Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Light VS Kira : Pe cine alegi
Kira
57.14%
8 57.14%
Light
42.86%
6 42.86%
Total 14 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Light VS Kira

#11
il aleg pe kira ... e adevar ca modul prin care duce mai departe dorintele lui light , ca pana la urma asta face....scapa lumea de raufactori ...si sunt sigura ca asta si-a dorit light .... inainte sa devina kira...dar in alt mod ..... prin justitia "normala"...ca sa spun asa ... dar chiar daca isi manjeste mainile de sange , face un bine umanitatzii,adica politia nu are si nici nu va avea niciodata control asupra criminalilor .... si decat nimic mai bn asa......
asta este o simpla parere.....:-P

#12
Interesanta discutie.Daca stam sa ne gandim putin,Light este intradevar un om cu o logica iesita din comun si a carui deductie este foarte impresionanta.Insa,ca oricare om,are idealurile si slabiciunile lui.Datorita acestor lucruri s-a nascut Kira.Aceste 2 personaje devin un intreg atunci cand intervine L.Setea de dreptate al lui Light il impinge pe Kira sa ucida din ce in ce mai mult si sa-si doreasca o lume perfecta.Multi vor asta iar daca fiecare am avea un DN am face la fel,probabil.Insa fata de Light,Kira are acel aer misterios si de superioritate.Kira reprezinta tot ce este rece si nemilos din acea lume din cauza asta il admir mai mult ca pe Light.Ce este obisnuit mi se pare prea banal iar Kira este foarte..special,ca sa spun asa.Fiind un student Light nu e prea interesant si asa ar fi ramas daca nu gasea DN-ul.Kira a dat un strop de culoare lumii lui facand-o mai interesanta chiar daca a avut un sfarsit tragic.

#13
Într-un fel cred că Lumina şi Kira sunt aproape ca o dublă personalitate. Am ales a lua this de la mari diferenţe între lumină memorieless şi "Lumina" normală ". De asemenea, dacă vă uitaţi la deschiderea de credite şi se termină în special pentru anime atunci există indicii sunt destul de mari care ar putea exista două personalităţi diferite acolo reprezentate cu albastru pentru buna (Light) şi roşu pentru rău (Kira). Doar aruncăm o privire la creditele de închidere 1 şi veţi vedea ce vreau sa spun.

Oricum L aproape cu siguranţă ştia că lumina a fost Kira. Cred că în unele privinţe, el a fost oferindu-lumină toate aceste teste pentru a încerca să-l scoatem de suspision. L numai într-adevăr a început să ia în interes de lumină după ce a pus aparat de fotografiat, în casa lui şi am văzut cât de puternică de lumină a fost. Cred că L atâta lumină a vrut să fie prietenul său că a lăsat să emoţiile sale s-au mai bine de el.

#14
Light vs Kira.Aceeasi persoana,si totusi atat de diferite..
La inceput Light era un adolescent "obisnuit"foarte inteligent,si cunoscut,dar plictisit.Intrand in posesia carnetului,el incearca sa scape lumea de infractori si criminali,dar in asa mod,incat,devine si el un criminal.Din pacate,pe cat de inteligent a aratat ca este,pe atat de stupid a fost dupa ce a devenit Kira.A renuntat la anumite principii,crezand ca asa,el devine noul Dumnezeu..
Nu a inteles care este modul corect prin care poti scapa lumea de infractori,si probabil nici nu exista ceva sigur,dar..intr-un final,a dat si el coltu'..
Povestea poate continua,dar in final,il aleg pe Light (cel ce era la inceput).
[Imagine: Pureloid.jpg]


[Imagine: 5448822.png]

#15
Hmm .
Light este tipul drăguţ , deştept şi , teoretic , "bun la orice" . Este un ideal destul de greu de atins pentru un tip din lumea reală [ şi aici nu mă refer la Anime-uri ci la adevărata viaţă. ] pentru că de obicei tipii sunt ori drăguţi şi proşti , ori urâţi şi deştepţi , ori drăguţi ,deştepţi şi oribil de enervanţi - şi tot aşa . Ok , zic de pe acum : Da , da . Ştiu că există şi excepţii .
Kira este un fel de justiţiar pregătit oricând să "atace" . Nu pare să gândească raţional ci să folosească caietul ca pe un fel de drog. Acţiunile lui arată că are o gândire foarte imatură şi probabil toate astea mă fac să îl aleg.
SUS CU GÂNDIREA IMATURĂ! [ da , ştiu că foarte probabil vă întrebaţi cum de tocmai eu am zis aşa ceva .. ]
The time I burned my guitar it was like a sacrifice. You sacrifice the things you love. I love my guitar.


