Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fotografiile mele

#1
Buna tuturor Smile

Sunt cam noua in lumea fotografiatului, iar aparatul foto - un DSLR - il am de mai bine de jumatate de an. Am incercat sa fac si eu niste poze. Daca aveti niste sfaturi pentru mine, m-as bucura tare mult daca mi le-ati spune.

Soooo, gata cu povestile:

[Imagine: large.jpg]
[Imagine: large.jpg][Imagine: IMG_0031_zps8d20246c.jpg][Imagine: IMG_0377_zpsbd9f172a.jpg][Imagine: IMG_0706_zps32160b9d.jpg][Imagine: IMG_0383_zps6743773a.jpg][Imagine: IMG_0692_zps138756c7.jpg]

Cam atat, deocamdata Smile

PS: Nu merge sa postez cu diacritice. Defapt.. nici nu posteaza tot, numai primele 3 litere -.-'
Smile because I'm here!

[Imagine: t4yrb1T.jpg]

#2
Awwww~ Crazy-monkey-emoticon-084 ce pozici frumoase.
Din start mi-a sarit in ochii fotografia cu broscuta care e asa cute, dar nu este chiar atat de bine pozitionata focalizarea, deoarece pe picior , unde se vad solzi foarte bine , acolo este focalizarea pe cand in partea capului deja e in ceata. Mai multa grija, dar e ok, cel putin mie mi se pare dragut. Iepurasul este mult mai bine pus in evidenta ^^
Revenind la chestiuta aia din pomul de craciun, e cam blurata imaginea toata, lumina este de vina, stiu sigur, desi a vrut sa para lumina mana, de la bec, nu-i asa puternica. O alta cauza poate fi si faptul ca ti s-a miscat mana. Nu e o imagine extrem de buna, mai e de lucrat.
Urmatoarele doua nu prea mi-au inspirat cine stie ce si nu prea am cum sa spun ceva, dar apreciez efortul si iti spun ca se putea mai bine.
Ehhh, exact de mancare am vrut sa dau, arata delicios, focalizare buna, dar delicios. Yammmyyy, pofta de briose..!!!!!
Iar ultima cu "Zambet" m-a atins pe suflet, arata super, dar si cum este scris si toate cele. Mie una imi place mult :X
In general sunt ok fotografiile, astept si altele deoarece stiu ca ai altele mult mai frumoase decat astea.
Bafta la fotografiat prin gradina bunicilor 21)
*hugs*
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#3
La fel cum a spus si @ohaio_angel mai devreme ai niste poze foarte bune acolo sa si sincer imi place la nebunie felul in care arata iepurasul sau hamsterul sau ce o fi el 21 cat despre briosa sa stii ca de fiecare data cand ma uit la ea mi se face foame. Nu sunt eu expert in chestia asta cu aparatele foto dar totusi sunt expert sa zic ca ceva a iesit super tare Smile
Tineo tot asa. hug
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#4

Multumesc mult de sfaturi, iar in vacanta am sa incerc sa mai exersez. Deocamdata am sa postez niste poze facute in August, parca 39
Si scuzati de intarziere >.<
[Imagine: zUVhYYf.jpg]
[Imagine: njMAUjG.jpg]
[Imagine: tDkGoTk.jpg]
[Imagine: 5ZYc0UM.jpg]
[Imagine: AyIvIky.jpg]

Atat. Sper sa va placa ^.^
Smile because I'm here!

[Imagine: t4yrb1T.jpg]

#5
Fotografiile nu sunt deloc rele, dar mai ai nevoie de practica si experimentari, ce lentile folosesti si aparat? Daca fotografiile sunt setate pe JPEG si nu RAW te folosesti de styles in functie de lumina si tipul fotografiilor? Daca sunt in RAW nu te ajuta pentru ca setarile nu sunt pastrate, dar ai putea adauga contrast si saturatie sau tonalitate din setari ca sa nu mai ai nevoie de post-prelucrare in cazul JPEG. Altfel trebuie sa iti iei Photoshop cel putin Elements sau Lightroom pentru mici modificari.

Te-ar ajuta pentru a-ti evidentia mai mult subiectele mai ales in cazul care iti plac fotografiile macro.

Sfatul meu e sa citesti ceva sfaturi online despre compozitie, regula treimilor si sa incerci sa usezi modurile manuale, sau semi-manuale unde poti modifica apertura si viteza shutter-ului pentru un rezultat mai bun calitativ. Redu de asemenea iso-ul la valoarea cea mai mica atata timp cat beneficiezi de lumina naturala si incearca sa tii aparatul cat mai stabil.


Succes in continuare si spor la practica Smile
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)