Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orange Is the New Black

#1
Voisem sa ma culc, dar nu pot pana nu omagiez serialul asta cat pot eu de bine in speranta ca voi corupe pe cineva.

[Imagine: l5UlTh2.jpg?1]

Long story short, serialul este inspirat din experienta lui Piper Kerman in inchisoare si din cartea scrisa in urma acestei experiente. Protagonista, Piper Chapman, ajunge intr-o inchisoare de minima securitate ca urmare a implicarii ei in traficul de droguri al fostei ele iubite acum un car de ani. Vestea vine ca un soc, desigur, atat pentru parintii ei, cat si pentru logodnicul ei, care habar nu aveau de aventurile tineretilor ei, insa Piper este hotarata sa isi ispaseasca pedeapsa de 15 luni, fara a banui ce o asteapta in spatele gratiilor.

Sincer, nu am cuvinte sa exprim cat de bun e serialul asta si cat de tare m-a prins, desi nu are decat doua sezoane pana acum (apare un sezon de vreo 13 episoade pe an, toate episoadele in aceeasi zi, fiind un serial produs de Netflix). De ce? Pur si simplu pentru verosimilitatea lui. Nu am fost niciodata intr-o inchisoare, dar din cate am citit, prezinta destul de bine intreaga situatie de acolo, totul de la indatoririle prizonierilor la contrabanda, de la prieteniile care se leaga la relatia cu gardienii. Si nu, nu e genul acela de serial in care personajul principal este in mijlocul actiunii iar restul plutesc doar in scopul de a-i ajuta dezvoltarea. In niciun caz. Fiecare personaj are importanta lui, fiecare personaj se dezvolta, fiecare personaj ne este descoperit treptat, incetul cu incetul, pentru ca in decursul fiecarui episod este prezentata, in paralel, povestea unei alte detinute. E fascinant sa afli motivele si povestile care se ascund in spatele celor care poarta uniformele inchisorii si este la fel de fascinant sa vezi metamorfozele care se produc in cadrul respectivei institutii. Sunt glume, sunt situatii tensionate, este ironie, este badass-ness, sunt situatii socante sau situatii de-a dreptul disturbing. In concluzie, serialul e bine construit si are putin din fiecare. Cu greu imi vine a crede ca am ajuns sa empatizez cu niste detinuti, dar o fac mai mereu din 6 iunie de cand a aparut sezonul 2.

Asa ca da, recomand "Orange is the new black" oricui are nevoie de ceva proaspat si altfel in materie de seriale, oricui e curios de niste personaje complexe si interesante si de un joc actoricesc de laudat (mai ales in cazul lui Piper si al lui Suzanne Warren/Crazy Eyes - totally blew me away these last episodes). Il recomand oricui e satul de white-washed, perfectly shaped hollywood cliches si oricui e interesat de diversitate, de povesti reale si de niste personaje ingenios construite. Si, nu in ultimul rand, il recomand oricui e deschis la minte. E un serial bun, foarte bun.

Enjoy it si astept cu interes parerile curiosilor care ii vor da o sansa!
^-^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#2
I was expecting the white girls to be all over this topic.

Oricat de mult am vrut sa urasc serialul, n-am reusit. Am vazut ambele sezoane in cursul unei saptamani[fiecare]. Mi-a placut. Ce-i drept am fost dezamagit de nuditate[nu de absenta ei ci de prezenta]. Putin cam softcore-hardcore fata de ce ma asteptam, chiar daca e o inchisoare de femei dar spre sfarsitul sezonului 2 devine mai OK. Cred ca ce m-a prins au fost personajele, sunt simpatice, asa sociopate cum sunt, mai ales batrana cu cancer[m-a suprins placut]. In schimb duduia principala m-a enervat pe majoritatea serialului.

needtosleep ><

edit: daca mai intru pe aici[daca] am sa dau o parere mai in detaliu
"You got no business questioning a thang"

