Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sword Art Online, si de ce nu e chiar cel mai bun lucru de la painea feliata incoace.

#1
Ok, inainte sa incep, in topicul asta o sa-mi exprim opiniea MEA, adica care-mi apartine mie si care poate sa difere fata de opinia voastra.

Sword Art Online, dupa cum TOTI stiti, e un anime foarte popular printre pustii din ziua de azi... fanii anime*, si toata lumea intra in extaz cand se vorbeste de el (OMG BEST THING SINCE THE DECLARATION OF INDEPENCENCE, TRULY A GIFT FROM GOD, SCREW YOUR OPINION).
Asa ca m-am gandit sa-mi expun cateva puncte de vedere as to why SAO nu e un anime chiar asa de bun si de ce sezonul 2 nu ar trebui sa fie vazut ca a doua vizita a lui Hristos pe pamant.

1. In primul rand si cel mai important e dezvoltarea caracterelor;
a. Ca un anime sa poata spuna o poveste imersiva si overall buna, fiecare caracter in parte ar trebui sa aiba povestea lor(ceea ce include si trecut si viitor, nu doar caracteristicile personalitatii). Ei bine SAO a facut o treaba buna vis a vis de dezvoltarea caracterelor pana intr-un anumit punct, si anume atunci cand s-a decis sa ii adauge Asunei umpic de schizofrenie la arsenalul caracterului ei. Multi au vazut asta ca o schimbare in bine, insa eu o vad ca o schimbare de spita pacientilor cu sindromul bipolar.

b. Caracterele secundare/episodice sunt foarte inconsistente, adica, inteleg ca sunt secundare dintr-un anumit motiv, si acela ca n-ar trebui sa li se dea prea multa atentie, insa in SAO caracterele secundare practic mor dupa ce ne sunt prezentate. Acestora li se adauga anumite trasaturi de caracter, ni se povesteste despre viata lor si cam toate ajung sa se ataseze intr-un mod sau altul de caracterul principal, ca mai apoi sa fie uitate si scoase complet din context.

c. Antagonistul practic nu exista pana spre sfarsitul primei parti a povestii, sau, ma rog
exista intr-un mod stupid ca unul dintre caracterele bune, a carui identitate i se dezvaluie spre sfarsit asadar anuland orice sens de avansare a povestii (practic Kirito se bate cu jocul pentru majoritatea anime-ului, pana isi da seama ca se bate cu peretii.)

d. Protagonistul; ei bine nu stiu daca sunt singurul de pe aici, dar daca aflam ca sunt prins intr-un joc in care daca mor, mor si-n realitate, nu cred ca-mi adoptam un caine si dadeam din umeri. Yeah, i know, toata povestea se invarte in jurul misiunii lui Kirito de a bate jocul si de a scapa, insa ajungand din nou la punctul a, Kirito face aceeasi greseala ca si Sagara in Oda nobuna no yabou, adica practic se detaseaza de multe ori complet de la povestea principala, adica.. daca-mi aduc aminte bine in unul dintre episoade isi cumpara cabana de vara, adopta un copil si-si accepta soarta.. la propriu. Punctul meu de vedere e ca nu e deloc o reactie realistica, si, pe scurt, personajul principal este un tembel autist, lol.

2. Povestea
a. Cliseele sunt la ordinea zilei,
cum am scris si in spoiler-ul de mai sus, si cum o sa scriu si in asta, antagonistul in sine e un cliseu urias, acesta se da drept prietenul protagonistului pe toata durata povestii, pentru ca la sfarsit sa-l tradeze. Same goes for Asuna, cum ca iubirea profunda a lui Kirito a schimbat-o dintr-o tsundere intr-un catelus.

b. Poate singurul lucru bun vis a vis de poveste e originalitatea ei, sau cel putin dintr-un anumit aspect, c-am mai vazut anime-uri in care protagonistul este aruncat intr-o alta dimensiune, in care acesta nu-si vinde umanitatea pe o pereche de sani si doua sabii.

c. Partea a doua,
si anume al doilea joc, Alfheim Online, e pur si simplu DEGEABA, tot ce face e sa prelungeasca povestea intr-un mod si mai inconsistent decat prima parte, aceasta profitand de faptul ca majoritatea audientei consta din minori si promovand teme incestioase (si da stiu ca practic nu-i sor-sa, dar noi nu stim asta pana intr-un anumit punct), deci prin urmare mi se pare o scuza proasta pentru a prelungi contractul de difuzare cu posturile de televiziune care-l difuzau.

