Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ginban Kaleidoscope

#1
Este un anime despre patinaj artistic si nu numai de aceea nu l`am putut rata XDD

Plot : in anime este vorba despre Tazusa Sakurano,o fata de 16 ani candidata la Jocurile Olimpice de la Torino ,in timpul unor calificari la Montreal cade in timpul unui triplu lutz si isi pierde constiinta ,in acelasi timp Pete Pumps un aviator care executa un numar se prabuseste cu avionul pierzandu`si viata .. ce legatura au cei 2 ? .. una mare ^^ '' deoarece spiritul lui Pete intra in corpul Tazusei ... fiind nevoiti sa il imparta pentru 100 de zile .Astfel Pete o ajuta pe Tazusa sa isi imbunatateasca performantele .
Sunt si foarte multe faze amuzante deoarece la inceput Tazusa 'incearca' sa il scoata pe Pete din corpul ei,iar apoi in chinuie mancand rosii [Pete nu le suporta] .

Are doar 12 episoade si o coloana sonora foarte frumoasa ^___^


#2
chiar ma gandeam sa deschid un topic despre ginban kaleidoscope...dar s-ar parea ca mi-ai luat-o inainte 65
este un anime destul de dragut si amuzant. intr-adevar pete nu se impaca prea bine cu rosiile...si acum rad cand imi amintesc de momentele in care tazusa incerca sa scape de el folosind aceasta "arma"...
sfarsitul a fost cam trist...chiar mi-au dat lacrimile... :2: nu stiu de ce ma asteptam la altceva...poate pentru ca sunt obisnuita ca fiecare anime pe care il vad sa aiba sfarsit fericit.
cred ca as putea revedea acest anime de 10 ori si tot nu m-as plictisi de el.

#3
Don't mess with the tomatos!!They're dangerous!
Am terminat anime-ul saptamana trecuta(l-am vazut la insistentele unei "amice" )si mi-a lasat un gust cam amar(oare are legatura faptul ca inainte sa ma uit am vazut cateva anime-uri cu happy ending?)din cauza endingului(evident.......desi era previzibil ca nu vor ramane impreuna pentru caaaa...........uhm..dragostea dintre un om si o fantoma e practic imposibila).
Anime-ul in sine mi-a placut,dar nu m-a dat pe spate --_--
Dar mi-a placut faza cu Pete care simtea(adica nu sentimete...ce tin de suflet....ci tot ce tine de fizic:vaz,auz etc....intelegeti voi 10 )tot ce simtea si Tazusa........chiar si cand mergea laaaaaaa......baie 24 (va imaginati cat s-a tinut ca sa nu o "vada" Pete in timpul ritualului?!)Eu inca ma gandesc la o chestie:avea de gand sa se tina 100 de zile?!?!?!?
Mai sunt si fazele cu dusul si imbracatul(macar a invatat sa se imbrace cu ochii inchisi....asta da performanta)
Anyway,mi se pare un anime funny si relaxant 4
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#4
L-am terminat si eu ieri...Mda...si eu am sperat la un happy ending. Mai ales ca penultimul anime a fost Full Moon wo sagashite unde unul era shinigami si totusi, au ramas impreuna. Dar asta e viata din anime...cred ca e singurul, totusi, cu sad ending, pe care l-am vazut 39

Per total este un anime bun, foarte amuzant si totusi, destul de trist. Inca o dovada ca dragostea are mii de carari si ca orice ai face, iti ramane intiparita in inima si nu poti scapa de ea asa usor. Este un anime relaxant, ce te mai scoate din plictiseala. Partea naspa sunt cele 12 episoade si aceeasi faza dintotdeauna: caracterul personajelor nu este prea complex,pare superficial. Insa merita vazut!

See ya!
[Imagine: sigarmp2dy5.png]
Zambetul celui ce sufera e mai dureros decat lacrima celui e plange.

[Imagine: chibi_116.gif]
Crystal, chibi-ul lui Crystal

#5
EU ma declar fana a patinajului artistic, mai ales ca de curand a fost campionatul mondial (btw a castigat o japoneza) iar seria asta mi-a prins bine
Story:
Hehe m-a captivat din prima...
Ok sunt complet deacord cu teea 21 adica sa simta chiar orice? Totusi bine pentru Tazusa ca Pete avea o slabiciune: rosiile (lol eu le ador)...
Saracul antrenor habar nu avea ca stresul nu venea de la patinaj 21. Totusi Tazusa s-a schimbat mult de la inceputul seriei, ia prins bine venirea lui Pete.
Si da si eu am sperat un ending mai happy, dar cred ca in sine asta a fost sa fie, hope they meet in heaven...
Grafica. Aici problema Tazusa cat si Pete au probleme, isi schimba de multe ori fizionomia si chiar deranjaza.
Ost: sunt deacord si cu tine Red Fraction ost-ul a fost placut.
Pers.: No comment, pentru o serie scurta au fost de nota zece.
Amuzament: deja am mai spus: patinaj artistic tre sa spun mai multe?

#6
Am vazut anime-ul acum mai mult timp, dar pot spune ca am ramas oarecum impresionata. Patinajul artistic mi se mare un sport greu, dar si frumos, si de aceea am fost incantata cand am descoperit acest anime. Ideea a fost originala.
M-am indragostit din prima de Pete : x . Pur si simplu l-am adorat. Avea un fel de a fi placut si era foarte pozitiv. La fazele cu rosiile ( nici mie nu-mi plac T.T ) si cand facea Tazusa tot felul de ritualuri sa scape de el, radeam enorm : )) Nu mai puteam sa ma opresc.
Oricum anime-ul asta a avut si sare si piper, din punctul meu de vedere. A cuprins mai multe aspecte ale vietii, nu doar lucrurile happy.
Mi-a mai placut modul in care s-a schimbat comportamentul Tazusei. Nu a fost ceva brusc, pur si simplu a venit de la sine. Sfarsitul m-a dat putin peste cap. Mi-a parut rau de amandoi pentru ca deja erau foarte apropiati unul de celalalt, iar despartirea nu a fost usor acceptata.
Anw, mi-a placut foarte mult anime-ul si il recomand oricui! ^^
[Imagine: HaruhiSignal.gif]

#7
Am vazut animeul candva la inceputul anului trecut in lipsa de ocupatie si timp pentru ceva mai lung si complicat. Il luasem putin la nimereala, dar pana la urma mi s-a parut simpatic, chiar am ras de cateva ori binisor.

Ca orice anime al genului usor a avut si niste trasaturi specifice, daca de exemplu in Karin era papucul pufos al Carelei Maaka, aici sunt rosiile pe care Tazusa le manca atunci cand Pete nu o asculta sau ii tinea prelegeri.

A fost scurticel si sfarsitul mi s-a parut asa de trist 2, dar nu-mi pare rau ca l-am vazut.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)