Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Credeti ca Light face ceea ce e bine?
Cred ca ceea ce face Light e gresit si nu sunt de acord cu el.
20.83%
15 20.83%
Eu sunt sigur/a ca ceea ce face Light e foarte corect.
34.72%
25 34.72%
Light curata lumea, da nu e bina sa ucizi oameni. Nu stiu sigur daca e bine sau nu.
44.44%
32 44.44%
Total 72 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Credeti ca ceea ce face Light este bine?

#21
Sincer , Light nu a avut un plan chiar atat de rau la inceputul inceputurilor , nu a vrut alt ecva decat o lume fara rau, ia iesit, intr-un fel sau altul, dar apoi a devenit dependent de putere si a inceput sa omoare oameni nevinovati, apoi s-a incalcit in propriile sale minciuni si a fost prins si omorat de inteligenta lui Near , si restul echipei sale.
Dar totusi cred ca nu a facut ceea ce trebuia sa faca de la inceput, adica sa omoare infractorii, putea sa faca ( sau macar sa incerce ) sa faca o lume mai buna prin alte metone, nu prin a omor oamenii.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#22
Eu nu sunt de acord cu faptele lui Light. Daca vrei sa schimbi lumea si sa o scapi de rau, o poti face si prin alte metode, nu prin a omora oameni. Bine, metode care nu se vor pune in aplicare niciodata. Oricum cred ca nimanui nu i-ar placea sa-i fie ucisa o ruda de catre un tip care vrea "dreptate". Eu il consider pe Light decat un simplu ucigas, avar de putere. Nothing less, nothing more.
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.

#23
Eu cred ca Kira face o treaba buna omorand criminalii, violatorii, hotii etc.Nu stiu cu ce e gresit, pentru ca asa, lumea ar fi mai curata.Tu ca om, nu trebuia decat sa respecti codul penal si nu erai omorat de Kira.Nu trebuia sa stai in calea lui, deasemenea, sa nu i te impotrivesti.Norocul lui Light este doar al lui si a profitat de faptul ca poate face ceva bun, dupa mine, desi multi cred ca el nu a facut bine.
"Dupa fapta si rasplata."
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#24
Eu una cred ca ceea ce face Light este bine , dar doar pe jumatate , deoarece uneori exagereaza si chiar foarte mult . Sunt perfect de acord sa omoara criminalii , deoarece prin acest lucru face o lume mai curata , fara criminali . El a dorit din totdeauna o lume perfecta , plina de bunatate . Oricum acest lucru este imposibil ^.^ Oricat de mult voia el o lume ca in basme nu avea cum sa obtina una , deoarece criminali vor fi mereu peste tot , iar omorand intr-una populatia ar scadea ca naiba =]] Nu sunt de acord in anuminte circumstante , deoarece pe parcurs Light devine intr-un fel nebun , lipsit de control , devine obsedat de crima si incepe sa omoare in prostie , ajungand sa omoare chiar si oameni nevinovati . Adica ... cu ce au gresit acei oameni ? Light ajunge sa le ia viata , doar pentru a scapa el , iar acest lucru este nedrept . Aici da dovada de lasitate ^.^ Deoarece ar putea lupta altfel , nu omorand oameni nevinovati . Deci in concluzie sunt de acord cu Light doar atunci cand omoara criminalii si in general oamenii care chiar merita sa moara , care chiar au facut un rau pe acest pamant , care nu poate fi iertat . In fine ... Light a stiut ce face doar la inceput , dupa aceea a inebunit =]] S-a transformat chiar el intr-un criminal .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#25
Eu una nu stiu daca ceea ce a facut Light este bine sau nu, desi recunosc ca la inceput eram intrutotul de acord cu el in schimb mai tarziu am observat ca era cam dus cu capul si ceea ce facea el nu mai era dreptate ci doar...distractie.La inceput avea un scop clar, sa creeze o lume mai buna fara infractori dar, asa cum spunea si Ryuk nu poate curata lumea de criminalii pentru ca tot va mai ramane cineva si anume el.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#26
Okey am citit ce a zis lumea acum e timpul sa imi dau si eu cu parerea

In primul rand as zice ca DA...de ce?..pentru ca atunci cand iei viata unui om nevinovat tu nu mai esti om si meriti sa fi omorat la fel...cel care omoara nu mai are drepturi nu mai are cauze este o bestie care merita ucisa in chinuri groaznice nu cum facea Light

Am o idee prin care am combatut multi oameni mai ales un amic de-al meu cu care mereu ma contraziceam pe tema asta: el isi iubeste foarte mult mama si ii ziceam asa : ce-ar fi daca atunci cand mama ta vine seara obosita de la munca abia mergand si unul vine si baga cutitul in ea...mama ta moare in chinuri iar criminalul e descoperit...tot ce auzi tu e ca ii da o condamnare pe viata la inchisoare sau daca traiesti intr-o tara ca a noastra scapa bine merci si traieste in continuare...cum te-ai simti?? minunat??fericit?? Nu-i asa ca ai vrea sa-l omori cu mana ta pe omul acela care ti-a rapit fericirea , persoana pe care o iubeai tu cel mai mult?? Si apoi vine cineva care face munca asta pentru tine (daca ai fi facut tu ai fi intrat in belele) Nu-i asa ca te-ai simti eliberat si toata durerea ta s-ar duce ..nu toata dar jumate??

