Danielle Steel.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Aaaa....in general imi plac toate cartile scrise de autorii mei favoriti *like...Julia Queen, Danielle Steel, Anne Rice, PC Cast&Kristin Cast etc.* dar a fost totusi o carte care nu mi-a prea placut.... "Jewels" scrisa tot de Danielle Steel.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred ca am citit cam 317 pagini din "The Duke and I" de Julia Queen intr-o singura zi cu pauze de masa si restul....

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Hm... as putea sa citesc la nesfarsit fara sa ma plictisesc "Vapirul Armand" by Anne Rice. N-am citit cartea decat de 2-3 ori dabea.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Cred ca ar fi cartile lui Jules Verne...le detest.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Vampirul Lestat" de Anne Rice. N-am avut nici timp nici chef....

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
seria Casa Noptii si toate cartile scrise de Danielle Steel, Julia Queen, Anne Rice, Agatha Christie si La rascruce de vanturi.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Nu cred ca am numarat dar oricum sunt multe. 21

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Libraria... pentru ca pot pastra cartile.21

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Primul...primul roman...M-am chinuit sa citesc Morometii dar fiindca nu m-a atras deloc am apucat s-o termin in 2-3 luni....

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
corect...ma dor degetele21
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#30
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Imi plac toate romanele de Danielle Steel, dar in special imi place romanul << Umbrele fericirii>>
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Exista si acesta este Berlot Brecht , imi place foarte mult cartea <Mutter Courage si copii ei>,iar celelalte carti de-ale lui nu mi-au trezit nicio emotie.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cred vreo 150-265........................o am de de la scoala acest obicei, cand in 3 zile eram nevoita sa citesc un roman.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Sthendal < Rosu si negru >, <Taica Goriot> Honore de Balzac .......am invatat si am inteles multe lucruri datorita lor.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Cred ca din aceasta categorie face parte rom. < Monstrul > de Dan Petrasincu
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
<Adio , arme> de Ernest Hemingway sau de Jack London< Dragoste de viata>
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Buna intrebare, cred ca < O viata > de G. Maupassant sau alt roman ,e greu sa alegi pentru un cititor ca mine . Am o pasiune mare pentru carti.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Circa 50-70, nu am numarat niciodata dar cred ca voi face anul urmator.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Libraria , pentru ca la noi Biblioteca e saraca in carti.......
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
<Flori pentru madonă> din pacate nu tin minte autorul si l-am citit intr-o saptamana.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Amin! Mai mult nici nu trebuie.
[Imagine: aaaakip.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.472 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.615 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)