Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Psychic Detective Yakumo

#1
PSYCHIC DETECTIVE YAKUMO


[Imagine: 71qnyYV.jpg]

Japanese - Shinrei Tantei Yakumo
Episodes: 13
Status: Finished Airing
Genres: Horror , Mystery , Shoujo , Supernatural
Duration: 24 min. per ep.

Un student retras pe nume Yakumo Saitou s-a nascut cu heterocromie, avand ochiul drept verde, iar ochiul stang rosu-deschis ceea ce-i permite sa vada fantomele si spiritele. El isi foloseste aceste puteri cu credinta ca daca va reusi sa comunice cu acestea si sa le reconcilieze sentimentele atunci ele vor putea trece impacate in cealalta lume.
Actiunea incepe cu o colega de la acelasi Colegiu la care invata si Yakumo, Haruka Ozawa, care apare la usa clubului de Cercetare a Filmelor (din care facea parte aparent doar Yakumo), rugandu-l sa-i salveze prietena pe care o credea posedata de un spirit. Acesta accepta sa o ajute si treptat devine implicat in alte mistere supranaturale pe care trebuie sa le rezolve.
Caracterul lui Yakumo este rece, sarcastic, distant la inceput, cu toate acestea poseda in acelasi timp o inima calda. Treptat cu ajutotul noii sale prietene, Haruka, reuseste sa-si deschida sufletul fata de cei apropiati mai usor, comunicand si apropiindu-se cu mai multa usurinta. Astfel, isi accepta ura din suflet, dar nu-i permite sa-l domine.
Motivele aparentului sau caracter nepasator, distant fata de ceilalti sunt legate de mai multe evenimente din copilarie, printre care si faptul ca propria sa mama a incercat sa-l omoare, el fiind rezultatul unui viol. Cu toate acestea, lucrurile se lamuresc treptat, iar Yakumo isi da seama ca nu a fost un copil nedorit si urat de cea care i-a dat nastere.
- de inspiratie wikipedia

Opinie:
Personal, mi-a placut foarte mult acest anime, motiv pentru care l-am terminat in doar cateva ore - are doar 13 episoade. Am apreciat faptul ca lumea spirituala este prezentata in conexiune permanenta cu cea umana, fiecare caz avand propriul sau mister legat de ambele lumi pentru rezolvarea caruia puterile lui Yakumo se dovedesc constant a fi esentiale. Imi placea sa vad cum acesta comunica si asculta spiritele celor morti, reusind sa le ajute si in acelasi timp sa rezolve si cazul pentru care a fost angajat. De asemenea, micuta relatie dintre el si Haruka completeaza cadrul spranatural al misterelor Smile. Am apreciat enorm si faptul ca actiunea a inceput direct inca din primul episod fara alte introduceri inutile.
Pe scurt, acest anime merita sa fie vizionat atat pentru fascinatia pe care o ofera fiecare episod in parte, cat si pentru personajele a caror sentimente sunt exploatate de-a lungul intregii povesti.
Voi ce parere aveti ?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Detective Conan (Meitantei Conan) iuliana 7 8.277 05-01-2014, 10:00 PM
Ultimul răspuns: hiimera


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)