Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Garden of Words

#1
[Imagine: 59443l.jpg]
Tin sa precizez ca ma voi axa pe lucrurile care au facut ca acest mini-film sa-mi placa nefiind un urmaritor al romance-ului in forma asta*neimbinat cu comedia*
Link-ul de MAL pentru plot:http://myanimelist.net/anime/16782/Kotonoha_no_Niwa/

Tehnic:

-Primul lucru de precizat este grafica extraordinara si mai ales accentul pus pe anumite detalii pentru a crea o atmosfera aparte odata cu muzica.

-Muzica cum era de asteptat este una lenta care prinde bine unul din contextele principale ,aceasta fiind ploaia.
-Personal un alt lucru care mi-a sarit in ochi in mod pozitiv a fost contrastul dintre orasul aglomerat, rutina si trecere la acel loc linistit.

Story:

-Dialogul foarte bine facut, si nu prea mult in relatia dintre personaje ,utilizarea monologului de ambele partii.
-Desii subiectul nu este unul inedit a fost atins intr-un mod simplu cu o actiune care sa decurga intr-un mod neiritant.
-Yukari Yukino- nu stiu daca sa consider comportamentul ei imatur sau sa-l justific prin problemele adunate. *tinand cont ca absenta sa de la locul de munca fiind prezentata dinante de cunoasterea lui Aizuki*
-Totul decurge foarte calm, fara prea multa drama. *excluzand partea de sfarsit, fiind momentul culminant in darea unui rezultat intregii povesti*
-Sunt nesigur daca ar fi trebuit sau nu sa aiba o durata mai mare.
-Sfarsitul nu poate fi nici bun nici rau din orice parte ai privii.

Animatie: 10
Sunet: 9
Story: 8
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
Posibile spoilere, cititi pe propria voastra raspundere.

Am vizionat acest film anime anul trecut dupa ce am asistat in cadrul Otaku Festival 2014 la o prezentare in care subiectul de discutie era chiar directorul si scenaristul acestui film, Makoto Shinkai. In timpul prelegerii au fost proiectate si cateva cadre si scene superbe din Garden of Words care m-au fascinat imediat, prin urmare nu a venit ca o surpriza interesul meu de a cauta acest film acasa si a-l urmari.

Recunosc ca am avut asteptari destul de mari de la acesta in momentul vizionarii lui, mai ales ca nu erau putini cei din comunitatea anime care vorbeau in termeni foarte elogiosi despre acesta, dar spre dezamagirea mea dupa terminarea acestuia am ramas cu un gust amar, mai ales datorita finalului care in opinia mea a fost foarte slab si trivial, o melodrama tipica genului shoujo care a venit ca o contradictie totala cu mersul firului narativ de pana atunci, care fusese unul natural si induiasator, marcat prin imagini si teme vizuale extraordinare si o coloana sonora desi subtila, totusi atat de armonioasa cu peisajele si melancolia omniprezenta din anime. Dar toate acestea s-au dus pe apa sambetei la final; unde mai devreme aveai o actiune marcata prin atmosfera si comunicare tacita, cu un dialog simplu, dar care arata mai mult decat spunea, cu doi protagonisti aparent maturi si care impartaseau o iubire platonica admirabila, intr-o clipa toate acestea au fost substituite cu tipete si smiorcaieli insipide si copilaresti care erau parca din alta poveste, pentru ca nah, dragostea neimpartasita fara lacrimi varsate chipurile nu manipuleaza la fel de bine spectatorul. Si macar daca aceasta drama ar fi avut un scop in deznodamantul povestii, dar finalul ar fi ramas la fel si fara respectiva scena, asta ca sa mai subliniez din nou redundanta momentului.

Lasand la o parte finalul, restul filmului este o capodopera: arta vizuala e una inovativa si moderna,felul cum este redata ploaia pur si simplu nu are cum sa nu te hipnotizeze, iar coloana sonora se imbina bine cu motivele si temele din poveste. Personajele, Takao si Yukari, cu toate ca nu ajungi sa le cunosti indeajuns datorita lungimii scurte a filmului (are doar 46 de minute or so) totusi ajungi sa empatizezi cu ele pe parcursul povestii si sa te intereseze soarta finala a acestora, insa nu intr-atat incat sa iti mai aduci aminte de ele dupa cateva saptamani de la terminarea filmului.

Daca povestea si caracterizarea personajelor s-ar fi ridicat la nivelul tehnicii si productiei filmului, acesta cu siguranta ar fi putut ramane in istorie langa capodopere ca Spirited Away sau Akira, dar asa in opinia mea va trebui sa se multumeasca cu mentiunea de a fi doar un spectacol vizual cu o premiza captivanta, dar neconcretizata pana la capat.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#3
@Romania
Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la acea scena. Desi puteam pune pariu ca Yukino va face ceva. Personal am privit acea scena ca o rabufnire a multor chestii adunate. *desigur chestie tipica , desi cum am zis in postul original nu stiu cat de realist e conturat personajul in conformitate cu varsta*
Cat despre setul banal de replici al lui Aizuki aduse la acel moment il consider un plus doar pentru situatia prezenta deoarece ii scoate partea copilareasca daca pot spune asa in evidenta.
Tot ce am scris mai sus a fost doar despre o singura scena care nu pot zice ca am agreato total dar asta nu face endingul prost.
Faptul ca sfarsitul ne da cateva dovezi ca acestia comunica ma duce cu gandul in multe parti. Mai exact diferite scenarii pe tema principala, fie ea relatia neobisnuita dintre categoriile de varsta sau distanta*5 centimeter per second feel* si o posibila evolutie. Sau imposibila?
Asta ramane sa decidem fiecare in urma acestui film. *daca ne plictisim*

*Cat despre poveste tocmai asta mi-a placut in special, au lasat ceva simplu imbinat cu replicile scurte si tot ce tine de vizual.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)