Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nightwish

#21
NECROOOOOOOOOOOOOO!

Cine a luat sa asculte Imaginaerum de cand a iesit pana acum? Momentan dau tare de pe cu Storytime si am din nou in playlist melodia Ghost River, adica cele doua melodii care-mi par cele mai ok de pe acest album.
Per total este un album reusit, mult mai potrivit pentru Anette decat a fost precedentul, cu cateva melodii foarte misto acum ca muzica se potriveste solistei.

Nu ma intereseaza sa citesc iarasi Anette vs Tarja sincer, pentru asta trebuie doar sa ma youtube la miriada de comentarii la absolut fiecare melodie. Sunt doar curios cine a luat sa asculte ultimul album, daca i-a placut si ce i-a placut.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#22
Nu am fost niciodata mare fan Nightwish, dar ultimul lor album m-a atras mai mult decat mi-as fi putut inchipui vreodata. Nu-mi pasa de marea vrajba din jurul acestei trupe (anume: grandioasa Tarja vs. infama Anette) mai ales pentru ca ma intereseaza prea mult muzica si prea putin oamenii ce-o compun, respectul meu se-mparte-n mod egal tuturor acelor oameni pentru ceea ce au realizat.

@Cyber: Și îți voi raspunde: după cum am spus, e ceva la Imaginearum (sau cum s-o fi chemand) ce ma atrage. Asta poate pentru ca sunt un fan inrait a mai tot ce-nseamna muzica progresiva sau avant-gardista (mai ales in contextul scenelor rock și metal), iar acest album are destule astfel de insertii. In plus, aura de circ ii confera o anumita aroma pe care nu pot decat s-o gust pentru ca, din nu stiu ce motiv, orice partitura ce contine astfel de insertii ma fac sa ma simt si mai bine ascultand-o. Cum sunt un om ce asculta albume nu melodii, iti poti da seama ca-mi place sa-l iau ca atare, dar de doresti, as putea spune ca Scaretale si Ghost River contin cele mai bune momente de pe album.

P.S.: Albumul anterior (Dark Passion Play) a fost conceput pentru o voce ca cea a Tarjei, de unde nepotrivirea (initiala) cu Anette, pe acest album lucrurile s-au schimbat, dupa cum a spus si Cyber.

#23
Cu cat ascult noul album mai mult, cu atat imi place mai mult sincer. Scaretale e intr-adevar foarte misto melodia.

Aveam cumva impresia ca The Escapist de pe ultimul album e de fapt de pe asta...nu-mi dau seama de ce sincer. Probabil prima data nu i-am dat prea mare importanta, fiind abia pe la final si deja fiind trecut prin Bye Bye Beautiful, 7 Days to the wolves si The Islander cu Meadows of Heaven, nu prea mai aveam loc de inca o piesa favorita.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#24
Ascult Nightwish de ceva timp si trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu multi dintre voi. Piesele scoase din perioada cand Tarja a fost solista trupei mi se par mult mai frumoase decat actualele. Vocea Tarjei se potrivea mult mai bine acestui stil de muzica, era mai puternica, mai rece si putea acoperi cu usurinta instrumentele intr-un concert. In schimb Anette...pare mai lesinata... Am dat de aceasta trupa in mod intamplator. Citeam un fic in engleza si am dat peste versurile melodiei Sahara (melodie ce a ramas una dintre preferatele mele desi este interpretata de Anette). Curioasa din fire, le-am cautat si am descoperit trupa.
Dintre melodiile preferate: Sahara, Bye Bye beautiful, Phantom of the opera (pe care o ascult chiar acum <3), Over the hills and far away, The end off all hope, Wish I had an angel, Sleeping Sun, Nemo,Wishmaster.