Puneti-va in locul lui? Cum ar fi? Poate ca moartea lui nu o va aduce inapoi dar un om care omoara un alt om nu mai este om (scuzati jocul de cuvinte cam enervant)

Din aceasta cauza zic ca ce face Kira e bine...ca a omorat oameni nevinovati...ei bine cateodata scopul scuza mijloacele....singura data cand m-a intristat asta a fost cand a ucis-o pe Misora Naomi...era normal sa vrea sa-si razbune sotul...ati putea spune ca se ajunge la un cerc de ura...Kira ucide omul care a ucis iar familia lui il uraste pe Kira...dar Kira a avut dreptul...un om care ucide e mai prejos de o insecta si merita moartea...iar Kira nu devine insecta pentru ca ucide o insecta...daca omul omoara un tantar care iti face rani nu te face tantar nu?

Oricum Light a cam luat-o razna la sfarsit...pacat...

Fiecare are dreptul la opinia lui si oricat de mult am discuta nu se ajunge la un consens...pentru ca asta e o intrebare veche de cand lumea...oare e bine sa omori pe cineva care a omorat un om nevinovat?

#27
(10-06-2010, 09:06 PM)Ayuka A scris: Eu cred că Kira face o treabă bună omorând criminalii, violatorii, hoţii etc.Nu ştiu cu ce e greşit, pentru că aşa, lumea ar fi mai curată.Tu ca om, nu trebuia decât să respecţi codul penal şi nu erai omorât de Kira.Nu trebuia să stai în calea lui, deasemenea, să nu i te împotriveşti.Norocul lui Light este doar al lui şi a profitat de faptul că poate face ceva bun, după mine, deşi mulţi cred că el nu a făcut bine.
"După faptă şi răsplată."

1. A omori o persoana pentru crima este imoral, absurd, copilaros. Cum poti dovedii cuiva ca a ucide este gresit daca tu aplici acelasi tratament?
2. Absolutamente orice om este capabil de crima, totul tine de starea psihica si circumstante, poate fii si auto-aparare.
3. Omorand si altii oamenii in afara de criminali a aratat ca este corupt, cum sunt toti- coruptibili. Nu este indicat ca un om sa aiba prea multa putere, look a little into the history. Sistemul, asa cu multe lipsuri cum e , este mai de preferat in fata unui pusti ce se considera zeu si vrea sa revolutioneze lumea.

Partea cu omoratul hotilor nu am de cand sa o comentez, caci este absurda. Insa, in general nu se fura de prea mult bine, ci de foame 3.

L.E.: I love your sig, looks so familar

#28
Mda am citit toate posturile si am obs ca majoritatea userilor sunt de acord cu Light,asa cum sunt si eu.De multe ori fara sa imi dau seama gandeam ca Light...de ce?pentru ca nimeni nu imi poate spune ca niciodata nu a dorit la nervi sa omoare sau sa raneasca o persoana.Cum am mai spus intr-o zi am inceput sa gandesc ca si el...dar nah mi-e nu mi-ar fi trebuit un carnet al mortii ci doar un pistol walter si jumatate din cartierul meu ar fi fost acum in frigiderul de la morga.Cunosc pusti pe care animeul i-a tampit...cred intr-o lume fara rau si fara pericole;|.
O da si mai e ceva...Light Yagami si Kira sunt doua personalitati diferite si ele formeaza un intreg.
Eu consider ca ceea ce face Light(Kira)este bine.65

#29
Da, ceea ce face Light e bine. Totusi faptul ca omoara oamenii nu il face si pe el un criminal? 39
Imi place ca el curata lumea de criminali, violatori si hoti. Dar a ajuns sa fie obsedat de Carnetul Mortii si sa comita tot mai multe crime. Incercand sa ajunga sa faca o lume perfecta, fara infractori, tocmai el o strica mai rau incepand sa ucida oameni nevinovati.
Deci, sunt de acord pana la un punct cu ceea ce face Light, dar el a devenit un criminal, ca cei pe care ii pedepsea. ^^
Life is not about finding yourself, is about creating yourself!

Blog :]
Nebunie in cuvinte! <3

#30
Cine nu isi doreste o lume fara criminali, violatori si injustitie? Light a avut un vis, de a crea o lume libera de rautate, in care cei ce comit crime vor fi pedepsiti. Imi amintesc o secventa in care a spus corect, cum ca cei care sunt de partea lui il vor incuraja si criminalii vor fugi si se vor ascunde. Asa iti dai seama de ce gasesti in interiorul unei persoane, bine sau rau. Si degeaba spun eu ca e bine sau ca nu e bine ceea ce face Light, odata ce si-a setat scopul de a deveni zeul lumii noi, nu mai putea sa il opreasca nimeni si nimic. Well, tehnic vorbind, a fost oprit. Dar aici vorbesc de convingerile lui si de credinta lui. Nu a asteptat ca alte forte sa faca curat in lume, ci a luat problema in propriile maini. Setea de putere, dorinta de a-si vedea scopul indeplinit, orice ar fi fost, acel ceva a avut destula putere incat si-a Light si-a dat sufletul pentru a-si vedea visul indeplinit. Si gandindu-ma la faptul ca nu s-a strambat deloc atunci cand a auzit pretul, ba chiar l-a stiut de inainte, sunt sigura ca nu a fost pus pe ganduri. Per total merg cu bine. Chiar daca e fictiune si una buna, seria atinge un subiect sensibil si pune pe ganduri o multime de persoane. Si cand ajungi sa te decizi, nu mai ti cont de legile impuse de alti, dar creezi legi proprii pe care le urmezi.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.765 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.391 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Light-viu?! Zyklon 3 4.295 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.274 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.375 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)