Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tokyo Ghoul

#1
[Imagine: 114037.jpg]

Citat:Strange murders are happening in Tokyo. Due to liquid evidence at the scene, the police conclude the attacks are the results of "eater" type ghouls. College buddies Kaneki and Hide come up with the idea that ghouls are imitating humans so that's why they haven't ever seen one. Little did they know that their theory may very well become reality.

Un manga de nota 10 (cel putin pana la capitolul 95/143 la care am ajuns eu). Cu personajele sale diverse, in mare parte memorabile si foarte bine conturate (cu un plus major pentru personajul principal Kaneki Ken), avand o poveste al carei concept desi nu e neaparat original (un baiat obisnuit care se trezeste peste noapte intr-o cu totul alta lume impotriva vointei lui), dar a carei evolutie pe parcurs o deosebeste in cele din urma de restul turmei, cu o grafica care devine din ce in ce mai buna cu fiecare capitol citit, face din acesta un must read pentru fanii genului drama/horror.

Din punctul meu de vedere se aseamana izbitor de mult, cel putin ca circumstante initiale, cu Death Note: avem anchetarea criminalistica, acel joc de-a soarecele si pisica intre Amon Koutarou care e un fel de L si un Kaneki care e oarecum fortat de imprejurari sa devina un justitiar (totusi unul cu constiinta si nu la fel de maniac) si sa ia dreptatea in propriile maini dupa ce ajunge sa inteleaga cat de putreda e lumea in care a intrat. Rize este corespondenta lui Ryuk, existenta lui Kaneki fiind strans legata de a ei facand literalmente parte din acesta, asa cum Ryuk este nedespartit de Light dupa ce ii ridica Death Note-ul, devenind sursa noii lui puteri.

Eu unul sunt atat de satisfacut de aceasta serie incat am hotarat ca merita sa incerc sa o achizitionez cand va incepe sa fie lansata in engleza in luna iunie.

A mai citit sau citeste cineva acest manga? Ce impresie v-a lasat?
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Tokyo Ghoul: re Romania 0 2.633 17-03-2015, 03:22 AM
Ultimul răspuns: Romania


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)