Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cat valoreaza 'imi pare rau' ?

#21
Nimic, chiar sunt sătul de căcănarii/ele(pardon my french) care cred că dacă se scuză a dispărut problema. Nu iert și nu mă scuz, doar pentru violența "involuntară". (ironie?)
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#22
Nu cred ca mai are valoare. Cel putin, nu in zilele noastre.
Eu zic "imi pare rau" foarte des, atunci cand fac greseli, ca sa scap de vreo pedeapsa sau altceva. Bineinteles ca nu simt nimic cand spun asta, dar aceste trei cuvinte te scapa din multe incurcaturi.
Mai spun "imi pare rau" si la inmormantari, ca sa le dau celor ce sufera cu adevarat dupa mort senzatia ca e cineva care le impartaseste amaraciunea. Oricum, mai mult utilizez "imi pare rau" ca sa imi fie mie bine, deci din egoism.
Cand eram mai mica (8-9 ani), eram extrem de iertatoare, orice mi s-ar fi intamplat. Acum greu mai iert pe cineva, iar colegii mei clar nu imi vor recastiga increderea cu un "imi pare rau".
Cum am mai spus, in zilele noastre "imi pare rau" e complet lipsit de valoare. Nici nu cred ca aceste trei cuvinte erau foarte valoroase atunci cand totusi insemnau ceva.
Cine spune ca n-a avut parte de tristete este un mincinos.
Violenta este ultimul refugiu al incompetentei.
Optimistul e un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Nu sufar de nebunie, ma bucur de ea in fiecare clipa!

#23
Wtf ?
Care e diferenţa dacă spui acum îmi pare rău, şi dacă spunea unu' în 1800 toamna ? E o prostie . E o foarte mare prostie. Auzi dear, că cică atunci aveau valoare ( poate aveau şi duşmani = )) ). Nu este adevărat. E doar o prejudecată nefondată.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#24
sunt de acord cu toti.Nimic nu mai este la fel si totul este fals.Dupa mine ar trebuii sa mearga toti la o scoala de indiferenta,ca acolo le sade bine.Urasc falsul asta,desii toata lumea se acunde sub el de frica sau pur si simplu sa scape basma curata...Zuppy03
Poate o sa gasim noi un tratament la sinceritatea asta,insa cand eu spun "imi pare rau"vorbesc serios si poate ca par demodata,dar trebuie sa iesim din"mocirla"asta in care ne-am impotmolit...
Cam atat cu comentariileZuppy06
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#25
Păi, sincer pentru mine 'îmi pare rău' nu înseamnă nimic. După ce mi-ai făcut un rău, sau m-ai făcut să sufăr 'îmi pare rău' e un mare caca. Dacă într-adevăr eram câtuşi de puţin importantă pentru persoana respectivă, nu se ajungea la stadiul în care să-mi spună că-i pare rău. Şi oricum ar fi, 'îmi pare rău' e foarte stupid. Dacă de fiecare dată când o persoană te răneşte or something like this şi tu îl ierţi, că vezi Doamne şi-a cerut scuze, el sau ea va continua să greşească ştiind că tu oricum îl ierţi dacă spune 'îmi pare rău'.
E valabil şi atunci când eu greşesc. Prefer să arăt acelei persoane, faţă de care am greşit, că într-adevăr îmi pare rău, decât să îi arunc nişte vorbe stupide în faţă.

#26
Nu inseamna mai nimic pt mine. Daca chiar am un motiv sa fac un lucru cu consecinte neplacute nu zic niciodata "imi pare rau" dacat daca sunt certata cu o persoana si am nevoie de ceva de la ea21.Sunt orgolioasa si daca fac ceva ce cred ca am facut bine nu-mi pare rau. Sunt cuvinte fara valoare pentru mine. Le cer scuze doar prietenelor apropiate care sunt doua dar bune. Sper sa mai castig ceva prieteni pe aici.4
[Imagine: 4030611123_ba7807d59b.jpg]

Mintea îmi spunea: "dormi". Dar şi mai profund, îmi spunea: "visează".
Mintea, am putea spune ca este o dictatoare tirana vesnic in razboi cu sufletul.
True blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=24778

