Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Proiecte si concursuri

#1
M-am gandit ca nu ar strica un topic in care sa aflam de noi proiecte sau concursuri literare de pretutindeni, un loc anume de impartasit lucruri gasite pe net din intamplare sau anunturi auzite de la altii. Poate ca se vor gasi persoane interesate de respectivele proiecte/concursuri/posibilitati de publicare, so that couldn't hurt anybody :)

Voi incepe eu, cu o idee de care am aflat azi de la o prietena si care m-a surprins in mod foarte placut: NaNoWriMo, National Novel Writing Month. Nu va lasati descurajati insa de acel "national" de acolo, poate ca asa a inceput totul, insa intreaga idee s-a extins mult mai mult, astfel incat acum proiectul e deschis pentru oricine. Ce implica asta? Cam ce spune si titlul. Timp e o luna, si anume luna noiembrie, cei care isi fac cont pe respectivul site si doresc sa participe, isi propun sa scrie 50.000 de cuvinte. Practic, ciorna unui posibil roman. Structura site-ului este in asa fel incat sa iti poti reactualiza numarul de cuvinte, asta pe langa incurajarile pe care le vei primi pe parcurs si posibilitatea de a discuta cu sute de oameni aflati in aceeasi situatie prin intermediul forumului aferent. Mai multe si mai in detaliu nu cunosc, sunt proaspat introdusa si eu subiectului, but I'll sure do my research.

Mie una mi se pare o idee foarte foarte buna si ma bucura sa vad ca e atat de raspandita. Sincer, as vrea tare mult sa particip, dar nu pot sa-mi fac inca planuri, pentru ca habar n-am in ce stare de i-don't-even-have-time-to-breathe-and-my-sleeping-schedule-is-chaotic voi fi in noiembrie (I know myself, it's prone to happen). Dar voi trage putin de mine si poate iese ceva, mai ales daca imi aloc putin timp pentru research inainte; cred totusi ca trebuie sa trag ceva mai mult de mine.

How about you, guys, e cineva interesat? ^^
Also, feel free to share anything you hear about, eu una ma voi bucura sa descopar noi sanse si imbolduri pentru a scrie cate ceva.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)