#16
n-am idee pe cine sa aleg ..... voi scrie parerea mea despre ambii



Yagami Light


Inteligent , superb si nu ar avea tupeu sa dea intr-o fata , este baiatul la care ar visa toate fetele . Are de asemenea si un simt al dreptatii asemanator lui L . Mereu un elev de nota 10 si un exemplu de urmat . Intelectual seamana cu L , din nou o asemanare intre cei doi . Isi iubeste familia foarte mult . In rest , plictisitor .


Kira


Malefic , meschin si gata sa se foloseasca de orice si oricine pentru idealul sau , Kira este pe jumatate opusul lui Light . Are in comun cu Light inteligenta , planurile sale fiind perfecte , dar Misa si ceilalti Kira il incurca mereu . Spre deosebire de Light , Kira omoara fara resentimente si se foloseste de oameni , apoi ii omoara . De asemenea , alta deosebire intre Kira si Light este aceea ca Light nu s-ar folosi de sentimentele nimanui , pe cand Kira se gandeste " Ma voi folosi de ochii Misei , si , daca am suspiciuni asupra ei , o omor . " si " Perfect ! O sa o folosesc pe Kiyomi dupa care o voi face sa se sinucida . " . Totusi , sentimentele lui Light sunt pastrate de acest personaj , din moment ce nu a putut sa o omoare pe Sayu .


Prin urmare , Light si Kira sunt acelasi si nu poti alege intre ei . Eu ii aleg pe amandoi .
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#17
Kira: Este un criminal in serie care vrea sa devina zeu. Oricat de ciudat suna sa sti ca este foarte bine ca a a aparut. Unul ca el ne trebuie si in Romania ca sa opreasca crimele, daca uciderea continua nu o sa mai existe viata pe glob. El este un criminal care...fiti atenti...doreste binele comunitatii.

Light: Este dulce si foarte atent. Viata lui este plictisitoare si poate chiar monotona. Dar in realitate el este bun cu Misa si nu o foloseste. Este un patriot. In Romania ne trebuie amandoi: Kira sa omoare criminalii ca sa ramana numai cei cinstiti, iar Light sa ajunga presedinte ca sa ajute tara ca sa se ridice.

Eu il aleg pe Kira deoarece este mai bine ca el.

#18
Impreuna fac personajul ideal pentru a fi idolatrizat sau antipatizat. Daca s-ar separa n-ar mai avea acelasi farmec. Un Light normal nu si-ar avea rostul in serial, poate doar putin pentru a-l ajuta pe L. Un Kira fara Light ar fi prea plictisitor pentru ca s-ar intampla acelasi lucru din nou si din nou. Totusi cum a mai zis cineva, o lupta intre cei doi nu poate duce decat la contopire. Totusi, votul meu merge catre Kira pentru ca pastreaza inteligenta lui Light si face tot ce face pentru idealul sau, acela de a crea o lume noua peste care va domni 'justitia'. Stie ce vrea si manipuleaza oamenii pentru rezultatul dorit. Mereu am vrut sa fac si eu asta xD.
Deci Kira vs. Light => Kira wins
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#19
Îl aleg pe Light pentru că e mai simpatic şi nu face rău; în fond e bun. Iar Kira mă enervează pentru că e rău şi ar face orice pentru a obţine ce vrea, inclusiv omorâtul persoanelor şi manipularea lor. [ Nu mi-a plăcut că era criminal; poate dacă nu ar fi omorât persoanele cu sânge rece, mi-ar fi plăcut şi această latură a sa. Şi totuşi, dorea să scape lumea de criminali şi devenise el unul, nicidecum zeu ^_^ ]
Dar este adevărat nu ar mai fi avut farmec, dacă nu ar fi fost ambele părţi xD.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#20
In orice zi la orice ora l-as alege pe Light.
Kira practic e un psihopat care nu mai are ca scop curatarea lumii de rau ci curatarea lumii de tot ce l-ar putea impiedica sa devina "zeul suprem" pe Pamant. Chiar daca asta inseamna sa ucizi oameni nevinovati, rude, sa te folosesti de alte persoane si etc. Asta deja nu mai e dreptate. Dupa cum am zis, nu numai ca a ucis, si a ucis persoane, nevinovate, dar s-a si folosit de altii si alte fapte de genul.
Pe cand Light vroia sa rezolve lucrurile mai "moral", daca-mi este permisa exprimarea. 39
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.725 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light-viu?! Zyklon 3 4.287 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Credeti ca ceea ce face Light este bine? the_death_goodies 38 27.212 15-02-2014, 09:58 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.180 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.365 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)