#3
Subscriu Grundy, pentru nuditate. 2edgy4me

Daca nu vedeam threadul probabil ca n-as fi indraznit sa ma uit. Si nu zice nimeni nimic despre openingul acela foarte frumos? Damn, in loc de review ar fi ajuns un link catre op. SPOILER chiar nu am cu cine sa impart asta, dar alex has been such a bitch in the beginning of s2 :\ and chapman stupid as always /SPOILER
Vee freaks me the f**k out, si nu e rasismul din mine care vorbeste, ci pur si simplu existenta ei ma deranjeaza; otherwise, I hate chapman.
Nu-i prea mult de zis, e un serial ce-ti poate umple timpul destul de repede, ++ parca-i o telenovela sadica, idk, mi-a dat impresia asta de chapman, razboinica luminii, albitura ajunsa la inchisoare din motive stupide, bla. Prison Break pentru muieri. Dar chiar mi-a placut. 8/10
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#4
Dang it, il aveam de multa vreme in vizor insa daca te loveste febra OP nu mai scapi. Am vazut gif-uri pe Tumblr si discutiile dintre detinute pareau mai mult decat epice, o masa de idei ce sincer, ma lasau cu gura cascata. In comparatie, mi se pare ca serialul e mult mai dur adica arata realitatea vietii fara cenzura si sincer, chiar daca mi-a luat un minut sa diger asta, a devenit perfect. Ce imi place e faptul ca personajul principal nu e singurul ce are o viata palpitanta, sau a avut ci personajele secundare sunt cele care te prind si mai tare. Cat despre Chapman, am crezut ca in primele episoade o sa dea ortul popii. Crazy shit, man. Cat despre ce a spus @Stormrage , nu pot decat sa omagiez acea descriere,
Citat:Prison Break pentru muieri.
doar ca m-am saturat de Prison Break mai repede decat as fi crezut. Nu stiu daca e cazul aici. Oameni inconjurati de imperfectiunile lor, oameni in adevaratul sens al cuvantului. Asa cum sunt ei in realitate, in viata de zi cu zi. Anyway, good one.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#5
Citat: Quote:Prison Break pentru muieri.

doar ca m-am saturat de Prison Break mai repede decat as fi crezut. Nu stiu daca e cazul aici. Oameni inconjurati de imperfectiunile lor, oameni in adevaratul sens al cuvantului. Asa cum sunt ei in realitate, in viata de zi cu zi. Anyway, good one.

Prison Break e deja pentru muieri. Mai degraba l-as compara cu OZ, prison break nu m-a impresionat[din cele 3-4 ep. vazute la intamplare].

Citat: Subscriu Grundy, pentru nuditate. 2edgy4me
Nu neaparat edgy, doar inestetica.
"You got no business questioning a thang"

#6
L-am vazut de curand intr-un maraton de trei zile.

Nu pot sa ma exprim in ceea ce priveste accuracy, habar n-am cum e prin puscariile de la noi, daramite prin puscariile din strainezia. Ce pot sa spun insa, e ca are niste personaje interesante, care evolueaza destul de mult pe parcursul celor doua sezoane.

Imediat dupa ce am vazut serialul m-am apucat sa citesc cartea. Cam o treime din carte acopera primul episod din serial si sunt foarte curioasa how much of it is actually based on the book/the real experience of Piper Kerman. Inca n-am terminat cartea.

Ma refer in special la asta. Only read if you saw the entire show:

Din cate mi-a zis wikipedia Piper Kerman a fost producator al seriei Orange is the new black si inca este casatorita cu Larry. In carte, era mentionat faptul ca Piper avea o relatie daca nu buna, macar decenta atat cu parintii ei, cat si cu parintii lui Larry. In serial, Piper's mom is a bitch, Larry's parents don't accept her and Larry cheats on her and eventually leaves her for her best friend. Ca producator al serialului imi imaginez ca ai ceva de spus cu privire la directia in care se indreapta actiunea si personajele. How can anyone trash their loved ones on TV like that? Daca stiti mai multe despre subiect, please, do enlighten me.
[Imagine: autumncopy.png]

"Se spune ca de la viata trebuie mai intai sa iei, apoi sa platesti. Unii au luat fara sa plateasca, in schimb eu am platit fara sa iau nimic."




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)