Nu ma intelegeti gresit, SAO e un anime destul de bun, si nu chiar mediocru sau pur si simplu prost dupa cum probabil credeti dupa ce mi-ati citit postarea.
Inca odata v-as ruga sa tineti minte ca e pur si simplu opinia mea, si as vrea sa o respectati lafel de mult cum va respect eu opiniile voastre.
Si stiu ca mi-am exprimat punctul de vedere intr-un mod oarecum cinic, but bear with me.
J?, sunteti de acord cu opinia mea? am omis ceva? sau poate am gresit undeva? Mi-ar face mare placere sa va aflu opiniile, asa ca astept raspunsuri. Crazy-monkey-emoticon-068

#2
Hmm, nici nu stiu de unde sa incep... Probabil nu m-as chinui sa scriu un post kilometric in care sa-ti explic animeul daca nu te-ai fi legat de arcul actualmente bun in loc sa vorbesti de lumea elfilor.

1. a) Asuna, dupa cum am sa-ti explic si mai incolo putin, e un personaj destul de complex. Se lasa in cele mai multe cazuri condusa de ceea ce simte si nu parcurge niciodata pe de-a-ntregul calea aceea de maturizare/blabla pe care o vezi de exemplu la Kirito.
b) Tu vorbesti de personajele episodice. Personajele secundare sunt inca p-acolo inclusiv in ultimul episod. Si vor fi si in sezonul viitor. Tin doar s-o mentionez pe Sachi, care intr-adevar moare si dupa devine obiectul dorintei lui Kirito de a-i proteja pe ceilalti.
c) Antagonistul nu e antagonist. Toata povestea primului arc se refera la soarta, destin, fatum si alegerile oamenilor referitoare la ea. Un antagonist ar trebui sa fie pedepsit pentru faptele lui/sa si le rascumpere cumva, iar tipul din SAO e deja mort, nimeni nu poate sa-i faca nimic. De asemenea actiunile lui nu sunt de origine negativa, e mai mult un catalizator al vietii, un element care aduna si maximizeaza aspectele societatii umane. But enough with that...
d) Kirito e din nou un personaj mult prea complex ca sa il analizez aici cum trebuie. In legatura cu ce ai zis tu, e de mentionat doar ca el decide la un moment dat sa fie egoist, dupa care isi revine (dem feelings, Sachi)

2. a) Heathcliff/Kayaba Akihiko n-a fost niciodata prietenul lui Kirito, doar un tovaras de arme. Si nu l-a tradat deloc. Nu vad unde-i cliseul aici. Cat despre Asuna, neah, inca mi-e prea lene sa scriu despre ea si progresia personajului in functie de Kirito. Dar cliseele n-au cum sa lipseasca atunci cand ai atatea motive bagate in acelasi anime. Cine naiba ar scoate ceva original pentru fiecare?
b) Cred ca sezonul doi, daca urmeaza manga, o sa te nemultumeasca.
c) Total de acord cu tine aici.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#3

Salut! Smile
Am sa comentez fiecare punct in parte:
a. Asuna ni se prezinta intr-un anumit fel, si se schimba complet din ce era, nu pastreaza absolut nicio trasatura de zici c-a suferit un accident de munca si si-a pierdut memoria. Prin urmare isi pierde toate trasaturile ei ca si caracter.
b. Personajele secundare isi pierd tot folosul, acestea sunt prezentate, folosite, si aruncate ca pe niste jucarii vechi. Nu mai ajuta progresia povestii, si practic "sunt inca p-acolo" Smile
c. Intr-adevar antagonistul e mai mult un fel de anti-hero pentru singurul motiv ca s-a intors 180 de grade la sfarsit. Ceea ce nu are nimic de a face cu ce am spus eu, si anume ca tot anime-ul, infrangerea jocului era scopul si the means to an end. Pana cand s-a dezvaluit Heathcliff ca fiind Kayaba Akihiko si practic toata treaba cu batutul jocului si-a pierdut tot rostul, din moment ce nu se stia ca Kayaba Akihiko era defapt si el in joc.
d. Nu, Kirito e din pacate un personaj principal generic, caruia daca-i dai o sabie si o partenera draguta e gata sa se lupte cu armate head on si chiar nu are o personalitate prea complexa. (Naruto, Natsu, Ichigo, -insert anime protagonist with spiky hair here- sunt mai mult sau mai putin lafel)

2. a. Cand am spus "prieten", nu m-am referit in special la o legatura de prietenie intre Kirito si el, ci mai mult la faptul ca pretinde a fi aliatul lui Kirito(friend or foe, as they say), si l-a tradat in sensul ca a pretins ca e de partea lui Kirito si de partea jucatorilor, cand el defapt era cel care i-a inchis pe toti in acea lume virtuala, sa nu mai zic ca aproape il omoara pe kirito la sfarsit. Iar faza ca tot anime-ul, personajul bun care conducea marsul spre victorie e defapt antagonistul e un cliseu urias.

Imi face placere sa dezbat argumentul asta Smile, mai astept opinii din partea ta. Crazy-monkey-emoticon-116



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Puzzle online anime. kfcfish 1 2.619 11-04-2013, 12:57 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)