#25
Nightwish e una dintre trupele cu care am inceput sa ascult muzica (adica in adevaratul sens al cuvantului). Nu retin insa daca am inceput cu Sleeping Sun sau She is my sin. Apoi toata discografia si mi-au placut mult, erau acolo in top. Si cu toate astea, in momentul in care a aparut Anette in peisaj am fost deschis. Imi parea rau intr-un fel, dar eram curios ce o sa devina Nightwish. Iar albumul scos imediat a fost ...destul de decent, in mare masura. Evident ca au aparut conflictele cu old vs. new Nightwish, dar sunt niste lucruri care mi se par, efectiv, degeaba. Trupele au tendinta de a evolua in mod constant, o noua etapa in viata trupei, etc. E normal sa existe diferente de opinii. Dar "Imaginaerum", ei bine, mi se pare cu mult peste majoritatea albumelor scoase de ei. As indrazni sa spun ca e cel mai lucrat, mult mai tehnic si mai curat si cu un concept clar. Poate se preteaza mai bine pe genurile pe care le ascult acum, cert e ca nu am mai ascultat-o pe Tarja de foarte multa vreme si nici nu ii duc lipsa prea tare.

#26
Desi Nightwish e trupa mea preferata (ma rog, pe acelasi loc cu Kamelot, dar asta e alta poveste), am omis sa postez aici. Motivul cred ca e destul de simplu; ceea ce simt eu pentru trupa asta e greu de exprimat in cuvinte coerente. De cand am ascultat pentru prima oara "Over the hills and far away", am stiut ca sunt facuta sa-mi placa metal-ul. Nightwish m-au initiat in lumea asta si pentru asta au ramas in sufletul meu. Am inceput sa-i ascult prin 2008, dupa ce Anette se instalase deja ca noua solista si la inceput am fost cam sceptica in privinta ei. Desi imi placeau destul de mult melodiile de pe Dark Passion Play, imi era totusi ciuda ca Tarja nu mai era in trupa; avea femeia asta ceva special care te facea sa o iubesti si sa ii tii partea orice s-ar fi intamplat. Dar, cu timpul, am inceput sa ascult din ce in ce mai mult melodiile Anettei si sa o plac, chiar foarte mult, mai ales cand am vazut ce bine se integreaza in trupa. Acum, dupa ce am ascultat Imaginaerum, pot sa spun ca ura fata de Anette mi se pare nefondata. Ultimul album este excelent, vocea ei e superba atat pe balade, cum sunt Slow love slow si Turn loose to mermaids, cat si melodiile ritmate cum sunt Ghost River si Scaretale. Conceptul albumului e interesant si versurile lui Tuomas geniale. Nu m-am indoit niciodata de el.

Cat despre ceielalti membri ai trupei, nu pot spune decat ca e o blasfemie sa spui ca Nightwish fara Tarja nu mai e Tarja. Nu mi-as putea imagina un Nightwish fara Marco Hietala, a carui voce o ador si care insufleteste concertele cu personalitatea lui, sau fara dragalasenia lui Emppu (/fangirl mood on) si nici fara Jukka.

Despre preferintele mele... Albumul preferat va fi mereu Oceanborn, iar melodiile sunt foarte multe, avand in vedere ca nu am vreuna care sa nu-mi placa. As aminti She is my sin, pe care o ador pur si simplu, Scaretale, The crow, the owl and the dove, Passion and the opera, Dead boy's poem si Slaying the dreamer.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#27
Da, Nightwish nu a mai fost Nightwish fara Tarja, nu din cauza ca ar fi decazut sau avansat ci din cauza ca timp de zece ani de zile de la lansare Tarja a fost simbolul principal al trupei. Daca venirea lui Anette a fost un lucru bun sau rau, asta e o chestie care nu poate privita in mod obiectiv. Mie personal nu-mi place tipa si gata. Si nici Imaginaerium. Dar, spre fericirea unora (eu), de cateva luni Nightwish are o noua solista, si ca sa impace capra cu varza, ea poate sa cante si piesele Tarjei si a lui Anette. N-o fi ea finlandeza, dar pot sa spun ca are una dintre cele mai bune voci, din punctul meu de vedere. Floor Jansen, dear folks, fosta solista de la After Forever.
[Imagine: 313f999ceb9c05f8afbce5ec8f4f933c.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)