#27
"Imi pare rau". Aceste cuvinte uni le cred prea usor. Acest cuvant multi il spun doar ca sa scape basma-curata, dar daca chiar iti pare rau atunci noi nu lam mai folosi de fiecare data. Nu stiu ce sa zic, ca sa nu spun ceva lipsit de noiba si prostesc.
De ce folosesc multi "imi pare rau" in loc sa arate sincer ca le pare?
1. Prea multa munca.
2. E prea neimportanta persoana ca sa ridic un deget.
3. Lenea.
4. Nici ea nu a facut , eu de ce sa fac?
5. Ce ar trebui sa fac mai exact?
Si altele , daca cuiva ii pare rau atunci ar arata si ar trece peste toate cele spune mai sus. Sa fiu sincere si eu folosesc cuvantul foarte des, dar atunci cand stiu ca nu are nici un rost chiar fac ceva ca sa indrept greseala.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#28
Depinde cine spune aceste cuvinte. Unii o spun doar asa, ca sa evite un mare scandal sau pentru ca nu au cu cine sa stea, iar tu esti singura alternativa. Exista si situatii in care 'Imi pare rau' e spus din suflet, atunci cand te doare cu adevarat fapta pe care ai facut-o si nu ai vrea sa-ti pierzi cea mai apropiata persoana pe care ai avut-o vreodata langa tine. Daca te cunoaste cu adevarat te va crede, daca nu, poate singurul lucru pe care poti sa il faci ca sa ii castigi increderea inapoi ar fi sa ii demonstrezi ca ai gresit si ca iti pare cu adevarat rau, iar acest lucru se face in multe feluri.
Daca un prieten greseste cu ceva il iert pentru ca oricine greseste, mai ales eu. Ei ma iarta si mereu imi dau o a doua sansa. Eu de ce sa nu o fac? Nu vreau sa-i pierd. Chiar daca m-au ranit foarte rau, m-au umilit si nu as vrea sa mai vorbesc cu ei, totusi o fac. Stiu cum e sa nu-ti accepte cineva scuzele si doare foarte rau, mai ales cand le spui din suflet...
I'm gonna pick up the pieces and build a Lego house... :cheer:

#29
Edit: Scuze de greseli eram obosita cand am scris,si n-am vazut.

Cred ca sunt de acord cu Goddes pentru ca ma confrunt cu problema asta chiar de 2 luni sau mai mult si inca continua.M-am certat cu o prietena foarte buna,la care tineam cel mai mult si as fi facut orice, dar am gresit pentru ca asa i-am negliajt pe altii care imi erau mai buni prieteni sau cel putin acum imi dovedesc ca eram oarba si nu vedeam adevaratii mei prieteni.De cate ori am incercat sa ne impacam nici una nu ar fi zis " imi pare rau" din orgoliu poate sau vroiam sa asteptam ca una dintre sa spuna ca ceva e neinregula si nu mai e ca la inceput dar e cam tarziu acum,nu stiu cum s-ar rezolva daca am mai discuta acum..e complicat avand doua personalitati puternice.Nu stiu de ce dar cat timp n-am mai stat asa de mult ne-am schimbat amandoua ,eu zic ca m-am schimbat in bine pentru ca acum gandesc foarte obiectiv spun ce am de zis si nu imi mai este teama dar ea acum pare nepasatoare(pentru ca noi avem ceva important de facut si nu pare sa ii mai pese),daca admite ca a gresit ceva zice:" da asta e" asa sunt eu,nu inceasca sa se corecteze,ma dezamageste .Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea dar la punctul in care am ajuns acum cu siguranta acel "imi pare rau" nu mai are valoare pentru ca din cate imi amintesc s-a intampat o faza asa dar nu eram numai noi si zicea ca ii pare rau si era sa o crezi pe cuvand iar in mintea ei " doamne,ce am facut sa am prieteni asa" iar cand mi-a zis ca asa a gandit m-a suparat foarte tare.
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#30
Eu cred ca depinde si modul si situatia si pers cui ii spui "Imi pare rau". Daca ii spui asa cu nepasare numai ca sa fie ala/aia multumit/a ca i-ai spus un imi pare rau, nu valoreaza nimic. Dar daca o spui si chiar simti, si persoana respectiva simte ca tie chiar iti pare rau cu adevarat, si pana la urma te iarta. Daca nu te iarta atunci trebuie sa ii dovedesti ca ai inteles ca ai gresit si sa repari greseala ori cat de mult te "costa". Eu de exemplu am un prieten, Cristi. Am gresit mult fata de el. El ma iubeste foarte mult, dar eu am ales pe altul in locul lui. L-am invartit intruna cam jumate de an, iar el nu mi-a zis nimic. S-a suparat dar niciodata nu m-a injurat sau m-a lasat balta. Mereu cand am avut nevoie de el, el a fost acolo, si abea acu, citind topicul ats aimi dau seama cat de important este pentru mine Cristi. Chiar imi pare rau si odata cand va veni momentu ii voi dovedi ca mie cu adevarat imi pare rau, desi am senzatia ca el m-a ertat deja pentru ca ma iubeste ca pe o sora. Dar mi s-a intamplat, sa gresesc fata de un fost prieten atat de tare incat nici cel mai sincer"Imi pare rau" nu a mers si nu m-a ertat. Deci eu cred ca uneori are efect uneori nu, dar cum am spus; depinde de modul cum o spui, situatia in care te afli, gravitatea problemei si persoana cui ii spui.
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)