Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ghost Stories (Gakk???? no Kaidan)

#1
Oh c'mon, am dat un search si n-am gasit niciun topic pentru acest anime. Nu se simte nimeni putin melancolic, asa? Smile

Stiu ca aparuse prin 2005 pe A+ cand l-am vazut prima oara, insa am vrut sa-l revad zilele astea, dupa ce cineva, anume, a postat niste legende urbane japoneze. N-are decat 20 de episoade. Bine, cand aveam 11 ani avea alt impact - nu spun ca acum nu m-a speriat deloc, sunt o fire sperioasa oricum, dar mai mult m-a relaxat. N-are un nivel de profunzime extrem de mare - in sensul ca prea sangeros nu-i, misterul se rezolva relativ repede, iar unele detalii scapa logicii. Ma amuza ca in fiecare episod, chit ca in primul se sparsese teava cu fantome, copiii erau deja refacuti dupa ultima experienta, destul de sceptici in ce priveste noile zvonuri despre posibilele fantome si mai mereu nepregatiti - daca as fi fost in locul lui Satsuki, invatam pe de rost jurnalul, inca dupa prima confruntare. Ca in orice alt serial/film de genul, mereu vin cu geniala idee sa 'let's split up' sau sa intre in incaperi stramte, cu fantome prin preajma - ofc that door will shut behind you. morons! Mai degraba m-a speriat naivitatea lor cu care picau mereu in bratele fantomelor, dar si ignoranta celor din jurul lor - unele cladiri ramaneau devastate, unele semne paranormale erau evidente si lasau urme, se intamplau situatii ciudate ce ar fi cerut putina investigatie, dar e OK!, shit happens, why bother?...

Bine, acum nu vreau sa devin prea ridicola criticand prea mult un anime care e, pana la urma, mai mult dedicat adolescentilor. Pana la urma e un anime frumos, destul de bun pentru vremea lui, cu o poveste draguta, iti trezeste anumite sentimente pe alocuri, te indragostesti de personaje si na, ce sa mai zic... Cel mai mult mi-au placut episodul cu asistenta si ultimul, adica Amanojaku devine prietenul lor, aww.
[Imagine: ls.jpg]

#2
Vreau sa incep prin a va face un dar si anume o varianta, mini-varianta a seriei dublata genial si total hilar, dupa parerea mea. Sunt trei parti dar de aici va descurcati voi xD. Effing perfect.
Asa, acum sa vedem. Daca seria imi da emotii, e pentru ca intr-adevar simt o anumita melancolie atunci cand imi amintesc the good ol'days cand abia descopeream aceasta arta si anume anime. Ending-ul e foarte sexy pentru mine, inca, si la propriu si la figurat. Melodia aceea, yeah, it does things...anyway. Cat despre actiune, chiar daca e vorba de fantome & stuff, pana la urma daca devenea sangeroasa nu cred ca seria ar fi avut prea mult succes in generatia noastra. Unii inca eram destul de fragezi cand am dat de ea. Ma rog, o bag in categoria Horror/Mistery dar mai mult comedie pentru mine. Probabil cateodata atingea ridicolul. In rest, o serie destul de distractiva dar sa fiu sincera, nu cred ca l-as reviziona. Nu pentru ca nu ar avea calitatea necesara pentru a atrage fani dar pentru ca daca vorbesti de spooky, gasesti serii mult mai interesante si daca vorbesti de melancolie, la fel. Still, nice.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Am urmarit si eu acest anime pe vremea A+-ului, nu prea imi mai amintesc eu toate detaliile, insa stiu ca pe atunci il gaseam destul de infricosator, deoarece mereu era o atmosfera ciudata si tensionata cand acei copii intrau de unii singuri noaptea in acea scoala bantuita, iar coloana sonora sporea si mai mult aceasta senzatie. De asemenea, nici monstrii nu erau chiar de lepadat, unii intr-adevar pareau destul de caraghiosi si amuzanti, cu greu puteai sa ii iei in serios, dar altii erau destul de hidosi si inspaimantatori, inca imi amintesc episodul cu fantoma aceea care canta la pian piese ale lui Beethoven, ma treceau fiorii cand auzeam Fur Elise-ul acela ( sau era Moonlight Sonata, nu imi mai amintesc exact).

Povestea nu a fost cine stie ce, asta pentru ca seria era mai mult episodica si nu bazata pe continuitate, nu prea aveau legatura episoadele intre ele, poate doar la sfarsit ce au inceput sa se lege. De asemenea, desi umorul era unul simpatic, de cele mai multe ori era hit and miss, in mare parte cu tente ecchi, nimic exceptional, dar poate ca a fost mai bine, deoarece pana la urma anime-ul este in primul rand horror si daca se insista prea mult cu umorul se ducea si putinul de teama care il mai aveai uitandu-te la acesta. Personajul meu preferat este Amanojaku, mi-a placut felul in care s-a dezvoltat acesta pe parcursul povestii, dintr-un demon sarcastic si rauvoitor, intr-unul care a ajuns sa ii pese de soarta copiilor, ba chiar sa se puna in pericol pentru acestia. Grafica nu prea m-a convins, destul de rudimentara, in genul Cowboy Bebop, dar pentru mine aceasta nu este de maxima importanta intr-un anime, so nu m-a impiedicat sa ma bucur de serie.

All in all, un anime ok care pe mine unul m-a distrat si captat, insa cu cateva lacune peste care am putut sa trec cu vederea relativ usor, so nota 8 pentru acesta si il recomand fanilor genului horror, insa cu o avertizare: nu este un horror care sa se ia prea mult in serios cum este Hellsing sau Jigoku Shoujo, so nu va asteptati la cine stie ce plot, ganditi-va ca e un fel Scooby-Doo in varianta japoneza, doar ca in loc de un caine tont, avem o pisica aroganta.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#4
Ghost Stories e un anime mai vechi si putin de speriat si totusi amuzant. Imi amintesc cand eram mic ca ma speriam cand ma uitam mereu la episodul cu motociclistul fara cap si muream de ras si ma inchinam cand vedeam episodul ala cu fantomele care ieseau din toaleta.
In orice caz mie unul mi-a placut foarte tare si asta m-a motivat sa fac un amv bazat pe acest serial.
Ceea ce m-a impresionat cel mai mult la acest serial a fost comicul de situatie cand Hajime o urmarea mereu pe Satsuki pe geam si vedea ce lenjerie purta in ziua respectiva 21
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ghost Hunt Sloth 9 8.905 13-06-2014, 08:46 PM
Ultimul răspuns: Teo
  Ghost Hound hikari marina 3 4.224 18-04-2013, 09:38 AM
Ultimul răspuns: apple5


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)