Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evadare in ciorne

#1
[Imagine: ls.jpg]

#2
Hey there sweety~ Am vazut si eu poezia ta si niciun comentariu *ce trist*. M-am simtit prost si am modificat comentariul~ Well, nu a fost tocmai ziua mea buna, dar eu sunt de genul ''poeziile trebuie sa aiba rima''. Nu ma pricep la astea fara. Si in plus, nu am spus ca sunt urate. A 11 a ? O__O stai tu esti...atat de mare? Wow, aveam impresia ca esti de o varsta cu mine (17 ani) pe langa faptul ca pari copilaroasa -_-'' cum sunt si eu. Mno, nu gasesc pe nimeni de varsta mea :)) Well, cel mai mult mi-a placut ultima parte si cum ai pus in italic aia cu luna. CHiar iubesc luna~ Ah, intrebare...esti suparata pe lume?
Anyway, im so sorry for that stupid comment ~ Have a nice and lovely day~
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#3
Dear, oh dear

Mai intai incep prin a-ti multumi ca ai trecut si mi-ai lasat un comentariu si pentru aprecieri.
Apoi prin a-ti da o mica lectie intr-ale poeziei:

Citat:Pot spune ca ce ai facut tu nu e tocmai o poezie, nici macar rima alba nu e. E mai mult o descriere a sentimentelor tale. Daca vrei sa fie poezie, foloseste rima, pentru ca sunt atat de multe tipuri : imbratisata, monorima...etc.

Incepand de la modernism incoace, rima si masura nu mai sunt un ,,must''. Intr-adevar, rima cere un efort suplimentar si e mult mai greu sa faci o poezie buna cu rime, decat fara; insa, dintre o poezie care ,,nu e tocmai poezie'' si una care, de dragul de a suna frumos din coada, ajunge sa sune chiar absurd, prefer prima.

Uite un exemplu. Blaga n-are nici rima, nici masura si ritm constant. Now tell Blaga he didn't write poems. (a nu se intelege ca ma compar cu Blaga)

Am si multe poezii cu rime, insa sunt mai vechi si n-am vrut sa incep cu ele. Cand i-am dus profesoarei mele (care se pricepea, a naiba) poeziile mele cu rima, aproape ca m-a pus sa le mananc. Cu rima cu tot.

Apoi,
Citat:poate esti incepatoare in domeniul poeziilor

Right in the heart! Eu scriu poezii de cand am luat pentru prima oara penita in mana, adica de aproape 13 ani. Nu zic ca am avut o activitate foarte bogata si ca am scris zeci de poezii pe an. Nici ca poeziile mele sunt foarte bune sau de nivel de opere. Asta de am postat-o am facut-o printr-a 11-a (acum 2-3 ani) si chiar pana s-o postez, i-am facut multe revizuiri. Poate in 2-3 ani inca voi mai simti nevoia s-o revizuiesc. Still, am parcurs si eu cateva etape si am participat la multe concursuri in liceu, deci barem incepatoare nu-s.

In rest, sunt deschisa la critici in ceea ce priveste esenta/ mesajul/ alte chestii de fond.
[Imagine: ls.jpg]

#4
Hehe, simpatic. M-a lasat pe ganduri. Sincer, mereu m-am ferit de poezia in romana (mereu sa o scriu, uneori si sa o citesc) - de cea cu rima pentru ca dadea deseori in melodramatism inutil, de cealalta pentru ca ma izbea fie prin sinceritate, fie prin ciudatenie. A ta mi-a placut insa, mult. Ai dat glas unor ganduri si sentimente cu care pot sa empatizez prea bine si ai facut-o intr-o structura... originala as putea spune. Ma refer la alternanta aceea dintre scrisul normal si cel italic, la accentuarea unor imagini prin folosirea majusculei si la discursul dialogic. Toate astea dau o atmosfera placuta si se resimte atat critica-ti viziune, cat si neputina in fata unei lumi care se autodistruge in mod constient parca.

Singurul lucru care nu mi-a placut in mod special a fost multitudinea punctelor de suspensie. Desigur ca niste puncte de suspensie folosite la momentul si la locul potrivit pot avea un efect de proportii, insa la tine mi s-au parut putin prea multe si in loc sa ma lase pe ganduri si sa aiba un anume impact, mi-au fragmentat discursul prea tare. Am recunoscut efectul pe care voiai sa il dai cu ele, cred doar ca ar fi fost chiar si mai socanta si surprinzatoare trecerea daca te-ai fi lipsit de unele dintr ele. Personal opinion there ^-^

Cred ca partea mea preferata a fost penultima strofa, si anume imaginea cu popoarele care mai trebuie sa moara pentru a se dezmetici societatea, desi nici atunci nu o va face, pentru ca e prea amortita si se complace in mizerea-i. Truer words have never been spoken. Desi incerc sa mai am putina speranta in umanitate si sa ma gandesc ca poate un dus rece o va impinge spre drumul cel bun.

Oricum, spor la scris in continuare si mai astept, mai astept ^^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#5
DreamGirl, mersi frumos pentru comentariu si pentru critica, am sa-mi revizuiesc putin punctuatia. Mai am un drum foarte lung pana sa echilibrez cantitatea de emotie expusa si tehnica prin care o fac. Mie una imi place modul dezghetat si amplu prin care critici un text.

Kira Takamoto, nu era necesar sa-ti modifici postul.

Citat:O__O stai tu esti...atat de mare? Wow, aveam impresia ca esti de o varsta cu mine (17 ani) pe langa faptul ca pari copilaroasa -_-''
Citat:Ah, intrebare...esti suparata pe lume?

Speechless. Note to self: never post poems again.
[Imagine: ls.jpg]

#6
Sunt aici doar pentru teoria literara (ok dis is gona get mesi).
Incepand cu mijlocul, poezia are elemente de prozodie aka element1,element2,...,rima, ritm, masura. Poezia fara elemente de prozodie e, ca sa folosesc un termen de-al tau, nu tocmai poezie. Versul alb si versul liber reprezinta, cum poate ti-ai dat seama, versuri. Nu poezie. Versuri. Proza lirica in versuri. Nu poezie.
Dupa cum(probabil) nu te-ai mirat de poeziile epice, n-o sa te miri nici de proza lirica.
Toata zapaceala cu poezie si nepoezie a venit de la niste asa-zisi poeti (da dom'le, Blaga) care s-au trezit brusc iluminati de lipsa rimei. Nici macar inovatori nu pot sa le zic, ca vers alb intalnim la noi si prin secolul 18 daca nu ma-nsel. Anyway, marii nostri critici literari in numar de unul au decis ca ii foarte fain asa cum ii, si ne-am ales cu una bucata jumatate de secol de nepoezie. Faptul ca toata poezia comunista de propaganda era in versuri n-a ajutat prea mult. Traiasca Adrian Paunescu si Ceausescu care nu l-o impuscat, ca disparea rima de tot.
Acuma nu stiu cum sa explic unei persoane (probabil) neinitiate in placerea si misterul rimei, dar cred ca cel mai ok ar fi asa: poezia fara rima e ca si cum ai face o supa cu ceapa. Doar cu ceapa. Apa si ceapa. Bine, presupunand ca iti place ceapa, poti inlocui cu rosii, sau cartofi. Intelegi ideea.
Dragoste!
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#7

Citat:Acuma nu stiu cum sa explic unei persoane (probabil) neinitiate in placerea si misterul rimei, dar cred ca cel mai ok ar fi asa: poezia fara rima e ca si cum ai face o supa cu ceapa. Doar cu ceapa. Apa si ceapa. Bine, presupunand ca iti place ceapa, poti inlocui cu rosii, sau cartofi. Intelegi ideea.
Voi incerca sa nu fiu ironic, dar n-are sa-mi iasa. Asta e argumentatie de gospodina. Ah, cred ca pentru tine s-au inventat emisiunile tip MasterChef. Imi place la nebunie faptul ca insi care n-au citit un vers din Paunescu vorbesc despre versurile sale. Despre toate... Si eu care credeam ca poezia inseamna sa expui ceea ce simti... ritmul se poate gasi si daca rima lipseste. Nu trebuie sa fie unul monoton.

Cat despre lamentarea din poezie... am cateva raspunsuri:

De ce aia care stiu tac?!

Fiindca stiu si faptul ca oricum nu-i asculta nimeni. Si cu vocea lor poate fi acoperita simplu...

De ce nu mai ascultam natura?

Fiindca nu vorbeste. Nu avem cum sa ne intoarceam in epoca de piatra. Atunci nu aveam leac pentru tuberculoza si nici internet. Natura nu e asa interesanta in intregime. E mai mult periculoasa! De asta ne-am construit case si am supus-o pe alocuri.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#8
Probabil de-aia suntem niste organisme anemice care fac atacuri de panica daca se duce bateria la telefon. Fiindca doar erectusii mai sunt in comuniune cu natura.

Daca poezia mea e ca o supa de ceapa, n-am sa-mi scot tom de poezii, am sa-mi scot o carte de bucate.

Pace!
[Imagine: ls.jpg]

#9
Citat: Probabil de-aia suntem niste organisme anemice care fac atacuri de panica daca se duce bateria la telefon. Fiindca doar erectusii mai sunt in comuniune cu natura.

Daca poezia mea e ca o supa de ceapa, n-am sa-mi scot tom de poezii, am sa-mi scot o carte de bucate.

Pace!

Ce pacat ca nu ne-ai mai pus o poezie. Poate iesea ceva gen Mircea Dinescu.

Nu cred ca suntem organisme anemice. Doar ne adaptam la noile rigori ale vremii. Daca moare bateria la telefon poate ca nu primesti o informatie la timp.

Nu inteleg ce atata revolta pe tinerii care utilizeaza tehnologia. Tocmai impotriva ei. Atunci n-o mai utilizati. Traiti ca in secolul XIX. Nu va impiedica nimeni. Ca e o atitudine constanta asta. Adunati-va pe Facebook... strangeti-va si away from keyboard si creati-va comunicatea oamenilor fara internet si tehnologie. problema rezolvata. Sa vedem daca are dreptate Passenger ?????Only know you love her when you let her go?????... LOL
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#10
Citat: Asta e argumentatie de gospodina. Ah, cred ca pentru tine s-au inventat emisiunile tip MasterChef. Imi place la nebunie faptul ca insi care n-au citit un vers din Paunescu vorbesc despre versurile sale. Despre toate... Si eu care credeam ca poezia inseamna sa expui ceea ce simti... ritmul se poate gasi si daca rima lipseste. Nu trebuie sa fie unul monoton.

Asa-i ca n-ai citit tot ce-am scris eu acolo? Asa-i.
Citeste.
Daca tot nu pricepi, da-mi un privat, ca sa nu facem off-topic aici.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)